Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Lieto internetu, saņem datoru!

   

27. oktobrī a/s Parks LvNet sāka Latvijā pirmo FreePC projektu, kurā interneta lietotāji varēs saņemt 2000 modernu datoru, noslēdzot ilgtermiņa interneta lietošanas līgumu. Programmas pirmajā darbības mēnesī piešķirti vairāk nekā 200 Navigatora datori.

Pasaules tīmeklis apvij Latviju

Pirmā Latvijas interneta servisa piegādes kompānija LvNet Teleport sāka darboties 1991. jūlijā. Kad pasaules tīmeklis kļuva pieejams arī mūsu valstī, to galvenokārt izmantoja kā biznesa instrumentu, jo interneta lietošanas izmaksas bija ļoti augstas. Privātie lietotāji internetam sāka pievērsties 1994./1995. gadā, kad pieejamāki kļuva datori un pazeminājās interneta cenas. Atcerēsimies, ka vēl pērn neierobežota interneta pieeja maksāja vidēji40 latu mēnesī, bet šogad situācija būtiski mainījusies, jo cenas ir samazinājušās. Pagrieziens interneta attīstībā sākās 1999. gada maijā, kad Parks LvNet pirmoreiz Latvijā piedāvāja praktiski neierobežotu internetu — Navigatora interneta pieslēgumu parLs 11,95 mēnesī, kas ir vidējo pasaules cenu līmenī (piemēram, ASV interneta cenas ir ap 19,95 $ mēnesī). Taču Navigatora pieslēguma popularitāti nosaka ne tikai cena, bet arī tā iegādāšanās vieglums: pieejamība veikalos un benzīntankos, iespēja uzstādīt programmu savā datorā pat bez speciālām zināšanām un sākt ar to strādāt jebkurā diennakts laikā. Lai reģistrētos par Navigatora lietotāju, nav jāapmeklē interneta firmas birojs līguma slēgšanai — tas notiek elektroniski, kad lietotājs pirmo reizi pieslēdzas internetam. Pateicoties Navigatora interneta pieslēgumam, strauji palielinājās individuālo interneta lietotāju daudzums, tomēr galvenokārt interneta attīstību kavē datoru iegāde, uzskata a/s Parks LvNet prezidents Einārs Bindemanis. Interneta lietošanai piemērots jauns dators kopā ar monitoru veikalā maksā 450—500 latu, kas augstās cenas dēļ nav prioritāte ģimenei ar vidējiem ienākumiem. Līdzīga situācija ir ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē.

Bezmaksas datori pasaulē ir populāri

Lai radītu iespējas internetam ienākt ikkatrā mājā, šogad lielu popularitāti ieguvušas dažādās bezmaksas datoru akcijas, ko vieno apzīmējums FreePC (skat. arī SP 2/99, raksts Jauns dators par velti? Kāpēc ne!). 1999. gada sākumā ASV kompānija FreePC sāka piedāvāt bezmaksas datorus, kuru ekrānos bija konstanta vieta interneta reklāmas zīmītēm (banner). Kompānijas Gobi (skat. www.gobi.com) un Enchillada piedāvā bezmaksas datorus apmaiņā pret trīs gadu līgumu interneta pieslēgumam. Tiny Computers (skat. www.tiny.com) piedāvā bezmaksas datoru ar noteikumu, ka tiks izmantota viņu telefona līnija ilgtermiņa interneta pieslēgumam. Lielākais interneta pakalpojumu sniedzējs pasaulē America Online piedāvā atlaižu kuponu par 400 ASV dolāriem katram, kas noslēgs interneta pieslēguma līgumu uz trim gadiem. Baltijā pirmo FreePC programmu kopš šā gada augusta izbauda kaimiņi igauņi. Microlink Online piedāvā saņemt bezmaksas datoru, parakstot trīs gadu interneta abonēšanas līgumu. Šobrīd Microlink Online ir pāri par 1500 parakstītu līgumu, kas par 50 procentiem pārsniedz plānoto daudzumu.

Navigatora datoru iegūt ir vienkārši

Projekts FreePC Latvijā, ko īsteno Parks LvNet sadarbībā ar RD Līzinga grupu un RD Computers, ir pirmais reālais risinājums, kā padarīt internetu viegli pieejamu lielākajai Latvijas iedzīvotāju daļai, tādējādi nojaucot pēdējo barjeru, kas potenciālos lietotājus norobežoja no interneta. Projekta FreePC Latvijā galvenā ideja ir dot iespēju strādāt internetā cilvēkiem, kam līdz šim mājās nav bijis datora. Noslēdzot ilgtermiņa abonēšanas līgumu, klients saņem lietošanā Navigatora datoru. Līgums tiek noslēgts uz trim gadiem. Pēc līguma termiņa beigām dators paliek pie klienta, un par to nekas papildus nav jāmaksā. Tādā veidā klients iegūst ne vien neierobežotu pieeju internetam trīs gadu garumā, bet arī modernu datoru, ar kuru var veikt galvenās mājas lietotājam nepieciešamās datoru funkcijas. Interneta pieslēgums tiek nodrošināts neierobežotā apjomā 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā ar ātrumu 56 Kb/s. Klientam un viņa ģimenes locekļiem ir pieejams neierobežoti daudz bezmaksas personisko e-pasta adrešu un iespēja izvietot savu mājas lapu internetā.

