Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Modernizācija: lauki vairs nav province

   

3. turpinājums (nobeigums)
Turpinām stāstījumu par Lattelekom modernizācijas gaitu lauku rajonos. (Sākums SP 2000/1, 2000/2 un 2000/3.)

Saldus rajons

Apmēram pirms gada Saldū darbu sāka Liepājas ciparu centrāles DCS tipa iznesums, kura savienošanai ar pamatcentrāli izmantots optiskais kabelis. Šovasar šis iznesums nodrošināja vairāk nekā 300 parasto tālruņa līniju un gandrīz 100 ISDN līniju darbību (galvenokārt organizācijām).
Pērn Lattelekom sāka modernizēt sadales tīklu Saldus pilsētā un rajonā. Daudzviet vecā tipa sadales skapji ir aizvietoti ar jauniem. Paredzams, ka šie darbi tiks pabeigti 2001. gada beigās. Pilnībā modernizētas ir pārraides sistēmas – rajonā vairs nedarbojas neviena analogā iekārta.
Šogad Lattelekom ieguldījis daudz darba, lai uzlabotu Saldus pilsētas maģistrālo tīklu. To saldenieku vidū, kam telekomunikācijas nodrošina ciparu centrāles iznesums, vislielāko popularitāti iemantojuši ISDN pakalpojumi, kā arī pāradresācijas papildpakalpojums.
Saldus rajons ir pirmais, kurā Lattelekom ir sācis tā sauktās megasistēmas projekta īstenošanu. Projektā visas valsts iestāžu vietējās datorsistēmas paredzēts apvienot unificētā tīklā.

Talsu rajons

Kopš 1998. gada rudens Talsos darbojas Ventspils ciparu centrāles iznesums, kas – līdzīgi daudziem citiem iznesumiem Latvijas rajonu centros – pamatcentrālei pieslēgts ar optisko kabeli. Tā kā Talsu rajonu šķērso Rietumu optiskais loks, tāda pati metode izmantota Dundagas mezgla stacijas savienojumam ar rajona galveno centrāli Talsos.
Rajona sakaru līniju pašreizējais stāvoklis vietējo speciālistu vērtējumā ir apmierinošs. Lai gan abonentu kabeļu līnijas pārsvarā ir 20 gadu vecas, liela daļa no tām darbojas, pateicoties regulāriem uzturēšanas darbiem.
Pērnais gads bija īpaši zīmīgs analogo pārraides iekārtu nomaiņas ziņā – 17 veco iekārtu vietā tika uzstādītas jaunas Nokia ciparsignāla pārraides sistēmas (šā gada vasarā no 49 pārraides iekārtām tikai četras vairs bija analogās).
Šogad rajonā tiek ieviesta bezvadu radioreleju sakaru sistēma WLL, kas nodrošinās ciparu tīkla piekļuvi tālruņa abonentiem Rīgas līča Kurzemes piekrastē. Projektā paredzēts uzstādīt nepieciešamās iekārtas Valdemārpilī, lai tās uzņēmējiem un iedzīvotājiem būtu pieejami ISDN pakalpojumi. (Šovasar Talsos, Stendē un Jaunpagastā bija ierīkots pavisam četrdesmit ISDN līniju, tāpēc var secināt, ka šie pakalpojumi ir iemantojuši salīdzinoši lielu atzinību.)
Tālruņu gaidītāju rindas Talsu rajonā nav.

Tukuma rajons

Jūlijā Lattelekom sāka telekomunikāciju tīkla modernizāciju Kandavā: uzņēmuma kvalitātes programmas ietvaros posmā no Rīgas - Ventspils šosejas līdz Kandavas pilsētas telefona centrālei tika ieguldīts optiskā kabeļa atzars, kas nu jau savieno Kandavas un divas šīs pilsētas apkārtnes centrāles (Valdeķos un Kandavas stacijā) ar Rietumu optisko loku. Līdzās optiskajam kabelim tika ieguldīts cits kabelis, kam pakāpeniski tiek pieslēgtas Lattelekom klientu tālruņu līnijas.
Šogad rajona sakarnieki ir daļēji modernizējuši abonentu līniju tīklu – uzstādīti 14 jauni sadales skapji un divdesmit citiem veikti profilaktiskie darbi. Līdz ar vietējo sarunu uzskaites sistēmas ieviešanu 1997. gadā Tukumā tika nodots ekspluatācijā Liepājas centrāles iznesums RSU, taču šā gada augustā tas tika pieslēgts Ventspils pamatcentrālei.
Taksofonu skaita ziņā Tukuma rajons ir viens no pirmajiem valstī.

