Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Interaktīvais tiešais un retūrkanāls digitālajā televīzijā

   

Autors

 

Standarti interaktivitātei digitālajā televīzijā

Vispirms rakstā iztirzāts interaktivitātes jēdziens televīzijā, tad apskatīta DVB-MHP platforma. Tālāk tiks aplūkots jaunais DVB-RCT standarts, kas, papildus digitālās televīzijas (DTV) programmu pārraidei, nodrošina interaktīvo tiešo un retūrkanālu, neizmantojot ierastās telekomunikāciju līnijas. Atvērtie, uz interaktivitāti vērstie DVB-MHP un DVB-RCT standarti beigs DTV aparatūras tirgus piedāvājumu sašķeltību un fragmentāciju.

 

Interaktivitāte

Bieži minēts, ka DTV būs interaktīva. Datortehnikā šo jēdzienu lieto jau sen. Interaktivitātes galvenā nozīme ir cilvēka dialogs ar datoru.

 

Interaktivitāte televīzijā

Šai jomā ar terminu interaktīvs = savstarpēji jeb mijiedarbē aktīvs ideālā gadījumā vajadzētu saprast vispirms iespējamo atgriezenisko sakaru saiti jeb t. s. retūrkanālu starp TV skatītāju un TV studiju vai/un TV pārraides organizētāju uzstādīto datoru. Turklāt šai jēdzienā noteikti jāietilpina TV sistēmas reakcija uz skatītāja pa retūrkanālu nosūtīto īsziņu jeb pieprasījumu. Tāpēc interaktivitātei nepieciešams arī interaktīvais tiešais kanāls, kas selektīvi vērsts uz TV skatītāja individuālās vēlmes izpildi. Tātad pilnīgai interaktivitātei televīzijā, papildu programmu pārraidei, ko var vērot visi skatītāji, nepieciešams vēl organizēt abpusēji selektīvus sakarus – tiešo un retūrkanālu, ko izmanto tikai individuālais skatītājs. Problēma ir sarežģīta, bet tehniski izpildāma. Jāizveido tūkstošiem individuālu sakaru kanālu (tiešo un retūrkanālu), jo skatītāju taču ir daudz! Interaktivitāti šādā pilnā līmenī spēj nodrošināt gan tikai DTV (1. zīm.).

 

Bez retūrkanāla

Interaktivitāte zemākā līmenī ir t. s. vienvirziena interaktivitāte. Ar to jāsaprot TV pārraide, kurā papildu sakars/pakalpojumi iestrādāti šis pārraides TV programmas informācijas plūsmā. Vienvirziena interaktivitātei retūrkanāla nav. Mijiedarbi ar noraidīto papildu informāciju TV skatītājs veic, tikai izvēloties no tā, kas papildu informācijā tiek piedāvāts. Šādas sistēmas vienkāršākais variants, kas pazīstams arī analogā TV (ATV), ir teleteksts.

 

Teleteksts

Teletekstu TV sāka ieviest BBC (British Broadcasting Corporation) inženieri jau pagājušā gadu simteņa 70. gadu sākumā ar nosaukumu Ceefax. Tas guva izplatību daudzās valstīs, piemēram, Francijā ar nosaukumu Antiope, ASV – Extravision, Kanādā – Talidon utt., izņemot PSRS, kur teleteksta tehnoloģija netika izkopta. Šķiet, šis apstāklis un varbūt reklāmas trūkums nosaka to, ka šobrīd Latvijas teletekstu var redzēt ekrānā kā papildinformāciju tikai LTV1 kanālā.

 

Pilnīgas interaktīvās TV iedīgļi

Tās aizmetņi jau labu laiku pastāv mums ierastajā ATV. Piemēram, LNT ziņu pārraidēs iedzīvotāju attieksmes zondēšanai ar dažādiem sabiedriski politiskiem jautājumiem. Retūrkanāls šai gadījumā ir telefona līnija, pa kuru zvana skatītāji. LNT ziņu pārraides (pārraidāmās programmas) laikā tiek paziņoti vai parādīti aptaujas rezultāti, tādēļ tiešais interaktīvais kanāls, kas vērsts individuāli uz katru skatītāju, nav vajadzīgs.

