Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

HSCSD - patīkamas pārmaiņas ātrgaitas datu pārraidē

   

Pieprasījums pēc liela ātruma datu pakalpojumiem strauji aug, un tas ir arī mobilo lietojumu dzinējspēks

 

Pieprasījums pēc liela ātruma datu pakalpojumiem strauji aug, un tas ir arī mobilo lietojumu dzinējspēks. Daudzi no pašreizējiem lietojumiem ir saistīti ar intensīvu grafisko attēlu pārraidi. Tādi lietojumi kā e-pasts, web pārlūkprogramma, attālināto korporatīvo LAN tīklu piekļuve, bezvadu attēli, video u. tml. prasa arī lielāka ātruma mobilā tīkla pakalpojumus. Nodrošinot ātrgaitas datu pakalpojumu HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) kādā mobilā tīkla daļā, mobilo sarunu operators kļūst par pilnvērtīgu datu operatoru un sagatavo abonentus tai iespēju pasaulei, kuru piedāvā trešās paaudzes mobilās tehnoloģijas. Nenoliedzama HSCSD tīklu priekšrocība ir iespēja izveidot tos ar minimālām investīcijām.

 

 

HSCSD - tieši tas, ko jūs gaidāt

HSCSD ir ETSI standarts, kurš nodrošina līdz sešām reizēm lielāku datu pārraides ātrumu nekā tradicionālais GSM, turklāt tas uzskatāms par fiksētās ISDN līnijas mobilo ekvivalentu.

Lai palielinātu viena kanāla ātrumu no 9,6 kbit/s līdz 14,4 kbit/s, HSCSD izmantota jauna kanālu kodēšanas shēma. Ātruma palielinājums tiek panākts, izgriežot kļūdu korekcijas bitus no 9,6 kbit/s kanāla kodēšanas shēmas. Tādējādi, pat, izmantojot tikai vienu kanālu, gala lietotāji iegūst par 50 procentiem lielāku datu pārraides ātrumu. HSCSD dod iespēju arī kombinēt kanālus. Izmantojot vairākus 9,6 vai 14,4 kbit kanālus, var iegūt ātrumu līdz 57,6 kbit/s. Turklāt ar V.42bis kompresijas palīdzību šo bitu ātrumu iespējams palielināt vēl divas līdz četras reizes, tā kā rezultātā reālā datu caurlaides spēja ir vairāk nekā 200 kbit/s.

9,6 kbit/s pakalpojumi ir tā sauktie simetriskie pakalpojumi, t.i., - gan virzienā uz tīklu, gan no tā ir vienādi pārraides ātrumi. Turpretī asimetriskie pakalpojumi var nodrošināt dažādus datu pārraides ātrumus augšup un lejupvirzienā. Piemēram, TCP/IP gadījumā, lielākā daļa datu pārraides notiek no bāzes stacijas uz terminālu un tikai neliela daļa - pretējā virzienā. Šajā gadījumā augšupvirzienam pietiek ar  vienu 14,4 kbit/s kanālu. Tai pat laikā lejupvirzienā var izmantot trīs kanālus, tādējādi iegūstot ātrumu 43,2 kbit/s. Šis ir asimetriskais pārraides veids, un šajā konkrētajā gadījumā tas ir 3+1 kanāla pakalpojums.

HSCSD piedāvā gan caurspīdīgos (transparent), gan necaurspīdīgos (non-transparent) pakalpojumus, tā kā pilnā apjomā var izmantot visu veidu ķēdes komutācijas lietojumus. Izmantojot caurspīdīgos pakalpojumus, HSCSD piedāvā pastāvīgu ātrumu un pārraides aizkavi, kas ir ļoti noderīga videolietojumiem, kur nepieciešams pastāvīgs ātrums.

Ja  caurspīdīgā pakalpojumā lieto, piemēram, trīs kanālus, tas nozīmē, ka šiem trijiem kanāliem jābūt pieejamiem vienmēr. Tomēr tas nozīmē arī to, ka savienojums var pārtrūkt, ja, tam pārejot no vienas mobilā tīkla šūnas uz citu, tur attiecīgajā brīdī  nav brīvu kanālu un nav iespējams nodrošināt pilnu ātrumu. 

