Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Go mobile 2

   

Go mobile 2

 

Mūsdienās daudziem ir objektīva nepieciešamība pieslēgties tīklam jebkurā brīdī no ikkatras vietas. Kolīdz šī iespēja zūd, ir traucēts bizness, rodas zaudējumi, netiek gūta peļņa. Pieslēgties tīklam var visdažādākajos veidos. Mūsdienīgākie un mobilākie risinājumi ir ar plaukstdatoru vai jaunākās paaudzes mobilo tālruni. Tomēr vienmēr būs pietiekoši daudz cilvēku, kam minēto iekārtu ekrāns liksies par mazu, procesora jauda nepietiekama, multimediju iespējas ierobežotas un darba ērtība apšaubāma.

 

Izeja?!

Izeja ir piezīmjdators. Deviņdesmitajos gados to tirgus sāka strauji pieaugt. Tobrīd galvenais uzdevums bija pēc iespējas pilnīgāka galda datora funkciju kopēšana. Procesora jauda, CD iekārta, skaņa, pele, lielāks ekrāns, lielāks disks; cena, protams, bija jāsamazina. Mazāka vērība tika pievērsta tādiem jautājumiem, kas ir svarīgi mobilam lietotājam,- pieslēgšanās iespējas tīklam, lietošanas ērtība ceļā u.tml. Arī šobrīd daudzi ražotāji joprojām domā līdzīgi, un viņu 2001. gada piezīmjdators no iepriekšējiem atšķiras galvenokārt ar cenu.

Taču cena nav izmaksas. Jaunās tehnoloģijas atmaksājas, pateicoties jaunajām biznesa iespējām, kas paveras. Kādas prasības šobrīd izvirzām mobilajam piezīmjdatoram?

 

·  Datoram vienmēr jābūt pieejamam – iemidzināšana/pacelšana; minimāls izmērs un svars; ilgs akumulatora darba laiks.

·  Komunikācijas – tradicionālie pieslēgumi, vēl papildus bezvadu PAN, LAN, WAN.

·  Datora jauda - tai jābūt samērojamai ar galda datoru.

·  Lietošanas ērtības – pilnizmēra klaviatūra, ekrāns, multimediju pieejamība.

·  Datu glabāšana – cietais disks, CD iekārtas.

 

Pieejamība

Datora pieejamība ir vissvarīgākais aspekts. Ideālam mobilajam piezīmjdatoram ir jābūt tikpat ērti un ātri pieejamam kā mobilajam telefonam vai Palm tipa ierīcei. Pirmām kārtām tas nozīmē, ka dators nav jāpārstartē pēc tā konfigurācijas maiņas. Būtiska loma šeit ir operāciju sistēmai. No savas pieredzes varu apgalvot, ka uz šo brīdi tikai Windows 2000 ideāli tiek galā ar minēto problēmu - datoru var pieslēgt tīklam vai atslēgt no tā, iekārtas pievienot vai atvienot, iemidzināt vai pacelt datoru, un nerodas nekādi sarežģījumi.

 

Akumulatora mūžs

Akumulatora mūžs ir viena no pagaidām neatrisinātām problēmām. Nav zināms neviens piezīmjdators, kuru varētu lietot 24 stundas, nemainot bateriju. Risinājumi tiek meklēti, gan veidojot jaudīgākas baterijas, gan taupot enerģiju - iekārtu atslēgšana, strādājot ārpus biroja, ventilatoru darbināšana tikai noteiktos temperatūras režīmos un citi. Īpaši svarīgi ir taupīt procesora patērēto enerģiju, neupurējot tā jaudu. To panāk, samazinot procesora takts frekvenci brīžos, kad netiek veiktas procesora jaudu prasošas operācijas – piemēram, SpeedStep tehnoloģija. Tomēr, kā jau minēju, šī problēma gaida savu risinājumu. Šobrīd par labu uzskatāms akumulators, kas darbojas četras stundas.

 

Cietā diska ietilpība

Īpaši gribu vērst uzmanību uz cietā diska ietilpību. Piezīmjdatora diskam ir jābūt ar lielāku ietilpību nekā galda datoram. Jāpatur prātā, ka jebkura papildu datu nosūknēšana ārpus biroja var izmaksāt ar kārtu lielāku ciparu nekā birojā. Piezīmjdatoru lielākoties izmanto arī kā mājas datoru, un personīgā lietojuma dati un programmas aizņem papildu vietu. Ja dators brīvdienās tiek piešķirts bērniem, tad ir vērts padomāt par ārējā vai otra cietā diska nepieciešamību. Kas attiecas uz CD iekārtām, tad šeit saprātīgākais risinājums ir atdalāmā bāzē izvietotas vai USB iekārtas, kuras viegli var pieslēgt un atslēgt pēc vajadzības. Apgrūtināt sevi ar CD visu laiku nav nepieciešams.

 

 

Izmēri

Tomēr mobilā datora sāls ir tā izmēri. Ja dators būs klasiskajā svarā, t.i., aptuveni 3-4 kg, tad diezgan droši var prognozēt, ka tas tiks atstāts birojā. Entuziasms staipīt tādu datoru līdzi zudīs pēc diviem trim mēnešiem. Normāls mobilā piezīmjdatora svars nepārsniedz 1,5 kg, bet vēlamais ir 1 kg. Tāpat datora izmēriem ir jābūt pēc iespējas maziem, jo 15” un lielāks ekrāns traucēs to ātri un ērti izvilkt no mapes vai somas (kabatā piezīmjdatoru neiebāzt!). Jāatceras tikai, ka ekrānam ir jānodrošina vismaz 1024x768 dpi izšķirtspēja, uz kuru orientēta lielākā daļa lietotāju aplikāciju. Rezumējot jāsaka - ja kādam šķiet, ka 0,5 kg vai liekiem 1-2 cm biezuma nav nozīmes, tad atbilde ir: izmēram ir gan nozīme!

 

Līderpozīcijās - IBM

2000. gadā sākās apvērsums mobilo datoru komunikācijās, kur līderpozīcijas pieder International Business Machines (IBM). 2000. gada pavasarī IBM piezīmjdatoros parādījās mini-PCI Etnernet un modema kombinētās kartes. Tas ļāva vienkārši pieslēgties biroja LAN un/vai iezvanīties tīklā. Šobrīd praktiski visi vadošie ražotāji piedāvā šo tehnoloģiju. Nākamais solis tika veikts pērnā gada rudenī, kad IBM paziņoja par  Bluetooth PAN un 802.11b bezvadu LAN tehnoloģiju kartes ieviešanu savos piezīmjdatoros. Šobrīd IBM plāno visus savus ThinkPad saimes piezīmjdatorus aprīkot ar iebūvētām bezvadu opcijām.

 

Papildus IBM kopā ar Nokia piedāvā interesantu WAN risinājumu. Tas balstās uz IBM IBM T un X sērijas ThinkPad datoriem un Nokia CardPhone 2.0. Būtībā tas ir lietotāja otrais mobilais tālrunis, kuru ievieto piezīmjdatorā un izmanto ātrai datu pārraidei. Risinājuma īpaši patīkamās priekšrocības: nav nepieciešami papildu vadi vai kabeļi, un datu pārraides laikā lietotāja balss mobilais tālrunis nav aizņemts. Kombinācijā ar Latvijas Mobilā Telefona (LMT) ātrgaitas datu pārraides pakalpojumu (HSCSD), kas nodrošina datu pārraides ātrumu līdz pat 43,2 kbit/s, tas ir patiesi lielisks risinājums profesionālim, kurš daudz strādā ārpus biroja.

 

Mārtiņš GRANTS

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001