Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Infrasarkanie stari — ātrai un drošai datu pārraidei

   

Pēdējos gados atrastijauni infrasarkanās datu pārraides risinājumi, kas ļauj šo tehnoloģiju izmantot daudz vērienīgāk, arī divpusējiem sakariem. PAV Data Systems Ltd. ir viens no lielākajiem uzņēmumiem, kas specializējies infrasarkano datu un balss pārraides sistēmu izstrādē un ražošanā. Nesen par PAV Data Systems Ltd. ekskluzīvo dīleri Baltijas valstīs kļuvusi a/s MultiCom.

Lāzertehnikas izmantošanas priekšrocības

Infrasarkanā datu pārraide lieliski noder tad, ja nav iespējams starp vairākām ēkām izveidot kabeļu tīklu, turklāt radiolinks nenodrošina vajadzīgo datu pārraides ātrumu. Iespējams pilnībā izmantot visu liela ātruma kanālu. Nav vajadzīga licence, jo sistēmā izmanto nelielas jaudas lāzeru vai jaudīgu gaismas diodi. Vienkārša un ātra uzstādīšana. Augsta informācijas pārraides drošības aizsardzība. Pilnīga savietojamība ar optiskajiem un vara kabeļu tīkliem. Nav nepieciešami maršrutizatori (router) vai tilti (bridge). Optimāla cena. Nav vajadzīgi kārtējie nomas vai abonēšanas izdevumi. Pilnībā pārnēsājams komplekts, izturīgs pret temperatūras un klimatisko apstākļu ietekmi. Savietojams ar jebkuriem tīklu protokoliem (to skaitā ar speciālajiem).

Datu pārraides ātrums un apjoms

Infrasarkanās sistēmas vietējos LAN tīklos (Local Area Network) nodrošina ātrumu līdz 155 Mbps. Atšķirībā no radioreleju sistēmām, kurām datu pārraides ātrums ir mazāks nekā nepieciešams LAN tīkliem, infrasarkanās sistēmas ļauj organizēt pilnu un atklātu LAN tīklu bez jelkādiem kritiskiem parametriem. Ja sistēma uzstādīta pareizi, datu pārraides atbilstība ir 99,1–99,9 procenti.

Kā darbojas infrasarkanās sistēmas?

Infrasarkano sistēmu darbības princips pamatā ir līdzīgs optisko šķiedru sakaru tehnoloģijai, izņemot to, ka lāzera stars atklātos laukumos ir ātrdarbīgāks, jo nav materiāla pretestības. Lai īstenotu sakarus, tiek izmantoti divi paralēlu staru kūļi: datu pārraidei un saņemšanai. Firmas PAV Data Systems Ltd. lāzera sistēmas darbojas ap infrasarkano spektra apgabalu, starojums ir ar viļņa garumu 860–920 nm.

Vai lāzera stari ir bīstami?

Lāzera stara mazā izejas jauda dara to acīm nekaitīgu, protams, ja to izmanto pareizi un korekti. Putni redz spektra infrasarkano daļu un parasti izvairāsno stara. Ja putns (vai jebkurš cits subjekts) tomēr šķērso staru, tas sistēmai nekādu ļaunumu nenodarīs, lai gan datu pārraide uz mirkli pārtrūks, taču Ethernet un Token Ring tīkli to atkārtos saskaņā ar protokolu.

Vai lāzera sakari ir droši attiecībā uz pārraidāmās informācijas aizsardzību?

Lāzera sakari ir ļoti droši vairāku iemeslu dēļ: pārraidei tiek izmantots šaurs optiskais stars, tāpēc jebkurš potenciāls nesankcionēts noklausīšanās/pieslēgšanās mēģinājums beigsies ar datu pārraides pārtraukšanu; šauro infrasarkano staru nevar redzēt ar cilvēka aci, tādēļ tas nav pieejams, pat tieši apskatot raidītāju; lāzera starus nevar konstatēt ar spektra analizatoriem vai radioviļņu mērītājiem; papildu aizsardzībai iespējams izmantot dažādus privātos datu pārraides protokolus; lāzera sistēmas izmanto daudzās struktūrās, kurās nepieciešami konfidenciāli sakari, to skaitā finanšu, medicīnas un militārajā jomā.

Kā ietekmē laika apstākļi?

Lāzera sistēmas saglabā pilnu darbspēju šādos laika apstākļos: lietus 15 cm/stundā; slapjš sniegs 10 cm/stundā; sauss sniegs 5 cm/stundā; miglā pārraides attālums samazinās par 6 procentiem.

Mikroviļņu sistēmas īpatnības

Alternatīva bezvadu datu pārraide ir mikroviļņu (Microwave) sistēma, kas darbojas 1,5–50 GHzfrekvenču diapazonā. Lielākās telekomunikāciju kompānijas tās izmanto balss, faksu, kā arī video un datu pārraidei. Šīm sistēmām piemīt tie paši trūkumi, kas infrasarkanajām pārraides sistēmām, piemēram, signālam nepieciešama tieša redzamība un to var pārtraukt koki, šķēršļi u.tml. Mikroviļņu sistēmas var pārraidīt ar ātrumu no 2 Mb/s (T-1/E1) līdz 100 Mb/s (Fast Ethernet/ Token Ring/FDDI ) tīkliem, taču ne ātrāk kā 100 Mb/s. Mikroviļņu sistēmas ir rentablas, organizējot sakarus lielos attālumos (līdz 100 km), tomēr pārraidēm nelielos attālumos (6 km un mazāk) tās nav izdevīgas. Trūkums: mikroviļņu sistēmas jālicencē, tas ir ilgi un ne vienmēr ir garantēta licences saņemšana. Uzstādīšanai un apkopei ir nepieciešams speciāli apmācīts personāls.

Pēc PAV Data Systems Ltd.
materiāliem sagatavoja
Maija CĀLĪTE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001