Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Starptautiskās komunikācijas ir nepārtrauktā attīstībā

   

Kad pirms nepilniem pieciem gadiem SP kādā intervijā jautāja toreizējam Lattelekom starptautiskās stratēģijas nodaļas direktoram Stjuartam Rejam, pēc cik gadiem Latvijas starptautiskās komunikācijas varētu sasniegt Lielbritānijas līmeni, atbilde bija īsa un skaidra: pēc pieciem. Nu šis brīdis ir klāt. Vai šī prognoze ir piepildījusies un kādi jauni virzieni nākuši klāt, - par to SP iztaujāja Starptautisko pakalpojumu vadības nodaļas direktoru Valdi VANCOVIČU.
   

- Visādā ziņā esam sasnieguši Lielbritānijas līmeni, jo strādājam ar tādām pašām tehnoloģijām, ir attīstīts starptautiskais tīkls, kā arī labi izveidota sadarbība ar pasaules telekomunikāciju uzņēmumiem. Tas viss izskatās ļoti labi ne tikai uz Lielbritānijas, bet arī uz pasaules telekomunikāciju fona. Šobrīd sarunas minūte no Latvijas uz ASV un Lielbritāniju maksā mazāk, nekā zvanot no ASV un Lielbritānijas uz Latviju. Turklāt tas attiecas ne tikai uz minēto valstu dominējošo operatoru publiskajiem, bet arī uz zvanu karšu tarifiem, kuri parasti paredzēti taupīgiem zvanītājiem. Ņemot vērā atlaižu stundas, šī starpība izpaužas vēl spilgtāk.

- Kā starptautiskais zvans nonāk ārvalstīs?

- Pastāv daudz dažādu iespēju, kā nosūtīt starptautisko sarunas minūti uz kādu valsti. Mēs varam izmantot tiešos kanālus vai tranzītu caur citiem operatoriem. Šo izvēli lielā mērā nosaka tas, kurš ceļš ir finansiāli izdevīgāks, drošāks, kvalitatīvāks. Mūsu starptautisko attiecību vadītāji pastāvīgi ievāc informāciju un sazinās ar visiem operatoriem (klientiem un partneriem), ar kuriem Lattelekom sadarbojas. To ir vairāk nekā 200.

- Vai uzdevumi pēdējo gadu laikā ir principiāli mainījušies?

- Pamats nav mainījies, bet ir daudz jauna, jo pasaules telekomunikāciju tirgus nepārtraukti transformējas. Samazinoties monopolu skaitam, mainās spēles noteikumi un darbības metodes. Cenšamies turēt līdzi, un man prieks, ka mums tas izdodas.

- Ar kurām valstīm Latvijai ir tiešie savienojumi?

- Lattelekom ir izveidojis tiešos savienojumus ar vairāk nekā 25 telekomunikāciju operatoriem 17 valstīs. Pārsvarā tās ir valstis, ar kurām Latvijai ir ciešākie ekonomiskie sakari - Centrālā un Austrumeiropa, Krievija, ASV.

- 1996. gadā Latvija tikko bija iestājusies ziemeļvalstu aliansē Nordic Pool un gatavojās dibināt Baltijas valstu apvienību Baltic Pool. Kā attīstījusies šī sadarbība?

- Nordic Pool alianse sakarā ar tirgus liberalizāciju ir izjukusi, bet Baltic Pool sekmīgi darbojas kopš 1996. gada nogales. Iniciators ir Lattelekom, aktīvs ir Lietuvos Telekomas, bet igauņi dažādu iemeslu dēļ ir pasīvāki. Šīs savienības mērķis ir ietaupīt līdzekļus, veidojot kopīgu infrastruktūru vairākos virzienos, kuros ir salīdzinoši mazāk zvanu.

- Lattelekom piedalās arī vairākos jūras kabeļu projektos.

