Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilie telefoni un datorvīrusi

   

Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdam paziņojumus par īslaicīgiem mobilo telefonu darbības traucējumiem, ko izraisījuši vīrusi. 2000. gada vasarā datoru drošības eksperti atklāja jaunu datorvīrusu, kas pārpludina mobilos telefonus un peidžerus ar lielu nederīgas informācijas daudzumu, apgrūtinot tīkla darbību.

Mobilie telefoni kalpo interneta tīkla saslēgumiem

Spilgtākais piemērs ir datorvīruss Timofonica, kas radīja traucējumus Spānijas lielākā mobilo telefonu operatoru tīklā, izsūtot nejauši izvēlētiem datorā glabātiem telefona numuriem īsziņas, pēc tam, kad lietotājs savā datorā bija atvēris e-pasta sūtījumam pievienoto pielikumu .
Mobilo sakaru traucējumi Latvijā gan nav bijuši saistīti ar tā saucamo vīrusu darbību, bet gan ar citiem iemesliem, piemēram, tīkla pārslodzi Jaungada naktī un tamlīdzīgiem gadījumiem. Vai arī mums, lietojot mobilos tālruņus, jābaidās no vīrusiem?
Mobilo telefonu iespējas paplašinās. Tagad pasaules telekomunikāciju tehnoloģiju kompānijas strādā, lai pašus mobilos telefonus varētu izmantot interneta tīkla saslēgumiem. Pirmais solis ir WAP (Wireless application protocol vai bezvadu lietojuma protokols) pieslēgums, kas ļauj ar šai tehnoloģijai piemērotu mobilo telefonu bez datora starpniecības piekļūt interneta tīklam. Lai interneta lappusi varētu lasīt ar mobilo telefonu, tai jābūt veidotai īpašā WML (Wireless Mark-up Language) valodā. Tādēļ uz mobilā tālruņa ekrāna nevar redzēt tās lapas, kas izveidotas HTML valodā. Šobrīd Latvijā WAP pieslēgumu piedāvā SIA Latvijas Mobilais telefons un arī SIA Baltkom GSM.
Arī bankas, aktīvi sekojot līdzi visiem informācijas tehnoloģiju jaunumiem, cenšas pakalpojumus piedāvāt gan interneta vidē, gan arī, izmantojot mobilo telefonu sakarus. Piemēram, Hansabanka sadarbībā ar SIA Latvijas Mobilais telefons piedāvā pakalpojumu Mobilā banka, kas ļauj klientam saņemt informāciju par konta atlikumu un izmaiņām tajā, valūtas kursiem. Taču jādomā, ka tuvākajā nākotnē varēsim ne tikai saņemt informāciju, bet ar mobilā telefona palīdzību samaksāt par autostāvvietu, nopirkt biļetes uz kino, kā arī veikt citus darījumus.

Līdzšinējos traucējumus radījuši datora vīrusi

Vai mobilos telefonus tāpat kā datorus var inficēt ar vīrusiem, vai datorvīrusi var kaitēt mobilajiem telefoniem u. tml.
Vīruss ir programma, kas patvaļīgi pievienojas citām datora programmām (autora izcēlums) un to darba laikā veic dažādas nevēlamas darbības: bojā datnes, katalogus un skaitļošanas rezultātus, dzēš vai piesārņo atmiņu, kā arī citādi traucē datora darbību (autora izcēlums).
Šī definīcija norāda, ka tādu mobilā telefona vīrusu nav. Pašlaik nav iespējams radīt vīrusu ar mērķi samaitāt mobilā telefona SIM karti vai pašu aparātu, jo mobilajos telefonos netiek izmantotas operētājsistēmas, kā tas ir datoriem. Visi vīrusi, kas ir traucējuši mobilo telefonu sakarus, ir radīti datorā un iedarbojušies no datora, kas e-pasta veidā nosūta datora atmiņā esošo mobilo telefonu numuriem milzums īsziņu. Tādējādi rodas iespēja radīt pārslodzi un uz laiku ne tikai paralizēt personīgā mobilā telefona izmantošanu, bet, nosūtot šādas īsziņas daudziem abonentiem, traucēt arī operatora sistēmas darbību.
Taču šīs īsziņas, pretēji datorvīrusu darbības principiem, nevar sevi pavairot un nosūtīt pārējiem SIM kartes atmiņā ierakstītajiem adresātiem. Tādēļ ir jāignorē īsziņas vai e-pasta sūtījumi, kuras satur līdzīga rakstura nepatiesu informāciju: ja saņemat telefona zvanu, kur zvanītājs tiek identificēts ar vārdu unavailable, neatbildiet, jo tas ir vīruss, kas var sabojāt SIM karti, tāpēc būs jāpērk jauna karte, un telefons. Jāpiezīmē, ka no šāda veida paziņojumiem vai vīrusa darbības rezultātā sūtītajām īsziņām abonents izvairīties nevar.

Piesardzība liek aizdomāties

Tomēr, palielinot mobilo telefonu funkcijas, palielināsies arī speciālu vīrusu radīšanas un ietekmes draudi. Viss atkarīgs no tā, cik lielā mērā mobilā telefona darbība tiks būvēta pēc datora darbības principiem.
Šobrīd WAP pieslēguma izmantošana nerada vīrusu draudus. Taču runa nav tikai par vīrusiem – telefona pieslēgums interneta tīklam liek domāt arī par to, kā aizsargāties no iespējamiem nelikumīgiem mēģinājumiem pievienoties jūsu telefonam, lai iegūtu informāciju vai vēl vairāk – apskatītos jūsu bankas konta stāvokli un to mainītu.

Māris RUĶERS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001