Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kas tur spīd, kas tur viz Transmast masta galiņā?

   

Radio un TV signālu raidīšana un mobilās telekomunikācijas, kā arī cita veida datu pārraide Latvijā notiek, izmantojot līdz pat 160 metru augstus karsti cinkota metāla mastus. Lielākā daļa no tiem ir kompānijas Transmast projektētie, ražotie, uzstādītie un arī turpmāk tehniski apkoptie masti.

Līderpozīcijas Latvijā

Šoruden apaļo desmit gadu jubileju svin Somijas kompānija Transmast Oy, bet tās Latvijas meitas uzņēmumam aprit trīs gadi. Šo gadu laikā izdevies nostiprināt pozīcijas Latvijas tirgū, norāda SIA Transmast izpilddirektors Kalevs Martins. Firmas lielākie klienti ir Lattelekom, Latvijas Radio un televīzijas centrs, Baltkom GSM, LatRosTrans, Latvijas Jūras administrācija. Transmast mastus izmanto arī Latvenergo, LMT un Latvijas dzelzceļš. Būtiski, ka Transmast Oy ir kvalitātes sertifikāts ISO 9001, un šo mastu atbilstību apstiprina arī Latvijas Valsts sertifikācijas reģistra izdota īpaša izziņa. SIA Transmast projektē, izgatavo, piegādā un uzstāda telekomunikāciju un speciālo sakaru mastus. Firma klientiem Latvijā piedāvā pilnu pakalpojumu spektru. Turklāt Transmast var piegādāt arī drošības aprīkojumu darbam uz torņiem, mastiem un arī jumtiem. Šo aprīkojumu Latvijas Darba inspekcija ir akceptējusi izmantošanai mūsu valsts teritorijā. Latvijas SIA Transmast kolektīvs nav liels. Katrs tajā veic vairākus darbus, jo firma cenšas dzīvot ļoti taupīgi. Taču darbības efektivitāti apliecina fakts, ka pērn uz katru darbinieku iegūti desmit tūkstoši latu tīrās peļņas. Tas ir ļoti labs finanšu rādītājs uzņēmumam, kas strādā tikai trīs gadus.

Sarežģīti raduraksti

SIA Transmast pilnībā ir somu kompānijas Transmast Oy meitas uzņēmums, skaidro K. Martins. Viņš norāda, ka SIA Transmast Latvijā reģistrēta 1997. gada septembrī, taču faktiski Transmast Oy produkcija mūsu valstī bijusi pazīstama jau agrāk. Pavisam Somijas Transmast Oy ir astoņi meitas uzņēmumi dažādās pasaules valstīs, to skaitā Zviedrijā, Itālijā, Igaunijā, Filipīnās, Taizemē, Krievijā. Pētot sīkāk Transmast Oy radurakstus, var noskaidrot, ka tās īpašnieki ir firma Fortum (60 procentu) un telekomunikāciju firma Sonera (40 procentu), kas pazīstama arī Latvijā un ir viena no Lattelekom akcionārēm. Fortum ir liels koncerns – tā paspārnē ir pazīstamā degvielas tirdzniecības kompānija Neste un Somijas enerģētikas kompānija IVO Group (pēc darbības līdzīgs mūsu Latvenergo).

Daudz iespēju izaugsmei

Ilgāku laiku Transmast Latvijā bija vienīgie savā tirgus nišā, bet tagad sāk parādīties arī konkurenti, atzīst K. Martins. Mainās arī pasūtītāju vēlmes – pēdējā laikā pieprasīti ir cinkoti masti, kas kalpo ilgāk. K. Martins uzskata, ka Transmast būtu aktīvāk jāsadarbojas ar interneta pakalpojumu sniedzējiem un uzņēmumiem, kam ir attīstīti korporatīvie tīkli. Turklāt SIA Transmast rūpju un uzmanības lokā ir potenciālie klienti Lietuvā, kā arī Baltkrievijā, Ukrainā un citās bijušajās PSRS valstīs. Firmas starts bijis veiksmīgs, pirmo trīs gadu laikā uzņemts iespaidīgs ātrums, un nu galvenais ir turpināt attīstīties tikpat sparīgi.
   

Rita ZĀLĪTE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001