Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Projekts Zemes nākotnes civilizācijai

   

 

Amerikāņu pētnieku grupa Žaka Fresko vadībā ir izstrādājusi unikālu projektu Zemes nākotnes civilizācijai - Venus Project (tam gan nav nekāda sakara ar planētu Venēru). Tas piedāvā svaigu, alternatīvu nākotnes sabiedrības un vides vīziju, kurā nav izmantoti nekādi iepriekšējo civilizācijas sociālo sistēmu elementi. Milzīga loma šajā projektā ir arī modernajām tehnoloģijām.

 

Jaunās pasaules pamats - resursu ekonomika

Venus projekta pamatā ir gluži citi civilizācijas principi: tā būs sabiedrība, kurā kari, nabadzība, bads, parādi, vides degradācija un nevajadzīgas ciešanas būs ne vien nevēlami, bet pilnīgi nepieļaujami. Kari un naids, kā zināms, rodas galvenokārt naudas un varaskāres dēļ. Tādēļ arī Venus projektā ekonomiskās cilvēku attiecības nav balstītas uz naudu, bet gan uz dabas un cilvēka radītajiem  resursiem (resource based world economy), turklāt visi pasaules resursi piederēs nevis dažām valstīm, bet visai cilvēcei. Nebūs ne naudas, ne kredītu, ne parādu. Un galu galā šajā uz resursiem bāzētajā pasaulē ikviens sabiedrības loceklis dzīvos labāk nekā bagātākie cilvēki šobrīd.

Venus projekts ir kardināli jauns, drosmīgs civilizācijas attīstības virziens, kura galvenais mērķis ir radīt pilnīgi atšķirīgu vidi nākotnes civilizācijai.

 

Domājošas pilsētas

Daudz vieglāk ir uzbūvēt jaunas, modernas pilsētas, nekā mēģināt pārbūvēt un modernizēt vecās. Venus projekts iesākumam piedāvā radīt pilsētu, kurā būtu izmantoti paši sarežģītākie resursi un progresīvākās celtniecības tehnoloģijas. Pilsētai būs ģeometriski elegants, efektīvs apļveida plānojums, un tai visapkārt būs krāšņi parki un dārzi. Pilsēta būs plānota tā, lai tā spētu iztikt ar minimālu enerģijas patēriņu un lietotu vistīrākās tehnoloģijas, kas darbotos pilnīgā harmonijā ar dabu, turklāt nodrošinot visaugstāko dzīves standartu ikvienam šīs pilsētas iemītniekam.

Venus projekta pilsētas plānojuma struktūras pamatā ir koncentriski apļi, turklāt katrs no tiem paredzēts konkrētam mērķim:

*  apļa ārējais perimetrs tiks izmantots atpūtai, sportam (piemēram, velosportam, golfam, jāšanai, pārgājieniem) utt.;

*  nākamā apļa josla tiks izmantota lauksaimniecības zonas apūdeņošanai/irigācijai; 

*  aiz tās nāks lauksaimniecības zona, kur audzēs visdažādākos augus, turklāt pilnīgi tīrā vidē - bez pesticīdiem;

*  nākamā būs īpaša zona ekoloģiski tīras enerģijas avotiem, piemēram, vēja ģeneratori, saules enerģijas koncentratori, ģeotermiskās, fotogalvaniskās un citas sistēmas;

*  tālāk seko dzīvojamie rajoni un dizaina centri skaistu dabas ainavu ielokā; tiem līdzās izvietotas arī īpašas vietas vakariņu ieturēšanai;

*  priekšpēdējā aplī izvietotās ēkas ir kultūras un mākslas centri, teātri, koncertzāles, izstāžu zāles u. tml.;

*  pašā apļa vidū atrodas pilsētas pētnieciskais, tehnoloģiju un garīgā satura simboliskais centrs - centrālais doms ar kupolveida jumtu. Tā būs milzīga ēka, kurā atradīsies pilsētas kibernētiskās sistēmas sirds, mācību centrs, piekļuves sistēmas, datorizētas komunikāciju tīkla sistēmas, veselības un bērnu aprūpes centrs.