- Lattelekom ir investējis gan visiem zināmā Latvijas - Zviedrijas jūras kabeļa, gan Transatlantijas kabeļa TAT 12/13 projektā, gan arī vairākās jūras kabeļu sistēmās Lamanša jūras šaurumā un Ziemeļu jūrā. Tādējādi iegūto pārraides tilpumu Lattelekom izmanto Latvijas trafika nogādei uz Ameriku un attālākām Eiropas valstīm.

- Tātad to varētu uzskatīt par starptautiskā tīkla biznesu.

- Lattelekom ir kļuvis par neatņemamu Eiropas starptautiskā telekomunikāciju tirgus sastāvdaļu. Mēs ne tikai iepērkam starptautiskos pārraides tilpumus klientu vajadzībām, bet arī piedāvājam tos citiem telekomunikāciju operatoriem tranzītā gan caur Latvijas teritoriju, gan arī, izmantojot Latvijas - Zviedrijas jūras kabeli. Jāpiebilst, ka Lattelekom aktīvi piedalās TEL/TET (Trans Europe Lines/Trans European Telecommunications Network) un ENPM (European Network Planning Meeting) projektos, kuru mērķis ir plānot un attīstīt starptautiskā tīkla biznesu Eiropā. Tādējādi mūsu speciālisti pastāvīgi ir informēti par izmaiņām tirgū. Sākotnēji Lattelekom starptautiskā tīkla mērķis bija nodrošināt kvalitatīvus sakarus, turpretī tagad tie ir ne tikai kvalitatīvi, bet arī droši. To apliecinot, šogad sāks darboties otrais optiskais savienojums ar Igauniju, kas dos papildu drošību un jaunas tīkla biznesa iespējas.

- Vai arī starptautisko norēķinu organizēšanā ir jaunumi?

- Pamatā tie nav mainījušies, taču pasaules tendence ir tāda, ka pamazām tiek ieviesti dalīti operatoru norēķini par sarunām, kas beidzas mobilajā un fiksētajā tīklā. Tas nozīmē, ka norēķini par mobilo un fiksēto trafiku ir diferencēti: viena cena par ienākošo minūti uz mobilo tīklu, cita - uz fiksēto. Tas notiek, lai samazinātu norēķinu maksas un uzturētu konkurētspēju. Lai to izdarītu, Lattelekom ieviesīs jaunu starpoperatoru norēķinu sistēmu. Šīs pārmaiņas varētu notikt nākamgad.

- Visi jau pieraduši, ka Lattelekom reizē ar tarifu sabalansēšanu ik gadus samazina arī maksu par starptautiskās sarunas minūti. Šogad tā izpalika.

- Diemžēl jāteic, ka mūsu iespējas variēt ar tarifiem ir diezgan ierobežotas. Tarifus nosaka Tarifu padome. Jebkuras izmaiņas ir sarežģītas un ilgas.

- Daudzas komunikāciju firmas satraukušas VoIP (voice over Internet protocol) problēmas un iespējamie risinājumi.

- VoIP biznesa galvenais mērķa tirgus ir starptautiskās sarunas. Nevarētu teikt, ka uzskatām VoIP par mūsu biznesa biedu, bet ir kāds ļoti svarīgs nosacījums, - lai nebūtu diskriminējošu spēles noteikumu. Jūs teiksit, ko gan nozīmē šādi noteikumi monopolam, bet jāatceras, ka tarifi vēl nav sabalansēti. Lattelekom varētu piedāvāt vēl zemāku maksu par starptautiskas sarunas minūti, bet tā jāskata kopā ar pārējiem tarifiem, lai netiktu apdraudēts uzņēmuma bizness. Noteikti jāpanāk, lai topošajā likumā Par telekomunikācijām viss būtu skaidri formulēts un būtu zināmi katra spēlētāja pienākumi, saistības, kā arī iespējas.

- Vai pats Lattelekom arī izmanto šo VoIP iespēju?