Navigatora datora iegūšanas process ir ļoti vienkāršs:

aizpildiet anketu, kas atrodama Shell, Neste, Viada benzīntankos, Narvesen un Trodeks veikalos vai Parks LvNet birojā; aizpildītā anketa (lūdzu, sniedziet atbildes uz visiem jautājumiem, citādi pieteikuma anketa nebūs derīga!) jānosūta vai jāatnes uz Parks LvNet biroju Elijas ielā 17, Rīgā; Anketu iespējams aizpildīt arī internetā, lappuse http://freepc.navigators.lv; pēc anketas apstrādes FreePC servisa centra darbinieki sazinās ar klientu, lai norunātu klientam izdevīgu laiku līguma noslēgšanai un drīz pēc tam; klientam tiek piegādāts un uzstādīts dators. No šī brīža interneta un datora iespējas klientam ir pieejamas neierobežotā apjomā.

Trīs labas lietas

Projektā FreePc Latvijā tiek piedāvāti trīs Navigatora datoru varianti, turklāt tie visi ir mūsdienīgi, kas ļauj ātri un kvalitatīvistrādāt internetā un ar izplatītākajām biroja programmām. Atšķiras tikai datoru konfigurācija un līdz ar to — papildu iespējas. Navigators 1 — Ls 25,95 mēnesī. Abonējot neierobežotu interneta pieslēgumu par Ls 25,95 mēnesī, jūs iegūstat iespēju esošo datoru nomainīt ar jaudīgāku. Datora galvenie parametri: Celeron 433 MHz procesors, 32 MB SDRAM operatīvā atmiņa, 56 K modems, 6,4 GB cietais disks, 1,44 MB 3,5\" diskešu iekārta, skaņas karte, MS Windows 98, Tildes birojs 98 OEM, Navigatora programmu komplekts. Navigators 1 komplektā neietilpst monitors. Slēdzot līgumu, iemaksa kopā ar piegādi un uzstādīšanu — Ls 35,95. Navigators 2 — Ls 32,95 mēnesī. Abonējot neierobežotu interneta pieslēgumu par Ls 32,95 mēnesī, saņemsit datoru, kurš ideāli piemērots lielākajai daļai mūsdienu datoru lietotāju. Tehniskie parametri un kvalitatīvais monitors ļauj izbaudīt visas mūsdienu interneta iespējas. Datora multimediju komponenti dos iespēju klausīties mūzikas ierakstus un ļauties datorspēļu virtuālajai pasaulei.Datora galvenie parametri: Celeron 433 MHz procesors, 56 K modems, 32 MB SDRAM operatīvā atmiņa, 6,4 GB cietais disks, 1,44 MB 3,5\" diskešu iekārta, skaņas karte, 40x CD—ROM iekārta, MS Windows 98, Tildes birojs 98 OEM, Navigatora programmu komplekts. Hansol 15 collu krāsu monitors. Slēdzot līgumu, iemaksa kopā ar piegādi un uzstādīšanu — Ls 42,95. Navigators 3 — Ls 48,95 mēnesī. Abonējot neierobežotu interneta pieslēgumu par Ls 48,95 mēnesī, saņemsit profesionālu datoru un monitoru, kas apmierina visaugstākās prasības. Pentium III procesors, operatīvās atmiņas apjoms un lielais monitors ļauj pilnībā izjust un izmantot mūsdienu datortehnikas spēku. Datora galvenie parametri: Pentium III 450 MHz procesors, 64 MB SDRAM operatīvā atmiņa, 56 K modems, 6,4 GB cietais disks, 1,44 MB 3,5\" FDD, 40x CD—ROM iekārta, SoundBlaster 128 PCI skaņas karte, 8MB videokarte, MS Windows 98, Tildes birojs 98 OEM, Navigatora programmu komplekts. Hansol 17 collu krāsu monitors. Slēdzot līgumu, iemaksa kopā ar piegādi un uzstādīšanu — Ls 56,95.

Var laimēt krāsu printeri, televizoru vai videomagnetofonu

Pirmajiem piecsimt Navigatora datoru īpašniekiem ir iespēja ne tikai baudīt internetu un datorpriekus, bet arī iegūt balvu: neilgi pirms Ziemassvētkiem notiks loterija! Tajātiks izlozēti pieci ultramoderni Epson Stylus krāsu printeri. Stylus Color 460 ir jaunākā Epson produkcija mājas lietotājiem, tos sāka ražot tikai šāgada oktobrī. Printeris nodrošina kvalitatīvas izdrukas kā melnbaltā, tā krāsu režīmā un ir īpaši piemērots privātpersonām arī nelielo izmēru dēļ. Maksimālais lapas izmērs A4, izšķirtspēja 720 x 720 dpi, drukāšanas ātrums 4 (melnbalts attēls) vai 2,5 (krāsu attēls) lappuses minūtē. Ja arī neesat paspējis iekļūt Navigatora datora īpašnieku pirmajā piecsimtniekā, tomēr varat cerēt uz balvu — kādam no vēlākajiem veiksminiekiem tiks Samsung televizors un videomagnetofons.

Maija CĀLĪTE

FreePC servisa centrs
http://freepc.navigators.lv
tālr. 7777733
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001