|
Mobilā saziņa lielajos uzņēmumos Veicot ikdienas saziņu, mūsdienās arvien intensīvāk lieto e-pastu, bet telefaksa sakaru īpatsvars biznesa komunikācijā sarūk. Šī tendence beidzot ir lielā mērā skārusi arī Latviju, un šobrīd pat mazākām firmām ir vismaz viena e-pasta adrese. Taču lielākām firmām būtiska ir ne tikai efektīva saziņa ar ārpasauli, bet arī komunikācija firmas iekšienē.Mūsdienu biznesa saziņas attīstība LatvijāDaudzi Latvijas uzņēmumi lieto tādas saziņas platformas, kuras nodrošina vairāk nekā e-pasta vēstulīšu apmaiņu. Populārākās ir Lotus Notes un Microsoft Exchange. Šāda līmeņa saziņas, darba plānošanas un kopdarbības programmatūru angļu valodā apzīmē ar terminu groupware, kas būtībā ir grupas lietojuma programmatūra.
Tā ļauj saņemt un sūtīt e-pastu, efektīvi sakārtot lielus e-pasta vēstuļu apjomus un izveidot adrešu grāmatas un e-pasta adresātu grupas. Otra ļoti būtiska šo programmproduktu sastāvdaļa ir laika plānošanas sistēma, kas pamatā ļauj efektīvi plānot un koordinēt uzņēmuma sanāksmes, apziņojot visus to dalībniekus. Vadītājs izsūta uzaicinājumu potenciālajiem dalībniekiem, kuri to saņem kā speciālu e-pasta sūtījumu, un sanāksme tiek ierakstīta konkrētā darbinieka kalendārā. Trešā populārākā šādu augsti attīstītu saziņas rīku funkcija ir salīdzinoši vienkāršu darbu plānošana, ko angļu valodā parasti apzīmē ar To Do, tātad to, kas jādara.
Latvijas lielākie, kā arī ne tik lielie, bet tehnoloģiski augsti attīstītie uzņēmumi groupware saziņas līdzekļus lieto daudz plašāk, piemēram, Lotus Notes vidē nodrošinot pieeju uzņēmuma datu bāzēm un administrējot lietotāju kopas. Pēdējā laikā viens no attīstītākajiem šādas programmatūras lietojumiem ir noslēgtas lietotāju grupas biznesa vides - darba virsmas radīšana, kas kalpo lielām, bet ģeogrāfiski izkliedētām organizācijām, piemēram, starptautisku projektu attīstībā var ātri, lēti un efektīvi koordinēt savu darbību. Tātad pastāv biznesa rīki, ar kuru palīdzību var efektīvi sazināties un saskaņoti strādāt pat tad, ja uzņēmuma funkcionālās nodaļas atrodas attālināti.
Efektīvai darbībai ar minēto IT infrastruktūru bieži nepietiek, nepieciešama arī sakaru infrastruktūra, kas nodrošina šodienas un rītdienas prasībām atbilstošu komunikāciju.
Mobilās saziņas koncepta attīstībaIBM, bieži izejot no pašu pieredzes IBM ir bizness aptuveni 170 pasaules valstīs, bet trešā daļa no 300 tūkstošiem IBM darbinieku tiek uzskatīti par vismaz daļēji mobili strādājošiem attīsta tehnoloģijas, kuras ļauj uzņēmumu darbiniekiem lietot to pašu saziņas un kopdarbības IT vidi, kuru viņi lieto birojā. Viena no pirmajām attīstībām ir e-pasta klienta izveide ļoti portatīvu saziņas iekārtu lietojumam. Pirmā, jau vairākus gadus eksistējošā platforma ir plaukstas datori, kas darbiniekam nodrošina sinhronu informāciju ar viņa e-pasta, kalendāra un veicamo darbu datu bāzēm. Tāda ir IBM Work Pad dienasgrāmata, kas ir Palm platformas plaukstdators, kurš papildināts ar programmatūru, kas nodrošina ērtu plaukstdatora informācijas sinhronizāciju ar darbinieka Lotus Notes e-pastu, kalendāru, darbu sarakstu, kā arī iespēju pārcelt teksta failus no personālā datora uz mobilo vai otrādi.
