Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

No Jaunajiem failiem līdz Futuršokam

   

Jaunie faili – šie divi vārdi daudziem Latvijas datorlietotājiem jau labu laiku neasociējas ar jaunumiem datora saturā. Divus gadus un četrus mēnešus Jauno failu vārdu nes producentu grupas Hansa media veidotais TV raidījums par mūsdienu tehnoloģiju jaunākajiem sasniegumiem. Ik pārnedēļas otrdienās pulksten 22.30 Latvijas televīzijas 1. kanālā redzamas trīspadsmit minūtes informācijas, padomu un interesantu faktu ar atkārtojumu nākamās nedēļas sestdienā. Redaktors Guntars DAĢIS stāsta par jauno raidījuma saturā un vizuālajā tēlā.


Jaunie faili pilnveidojas
Sākotnēji raidījums par informāciju tehnoloģijām bija pilnīgs jaunums televīzijā, tādēļ skatītājiem tika stāstīts par pašām vienkāršākajām lietām – kā iegādāties datoru, kāds tam aprīkojums, kā dažādu profesiju cilvēki ikdienā izmanto datoru u. tml. Divos gados informācijas tehnoloģijas ir ļoti strauji attīstījušās, un dators no ekskluzīvas lietas ir pārvērties par ikdienu. Raidījuma veidotāji, sekojot šīm izmaiņām, veido aizvien vairāk sižetu, kas paredzēti pieredzējušiem datorlietotājiem. Pēdējā laikā raidījumā tiek iekļauti arī sižeti, kas vairāk paredzēts darījumu cilvēkiem, lai gan reālās auditorijas pētījumi rāda, ka skatītāju lielākā daļa gan TV, gan mājas lapā joprojām ir jaunieši.
Kopš jūlija Jaunos failus vada Laila Kļaviņa, bet par viņas vizuālo tēlu rūpējas jauna stiliste – Sintija Šustiņa. Līdz ar raidījuma satura izmaiņām tika nolemts pārveidot arī vadītājas tēlu no popsīgi atraktīva uz nopietnāku.
Raidījuma veidotāji Jaunos failus dēvē par TV žurnālu un, gatavojot raidījumu, mēģina ievērot drukāto žurnālu satura veidošanas principus. Tas nozīmē, ka raidījumā ko noderīgu atradīs daudzi – gan datorlietotājs-iesācējs, kurš datoru pagaidām vairāk izmanto kā rakstāmmašīnu, gan datorspeciālists, gan cilvēks, kuru interesē jaunās informāciju tehnoloģijas.
Lai gan mūsu dzīvē modernās tehnoloģijas sāk ieņemt aizvien nozīmīgāku vietu, Guntars Daģis uzskata, ka Latvijas televīzijas programmās tām atvēl pārāk maz vietas un uzmanības. Televīzijā pietrūkst regulāra ziņu raidījuma, kurā būtu apkopota jaunākā informācija par modernajām tehnoloģijām, par IT attīstību un aktualitātēm. Diemžēl Jaunie faili pagaidām nespēj aizpildīt šo robu, jo raidījums iznāk tikai divas reizes mēnesī un tas ziņām ir pārāk reti. Taču pastāstīt par jaunāko vajag, tādēļ novembrī Jaunajos failos tika reanimēts ziņu bloks: dažas minūtes gara informācija un analīze par interesantākajiem nozares jaunumiem. Piemēram, kā jauna IT produkta izstrāde un ieviešana ietekmēs Latvijas datortirgu.

Kā uzturēt saikni ar skatītāju
Lai raidījums par informāciju tehnoloģijām kļūtu vēl tuvāks datoru pasaulei, apmēram pirms gada tika izveidota Jauno failu mājas lapa www.jaunie-faili.lv, kas dod iespēju noskatīties raidījumu arī datora ekrānā.
Raidījums piesaista arī ar konkursiem. Sākumā, kad tie notika tikai ar telefona un pasta starpniecību atsaucība nebija visai liela, toties tagad, kad konkursi notiek Jauno failu mājas lapā, dalībnieku ir kļuvis 100 reižu vairāk.
Ja kāds vēlas pārdot vai apmainīt datoru, kā arī meklē darbu IT nozarē, tad lieti noderēs Jauno failu mājas lapas privātsludinājumu daļa. Tajā ikviens var bez maksas ievietot savu vēstījumu, ja vien tas saistīts ar informāciju tehnoloģijām.
www.jaunie-faili.lv atrodamas arī ziņas par raidījuma veidotājiem – producentu grupu Hansa media, kā arī apraksti par Jauno failu sponsoriem.

Top raidījums par šokējošo nākotni
Producentu grupai Hansa media padomā arī pavisam jauns un intriģējošs projekts Futuršoks. Guntars Daģis pastāstīja, ka pavisam drīzā nākotnē tā varētu saukties raidījums par jaunajām tehnoloģijām dažādās nozarēs, kā arī dažādiem procesiem, kas var ietekmēt cilvēces nākotni.
Jaunā raidījuma veidotāji ir iecerējuši Futuršokā nodarboties ar nākotnes modelēšanu, mēģinot noskaidrot, pie kā tad beigās cilvēci varētu novest straujā tehnoloģiju attīstība un citi globāli procesi, piemēram, globālā sasilšana, cilvēku migrācija, valodu izzušana.
Arī raidījuma pašreizējais nosaukums – Futuršoks – daudz ko pasaka priekšā: nākotnes vīzijas daudzus var šokēt. Vai tad nav šokējošs zinātnieku paziņojums par to, ka pēc desmit gadiem cilvēks varēs modernizēt savu nervus sistēmu, ja tā viņam nepatiks? Un tā nav tikai zinātniskā fantastika, jo šādi eksperimenti jau ir veiksmīgi realizēti.

Sarmīte VUCĀNE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001