Valkas rajons

Pagājušā gada rudenī ciparu piekļuves tīkla izbūves projektā Valkā tika nodots ekspluatācijā radioreleju līnijas tornis, kas nodrošina savienojumu starp pilsētā uzstādīto ciparu centrāles iznesumu ar pamatcentrāli Rēzeknē. Smiltenes mezgla stacija ir pieslēgta Austrumu optiskajam lokam, kas šķērso šīs rajona otras lielākās pilsētas teritoriju. Tā kā Smiltenē uzņēmējdarbība ir attīstīta augstāk nekā rajona centrā (Lattelekom biznesa klientu tālruņu līnijas noslogotības ziņā šī pilsēta ieņem trešo vietu Vidzemē), šogad uzņēmums veica apjomīgu tīkla rekonstrukciju, ieguldot šajā projektā apmēram 60 tūkstošus latu.
Protams, telekomunikāciju tīkls ir modernizēts arī citur rajonā, un pirmie darba augļi jau ir redzami: gandrīz uz pusi ir samazinājies pieteikto bojājumu skaits.
Rajona uzņēmēji pakāpeniski iepazīst ISDN pakalpojumu kopas priekšrocības, un par to liecina tas, ka vasarā tur darbojās pavisam četrpadsmit ISDN līniju. Pieaugusi iedzīvotāju interese par Lattelekom piedāvāto Apollo datoru.

Valmieras rajons

Rajonu šķērso Austrumu optiskais loks un optiskais kabelis, kas nodrošina savienojumu ar Igauniju. Aizvadītajā vasarā tika veikti sagatavošanas darbi jauna optiskā atzara izbūvei uz Igauniju caur Valku, tāpēc Valmieras rajona sakarnieki paredz iespēju šim atzaram pieslēgt tuvējās lauku telefonu centrāles.
Interesanti, ka pirmais Cēsu ciparu centrāles iznesums tika atklāts Rūjienā, nevis Valmierā, un tas notika pirms vairāk nekā diviem gadiem. Valmierā ciparu centrāles iznesums tika uzstādīts nedaudz vēlāk. Abi iznesumi ir savienoti ar 54 kilometrus garu optisko kabeli.
Valmiera ir vienīgais rajona centrs valstī, kur darbojas sešas analogās centrāles, turklāt Valmieras rajonā koncentrēta apmēram ceturtā daļa visas Vidzemes tālruņu abonentu.
Arī Valmieras rajona uzņēmēji ir iecienījuši ISDN pakalpojumus, kā arī atsevišķus papildpakalpojumus, kas pieejami ciparu tīklā. Rajonā ir iecienīti taksofonu pakalpojumi – Lattelekom Klientu apkalpošanas centrā vien ik mēnesi tiek pārdots vidēji 100 telekaršu. Šāgada augustā rajonā darbojās 81 taksofons (katra pagasta centrā ir uzstādīts vismaz viens).

Ventspils rajons

Ventspils ir viena no pirmajām Latvijas pilsētām, kur tika nodota ekspluatācijā Alcatel S-12 ciparu centrāle. 1995. gada 16. decembrī atklāja gan pamatcentrāli, gan vienu no tās iznesumiem. Laika gaitā vairāk nekā 30 000 numuru ietilpīgajai pamatcentrālei tikuši pieslēgti vairāk nekā 20 iznesumi (ne tikai šajā, bet arī kaimiņu rajonos). Pamatcentrāle ir pieslēgta Rietumu optiskajam lokam. Viens no šī loka atzariem pilda starptautiskas funkcijas – tam ir pievienots 300 km garais optiskais zemūdens kabelis, kas savieno Latviju ar Zviedriju.
Lattelekom ir atvēlējis ievērojamus līdzekļus Ventspils pilsētas telekomunikāciju tīkla attīstībai – šogad kapitālieguldījumu projekta pirmajai kārtai vien tika piešķirti vairāk nekā 25 000 latu (tā tika pabeigta jau vasarā), bet otrajai kārtai paredzētā summa ir gandrīz divas reizes lielāka. Notiek pilsētas maģistrālā un abonentu līniju tīkla rekonstrukcija, to skaitā arī privātmāju rajonos.
Pateicoties bezvadu sakaru sistēmu ieviešanai Ventspils rajonā, ievērojami samazinājusies tālruņu gaidītāju rinda – 1999. gada sākumā telefona ierīkošanu gaidīja vairāk nekā 1 500 potenciālo Lattelekom klientu, bet šovasar šis skaits bija sarucis līdz 180.
Līdzīgi citiem rajoniem arī šeit uzņēmēji atzinīgi vērtē ISDN pakalpojumu sniegtās priekšrocības – pusotra gada laikā ierīkotas vairāk nekā 100 šādu līniju. Rajona centrā darbojas vairāk nekā 100 taksofonu, un vismaz pa vienam uzstādīts katrā pagasta centrā.

Voldemārs Spartaks STŪRIS,
speciāli SP
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001