 

Pilnīga interaktivitāte

DTV pacels interaktivitāti augstākā līmenī, līdz pat TV skatītāja iesaistei pārraidē, bet teleteksts kļūs par superteletekstu. Piemēram, ar telebalsošanu varēs iespaidot tiešraidi. Holandiešu kompānija – pārraides Big Brother producenti – savā t. s. realitātes šovā, ko pārraidīja 17 valstīs, jau tagad deva iespēju DTV skatītājiem balsot, kuru no šova dalībniekiem viņi vairs nevēlas redzēt. Varbūt nākotnē TV skatītāji varēs izbalsot no pārraides nepopulārus politiķus?

TV skatītājs tātad var iespaidot pārraidi. Tas viss gan vēl atrodas attīstības sākumposmā. DTV skatītājs iegūst iespēju ne tikai pasūtīt dažādus datus un informāciju. Viņš var izvēlēties kinofilmu vai jebkuru citu pārraidi un noskatīties to viņam vēlamā laikā (video on demand).

DTV 24 Mbit/s bitu plūsma, kas iespiesta 8 MHz TV frekvenču kanālā, var tikt operatīvi sadalīta, organizējot vienu vai vairākas standarta DTV programmu pārraides. (4÷6 Mbit/s uz pārraidi), kā arī pārsūtot video, audio un datus interaktīvā tiešā kanālā.

 

MHP (Multimedia Home Platform)

 

Galvenā ideja

Šīs platformas galvenais mērķis – likvidēt šodienas t. s. vertikālo tirgu, kurā katrs pakalpojumu organizētājs attīsta savu platformu, nosacīto pieeju, pārraides sistēmu un savu D kastīti, un pāriet uz t. s. horizontālo tirgu, kurā piedāvātās D kastītes būs ar precīzi definētu un standartizētu API (Application Program Interface) interfeisu. Tādējādi interaktīvās TV sistēma kļūst spējīga uztvert atšķirīgus saturus/pakalpojumus no atšķirīgiem pakalpojumu sniedzējiem un D kastīšu savietojamība tiek garantēta.

 

DVB-MHP standarts

Tas tika sākts 1998. gadā un realizēts astoņos soļos: komerciālās prasības -> tehniskās prasības -> prasības detalizētai specifikācijai -> pamatā liktā arhitektūra -> pirmais darba sākumprojekts -> sākumprojekts -> standarta sākumvariants -> starptautiskais standarts.

DVB-MHP standarts sekmīgi pabeigts un apstiprināts 2000. gada martā ETSI (European Telecommunications Standards Institute) kā dokuments TS 101812. DVB-MHP ietvaros sasaista

·DVB televīzijas pārraides;

·internetu;

·datoru

·un telekomunikāciju līnijas, ko izmanto retūrkanālam.

MHP sastāv no trim pamatslāņiem: lietojuma, programmnodrošinājuma un resursu slāņa (2. zīm.). Daudzie MHP izpildījuma elementi nosaka visa standarta arhitektūru (3. zīm.).

 

MHP profili

MHP platformā izšķir trīs interaktivitātes profilus (līmeņus):

·uzlabotie pārraižu pakalpojumi bez retūrkanāla;

·dažādu tīklu pakalpojumi (izņemot internetu), izmantojot retūrkanālu;

·retūrkanāla izmantošana internetam.

 

Pirmais profils

Pirmajā t. s. lokālajā profilā bez retūrkanāla TV pārraižu skatīšanās ērtībām var izmantot dažādus EPG (Electronic Program Guide) – elektroniskos programmu gidus, spēles, izvēlēties dažādus skatu leņķus, t. i., signālus no dažādām TV pārraides kamerām sporta pārraižu laikā. Līdzīgas pārraides ērtības šogad no 25. jūnija līdz 8. jūlijam Vimbldonas tenisa čempionāta laikā varēja izbaudīt britu DTV skatītāji – viņiem bija iespēja izvēlēties vienu no pieciem tenisa mačiem, kurus translēja DTV. Bija iespējams arī sadalīt savu TV uztvērēja ekrānu mazākās daļās un sekot norisēm visos piecos tenisa kortos. Taču tas viss, retūrkanālu neizmantojot, bet spaidot pogas D kastītes tālvadības pultij.

