Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

WAP: 2000. gada modes kliedziens

   

2000. gada maijā Latvijas Mobilais Telefons pirmoreiz piedāvāja iespēju piekļūt internetam ar mobilā tālruņa palīdzību. Tā Latvija iepazina WAP (Wireless Application Protocol) – iespēju piekļūt internetam un atvērt WML (Wireless Mark-Up Language) valodā sagatavotas interneta lapas.

Pusgada laikā WAP tālruņu skaits LMT tīklā pieauga līdz 5000, lai gan sākotnēji WAP telefonu izvēle bija ļoti ierobežota. Pašlaik gandrīz visi lielākie tālruņu ražotāji piedāvā savus WAP modeļus cenu amplitūdā no 100 līdz 250 latiem. Analītiķi lēš, ka 2003. gadā pasaulē būs vairāk nekā viens miljards mobilo tālruņu lietotāju, no kuriem 525 miljoni izmantos WAP interneta pieeju. Latvijas mobilo telekomunikāciju tirgū WAP varam uzskatīt par 2000. gada modes kliedzienu.
Lai izmantotu WAP pakalpojumus, mobilā tālruņa abonentam nepieciešams tikai telefona aparāts, kas atbalsta WAP protokolu, un izejošais datu pieslēgums. Nav nepieciešami nekādi savienojuma kabeļi ar datoru, dārgas PCMCIA datu kartes un sarežģītas konfigurācijas, lai to visu piespiestu darboties.

WAP arhitektūra.

Par un pret
WAP kritizētāji parasti izmanto trīs argumentus:
· WAP ir lēns;
· WAP tālrunis nevar atvērt parastās interneta lapas, kas rakstītas HTML valodā;
· telefona ekrāns ir pārāk mazs.
Šī kritika balstīta uz salīdzinājumu starp datoru ar interneta pieslēgumu un mobilo telefonu ar WAP iespējām, kas ir nepareizi pēc būtības. Tikpat labi varētu salīdzināt elektronisko pastu un īsziņas. Šajā gadījumā abas tehnoloģijas ir ieņēmušas stabilu vietu ikdienas komunikācijā, un nevienam vairs nerodas vēlēšanās tās pretstatīt.
Piekļūt internetam ar WAP tālruni var daudz ātrāk nekā ar galda datoru. Tajā laikā, kad WAP tālrunis jau atvēris izvēlēto lapu, dators joprojām startē operāciju sistēmu. Ja salīdzinām laiku, kādā iespējams piekļūt ziņām, WAP tālrunis atkal ir ātrāks. Turklāt kopš 6. novembra LMT tīklā pieejama datu pārraide ar ātrumu 14,4 kilobitu/sekundē, kas būtiski palielina arī WAP ātrdarbību. Latvijā ir pieejami seši mobilo tālruņu modeļi, kas atbalsta 14,4 kbit/s datu pārraidi, un sagaidāms, ka tuvākajā nākotnē būs pieejami vēl vismaz desmit dažādu firmu ražojumi.
Protams, informācijas un grafisko attēlu apjoms, ko piedāvā WAP telefons, ir salīdzinoši neliels. WAP radīts cilvēkiem kustībā, - apstākļiem, kuros dators ar interneta pieslēgumu nav pieejams. Salīdzināt WAP tālruni un datoru ir tas pats, kā samērot kabatas radioaparātu ar simfonisko orķestri. Abi sniedz muzikālu baudījumu, taču viens ļauj klausīties mūziku faktiski jebkurā vietā, otrs - klātienē izbaudīt visas nianses.
Salīdzināt WAP lapas ar HTML interneta saturu ir tikpat neobjektīvi. Kurš gan vēlētos nēsāt līdzi 17” ekrānu uzvalka iekškabatā? Miljoniem interneta lapu izveidotas aplūkošanai ar 15” vai lielāku ekrānu, nevis mazajiem telefona aparātu displejiem. Neviens taču necenšas izveidot televīzijas pārraidi, pievienojot radiosignālam attēlu. Vēsturiski katrs jauns masu saziņas līdzeklis tiek neizbēgami salīdzināts ar esošajiem, bet laika gaitā ieņem tikai sev piederošu vietu.
Kad tika radīta televīzija, to uzskatīja par radioaparātu ar attēlu un kā tādu arī kritizēja. Attīstības rezultātā abi mediji izveidojās pilnīgi atšķirīgi. Sagaidāms, ka līdzīgs liktenis piemeklēs arī WAP un internetu. WAP nekļūs par miniatūru interneta kopiju, bet piedāvās tikai sev vien raksturīgus pakalpojumus.

Kādam jābūt WAP saturam?

Pirmkārt, jāatceras, ka WAP lapas nav paredzētas sērfošanai internetā. Visticamāk, WAP lietotājus neinteresēs detalizēta firmas vēsture vai autora personīgie ciltsraksti, bet gan lakoniska, praktiski noderīga informācija un pakalpojumi, kas var būt aktuāli, atrodoties ārpus darba telpām, uz ielas vai automašīnā. Piemēram, kino un teātru repertuārs, laika prognoze, valūtas kursi, sporta spēļu rezultāti. WAP attīstība paredz aizvien sarežģītāku pakalpojumu apgūšanu, piemēram, lietotāja atrašanās vietas noteikšanu un WAP savienojumu, kad atbilde uz informācijas pieprasījumu būs atkarīga no klienta atrašanās vietas. Piemēram, klientam tuvāko restorānu adreses un telefonu numuri tiks nosūtīti pat tad, ja viņš nenosauks savu atrašanās vietu.
Tālākā nākotnē plānots, ka WAP piedāvās lielāko daļu no tiem pakalpojumiem, kas šobrīd iespējami tikai ar interneta tīklam pieslēgtu datoru: banku operācijas, iepirkšanos, biļešu rezervēšanu u. c.
LMT WAP lietotāji šobrīd var uzzināt LMT abonentu apkalpošanas centru adreses un darba laikus, LMT viesabonēšanas tarifus, Finnair lidojumu sarakstu, kinorepertuāru, horoskopus, saņemt CNN ziņas, informāciju par viesnīcām Rīgā, ieskatīties laikraksta Diena materiālos, izklaidēties ar spēlēm u. c.
WAP pakalpojumiem noteikti ir sava nākotne, tieši kāda tā būs, atkarīgs no mums – lietotājiem, WAP lapu dizaineriem, firmu vadītājiem.

Dāvids DANE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001