Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvijas internetā - 20. gadsimta mantojums

   

Interneta adresē www.gramata21.lv iespējams atvērt lapu, kurā stāstīts par Latvijas ļaudīm 20. gadsimta pēdējā desmitgadē. Tā ir virtuālā enciklopēdija Latvijas ļaudis uz 21. gadsimta sliekšņa. Enciklopēdijas īpatnība – tā ir vienlaikus rakstāma un lasāma grāmata. Pašlaik tajā personu lappušu skaits tuvojas 400, lasītāju daudzums pārsniedzis 20 000. Līdzās vairāk nekā 300 personām, kas saņēmušas valsts augstāko apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni, atrodam izglītības darbiniekus - Ata Kronvalda prēmijas laureātus, māksliniekus, uzņēmējus un citus cilvēkus, kas atdevīgi strādā savās nozarēs.
Enciklopēdija nav paredzēta popularitātes veidošanai jau pazīstamiem cilvēkiem, bet gan savstarpēju kontaktu, izpratnes un tolerances gaisotnes veidošanai starp sabiedrības locekļiem. Tā par enciklopēdiju stāsta projekta vadītāja Laura Kalinka. Projekts izveidots ar Sorosa fonda Latvija, SIA Latnet un LIIS atbalstu.
Īpaša vieta enciklopēdijā ir nodaļai Pār deviņi novadiņi. Tajā pagājušajā gadā iesaistījās 15 pagastu un pilsētu skolas, kuras jutās pietiekami spēcīgas interneta lietošanā un kurās ir stipras novada pētniecības tradīcijas. Enciklopēdijas sabiedriskās valdes loceklis Andris Tomašūns, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, vēsturnieks, skolotājs un vēstures mācību grāmatu autors, kas šim projektam mudinājis Jelgavas rajona un pilsētas skolas, atzīst, ka mūsdienās pārvarēt attālumu ir pavisam viegli – visi, kas aktīvi strādā ar datoru un regulāri lieto elektronisko pastu, zina, ka sagatavotu tekstu un attēlu nosūtīšana ir mirkļa darbs. Tomēr skolēniem pārvērst tekstu par attēliem un faktiem bagātu publikāciju nav vienkārši. Svarīgāka par prasmi intervēt, lietot diktofonu un fotoaparātu ir vēlme ieklausīties un saprast, kāpēc šo vēstījumu rakstām.
Sekmīgi strādāja tās skolas, kurās veidojās komanda – līdzās literatūras un vēstures skolotājam strādāja arī datorzinību skolotājs. Tā, piemēram, ļoti sekmīgi strādāja Jaunpiebalgas un Gulbenes vidusskolas komanda. Kopumā skolas sagatavoja 32 dzīvesstāstus. Atzinības balva par paveikto – interesantākie darbi tika tulkoti arī angļu valodā.
Enciklopēdijas sabiedriskā valde nolēma, ka sāktais jāturpina. Oktobrī skolas tika uzaicinātas piedalīties konkursā 20. gadsimta mantojums. Atsaucās 24 skolas. Konkurss kļuva iespējams, pateicoties a/s DATI. Šī pazīstamā informācijas tehnoloģiju firma ir devusi iespēju pasniegt balvas, kā arī tikties salidojumā Rīgā. Tā daudzi projekta dalībnieki, kas divus gadus strādā, rakstīdami vienu grāmatu, gūs iespēju iepazīties gan savstarpēji, gan arī ar virtuālo nākotni, kāda paveras a/s DATI informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju projektos.
A/s DATI viceprezidents Ojārs Krūmbergs atzīst, ka enciklopēdijas rakstīšana ir vienkāršs modelis, kas dalībniekiem dod iespēju izjust darbu virtuālā grupā. Tādi nākotnē būs vairums darba kolektīvu, kurus nevienos ne biroju sienas, ne ģeogrāfiskās robežas, bet gan kopējs darba uzdevums.
Šāda projekta dziļākā jēga – apgūt datorlietošanas filozofiju – dators ir rīks, ar kuru paplašinām savas iespējas. O. Krūmbergs jūtas gandarīts, ka ar konkursu 20. gadsimta mantojums ir iespējams skolā akcentēt humanitāro vērtību nozīmi: – Brīvā pasaulē izaugusī Latvijas jaunatne ir kā kosmiskais kuģis, kurš nepārtraukti palielina ātrumu, pārvarot Zemes pievilkšanas spēku. Tomēr, lai izprastu savu trajektoriju, der zināt, kādi spēki virzīja nesējraķeti, pateicoties kurai lidojums no pagātnes uz nākotni sācies.

Pārsla LEDIŅA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001