Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Sidnejas interneta olimpiāde

   

Kad spožākās sporta zvaigznes Sidnejā lies sviedrus cīņā par olimpiskajām zelta medaļām, Amerikā būs neparasti maz fanu, kas savās mājās ar popkorna tūtām rokās un aizturētu elpu pieplaks pie televizoru ekrāniem. Kas noticis? Vai tad Amerikā sports ir zaudējis popularitāti, vai sportisti kļuvuši vāji? Nē, iemesls ir vienkāršs – laikā, kad Sidnejā notiks aizraujošākās cīņas, liela daļa amerikāņu miegā smelsies spēkus nākošajai darbadienai vai jau sēdēs savos birojos – laika starpība starp Sidneju un Ņujorku ir 13 stundu. Tas pats attiecas uz daudziem citiem kontinentiem, diemžēl ieskaitot arī Eiropu. Un šeit sevi piesaka internets – Sidnejas Olimpiskās spēles jau guvušas iesauku Interneta olimpiāde, jo šajā olimpiādē pēc pasaules rekordiem tieksies arī starptautiskais datortīkls.
   

Eksperti ir pārliecināti, ka Sidnejas spēļu laikā tiks pārspēti visi iepriekšējie interneta rekordi, jo divas nedēļas desmiti miljonu cilvēku caur internetu meklēs sacensību jaunākos rezultātus, komentārus un statistikas datus. Pat tie, kas spēles vēros televīzijas tiešraidēs, internetā meklēs to, ko televīzija nespēj sniegt, piemēram, iespēju apmainīties ar viedokļiem.
   

– Tas būs notikums, kas patiešām demonstrēs to, ka internets ir izaudzis no zīdaiņa vecuma. Tas būs neapšaubāms pierādījums, ka tīkls jau ir jebkura sporta pasākuma informatīvā nodrošinājuma neatņemama sastāvdaļa, – aģentūrai Reuters teicis Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) direktors jauno mediju jautājumos Frenklins Servans-Šreibers.

Interneta lielais pārbaudījums

1964. gada Olimpiskās spēles Tokijā bija pirmais lielais pārbaudījums televīzijai, bet Sidnejas olimpiāde būs tāds pats izaicinājums internetam. Tagad būs labi redzams, cik lielā mērā internets ir gatavs tikt galā ar situāciju, kad visas pasaules auditorija vienā un tajā pašā laikā meklēs karsto informāciju. Piemēram, tādi notikumi kā amerikāņu sprintera Morisa Grīna 100 metru finālskrējiens var uzstādīt jaunus limitus interneta tehnoloģijas spējai tikt galā ar rekordlielu vienlaikus pieslēgumu skaitu. Oficiālās interneta lapas bija gan Atlantas olimpiādei 1996. gadā, gan Nagano 1998. gadā. Tomēr tolaik internets vēl nebija sasniedzis tādu attīstības un popularitātes pakāpi. Pat Nagano spēļu laikā oficiālā lapa 16 dienās reģistrēja tikai 646 miljonus pieslēgumu, nemaz nerunājot par Atlantas 187 miljoniem, vēsta Reuters. Šos skaitļus diezgan ievērojami pārsniedza nesenākie, taču būtībā mazākie sporta pasākumi – Vimbldonas tenisa turnīrs un Eiropas futbola čempionāta finālturnīrs. Turklāt jāņem vērā, ka 2000. gada vidū pasaulē jau bija 275 miljoni interneta lietotāju, bet pirms četriem gadiem varēja runāt tikai par 40 miljoniem. Tāpēc ir skaidrs, ka Sidnejas spēļu laikā ir jārēķinās ar līdz šim nepieredzētu interneta lietotāju aktivitāti. Turklāt eksperti prognozē, ka jau līdz šī gada beigām interneta lietotāju daudzums varētu sasniegt 450 miljonus un tieši sports – bez akciju tirgus un seksa – ir viens no lielākajiem pievilcējspēkiem. Jāņem vērā, ka internets beidzot samērā strauji attīstās arī Ķīnā un Indijā, kas divatā veido divas trešdaļas no pasaules iedzīvotāju skaita.

