Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

IBM = impērija biznesa modernizācijai

   

Šoruden Helsinkos, IBM Somijas uzņēmumā, notika īpaši Baltijas masu saziņas līdzekļiem rīkots seminārs par firmas jaunāko produkciju un risinājumiem. Somu speciālisti dalījās pieredzē, rādīja, kā labi ieeļotais uzņēmuma mehānisms darbojas reālā vidē.

Visa dzīve tīklā

IBM Somijas uzņēmumā visai interesants šķita Tomija Varjonena (Tommi Varjonen) referāts par tā sauktajiem Net Generation uzņēmumiem, kuri dzimuši internetā, to darbība pilnībā notiek tīklā un lielākajā daļā gadījumu pat nav iespējama bez tā. Tas ir ļoti strauji augošs tirgus, kurš neapšaubāmi saistīts ar novatoriskiem risinājumiem un spēcīgi ietekmēs globālo ekonomiku. Tas nozīmē arī to, ka NetGen uzņēmumi pastiprināti izmantos IT tehnoloģiskos risinājumus - pat desmitkārt vairāk nekā tradicionālie e-biznesa uzņēmumi. IBM korporācijas NetGen komanda piedāvā tādus risinājumus, kuru mērķis ir maksimāli samazināt e-biznesa risku un pārdošanas laiku, turklāt aktivizējot norēķinu plūsmu.
Šobrīd IBM NetGen Eiropas komandā strādā vairāk nekā 150 profesionāļu, kuru darbs galvenokārt saistīts ar jaunajiem klientiem, kā arī vairāk nekā 500 pakalpojumu konsultantu. Uzņēmuma mērķis ir atklāt tādas jaunas NetGen biznesa takas, kur nedz pats IBM, nedz tā biznesa partneri līdz šim nav spēruši kāju. Šā biznesa virziena attīstībai IBM ir ieguldījis 500 miljonu USD.

E-bizness IBM gaumē

Pirms trim gadiem tieši IBM ieviesa pasaulē e-biznesu, un toreiz neviens neticēja tā perspektīvai, bet tagad jau sākusies jauna, daudz aktīvāka fāze ar plašāku infrastruktūru un daudzveidīgākām prasībām. IBM speciālisti prognozē, ka pēc dažiem gadiem e-bizness atkal varētu pazust no skatuves - vismaz kā jēdziens -, jo visa darījumu pasaule būs kļuvusi elektroniska.
1999. gadā IBM korporācijas ieņēmumi e-biznesā bija 14,8 miljardi USD salīdzinājumā ar 3,3 miljardiem 1998. gadā. Lielākā daļa no šīs summas tika iegūta, strādājot ar biznesa partneriem. Šobrīd IBM biznesa partneri var nopirkt internetā vairāk nekā 1800 produktu.
IBM korporācija gan pati sniedz e-biznesa pakalpojumus, gan arī gādā, lai to sekmīgi varētu darīt citi, piegādājot programmatūru un aparatūru. Viens no e-biznesa svarīgākajiem komponentiem ir IBM ražotie e-serveri. IBM Somijas uzņēmuma PC grupas vadītājs Kimo Rasila (Kimmo Rasila) uzskata, ka nopietnam e-biznesam vajadzīga arī pilnīgi jauna infrastruktūra, kura no centralizētām IT sistēmām pārtop plaši izplatītos liela ātruma tīklos ar integrētām lietojuma programmatūrām un ļoti jaudīgiem serveriem, kuri paredzēti īpašiem mērķiem. Nedrīkst aizmirst arī to, ka e-biznesa straujie pieauguma tempi gluži kā varens paisuma vilnis kāpinās datu plūsmas apjomu un intensitāti internetā: tas varētu pieaugt pat tūkstoškārt. Un tā, bez šaubām, būs nopietna pārbaude ne tikai pašam e-biznesam, bet arī visām tīkla sastāvdaļām, galvenokārt serveriem. Tāpēc IBM korporācija piedāvā vairāku līmeņu e-serverus:
· z sērija: šobrīd drošākais e-serveris pasaulē datu pārraidei un interneta darījumiem;
· p sērija: visjaudīgākais, tehnoloģiski progresīvākais UNIX e-serveris;
· i sērija: augsta veiktspēja, integrēts biznesa serveris vidēji liela tirgus uzņēmumiem;
· x sērija: Intel bāzes industrijas standartarhitektūrā būvēts serveris par pieņemamu cenu.
IBM e-serveri ir lielākā serveru saime, kas pilnībā pielāgota darbam ar Linux, lai palīdzētu lietotājiem viegli tikt galā ar tuvojošos Linux aplikāciju cunami. Starp citu, nav noslēpums, ka Linux ne tikai šajā gadījumā, bet arī kopumā ir viena no IBM iecienītākajām sistēmām, kuras īpašajai elastībai un plašajai funkcionalitātei ir daudz lielākas perspektīvas nekā citām.
Katram IBM e-serverim ir īpaša WebSphere programmatūra, kas ļauj klientiem izveidot, izmantot un vadīt e-biznesa risinājumus, kuru bāze ir biznesa vajadzības. Turklāt WebSphere EveryPlace Suite programmatūra, kas pieejama p-sērijas serveros, ļauj klientiem paplašināt e-biznesa lietojumus, aptverot arī bezvadu datorsistēmas. Šāda iespēja ir īpaši svarīga tādēļ, ka WebSphere programmatūra dod iespēju automātiski pārkodēt interneta informāciju, lai tā būtu pieejama no jebkuras ierīces. Starp citu, IBM WebSphere lietojuma serveris un attīstības rīki (Visual Age) ir ieguvuši 32 industrijas balvas par produktu elastību, paplašināšanas iespējām un vienkāršo lietojumu. Aptuveni 40 000 projektētāju ikdienas darbs saistīts ar jaunu WebSphere lietojumu izstrādi. Pēdējos 18 mēnešos 3000 jauni klienti sākuši izmantot WebSphere lietojuma servera priekšrocības.