Izmantojot necaurspīdīgos pakalpojumus, tādas problēmas nav. Tīkls pats piedāvā brīvos kanālus, un arī ar vienu brīvu kanālu pietiek, lai pārietu  uz citu šūnu. Protams, šai gadījumā ātrums būs mazāks, toties savienojums nepārtrūks. Ja tomēr uztverošajā šūnā nav brīvu kanālu, pāreja uz to nebūs iespējama, un savienojums pazudīs gluži tāpat kā balss savienojuma gadījumā. Nokia speciālisti uzskata, ka lielākais trafika apjoms tomēr būs necaurspīdīgs, jo tas ļaus elastīgi mainīt ātrumus, bez kompromisiem ar balss kapacitāti un operatora ienākumiem.

 

Elastīgi tarifi

HSCSD tarifu shēma var būt ļoti elastīga un daudzveidīga. Viena iespēja ir noteikt datu pārraidei tādus pašus tarifus kā parastajiem balss savienojumiem, pievienojot pozīciju pastāvīgs papildinājums, par kuru var norēķināties, maksājot par katru savienojumu vai arī fiksētu mēneša maksu. Varētu piemērot dažādus tarifus par dažādiem datu pārraides ātrumiem.

Plānojot HSCSD tarifu shēmas, jāņem vērā arī interaktīvie lietojumi un necaurspīdīgie pakalpojumi. Interaktīvajos lietojumos dati parasti tiek pārraidīti tikai noteiktos, īsos intervālos  balss savienojuma laikā. Ja abonents izmanto aktīvu savienojumu brīdī, kad tīkla kapacitāte ir maza, bet viņam jāmaksā par pilnas kapacitātes savienojumu, lietotājs bez šaubām būs neapmierināts. Lai izvairītos no tādiem gadījumiem, tarifu shēmas pamatā varētu būt lietojuma mērījumi kādā ilgākā laika posmā. Tas nozīmē, ka lietotājs varētu maksāt tikai pamata tarifu (flat rate) vai par tīkla vidējo izmantošanu katra savienojuma laikā, nevis par īslaicīgām, neregulārām datu kanāla lietojuma epizodēm.

 

 

Pievilcīgi lietojumi

Lietojot HSCSD, paveras jauna ātrgaitas datu piekļuves pasaule, nodrošinot pat tādu lielu ātrumu paģērošu lietojumu kā mobilais videotelefons. Šāds mobilā telefona pakalpojums kļuvis pieejams pirmo reizi. HSCSD darīs pievilcīgākus arī pašreizējos lietojumus, jo tie kļūs ātrāki un ērtāk lietojami. Ar HSCSD abonenti varēs lejupielādēt datus daudz ātrāk, un tādējādi arī pa mobilajiem kanāliem būs iespējams nosūtīt lielus failus. Visus šos labumus varēs iegūt no mobilā aparāta, kurš ir tikpat viegli lietojams kā mūsdienu telefoni.

Ar HSCDC ir pieejami šādi lietojumi:

· e-pasts;

· fakss;

· LAN piekļuve;

· failu pārsūtīšana;

· TV apraide;

· uzraudzība;

· mobilais videotelefons.

 

Nokia HSCSD risinājums

Nokia ir viss, kas vajadzīgs, lai operatori jau tagad izveidotu savu HSCSD tīklu, nodrošinot tos ar rūpīgi pārbaudītu kompleksu risinājumu no tīkla aparatūras un programmatūras līdz pat termināliem, to skaitā minams arī pirmais daudzkanālu (multislot) termināls pasaulē.

Izmantojot Nokia HSCSD risinājumu, nav nepieciešamas aparatūras izmaiņas Nokia bāzes stacijās, kas ļauj paātrināt jaunās tehnoloģijas ieviešanu un ietaupīt līdzekļus. Vajadzīgi vienīgi atbilstoši HSCSD pakalpojuma uzstādījumi bāzes staciju apakšsistēmā. Nav vajadzīga arī papildu tīkla kapacitāte, un operators var sagatavoties gan 14,4 kbit/s, gan daudzkanālu  pakalpojumiem dienas laikā.