- Esam veikuši rūpīgu analīzi, kā varētu to izmantot. Mūsu secinājumi, iespējams, nesakrīt ar izplatīto viedokli, ka VoIP esot labākā un lētākā iespēja. Lattelekom par starptautiskās sarunas minūti var panākt pat zemāku cenu nekā VoIP pakalpojumu sniedzēju piedāvātā. Turklāt mēs piedāvājam garantētu kvalitāti. Piemēram, ja starptautiskie operatori interesējas par tranzītu caur Latviju, viņi parasti noskaidro, kādu tehnoloģiju mēs izmantojam. Uzzinot, ka neizmantojam VoIP, viņi to uztver ļoti pozitīvi, jo pretējā gadījumā būtu daudz jautājumu un kvalitātes problēmu. Visu šo iemeslu dēļ Lattelekom šobrīd neizmanto VoIP starptautiskajos sakaros. Turpretī uzņēmuma iekšējā tīklā VoIP funkcionalitāte un papildu īpašības lieti noder, to paredzēts izmantot arī Latvijas iekšzemes pakalpojumos, kas saistīti ar internetu.

- Ko darāt, lai garantētu starptautiskā tīkla drošumu?

- Lattelekom starptautiskajā tīklā tiek izmantoti vairāki drošuma elementi: divas starptautiskās telefona centrāles; savstarpēji savienotas ciparu tīkla cilpas (ja nedarbojas kāds savienojums, trafiks tiek maršrutizēts pa otru ceļu vai otrādi). Pat tādā gadījumā, ja kādas stihijas dēļ būtu bojāti arī šie savienojumi, var izmantot rezerves iespēju - tranzītu caur kādu citu operatoru. Piemēram, ja pārtrūkst optiskais savienojums ar Igauniju, trafiku var sūtīt caur Zviedriju vai Krieviju.

- Droši vien ir arī jauni starptautiskie pakalpojumi.

- Pērn ieviests Starptautiskais bezmaksas zvans (SBZ) un nākamgad plānojam ieviest Tieši uz mājām (HCD - Home Country Direct). SBZ ir starptautisks analogs 800. numuriem, kad firma maksā par potenciālo klientu zvaniem. Lattelekom nodrošina šo pakalpojumu ar visām mūsu tiešo maršrutu valstīm, kas ir aptuveni 85 procenti no visa trafika. Pakalpojuma pasūtītājs var atrasties gan Latvijā, gan kādā citā valstī, ja to interesē mūsu tirgus. Šīs firmas potenciālie klienti Latvijā zvana bez maksas. Pakalpojuma Tieši uz mājām (HCD) ideja ir šāda: klients aizbrauc uz ārzemēm, viņam nav sīknaudas vai gadījusies kāda ķibele un steidzami jāpiezvana. Lietojot šo pakalpojumu, var piezvanīt (ievadot savu PIN kodu) caur attiecīgās valsts operatora bezmaksas numuru uz vajadzīgo numuru Latvijā vai citā valstī. Maksa par sarunu tiek pieskaitīta ikmēneša telefona rēķinam.

- Ko varat pastāstīt par interneta vairumtirdzniecību?

- Jo vairāk ļaudis lieto internetu, jo tiem mazāk gribas gaidīt, tātad interneta pakalpojumu piegādātāju rīcībā ir jābūt aizvien lielākiem tilpumiem. Mēs pārdodam Latvijas interneta pakalpojumu sniedzējiem piekļuvi pasaules interneta tīmeklim, sadarbojoties ar starptautiski augstu novērtētiem interneta piegādātājiem UUNET, Cable & Wireless, GTS. Augustā noslēdzām līgumu ar Metrocom par otro pieslēgumu Krievijas interneta tīklam, pirmais tika izveidots gada sākumā, sadarbojoties ar Rostelecom. Mēs veicinām un attīstām interneta biznesu Latvijā. Šis tirgus Latvijā ir brīvs, tādēļ ļoti rūpējamies, lai saglabātu konkurētspēju šajā segmentā. Pārmaiņas mums nav problēmas, bet iespējas.
   

Gunta KĻAVIŅA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001