Jaunumi ThinkPad saimē

Viens no galvenajiem šābrīža biznesa principiem būt nesasaistītam ar vadiem, bet allaž sasniedzamam veiksmīgi realizējies IBM novatoriskajos bezvadu produktos un pakalpojumos. Viens no populārākajiem ir piezīmjdators ThinkPad, kura jaunākie A un X sērijas modeļi tika prezentēti septembra vidū. ThinkPad X20 ir jaunākais ultraportatīvais modelis, kas apvieno iepriekšējo modeļu funkcijas un vienlaikus ir arī vienkāršāk lietojams. Tā klaviatūra atbilst ISO ergonomiskajam standartam, vāks izgatavots no titāna savienojuma, kas dara to īpaši izturīgu, tādējādi pasargājot ekrānu no bojājumiem. Tiesa, prezentācijas laikā ThinkPad netika mests uz grīdas, lai pierādītu, ka tas spēj izturēt jebkuru triecienu, toties zināms, ka tieši šis dators izturējis ne tādas vien pārbaudes: tas cepts krāsnī 350 grādu temperatūrā, saldēts stindzinošā aukstumā, aplaistīts ar kolu un vairākkārt lidojis kosmosā kopā ar Shuttle astronautiem. Dažādi ThinkPad modeļi pavisam ieguvuši vairāk nekā 600 nozares balvu.
Jaunie ThinkPad i1300 sērijas piezīmjdatori ir pirmie uz Intel procesora bāzētie modeļi, kuri piedāvā integrētas LAN iespējas. Bezvadu piekļuvi tīklam nodrošina gan Wireless LAN PC (darbības rādiuss - 50 metri), gan Bluetooth PC (darbības rādiuss - 10 metri) karte, bet, protams, vajadzīgi arī piekļuves punkti.

