Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Radio vēl nav līdz galam izzināts

   

Viens no svarīgākajiem iemesliem, varbūt pats galvenais, kāpēc AR tik plaši izmanto īsviļņus, ir iespēja nodibināt savstarpējus sakarus praktiski ar jebkuru zemeslodes punktu. Turklāt amatieru radio savā būtībā ir intriģējošs un neprognozējams. Turklāt tas ļauj būt tuvāk radio un sakariem tiem cilvēkiem, kuru tiešais darbs nemaz ar to nav saistīts. Radioamatieris nav galīgs nepraša. Lai par tādu kļūtu, ir jānokārto eksāmens Latvijas Valsts Elektrosakaru inspekcijā [3].

Pētījumi par radioviļņu izplatību telpā

Radioviļņu neredzamajā okeānā valda noteikta kārtība. Amatieru radiosakariem no visu frekvenču milzīgā spektra ir atvēlēti tikai nelieli lodziņi [1],[2].
Pašreizējais sadalījums ir veidojies no pašiem radio pirmsākumiem, un izvēle nav tikai gadījuma pēc. Amatieru radio (AR) izmanto pašizglītošanās mērķiem, savstarpējiem sakariem un tehniskajiem pētījumiem. Īsviļņos AR izmanto deviņus frekvenču diapazonus, un tie izvietoti ik pa gabaliņam šajā kopējā spektrā. Tas dod iespēju izmantot un izvērtēt radioviļņu izplatīšanās īpatnības dažādās frekvencēs.
Radio vēl nebūt nav līdz galam izzināts. Radioviļņu izplatība telpā joprojām tiek pētīta, un AR novērojumi ir daļa no šī darba. Interesanti praktiski novērojumi īsviļņu izplatībā tika novēroti pēdējā pilnā Saules aptumsuma laikā. Lietas būtība saistījās ar Zemi aptverošā jonizētā atmosfēras slāņa izmaiņām. Saules starojuma ietekmē jonizācijas slānis ap Zemi mainās. Tas ir ar vienām īpašībām dienā, kad uz to iedarbojas Saules starojums, un citāds naktī. Atkarībā no jonizācijas slāņa stāvokļa ap Zemi izmainās radioviļņu izplatība, jo šis slānis darbojas vairāk vai mazāk kā atstarotājs. Tikai tādēļ ir iespējami ļoti tāli radiosakari un tieši dienā, kad Saules starojums rada atmosfēras jonizāciju.
Viens no interesantākajiem novērojumiem ir šāds. Amatieru radiostacija Anglijā raidīja Slow-Feldhell signālu 14.063 MHz frekvencē. Visi pārējie interesenti to novēroja aptumsums laikā. Slow-Feldhell ir ļoti lēns grafisku signālu pārraides veids ar ātrumu divas zīmes minūtē, un viss raidījums ilga pāris stundu. Tā uztveršanai lieto datorprogrammu, kas mazliet atgādina telefaksu, tikai ļoti lēnu. Amatiera stacija, kura atradās Austrālijā, tātad vietā, līdz kurai radiosignāls nonāk, tikai atstarojoties no jonosfēras, varēja konstatēt ievērojamu uztveramā signāla līmeņa samazināšanos. Tas bija ļoti labi redzams ekrāna tekstā, vairākas minūtes burti tika uztverti kā ļoti neskaidri un vāji. Radioviļņiem bija iestājusies īslaicīga nakts.

Frekvenču logs garajos viļņos

Pavisam nesen amatieriem piešķirts arī frekvenču logs garajos viļņos. Tas ir 135,7 – 137,8 kHz. Par praktisko darbību šajā diapazonā ir maz runāts pat amatieru vidū. Iemesli tam ir vairāki. Pirmkārt, neviens no amatieru vajadzībām ražotajiem aparātiem nav piemērots darbam garajos viļņos. Otrkārt, viļņa garums ir ļoti liels, pilna izmēra rezonanses antenu izveidošana praktiski nav reāla. Visparastākā vertikāla dipola antena būtu jāizveido aptuveni 2 km augsta! Praksē šobrīd tiek lietotas daudz īsākas antenas, ar mazu efektivitāti. Amatieru raidītāju jauda ir salīdzinoši neliela, tā sasniedz dažus desmitus vai simtus vatu. Lai kompensētu neefektīvās antenas, būtu jālieto ievērojamas jaudas raidītāji, kādu nav amatieriem.
Radiokontakts starp divām amatieru stacijām garajos viļņos parasti varētu būt dažu simtu kilometru attālumā. Taču, izmantojot ļoti lēnas telegrafēšanas metodi un speciālu datorprogrammu, kas tiek lietota kopā ar uztvērēju, ir veikts pirmais amatieru radiosakars pāri Atlantijas okeānam. Tas notika pavisam nesen, 2001.g. 13.februāri, starp amatieru stacija G3LDO Anglijā un staciju VE1ZZ Kanādā [4]. Protams, tas maz līdzinās normālam radiosakaram, drīzāk tā ir kā radiosignāla konstatēšana un balansēšana uz galējo iespēju robežas. Paveikt neiespējamo - tā ir vēl viena no AR īpašībām, kas piesaista cilvēkus ar to nodarboties. Pagaidām Latvijas amatieriem nav nekādu panākumu šajā diapazonā.

