Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Dambis e-pasta drazu plūdiem

   

Datorlietotāji ar vārdu spam apzīmē nevis gaļas konservus, bet gan nelūgtas un nevajadzīgas reklāmas vēstules vai muļķīgus kāda entuziasta izplatītus elektroniskā pasta sūtījumus (junk mail). No vēstulēm var ātri atbrīvoties, nelasītas iemetot e-pasta miskastē, taču var arī apkarot problēmas sakni - būtiski ierobežot iespēju, ka jūs apbērs ar elektroniskām drazām.

Interneta bērnu slimība

Drazu vēstules pēdējā laikā kļuvušas par e-pasta lietotāju galvenajām galvassāpēm. Izdevuma C News augusta numurā minētas prognozes, ka 2005. gadā attīstītajās valstīs katrs interneta lietotājs saņems 1600 reklāmas e-vēstuļu gadā, tātad vidēji četras dienā, un tās veidos ceturto daļu no visas saņemtās korespondences. ASV jau pieņemti vairāki likumdošanas akti, cīnoties pret spam e-vēstulēm. Piemēram, izplatītājiem uzlikts par pienākumu reklāmas vēstules tēmas (subject) rindiņu sākt ar speciālu atzīmi ADV, kas liecina, ka šī ir reklāmas vēstule, kā arī norādīt reālu atpakaļadresi. Par šo noteikumu neievērošanu draud 500 ASV dolāru sods par katru nosūtīto vēstuli.

Savdabīga izklaide dīkdieņiem

Līdztekus reklāmas vēstulēm plūst masveidā pārsūtīti jociņi, laimes vēstuļu elektroniskie varianti, viltus loterijas, kā arī izfantazētas labdarības vēstules, kas sirdi plosošā tonī lūdz palīdzēt neesošam bēdubrālim, jo par katru citiem pārsūtītu vēstuli kāds fonds pārskaitīšot dažus centus nelaimīgajam. Ar viltus loterijas vēstuļu tipu šopavasar saskārās arī krietna tiesa Latvijas interneta lietotāju, kad saņēma paziņu pārsūtītas vēstules. Par to tālāku izplatīšanu tika solīta iespēja laimēt Nokia vai Ericsson mobilo tālruni. Vēlāk izrādījās, ka šīs firmas nekādas loterijas nerīko, taču dažs e- pasta serveris tikmēr bija teju vai pārkarsis no vēstuļu apstrādāšanas. Par viltus vēstulēm vairāk var uzzināt www.junkbusters.com, www.urbanlegends.com un www.hoaxkill.com.

Reklāma nav sinonīms vārdam slikts

Ne visas reklāmas vēstules uztveramas negatīvi, uzskata Internet@Kluba prezidents Edmunds Zālīte. Reizēm tajās atrodama arī tiešām noderīga informācija. Turklāt elektroniskās vēstules, atšķirībā no papīra vēstulēm, ietaupa dabas resursus (nav jācērt koki, lai iegūtu papīru, reklāmas izgatavošanas procesā netiek piesārņota vide, vēlāk nav jāpapildina atkritumi, izmetot nevajadzīgo reklāmu u. tml.) un arī citādi ir patīkamākas. Tomēr E.Zālīte atzīst, ka spam vēstules vai, precīzāk, to sūtītāji ļoti sarežģī Internet@Kluba uzturētā bezmaksas e-pasta servera Mail.lv administrēšanu. Mail.lv izmantošanas noteikumi paredz, ka to bez maksas drīkst izmantot tikai nekomerciālām vajadzībām. Līdzko pienāk sūdzības, ka no kādas Mail.lv pastkastes tiek sūtītas spam vēstules, šī pastkaste tiek likvidēta. Vidēji katru dienu ir divi šādi nepatīkami gadījumi. Turklāt vēstuļu masveida sūtīšana traucē gan Mail.lv, gan citu pasta serveru darbu. Mail.lv programmas jaunākā versija ļauj katras pastkastes lietotājam arī internetā izveidot savu melno sarakstu – e-pasta adreses, no kurām negrib saņemt sūtījumus. Mail.lv lietotājiem E. Zālīte atgādina, ka vienlaikus ar bezmaksas adreses reģistrēšanu viņi ir piekrituši saņemt Internet@Kluba un Mail.lv servisa atbalstītāju sūtītās reklāmas vēstules. Tādu sūtījumu pēdējā laikā nav bijis daudz: par kluba jaunumiem, dažiem kluba atbalstītiem masu pasākumiem un Latvijas Bērnu fonda aicinājumu ziedot. Ja uz šādu vēstuli Mail.lv pastkastes lietotājs atbild ar rupjībām, viņa pastkaste tiek likvidēta – tās ir Internet@Kluba tiesības.

Kā samazināt drazu straumi

Liels daudzums nevajadzīgu vēstuļu kļūst par nopietnu traucēkli. Pirmkārt, jātērē laiks, tās lasot vai dzēšot, un, otrkārt, drazu straumē var palaist garām kaut ko patiešām nozīmīgu. Vairumā bezmaksas e-pasta serveros ir ierobežots pastkastes apjoms (2 – 5 MB), un spam vēstules var izsmelt šo limitu, bet jūs nesaņemsit kādu sengaidītu vēstuli. Lai izvairītos no nevēlama pasta: - esiet prātīgi un nepubliskojiet savu e-pasta adresi pa labi un pa kreisi, neatstājiet to internetā aizpildāmās anketās. Apzinieties risku nokļūt spam izplatītāju sarakstos, ja piedalāties interneta adrešu grāmatās, diskusijās un ziņu grupās, kur parādās jūsu e-pasta adrese. Pierakstoties uz kādas informācijas regulāru saņemšanu pa e-pastu, noteikti uzziniet, kā var vēlāk no tās atteikties; - ja e-pasta adresi tomēr vajag publiskot, ieviesiet divas e-pasta adreses. Vienu no tām zinās tikai jums ļoti tuvi cilvēki, bet otru adresi varat pakļaut lielākam riskam piepildīties ar drazu vēstulēm; - izmantojiet e-pasta programmas vai speciālo datorprogrammu iespēju šķirot e-pasta vēstules un uzreiz atsijājiet tādas, kuru tēma satur, piemēram: free, advertisment, bezmaksas, $$$ u. tml. Nevēlamas e-pasta adreses ievietojiet melnajā sarakstā, un turpmāk sūtījumi no tām jūs vairs neapgrūtinās; - nav vēlams atbildēt uz spam sūtītāju vēstulēm, jo tas tikai darīs zināmu, ka jūsu adrese patiesi eksistē. Nesūtiet apvainojumus vai draudus, jo ļoti iespējams, ka uzrādīta neeksistējoša vai, ļaunākajā gadījumā, – sveša e-pasta adrese; - esiet īpaši uzmanīgi pret spam vēstuļu lasīšanu, jo statistika liecina, ka 5–7 procenti no tām satur datorvīrusus.
   

Rita ZĀLĪTE, Internet@Klubs
   

Elizabetes ielā 2a–218, Rīgā, Tālr.: 7321012; 9222919, Fakss 7323753, www.iclub.lv
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001