IBM jau ir sagatavojusies

Oficiālās Olimpisko spēļu interneta lapas www.olympics.com nodrošinātājs ir respektablā kompānija IBM, kura apgalvo, ka lapa mierīgi tiks galā ar vairāk nekā miljardu vienlaikus pieprasījumu. Arī Austrālijas valstij ir ļoti svarīgi olimpiādes laikā sasniegtie interneta panākumi, jo austrālieši vēlas parādīt sevi pasaulei kā tehnoloģiski attīstītu valsti. Šķiet, ar IBM palīdzību tas var arī izdoties. – Mēs esam izveidojuši lielāko un vissarežģītāko infrastruktūru, kāda vien tīklā ir pieejama, – lepni paziņojusi IBM interneta stratēģijas un pasākumu direktore Lorija Kauredža. – Olympics.com būs viena no apmeklētākajām interneta lapām tā vēsturē un fani iegūs savu virtuālo sēdvietu olimpiādē. Tomēr lētās sēdvietas nekad nav vislabākās. SOK ir aizliegusi savā interneta lapā ievietot kustīgas bildes, tādējādi aizsargājot ar telekompānijām noslēgtos līgumus. Tomēr Servans-Šreibers ir pārliecināts, ka tas nebūt nemazinās pieprasījumu pēc interneta. – Cilvēki pieslēgsies, lai jau agri no rīta uzreiz uzzinātu jaunākos rezultātus, bet pēc tam vakarā mierīgi skatīsies televīzijas pārraidi. Jāpiebilst, ka miljoniem cilvēku informāciju meklēs arī citās lapās, piemēram, NBC veidotajā www.nbcolympics.com, neoficiālajā www.sydney2000.com, vai citās lapās, kas piedāvās Olimpisko spēļu informāciju reālajā laikā.

No muļķīgām kļūdām jāmācās

– Esam veikuši visus piesardzības pasākumus un nekādas katastrofas nav iespējamas. Tāpēc šis projekts ir ļoti dārgs – vairāki miljoni dolāru, – drošinājis Servans-Šreibers. Un IBM itin labi zina, kādas problēmas var atgadīties. Atlantas spēļu laikā milzum daudz jautrības un pamatīgu kaunu organizētājiem izraisīja datorsistēmas kļūdas, kad Tanzānijas bokseris tika reklamēts kā 6,35 metrus garš milzis, bet viņa pretinieks no Ugandas – kā 57 centimetrus īsiņš sprīdītis. Turklāt Austrālijas riteņbraucējam Bredlijam Makgi pat tika piešķirts pasaules rekords diennakti pirms sacensību sākuma… IBM par pieredzes trūkumu nevar sūdzēties. Kompānija apkalpo vairāku desmitu pasaules lielāko sporta forumu interneta lapas un Sidnejai ir gatavojusies jau kopš Atlantas neveiksmēm. Datorgigants milzu infrastruktūras radīšanā ir iesaistījis veselu armiju darbinieku un pauž pārliecību, ka izstrādātā sistēma spēs apkalpot pat dažas reizes vairāk apmeklētāju par prognozēto maksimālo skaitu. Ir izveidotas tā saucamās spoguļlapas, kas piedāvās papildu resursus, vienlaikus sastrēguma brīžos atmetot dažus apjomīgākos vizuālos elementus. Turklāt IBM drīzāk uzlabo vecas sistēmas un neriskē, izmantojot nedz jaunu un revolucionāru datortehniku, nedz programmatūru. Tas ir iespējams tieši tāpēc, ka lapā nebūs kustīgo attēlu, kas visvairāk pieprasa lielu tehnisko jaudu un ietilpību. Šī iemesla dēļ neviens arī neslēpj, ka šai tehnikai un programmatūrai Sidnejā būs pēdējās Olimpiskās spēles, raksta Reuters. – Var prognozēt tīkla darbības ātruma samazināšanos, taču nekam nevajadzētu apstādināt visu sistēmu. Šobrīd salīdzinājumā ar dažiem iepriekšējiem gadiem ir izveidota ļoti droša sistēma, turklāt pietiekami liels tehniskais potenciāls sabrukumu padara gandrīz neiespējamu, – vērtējis kāds neatkarīgs tehnoloģijas analītiķis. Lai kāds arī būtu iznākums, Sidnejas Olimpiskās spējas būs jauns pagrieziena punkts sporta pasākumu demonstrēšanas transformācijā. – Tagad, kad viņi ir ieguvuši milzīgu auditoriju, sporta lapām ir jāstrādā, lai iegūtu tiešraižu tiesības. Tas ir tas, kas visvairāk trūkst, – izteicies interneta sporta kompānijas Sportal vadītājs Stīvs Natels, kura firma apkalpoja oficiālo Eiropas futbola čempionāta finālturnīra lapu. Kamēr tas netiks panākts, pat visuzticīgākie interneta fani laiku pa laikam aizlavīsies pie televizora ekrāna – kaut vai uz 10 sekundēm, jo vairāk Morisam Grīnam nemaz nevajag.
   

Guntars GRĪNUMS, LETA, speciāli Sakaru Pasaulei.
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001