   Nokia HSCSD ietver arī Nokia automātisko savienojuma adaptācijas (ALA) tehnoloģiju, kura automātiski kontrolē tīkla jaudas līmeni un izvēlas labāko kanāla kodējumu konkrētajiem radiosignāla  apstākļiem, lai nodrošinātu pēc iespējas augstāku pakalpojuma kvalitāti ne vien tagad, bet arī turpmāk.

Izmantojot Nokia risinājumus, operators var viegli kontrolēt HSCSD lietojumu sastrēgumstundās, kā arī piedāvāt īpašus tarifus. Tas ļauj operatoram nodrošināt efektīvāku biznesu mazākas slodzes stundās un liek  tīklam darboties sparīgāk, ja tajā ir neizmantota  kapacitāte.

 

Mobilais birojs

Nokia Card Phone 2.0 ir pasaulē pirmā PC karte ar iebūvētu GSM telefonu, kas pārvērš piezīmjdatorus un citas portatīvās iekārtas par pilnīgu ātrgaitas mobilo biroju, kurā balss izsaukumi notiek brīvroku režīmā ar austiņu komplekta (headset) palīdzību.

Tā kā PC karte ir daudzkanālu  termināls, tā atbalsta datu pārraidi ar ātrumu līdz 43,2 kbit/s. HSCSD atbalsta arī citi Nokia termināli, piemēram, Nokia 7110, Nokia 6210 un Nokia Communicator 9210.

 

Kļūstiet par īstu datu operatoru

Nākotnes uzvarētāji top jau tagad. Jo agrāk jūs ieņemsiet savu vietu bezvadu datu pārraides tirgū un jo sekmīgāk nodrošināsiet pirmos progresīvos bezvadu pakalpojumus, jo drošāka būs jūsu īpašā vieta nākotnes tirgū.

Piedāvājot ātrgaitas datu pakalpojumus TAGAD, jūs varēsit daudz iegūt, vērojot lietotāju attieksmi, un sekmīgāk virzīt un stimulēt  viņus pieņemt jauno lietojuma veidu.

Paši pirmie lietotāji, kas pielāgosies jaunajām iespējām, kā parasti, būs ceļojošo uzņēmēju segments. Viņi labprāt ir gatavi maksāt par pakalpojumiem, kuri apvieno kvalitāti un lietojuma ērtības, turklāt dodot reālu ieguvumu ikdienas dzīvē. Šie ir tie paši cilvēki, kuri paši pirmie pieņems lietojumus, ko piedāvās jaunās tehnoloģijas.

HSCSD ļaus ātri piekļūt internetam, lietojot gan bezvadu lietojuma protokolu WAP, gan arī citas tehnoloģijas, kā, piemēram, GPRS, kas lieliski to papildinās.

 

HSCSD iekaro pasauli

Nokia ne vien pirmā piedāvā HSCSD tehnoloģiju pasaules tirgū, bet ir arī noslēgusi līgumus ar tādiem pazīstamiem operatoriem kā Hong Kong Telecom Mobile Services, Sonera (Somija), Telenor Mobile (Norvēģija), MobileOne (Singapūra), Europolitan (Zviedrija), One (Austrija), Tele Denmark (Dānija), Orange (Apvienotā Karaliste), E-Plus (Vācija).

Kopš aprīļa sākuma Nokia HSCSD ir komerciāli pieejams arī Latvijā, LMT tīklā. Svarīgi ir ne vien tas, ka ar šīs tehnoloģijas palīdzību var piedāvāt klientiem lielāku datu pārraides ātrumu, bet arī tas, ka šie pakalpojumi  vēl pagaidām apsteidz GPRS. Atcerēsimies, ka HSCSD  piedāvā klientiem gandrīz  tādu pašu ātrumu kā GPRS. Turklāt HSCSD nekādi nav uzskatāms par pagaidu versiju, kura darbojas tikai līdz brīdim, kad tirgū ienāks GPRS pakalpojumi. Nokia speciālisti ir pārliecināti, ka šīs abas tehnoloģijas varētu harmoniski darboties līdztekus, papildinot viena otru un dodot klientiem vēl lielākas izvēles iespējas.

 

Nokia Latvija

Kronvalda bulvārī 10

Rīgā, LV-1010

Tālr. 7357018

Fakss 7338426

http://www.nokia.com

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001