Sakari caur satelītiem

Vairāki frekvenču logi ir iedalīti ultraīsviļņos (UĪV), kurus izmanto sakariem nelielos attālumos ar rokas radiostacijām un no automašīnām. Daudz un dažādu lietojumu UĪV atrod sakaros caur satelītiem. Amatieru mērķiem eksistē vairāki desmiti dažādu sakaru veidu satelītu, sākot ar salīdzinoši vienkāršiem digitālā signāla retranslētājiem un beidzot ar reālā laikā strādājošiem balss signāla un datu pārraides retranslatoriem [5]. Amatieru radio satelīts riņķo ap Zemi polārā orbītā un to apstarošanas lokā nonāk daļa no planētas, tas nav kā ar satelītu televīzijas uztveršanai, kurš atrodas nekustīgi virs ekvatora. AR zemes stacijas antena tiek nepārtraukti pagriezta pret satelītu. Turklāt tā jāgroza gan vertikālā gan horizontālā plaknē.
Satelītus nosacīti sadala tā saucamajos zemu lidojošajos un parastajos. Zemu lidojošie satelīti atrodas gandrīz apļveida polārā orbītā, un to pārvietošanās ātrums pret Zemi ir pietiekami liels. Redzamības, pareizāk, dzirdamības periods ilgst tikai 15 – 20 minūtes. Šajā laikā caur satelīta retranslatoru var veikt radiosakaru ar citu amatieru staciju, kura atrodas ievērojamā attālumā, piemēram, starp Latviju un Franciju. Izmantojot ultraīsviļņus, tas tiešā ceļā nebūtu iespējams. Augstu lidojošie amatieru satelīti atrodas darbības zonā ilgāku laiku. Pamatā satelītiem izmanto divu frekvenču logu kombināciju – 145 MHz raidītājs un 435 MHz uztvērējs, bet ir vēl citi varianti. Vienā no tiem uztveršanai izmanto īsviļņu 28 MHz frekvences.
Daži specializētie amatieru satelīti paredzēti tikai digitāliem sakariem, izmantojot 1200 bps vai 9600 bps radiomodemus. Šie satelīti ir spējīgi strādāt pastkastītes režīmā, pieņemt, saglabāt un nosūtīt ziņu atpakaļ uz Zemi. Tas dod iespēju noraidīt un saņemt ziņas starp amatieru stacijām, kuras nekad abas vienlaikus nevar atrasties satelīta redzamības zonā. UĪV amatieru radio lietoja kosmiskās stacijas MIR kosmonauti un astronauti no programmas Shuttle kosmiskajiem kuģiem. Ar šo hobiju aizraujas arī šīs unikālās profesijas pārstāvji.
UĪV izmanto dažādiem eksperimentāliem radiosakariem. Piemēram, atstarotā signāla uztveršanai no Mēness virsmas vai no jonizētajām meteoru trasēm. Izmatojot radioviļņu spēju atstaroties un izveidojot pietiekami augstas virziendarbības antenu, ir iespējams izmantot Mēness virsmu kā atstarotāju. Tas ir pietiekami sarežģīts pasākums. Lai sasniegtu rezultātu, ir jāizveido samērā iespaidīga pēc izmēriem antenu sistēma, kura spēj griezties līdzi Mēness kustībai. Antenas precīzai notēmēšainai horizontālā un vertikālā plaknē Mēness virzienā kalpo speciāla datorprogramma. Nepieciešams augstas jutības uztvērējs un raidītājs ar diezgan ievērojamu jaudu, ko vispār lieto amatieru radio.
Lai paklausītos, kas notiek šī hobija diapazonos, ar parastu AM uztvērēju diemžēl nepietiks, jo amatieri amplitūdas modulāciju praktiski nelieto. Viņi izmanto speciāli šiem mērķiem ražotu aparatūru vai būvē to paši. Lai klausītos, ir iespējams izmantot kādu profesionālo sakaru uztvērēju. Dažu firmu, piemēram Grundig, ražotie vispārējas lietošanas uztvērēji arī ir spējīgi uztvert telefoniju ar vienu sānjoslu (SSB) un telegrāfa signālus (CW). Latvijā ir radioamatieri, kuri labprāt dalītos savos iespaidos, ir profesionālās radiostacijas, ir uztvērēji dažādos komerciālos dienestos. Uzskatiet to kā uzaicinājumu vismaz apmierināt savu ziņkāri. Paklausīties.

Frekvences ir uzrādītas kilohercos. CW nozīmē telegrāfiju ar Morzes ābeci. SSB nozīmē telefonija ar vienu sānjoslu (LSB un USB). Digital - visi ciparu sakaru veidi.


Citur tīmeklī:
http://www.itu.int/radioclub/rr/hfband.htm
ITU amatieru radio frekvenču sadalījums, oficiālā vieta. [1]
http://www.iaru.org/
IARU (radioamatieru starptautiskā apvienība).[2]
http://www.vei.lv/latviski.htm
LVEI un radioamatierisms.[3]
http://www.darc.de
Vācijas radio amatieru organizācijas lapa.
http://www.wireless.org.uk/newspic51.htm
VLF kontants pāri Atlantijai.[4]
http://www.qsl.net/w8dro/
Viena no amatieru satelītu lapām.[5]

Vilnis VOSEKALNS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001