Resursu ekonomikas apstākļos visi objekti ikvienam būs pieejami bez maksas. Galvenais šo sarežģīto tehnoloģiju mērķis ir atbrīvot cilvēkus no apnicīgiem, monotoniem pienākumiem, radīt daudz augstāku dzīves standartu un dot iespēju pavadīt vairāk brīvā laika kopā ar ģimeni un draugiem. Cilvēkiem būs daudz vairāk iespēju izvēlēties tieši tādu dzīves stilu, kāds katram šķiet vispilnvērtīgākais. Pamatprincips: ja tehnoloģijas neatbrīvotu cilvēces garu, tad visi to sasniegumi zaudētu jebkuru nozīmi.

 

Intelektuālā māja

Venus projekts iesaka kardināli mainīt arī pašreizējās arhitektūras veidolu un mērķus, lai tā būtu piemērota indivīdu augošajām prasībām topošajā kultūrā. Arhitektūra un dzīvojamās ēkas nākotnes pilsētās attīstīsies uz gluži citāda pamata nekā šobrīd. Tās būs unikālas gan arhitektūras ziņā, gan plašā moderno tehnoloģiju lietojuma dēļ. Šīs moduļveida ēkas varēs būvēt jebkurā vietā, ko vien iespējams iedomāties: gan meža vidū, gan kalna virsotnē, gan uz kādas salas. Mājokļus varēs projektēt kā tehnoloģiski patstāvīgas dzīvesvietas ar individuāliem termoģeneratoriem un siltuma koncentratoriem. Ēku apdarē un logos tiks iebūvēti gaismas enerģijas regulatori. Lai aizēnotu pārāk spožu saules gaismu, logu rūtīm tiks izmantoti īpaši termostikli ar maināmu ēnojuma dizainu. Visas šīs funkcijas mājas iemītnieki varēs paši izvēlēties tā, lai pietiktu enerģijas resursu mājsaimniecības sekmīgai darbībai.

Ēkas varēs jau iepriekš izgatavot no gluži jauna tipa īpaši izturīga dzelzsbetona ar elastīgu keramikas apdari, kuru tikpat kā nemaz nevajadzēs kopt; tā būs ugunsizturīga un to neiespaidos nekādi, pat paši skarbākie laika apstākļi. Šīs gliemežvāka plānuma konstrukcijas varēs masveidīgi izgatavot dažu stundu laikā. Ēkas būs izturīgas pret zemestrīcēm un viesuļvētrām.

Ēku būvēšanai izmantos īpašas robotizētas iekārtas, kuras saņems instrukcijas no satelītiem un ievietos sagatavotos ēkas moduļus nesošajā karkasā. Nākotnes būvbrigādes sastāvēs no automatizētiem ceļamkrāniem, kuri pārvietosies pa ēku, ievietojot grīdas, logus, šķērssienas, jumtus un citus būvelementus, sākot no pašiem pamatiem. Visi procesi notiks bez cilvēku līdzdalības. Šie robotceltnieki būs aprīkoti ar individuāliem vadības sensoriem, lai maksimāli izvairītos no rūpnieciskām kļūmēm un sadursmēm ar citām iekārtām vai dzīvām būtnēm.

 

Debesskrāpji jūdzes augstumā

Venus pilsētās paredzēts būvēt arī neparasti augstus debesskrāpjus, kuru augšējie stāvi pat varētu spraukties cauri gubu mākoņiem, tādējādi tur vienmēr spīdētu saule. Šo milzeņu augstums varētu sasniegt veselu jūdzi, bet platums - 100 pēdu. Lai droši pasargātu ēkas no zemestrīcēm un viesuļvētrām, galveno fasādi paredzēts balstīt ar trim masīvām, augstām, konusveida kolonām. Tās balstīs centrālo cilindrisko torni no trim pusēm, un šī trijkāja galvenais mērķis būs maksimāli samazināt kompresiju, spiedienu un vērpes  spriegumu. Šādi grandiozi debesskrāpji ļaus būvēt mazāk ēku un brīvo teritoriju izmantot parkiem un dabas rezervātiem. Katrs no šiem gigantiskajiem torņiem darbosies kā pastāvīga infrastruktūras vienība, jo tajā būs apvienots viss - sākot no tirdzniecības centriem līdz bērnu un veselības aprūpes, izglītības un atpūtas iespējām. Ja kāds to ļoti vēlētos, varētu pilnvērtīgi nodzīvot visu mūžu, pat neizejot laukā no debesskrāpja.

