Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kvalitātes balva programmēšanas līderiem

   

A/s DATI Grupa šogad ieguva Latvijas Kvalitātes balvu lielo uzņēmumu grupā. Pasniedzot balvu, Ministru prezidents Andris Šķēle pauda gandarījumu par žūrijas lēmumu un norādīja, ka DATI uzvara ir zīmīga šai laikā, kad ieejam informācijas sabiedrībā, ļaujot iezīmēt Latvijas nākotni, to, kāda nozīme ir izglītībai un kvalitātei informācijas sabiedrībā.

Soli pa solim uz pilnību

A/s DATI viceprezidents Dr. Ojārs Krūmbergs uzsver, ka kvalitātes sistēma veidota kopš firmas dibināšanas 1995. gadā. Attīstot galveno darbības virzienu — datorprogrammu ražošanu lielām informācijas sistēmām — 1996. gadā uzņēmums gluži dabiski nonāca pie lēmuma iegūt ISO 9000 kvalitātes sertifikātu. O. Krūmbergs norāda, ka kompānijā strādā daudz kvalificētu darbinieku — 52 no 500 darbiniekiem ir zinātņu doktori. Tas ļāva kvalitātes sistēmu ieviest pašiem, nepieaicinot konsultantus. Daudzi a/s DATI Grupas uzņēmumos izmantotie, pašu izstrādātie IT standarti tagad jau kļuvuši par Latvijas valsts programminženierijas standartiem. 1999. gada 26. februāris, kad Lloyd`s Register auditori no Anglijas rekomendēja a/s DATI ISO 9001 sertifikāta saņemšanai, atbilstoši TickIT shēmai (Lielbritānijā izstrādātas speciālas ISO 9000 sertifikācijas prasības IT firmām), ir nozīmīga diena visai Latvijas informātikas industrijai, uzskata O. Krūmbergs. Zīmīgi arī tas, ka auditoriem pietika ar vienu pārbaudi ISO 9001 kvalitātes sertifikāta izsniegšanai. A/s DATI ir pirmā Latvijas firma, kam ISO 9001 sertifikāts piešķirts tieši programmatūras izstrādē un datortīklu veidošanā, bet oficiālais formulējums ir šāds: pēc pasūtījuma konstruēti, attīstīti, ieviesti un uzturēti informācijas tehnoloģiju risinājumi, ieskaitot lietojumprogrammatūru un tīklus; programmatūras produktu neatkarīga testēšana. DATI sasniegumu apliecinājums ir arī 1998. gadā 33 Latvijas firmu konkurencē saņemtā Vācijas Tautsaimniecības prēmija par veiksmīgu eksportu. Organizācija Trade Leader\'s Club 1998. gada jūnijā Berlīnē a/s DATI piešķīra Eiropas Tehnoloģiju un kvalitātes balvu, kurai tiek nominētas nozarē galvenās firmas no katras valsts.

