Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Apsveikumi un nākotnes zīlēšana internetā

   

Ja svētku dāvanu gādāšanas drudzī piemirsies nosūtīt draugiem un radiem apsveikumus, nebēdājiet — ja vien jums un viņiem ir elektroniskā pasta adrese un pieeja internetam, varat sūtīt elektronisko sveicienu, kas adresātu sasniegs jau pēc dažām sekundēm. Ja gribat zināt, kas gaidāms 2000. gadā vai pat šovakar — arī tad palīdzēs internets.

Aplaimojiet prātīgi!

Pirms ķerties pie sveikšanas, jāapsver elektroniskā apsveikuma specifika. Nav ieteicama parastā elektroniskā vēstule, tai pielikumā kabinot bildi, kas aizņem teju megabaitu vai pat vairāk. Ja šāds apsveikums būs jāsaņem cilvēkam, kurš izmanto ļoti lēnu interneta pieslēgumu un turklāt pats par to maksā, var saņemt nevis pateicību, bet gan pārmetumus... Savukārt, ja sūtīšanai izvēlaties kādu ārvalstu serveri, centieties pārliecināties, ka apsveikuma adresātam ir neierobežota pieeja ārvalstu interneta trafikam un nav jātaupa katrs kilobaits. Ir gadījies redzēt ļautiņus, kas, uz lapiņas pārrakstījuši atsūtīto interneta adresi un kartītes skatīšanas paroli, dodas uz interneta kafejnīcu un maksā par iespēju to aplūkot. Ja gribat sūtīt kādam apsveikumu ar muzikālo pavadījumu (daži elektronisko kartīšu sūtīšanas serveri piedāvā arī šādu papildu pakalpojumu), būtu labi iepriekš painteresēties, vai apsveikuma saņēmēja dators ir apgādāts ar skaņas karti un skaļrunīšiem, jo bez šī aprīkojuma elektronisko mūziku nedzirdēt.

Latvijā par svētkiem rūpējas tikai Apollo

Diemžēl mūsu valstī šobrīd ir tikai viena iespēja sūtīt elektroniskos apsveikumus, un to sniedz Apollo uzturētā mājas lapa www. svetki.lv. Pašas pirmās lapas tapušas 1997. gada decembrī. Tajās savākta informācija par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām dažādās valstīs, latviešu tautasdziesmas un ticējumi, Ziemassvētku dzeja un šiem svētkiem ierasto ēdienu receptes. Šajos gados www.svetki.lv audzis, un tagad var apsveikt mīļos cilvēkus vai kolēģus arī dzimšanas un vārda dienā, Lieldienās, Jāņos, nosūtīt apsveikumu Valentīna dienā vai romantisku kartīti savam sirdsāķītim, nostalģisku Rīgas skatu tautiešiem ārzemēs vai paziņām, kas nekad nav redzējuši Latviju. Šajā serverī atrodamas arī tādas svētkos noderīgas lietas kā tosti, kuriem var pievienot arī savu iecienītāko. Sarūpēti situācijām atbilstoši dzejoļi, dažādu ziedu nozīme un citi jauki nieki. Sadaļā Kultūras stunda var apgūt svinīgā mielasta etiķetes nianases un saviesīgās dzīves ābeci, bet sadaļā Horoskopi uzzināt Žaklīnas horoskopu centra sagatavotās prognozes šim gadam, kā arī koku, veselības, darba unprofesijas horoskopu. Ja piemirsies, kad draugam ir vārdadiena, lieti noder Vārda dienu meklētājs. Tas var palīdzēt arī jaunajiem vecākiem, kuri izvēlas vārdu mazulim.