 

Otrais profils

Šajā profilā D kastītē paredzēta skatītāja atgriezeniskā saite ar serveri, izmantojot retūrkanālu. Savukārt pēdējais izmanto telekomunikāciju līnijas (piemēram, telefonu, kabeļa modemu u. c.). Šis profils domāts visu veidu tīklu operatoriem, apgādājot TV skatītāju ar e-pastu, finanšu rēķinu kārtošanu – e-banku, daudzdalībnieku spēlēm utt.

 

Trešais profils

Šis profils citu starpā izceļas ar piekļuvi internetam.

 

MHP ir universāla platforma, atvērts interaktīvās DTV standarts, kas derīgs visiem trim galvenajiem TV izplatīšanas veidiem: satelītu, kabeļtelevīzijai un DVB virszemes apraidei. DVB Projektu daļas (Ženēva, Šveice) vadītājs P. Makavoks skaidro, ka 1000 lappušu biezā TS 101812 dokumentu mape ir dažādu DVB apakšgrupu kopēja darba sekmīgs rezultāts, kurā atspoguļotas DTV uzlaboto un interaktīvo pārraižu nianses. Viņš aizrāda, ka nākošais solis būs atkārtots, pārstrādāts un izlabots TS 101812 dokumenta izdevums [1].

Līdzīgus, interaktīvai DTV veltītus standartus pašlaik steidz izstrādāt arī japāņi un amerikāņi, atbilstoši ISDB-BML [2] un ATSC-DASE [3], kur akronīma BML nozīme ir Broadcast Markup Language, bet DACE – DTV Application Software Environment.

 

Vēl tikai par MHP valodām

Jebkuru objektu vai notikumu var aprakstīt deklaratīvi, to precīzi definējot, vai aprakstīt ar procedūru (darbības algoritmu), kā šo objektu vai notikumu realizēt. Atbilstoši tam mēdz būt deklaratīvs saturs un procedūrorientēts saturs. Pirmo MHP platformā apstrādā HTML (Hypertext Markup Language) vai XHTML (kur pirmā burta nozīme ir Extended – paplašināta) valodā, otro – Java valodā. Java ir universāla programmēšanas valoda ar dažām ļoti sarežģītām iezīmēm un ļoti lielu standartklases programmu un apakšprogrammu bibliotēku.

XHTML valoda izmanto speciālus kodus, lai atvieglotu TV skatītājiem sērfošanu internetā, bet Java valoda kopā ar API nodrošina dažādu izgatavotāju D kastīšu sadarbspēju interaktīvā TV sistēmā.

Internetā deklaratīvā satura aprakstam jābūt uzlabotam, tādēļ XHTML vēl papildina ar ECMA Script DOM aprakstošo valodu (ECMA – European Computer Manufacturers Association, bet DOM – Document Object Model). Tādējādi DVB interaktīvās televīzijas serveris darbosies kā sarežģīta datorizēta ekspertu sistēma, jo visdažādāko pieprasījumu un pakalpojumu sniegšanas izpildi realizēs Java virtuālā mašīna (Java Virtual Machine). Gan XHTML, gan ECMA Script valodas tiks izmantotas japāņu ISDB-BML un amerikāņu ATSC-DASE interaktīvās televīzijas standartā, tikai, šķiet, japāņi gatavojas modificēt Java virtuālo mašīnu.

 

Turpmāk vēl.

 

Arnolds VĪTOLS, speciāli SP

 

Informācijas avoti

1. Cable & Sat. Comm. International, 2000, Nov. 18.

2. ISDB-BML: http://www.arib.or.jp/arib/english/index.html

3. ATSC-DASE: http://www.atsc.org

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001