Latvijas Kvalitātes balva — loģisks turpinājums

Pieteikums pretendēt uz Kvalitātes balvu liecina par uzņēmuma vadības lielo uzdrīkstēšanos un spēju paskatīties uz sevi skaudri un nežēlīgi — vai visi procesi, kas nodrošina kvalitāti, ir pietiekoši sakārtoti, labāki nekā konkurentam, draugam, sāncensim, uzsver Latvijas Kvalitātes balvas piešķiršanas žūrijas loceklis ekonomikas ministrs Vladimirs Makārovs. A/s Dati uzdrīkstējās, jo uz to mudināja gan starptautiskā atzinība, gan saņemtais ISO 9001 sertifikāts, gan uzņēmuma nepārtrauktais darbs kvalitātes sistēmas izkopšanā. Ikgadējā starptautiskajā konferencē par visaptverošo kvalitātes vadību Kvalitātes vadība, ieejot XXI gadsimtā, kas notika pirms balvas pasniegšanas ceremonijas, referēja arī O. Krūmbergs (tēma Kvalitātes pārvaldība un informācijas tehnoloģijas). Viņš norādīja uz programmatūras izstrādes specifiku — brāķis programmatūrā nav viegliieraugāms, bet tā sekas var būt drausmīgas. Ja 70 cilvēki trīs gadus izstrādā vienu projektu, jābūt lieliskai kvalitātes pārvaldībai, lai panāktu vēlamo rezultātu: kvalitatīvu programmatūru un firmas tēlu. A/s DATI prezidents Valdis Lokenbahs uzsver, kaIT nozarē viss balstās uz diviem jēdzieniem — ticību un kvalitāti. Ticību, jo vairākus gadus jāmaksā fantastiskas summas daudziem speciālistiem, cerot, ka taps augstvērtīga programmatūra. Taču nepieciešamas arī izcilas zināšanas un kvalitātes sistēma, lai darbam būtu minimāla kļūdas iespēja. Viņš jutās gandarīts, ka Ministru prezidents balvas pasniegšanas runā augsti novērtējis IT kompānijas uzvaru. V. Lokenbahs izteica divus vēlējumus arī valdībai: pirmkārt, lai katrs liels IT pasūtījums, kas veicams Latvijā, taptu ar mūsu valsts programmētāju spēkiem. Otrkārt, lai valdība maksimāli veltītu spēkus augstākās izglītības sistēmai, jo tajā ieguldītā nauda jau pēc dažiem gadiem nesīs valstij simtiem tūkstošu latu.
RPieteikums pretendēt uz Kvalitātes balvu liecina par uzņēmuma vadības lielo uzdrīkstēšanos un spēju paskatīties uz sevi skaudri un nežēlīgi — vai visi procesi, kas nodrošina kvalitāti, ir pietiekoši sakārtoti, labāki nekā konkurentam, draugam, sāncensim, uzsver Latvijas Kvalitātes balvas piešķiršanas žūrijas loceklis ekonomikas ministrs Vladimirs Makārovs. A/s Dati uzdrīkstējās, jo uz to mudināja gan starptautiskā atzinība, gan saņemtais ISO 9001 sertifikāts, gan uzņēmuma nepārtrauktais darbs kvalitātes sistēmas izkopšanā. Ikgadējā starptautiskajā konferencē par visaptverošo kvalitātes vadību Kvalitātes vadība, ieejot XXI gadsimtā, kas notika pirms balvas pasniegšanas ceremonijas, referēja arī O. Krūmbergs (tēma Kvalitātes pārvaldība un informācijas tehnoloģijas). Viņš norādīja uz programmatūras izstrādes specifiku — brāķis programmatūrā nav viegliieraugāms, bet tā sekas var būt drausmīgas. Ja 70 cilvēki trīs gadus izstrādā vienu projektu, jābūt lieliskai kvalitātes pārvaldībai, lai panāktu vēlamo rezultātu: kvalitatīvu programmatūru un firmas tēlu. A/s DATI prezidents Valdis Lokenbahs uzsver, kaIT nozarē viss balstās uz diviem jēdzieniem — ticību un kvalitāti. Ticību, jo vairākus gadus jāmaksā fantastiskas summas daudziem speciālistiem, cerot, ka taps augstvērtīga programmatūra. Taču nepieciešamas arī izcilas zināšanas un kvalitātes sistēma, lai darbam būtu minimāla kļūdas iespēja. Viņš jutās gandarīts, ka Ministru prezidents balvas pasniegšanas runā augsti novērtējis IT kompānijas uzvaru. V. Lokenbahs izteica divus vēlējumus arī valdībai: pirmkārt, lai katrs liels IT pasūtījums, kas veicams Latvijā, taptu ar mūsu valsts programmētāju spēkiem. Otrkārt, lai valdība maksimāli veltītu spēkus augstākās izglītības sistēmai, jo tajā ieguldītā nauda jau pēc dažiem gadiem nesīs valstij simtiem tūkstošu latu.

Rita ZĀLĪTE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001