Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Skolas saņem datortehniku

   

1999. gads ir Latvijas Izglītības informatizācijas sistēmas (LIIS) izveidošanas trešā posma gads. Tajā, pateicoties valsts (Ls 1 180 000) un pašvaldību investīcijām, tika plānota plaša skolu apgāde ar datoriem. LIIS, saskaņojotar Pašvaldību savienību, piešķīra naudas kvotas katram rajonam (vai pielīdzinātajai pilsētai). Daļa rajonu paši vēlējās organizēt izsoles datortehnikas piegādei (skat. tabulu Decentralizētās izsoles), pārējie uzticēja organizēt vienotu izsoli LIIS (skat.tabulu Centralizētās izsoles). Abos gadījumos datortehnikas parametri nedrīkstēja būt sliktāki par tiem, kas paredzēti specifikācijā. Rezultāti abās izsolēs (centralizēti iegādājās 700 datoru, katrā rajonā — mazāk nekā 100) bija aptuveni vienādi.

Ieteicamās prasības klases vai skolvadības datortehnikai

Klases dators jeb vientuļnieks: procesors Intel Celeron 366 MHz vai labāks; mātes plate chipset Intel 440 EX vai labāka, maģistrāle — 66 MHz vai ātrāka, paplašinājuma ligzdas — viena 32 bitu PCI un viena ISA ligzda brīva pēc visu iekārtu ielikšanas, 1 AGP, 2 DIMM; BIOS Energy Star savietojama; kešatmiņa 128 KB L2 cache; operatīvā atmiņa 32 MB SDRAM DIMM ar iespēju papildināt līdz 64 MB, saglabājot nopirkto atmiņu; disku kontrolieris EIDE ar divām jostām; disks 3 GB EIDE, videokarte 2 MB vai vairāk, 1024x768 bitu izšķiršana ar 16,7 miljoniem krāsu vai labāka; skaņas karte 16 bitu SoundBlaster savietojama; tīkla karte 10 Mbit/s, TP, PnP; CD-ROM lasošā iekārta 24x vai ātrāka; diskešu iekārta 3,5\" 1,44 MB; iekārtu telpa viena 5,25\" un viena 3,5\" telpa brīvas pēc visu iekārtu ielikšanas; barošana 200 W izeja vai vairāk, 220 V ieeja un Eiropas standartam atbilstošs kontakts; ievada un izvada porti video, 1 paralēlais ports (25 adatu sievišķais), 1 virknesports (9 adatu vīrišķais), PS/2 savietojami peles un tastatūras porti, stereo ievada un mikrofona ievada porti; tastatūra Win95; pele MS Mouse vai līdzvērtīga; peles paliktnis antistatisks; austiņas ar mikrofonu (vismaz 2 m vads); programmnodrošinājums draiveri (diskete vai CD) visām iekārtām, ko tieši neuztur Windows 98OSR2 instalācija; BIOS, visu iekārtu dokumentācija angļu vai latviešu valodā; monitors 15\", 85 Hz, 1024x768, 0,28 mm punktu izmērs, Energy Star savietojams, ciparu vadība, zema izstarojuma, antistatisks, antiatstarojošs. Modems datoram vientuļniekam: V.34 bis un zemāk savietojams, PnP, kļūdu labošana, iekšējs, 2 m vads, tonālā un pulsa zvanīšana. Drukas iekārta: lāzerdruka 600x600 dpi, 6 lappuses minūtē, 1 MB, trīs gadu garantija, 220 V, Eiropas standartam atbilstošs kontakts, drukas interfeisa kabelis. Kvotas rajoniem tika sadalītas pēc šāda principa: dalot proporcionāli pēc skolu un skolēnu daudzuma un atrodot vidējo aritmētisko, rezultātu noapaļojot līdz pilniem tūkstošiem (izņēmums — Rīga un Ventspils, kas tika atbalstītas 60 procentu apmērā). Kvotas apstiprināja LIIS Uzraudzības padomē un Pašvaldību savienībā. Tā kā darījums ar Microsoft nenotika (ekonomiski neizdevīgs Microsoft piedāvājums par Microsoft programmatūras legalizāciju visās Latvijas skolās), šim mērķim atvēlētā summa tika sadalīta rajoniem papildu datortehnikas iegādei un interneta pieslēguma ierīkošanai. Īpaši uzteicamas ir Jelgavas un Ventspils pilsētas pašvaldības, kas par saviem līdzekļiem nokārtoja visu skolu pieslēgšanu internetam.

Izglītības informatizācijas sistēma un 2000. gada problēma

LIIS izstrāde tika sākta pirms trim gadiem. Šajā laikā 2000. gada problēma jau bija apspriesta pietiekami plaši, lai programmētāji saprastu, ka viņiem te nekādu problēmu nav — programmās ir tikai banālas un rupjas 2000. gada kļūdas. Tāpat kā nevar darba algas lielumam programmā atvēlēt tikai divas decimālās pozīcijas, tā nevar saīsināt arī gadu. Tāpat kā godprātīgs testētājs par vesela skaitļa piemēru mēģina 32767, tā datuma vietā vajag pamēģināt arī 01.01.01. No LIIS izstrādātāju viedokļa 2000. gada kļūdas ir jāatrod programmatūras testēšanas procesā reizē ar visām citām kļūdām. Protams, 2000. gada kļūdas var būt arī lietotajā sistēmprogrammatūrā un datortehnikā. LIIS programmatūra balstās uz Windows 98, Lotus Notes 4 un Oracle 7. Visi produkti ir pietiekami moderni un speciāli testēti attiecībā uz šo problēmu, ko apliecina arī programmatūras ražotāji. Turklāt, iegādājoties datortehniku skolām, tika prasīti apliecinājumi par gatavību divtūkstošajam gadam. Problēmas var radīt programmatūras lietotāju neapdomība. Ievadot 01.01.01, vienmēr ir jāpārdomā, vai tas būs 1901. vai 2001. gads. Lai novērstu pārpratumus, LIIS lietotājiem vienmēr tiek mācīts, ka gads ir jāievada ar četriem cipariem. Tad gan vajag nospiest divus liekus taustiņus, toties nerodas pārpratumi. Tomēr visumā varam būt mierīgi. Jaunajā gadā Latvijas skolas nekādi dramatiski notikumi negaida, un lielākā 2000. gada problēma ir, kā dabūt vairāk naudas jaunu datoru pirkšanai.

Uldis STRAUJUMS,
Inga MEDVEDIS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001