Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Xena 1700 – lielisks MPEG2 satelītuztvērējs

   

Strauji pilnveidojas digitālo satelītuztvērēju modeļi. Izņēmums nav arī Francijas kompānijas Aston ražotie. Mūsu pavadoņtelevīzijas skatītāji šo firmu atpazīst pēc common interface standarta Seca moduļiem, kas Latvijā pēdējā laikā kļuvuši īpaši iecienīti.

Lai iegūtu izcilu attēla un skaņas kvalitāti, apvienotu vienā satelītuztvērējā vairākas dekodēšanas sistēmas un samazinātu tā pašizmaksu, Aston laida pārdošanā Eiropā jaunu aparātu Xena 1700 (Latvijā šobrīd nav nopērkams).
Ar ko tad šis uztvērējs atšķiras no saviem digitālajiem brāļiem? Pirmkārt, tas ir universāls, jo ietver divas iebūvētas dekodēšanas sistēmas – Seca un Viaccess, kā arī vienu common interface ligzdu. Testi pierādīja, ka Xena 1700 strādā pat ar Irdeto Allcam, ļaujot skatīties Premiere World paketi, nemaz nerunājot par Conax un citām kodēšanas sistēmām. Iebūvētās Seca un Viaccess sistēmas ir krietni samazinājušas uztvērēja izmaksu, jo nav jāpērk atsevišķi moduļi. Ņemot vērā to, ka hakeri veiksmīgi uzlauzuši arī Viaccess sistēmu un daudzi kanāli kļūst pieejami ar lētām pirātkartītēm, Xena 1700 kļūst vēl pievilcīgāks satelīttelevīzijas skatītājiem. Tomēr ne jau šī uztvērēja universālais lietojums ir tā galvenais trumpis, bet gan lietotājam draudzīga izvēlne.
Xena 1700 nepieciešamo parametru iestādīšana atgādina darbu ar datoru – tik augsta līmeņa grafika ir vēl vienīgi Šveices kompānijas Grob Electronic AG satelītuztvērējam Phonotrend SDR 3000, kas tehnisko parametru ziņā nedaudz atpaliek.
Vienkāršam lietotājam izvēlne var likties sarežģīta, tāpēc Xena 1700 vairāk piemērots profesionālam satelīttelevīzijas fanam, kuram viss jaunais sagādā prieku. Acīmredzot sava loma ir bijusi Francijas inženieru netradicionālajam risinājumam, bet skatītājs no tā tikai iegūst.
Xena 1700 ir vairākas interesantas papildfunkcijas – stopkadrs un zoom, kas ļauj redzēt attēlu uz televizora ekrāna. Zoom nodrošina arī pozicionēšanu, kas ļauj tuvplānā aplūkot noteiktu ekrāna daļu pēc lietotāja ieskatiem.
Uztvērējam ir digitālā audioizeja, tā programmatūru var pārrakstīt uz citu versiju, izmantojot satelīta datu plūsmu. Noteikti jāatzīmē Xena 1700 ātrdarbība, meklējot kanālus, jebkurā brīdī var atrast papildinformāciju par frekvenci, datu plūsmu un citiem parametriem.
Augsta ir attēla un skaņas kvalitāte. Audiofunkcijas paredz pat tembra (bass, treble, grave vai loudness) un stereobalansa regulāciju. Klausoties radio programmas, uz televizora ekrāna parādās grafiska audioatskaņotāja ikona. Iespējams izveidot savu favorītkanālu sarakstu, skatīšanos atvieglo programmgids EPG.
Xena 1700 instalācija neaizņem daudz laika, jo viss process parādās uz televizora ekrāna grafiskā veidā, tomēr lietotājam, kas pieradis strādāt ar Austrumos ražotiem aparātiem, vajadzīgs adaptācijas laiks. Ar DiSEqC 2.3 protokola palīdzību satelītuztvērējs var vadīt pozicionieri vai arī tam var pieslēgt, piemēram, četras fiksētas antenas.

Tehniskie parametri:
* Frekvenču josla: 950–2150 MHz
* Datu ātrums: 1,8–40 Mb/s
* Atmiņa: video 32 Mbit SDRAM, sistēma 16 Mbit SDRAM, Flash 16 Mbit.
* Joslas platums: 27/36 MHz
* Kodēšana: QPSK: SCPC/MCPC
* DiSEqC 2.3 protokols
* common interface
* iebūvēts Seca un Viaccess
* Loop Through ligzda
* Serijveida ports RS232 (115 Kbit/s)
* Patērētā jauda: 45 W max., dežūrrežīmā 10 W max.


Henriks ZEIĻAKS
E-mail:henriks@parks.lv
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001