Protams, mobilās saziņas prasības aug un lietotājiem kļūst nepieciešams sūtīt un saņemt informāciju, lai kur viņi atrastos. Šābrīža attīstības degpunktā ir WAP (Wireless Application Protocol) tehnoloģija, kas dod iespēju mobilā telefonā atpazīt Web vai uzņēmuma datu bāzu informāciju, kura saņemta ar WAP tehnoloģiju aprīkotā mobilā telefonā un aplūkojama tā ekrānā, vai arī, izmantojot ārēju vai iebūvētu mobilo telefona aparātu, tiek saņemta plaukstas datorā, kurš apgādāts ar WAP programmatūru. (Skat. informāciju par dažādu mobilo komunikācijas iekārtu apziņošanas platformu iepriekšējā SP numurā rakstā Informācija visur, kur aprakstīta augstas veiktspējas mobilās saziņas programmnodrošinājuma vide darbam ar visdažādākajām mobilās saziņas iekārtām).
Mobilo telefonu un tīklu tehnoloģija tagad dod iespēju reālā laikā apmainīties ar nelieliem informācijas daudzumiem. Kā norāda mobilās komunikācijas industrijas speciālisti un analītiķi, WAP ir tikai sākums. Manuprāt, WAP mobilo telefonu šābrīža attīstība un mobilās saziņas perspektīva, piemēram, 3G (UMTS), būtu ilustratīvi salīdzināma ar pirmajām datorspēlēm iepretim mūsdienu datorgrafikas virtuālās realitātes sasniegumiem. Tomēr jau šobrīd WAP tehnoloģijas lietojums var dot ātru un izmērāmu labumu biznesa vajadzībām,
IBM Lotus piedāvājums vieglam sākumamPadari savu e-pastu patiesi mobilu! Ar šādu mārketinga saukli varētu raksturot IBM Lotus programmatūras produktu, kuru šāgada maijā laidusi pārdošanā IBM piederošā kompānija Lotus. Tās lielākais sasniegums ir Lotus Notes saziņas un kopdarbības programmatūra, kas ir populārākā pasaulē.
Lotus piedāvājums iekļauj e-pasta saņemšanu un nosūtīšanu, tas ļauj padarīt pieejamu kalendāru un veicamo darbu sarakstu, kā arī nodrošināt pieeju uz Lotus Domino servera novietotajām datu bāzēm no WAP mobilā telefona. Programmprodukts Lotus Domino Everyplace Quick Start kalpo kā papildinājums Lotus Notes platformai. Tas tiek piedāvāts kopš šāgada maija un ietver :
- WAP Lotus Domino personālās informācijas vadības moduli, kurš nodrošina pieeju darbinieka e-pasta un citai informācijai uz servera;
- WAP Lotus Domino integrācijas rīku, kurš ļauj pievienoties Domino datu bāzēm;
- bezvadu Lotus Domino e-pasta sistēmu, kas integrē e-pastu jebkurā Domino, IMAP4 vai SMTP e-pasta sistēmā;
- WAP portāla vadību, kas ļauj administrēt Lotus Domino Quick Start no Lotus Domino klienta vai interneta pārlūkprogrammas;
- Nokia WAP serveri, kas nodrošina WAP protokolu, vārtejai uz mobilo sakaru tīklu.
Lotus Domino Everyplace Quick Start ir paredzēts vidēju un (Latvijas mērogos) lielu uzņēmumu vajadzībām ar sava Lotus Notes aplikāciju mobilu pieeju, izmantojot WAP telefonu.
Papildu informācija par Lotus Domino Everyplace Quick Start pieejama http://www.ibm.com/lotus Guntars OTTO,
guntars.otto@fi.ibm.com,
(IBM LOGO),
IBM Latvija,
Vesetas ielâ 9, Rîgâ,
Tālr. 7070300,
http://www.ibm.com
|
|