E-darbavieta

IBM liela uzmanība tiek pievērsta ne vien jauniem portatīvo datoru modeļiem, bet arī to mērķtiecīgai izmantošanai pašu uzņēmumā. Somijas uzņēmumā jaunākie ThinkPad modeļi ar Wireless LAN vai Bluetooth kartēm tiek ērti izmantoti tā sauktajā e-darbavietā jeb e-vietā (e-place). Tā ir moderna vide, kuras mērķis ir rosināt komandas darbu, efektīvi un ekonomiski izmantojot darba telpu. IBM Somijas uzņēmuma centrālajā birojā ir aptuveni 20 e-vietu uz 200 darbiniekiem, kuri ikdienā strādā ar klientiem ārpus uzņēmuma, bet šad tad viņiem jāatnāk uz biroju, lai konsultētos ar kolēģiem, iegūtu papildu informāciju no IBM intraneta. Šim nolūkam ir iekārtota liela telpa ar bezvadu piekļuves pieslēguma punktiem un Lotus Notes programmatūru. Šādas e-vietas papilduzdevums ir atklāta vide informācijas un ziņu apmaiņai, kur vieglāk kontaktēties ar kolēģiem. Uz e-vietu katrs atnāk ar savu portatīvo datoru konkrētā, tieši viņam ieplānotā laikā, ātri izdara darāmo, ievāc un nodod informāciju un soļo tālāk. Šis risinājums gan nav gluži jauns, tomēr IBM tas no teorijas kļuvis par praksi, turklāt ir daudz efektīvāk piedāvāt klientiem ko tādu, kas pārbaudīts uz savas ādas. Šobrīd e-vietas tiek ieviestas arī citos IBM uzņēmumos.

Paplašināsies darbība Baltijā

IBM korporācija darbību Baltijas valstīs sāka 1992. gadā, bet sākumā uzņēmumam bija tikai nelielas pārstāvniecības. Bizness attīstījās daudz straujāk pēc tam, kad 1997. un 1998. gadā Igaunijā, Latvijā un Lietuvā nodibinājās IBM meitas uzņēmumi. 1999. gada beigās Baltijā strādāja gandrīz 90 vietējo speciālistu, bet, kā pastāstīja IBM Baltijas reģiona operāciju menedžeris Heiki Nikunens (Heikki Nikunen), jau nākamgad šo daudzumu paredzēts dubultot. Šobrīd Baltijā ir vairāk nekā 50 IBM biznesa partneru (visā pasaulē - vairāk nekā 90 000), starp kuriem īpaši atzinīgi tika minēta firma DATI. Galvenie IBM darbības virzieni Baltijas valstīs ir aparatūras un programmatūras piegāde, IT projektu finansēšana, kā arī profesionālas konsultācijas un pakalpojumi. Protams, IBM nākotnes cerības Baltijā visvairāk saistās ar IT pakalpojumu un tirgus attīstību, programmatūru licencēšanu. Starp citu, profesionāļi lēš, ka jau pēc pāris gadiem lietotāji vairs nepirks dārgās programmatūras, jo tās varēs nomāt! IBM un arī citu pasaules vareno komunikāciju uzņēmumu sekmīgā darbība neapšaubāmi ir lieliska biznesa skola, bet varbūt tomēr pāragras ir prognozes, ka Baltija kļūs par globālās e-impērijas sastāvdaļu. Kas gan varētu mums liegt sasparoties un pašiem veidot savu nākotnes komunikāciju impēriju.

PC ēra nebeidzas

Šķiet, pavisam tuvu ir laiks, kad lietotāji un eksperti vērtēs datortehnikas jaunumus nevis pēc to jaudas, ātrdarbīgiem procesoriem un modernām tehnoloģijām (jo šādas īpašības būs visiem), bet gan pēc to funkcionalitātes, mobilitātes un lietošanas ērtuma. Varētu pat teikt - jau tagad personālajiem datoriem vairs nav vadošās un virzošās lomas, lai gan tas, protams, nenozīmē, ka PC ēra beigusies. Gluži vienkārši mainās to būtība, varētu pat teikt - dzīves jēga: to lietošanai jau tagad nav vajadzīga nekāda milzu gudrība, bet pavisam drīz tas būs vēl vienkāršāk - tikpat kā ieslēgt televizoru vai atgriezt krānu. Tāpēc ikviens progresīvs datortehnikas ražotājs un, protams, arī IBM, domā par to, kā radīt aparatūru, kura būtu dzīvotspējīga un ērti lietojama arī jaunajā gadu tūkstotī. Gaidīsim jaunas virsotnes!

Gunta KĻAVIŅA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001