Apsveikumi dažādām gaumēm

Ārvalstu interneta serveri piedāvā ļoti daudzas iespējas nosūtīt elektronisko apsveikumu. Nereti šādās mājas lapās var pasūtīt arī taustāmākus apsveikumus: reālu dāvanu un ziedus ar nogādi adresātam, tiesa gan, šie pakalpojumi nav bezmaksas. Lai atrastu mājas lapas, no kurām var sūtīt virtuālās pastkartes, var lietot jebkuru no lielākajiem meklētājserveriem, teiksim, www.altavista.com. Varu ieteikt tūlīt doties uz mājas lapu www. thefreesite.com/freedigitalcards.htm un no gara saraksta izvēlēties kādu pastkaršu sūtīšanas serveri. Jauka, lielāko pasaules tautu tradīcijas un svētkus vērā ņemoša, mājas lapa ir www.bluemontain.com. Tajā atrodami apsveikumi dažādu reliģiju un tautību svētkos, kā arī kartītes ne vien ierastajā angļu, bet arī itāļu, franču, spāņu, vācu, korejiešu, ķīniešu un japāņu valodā. Var atrast kartītes visdažādākajiem dzīves gadījumiem: gan dzimšanas dienām, Ziemassvētkiem un citām svinamām dienām, gan, piemēram, lai apliecinātu, ka skumstat pēc kāda, ka vēlaties atvainoties, lai izteiktu līdzjūtību vai apsveiktu profesionālajos svētkos. Apsveikumu var sūtīt tūlīt vai atzīmēt citu datumu tuvāko 15 dienu laikā, kad vēlaties nosūtīt kādam elektronisko pārsteigumu. Sūtot kartīti, var arī pārliecināties, vai adresāts ir to apskatījis — tai mirklī, kad viņš to darīs, automātiski saņemsit savā elektroniskajā pastkastē vēstulīti, kas to apliecina. Uzteicama ir arī zīmējumu stilu dažādība: atrodamas pat stereogrammas un interaktīvi attēli. Interesanti, ka www.bluemontain. com apliecina internacionālismu un lojalitāti pret uzskatu daudzveidību, ievietojot apsveikumu krājumu dažādu reliģiju un tautību pārstāvjiem: budistiem, islamistiem, jūdaistiem, ortodoksālajiem kristiešiem, Amerikas indiāņiem, āfrikāņiem, Baha pielūdzējiem un pat sikhiem, kuri kļuvuši bēdīgi slaveni ar saviem teroristiskajiem aktiem. Populāra pastkaršu sūtīšanas mājas lapa ir www.postcards.org/postcards/, kurā sūtījumam var pievienot arī muzikālo pavadījumu. Šeit var uzmeistarot pastkarti, kas vienlaikus ir arī tās dienas horoskops kādai zodiaka zīmei. Gan grafiti, gan ziedu foto, gan psihodēliskas ainavas — jebkurai gaumei piemērotus attēlus var piemeklēt serverī 1,2,3, kas atrodams www.meet-and-greet.com/. Pieredzējušos virtuālo apsveikumu fanus neatstās vienaldzīgus plašās iespējas un sistematizētās attēlu galerijas, kas atrodamas www.all-yours.net/postcard/ dp.html. Šis ir viens no tiem serveriem, kas izceļas ar gaumīgiem un mākslinieciskiem attēliem. Ja gribas uzmundrināt čaklu kolēģi vai apsveikt kādu ar kāpienu pa karjeras kāpnēm, biznesa dzīves notikumiem piemērotas kartītes var atrast http:// novaplaza.com/card.html. Šokolādes mīļotājus noteikti iepriecinās amizantā mājas lapa www.virtualchocolate.com, no kuras var nosūtīt kārdinošu saldu virtuālo apsveikumu un ne tikai to: apmeklēt Šokolādes muzeju internetā, uzzināt,vai neesat šokolītiķis (ir tāda kaite), un daudz citas saldas informācijas.

Internet, internet, pasaki man...

Visos laikos cilvēkus ir interesējis, kas gaidāms nākotnē, un šo tieksmju apmierināšanai noder arī pasaules tīmeklis. Tajā atrodami gan rietumu,gan ķīniešu, vēdu un pat druīdu horoskopi un citi brīnumi. Daudzi astrologi internetu izmanto peļņas gūšanai un mājas lapā klientu iekārdināšanai tikai kaut ko (teiksim, tās dienas horoskopu) pareģo bez maksas, bet pārējo var uzzināt par maksu. Lai atrastu bezmaksas horoskopus, var izmantot kādu no lielākajiem meklētājserveriem, izvēloties sadaļu Free horoscope. Diezgan daudz pareģojumu var atrast lapā http://4yourhoroscope.com. Tur ir detalizēti horoskopi katrai zodiaka zīmei mēnesim, nedēļai un dienai. Mājas lapa www.astrologyalive.com ļauj pasūtīt iknedēļas horoskopu uz e-pasta adresi. Bostonas astrologa Plotinusa horoskopu mēnesim var bez maksas skatīt mistiskā garā noformētajā www.spacemagic.com/ horoscop. Ja vēlaties zināt, kas dzimis tajā pašā dienā, kad jūs, apskatieties http://purple.chartshop.com/scripts/runisa.dll? ANET:BIRTHDAYBOOK. Šo dzimšanas dienu grāmatu dažu sekunžu laikā var papildināt arī ar savu vārdu! Ja mokāties pārdomās par to, ko kādam dāvināt, padomu var dot http://love.astrology.net/ Lsgiftguide.html. Atliek tikai ievadīt datus par apdāvināmā zodiaka zīmi un dzimumu un uzzināsiet vēlamo dāvanu sarakstu.

Latvieši horoskopiem netic?

Vai nu tas ir saistīts ar Latvijas astrologu neuzticēšanos modernajām tehnoloģijām, vai arī arinterneta lietotāju mazo interesi par horoskopiem, tomēr pasaules tīmeklī zeļošais astroloģijas bizness mūsu valsti faktiski vēl nav skāris. Kā jau iepriekš bija minēts, www. svetki.lv atrodama informācija par Žaklīnas horoskopu centru un šādi tādi horoskopi. Interneta lietotāju gados jaunākā paaudze savus horoskopus var uzzināt www.media.lv/laba, kur ievietota daļa materiālu, kas tiek publicēta avīzēs LABA un Mazā LABA. Šī www lapa, godīgi sakot, astroloģijas tēmai ir aiz matiem pievilkta, jo horoskopi tajā ir tikai viens no papīra avīzes tekstiem. Jāteic, ka abas minētās tīmekļa adreses šobrīd ir vienīgās, kurās raksta autorei izdevās atrast jel kādus horoskopus latviešu valodā, ja neņem vērā dažās privātās mājas lapās ievietotos fragmentāros materiālus par astroloģijas tēmām. Tomēr ir vēl kāda vieta, kur ielūkoties horoskopu cienītajiem, — Vitara Valeskaza iknedēļas horoskopi krievu valodā un daži astroloģiski apraksti atrodami www.la.lv/astro/.

Priecīgus svētkus!
Rita ZĀLĪTE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001