 

Automatizēta ūdens plūsmas regulēšana

Venus projektā ietvertas arī megahidroloģiskās sistēmas, ar kuru palīdzību varētu sekmīgi izvairīties gan no plūdiem, gan no sausuma. Visi ūdens ceļi būs nacionālās plūdu kontroles sistēmas integrēta sastāvdaļa. Šī sistēma spēs noturēt plūdu ūdeņus, sakrājot tos īpašos rezervuāros, lai vēlāk izmantotu sausuma gadījumā. Sistēmu varēs izmantot arī irigācijas, ūdens transporta un atpūtas vajadzībām. Daudzos gadījumos ūdens ceļš tiks izmantots atmosfēras iztvaicējošai atsāļošanai.

 

Transports

Ātrgaitas pasažieru vilcieniem, gluži tāpat kā Venus projekta mājām un kuģiem, būs atdalāmi segmenti, un daļu no tiem varētu atdalīt brīdī, kad vilciens traucas garām kādai stacijai. Šīs atdalītās sekcijas nogādās pasažierus vajadzīgajā vietā, kamēr pats vilciens ne uz brīdi neapstāsies, tādējādi ietaupot enerģiju. Atdalāmie daudzfunkcionālie segmenti varētu būt īpaši aprīkoti, lai kalpotu arī citām transporta vajadzībām.

Tā kā nākotnē vairs nebūs vajadzīgas militārās lidmašīnas, galvenā uzmanība tiks pievērsta medicīniskajam, neatliekamās palīdzības, pakalpojumu un pasažieru pārvadāšanas transportam. Būs, piemēram, vertikālās pacelšanās un nolaišanās lidmašīnas ar trim sinhronām turbīnām, kuras nodrošinās izcilas manevrēšanas iespējas. Vertikālās pacelšanās lidaparāti ir projektēti tā, lai spētu pacelt pasažierus un kravu, izmantojot virpuļveida gaisa plūsmas. Šos delta konfigurācijas lidaparātus kontrolēs ar elektrodinamiskām ierīcēm, turklāt varēs pilnīgi atteikties no pacēlājiem, vadības sistēmām, stūres, spārnu kustībām un  mehāniskajām kontroles ierīcēm. Šī progresīvā tehnoloģija kalpos arī kā pretsasalšanas sistēma. Trauksmes gadījumā tiks izmesta piezemēšanās degviela, lai novērstu ugunsgrēku.

Starpkontinentālie ceļojumi notiks ar progresīvu lidmašīnu un ātrgaitas magnētisko pacēlāju sistēmas vilcieniem, kas veidos globālo transporta sistēmu. Būs arī autotransports, taču radikāli pārveidots. Ātrgaitas  auto patērēs ļoti maz enerģijas, tie būs droši un pārvietosies bez riteņiem, - ar magnētisko pacēlāju un gaisa spilvenu palīdzību. Lielākā daļa šo ierīču būs aprīkotas ar balss atpazīšanas tehnoloģiju, kas ļaus pasažieriem ieprogrammēt ceļamērķi ar balss komandas palīdzību. Automātiskās vadības sistēmas ziņos laiku, kad būs  nepieciešams auto pakalpojums, un tas pats aizbrauks pēc pasažiera uz vajadzīgo vietu. Tīras, vidi nepiesārņojošas elektroenerģijas izmantošana ļaus automašīnām pārvietoties ļoti klusu, bet pie ātrumkārbas un bremzēm pievienotie sensori garantēs pilnīgu drošību un ļaus izvairīties no sadursmēm. Papildu drošību dos arī ergonomiski konstruētās gaisa spilvenu sistēmas automašīnas salonā.

 

Kiberpārvalde

Mēs strauji tuvojamies laikam, kad cilvēku intelekts vairs nespēs pietiekami ātri reaģēt uz strauji mainīgajiem fiziskās pasaules notikumiem, t. i., atpaliks no tehniskajām ierīcēm. Cilvēka prāta asociatīvā sistēma ir pārāk primitīva, lai spētu tikt galā ar apjomīgo informāciju, kas nepieciešama, lai vadītu tehniski attīstīto pasaules sabiedrību. Šim nolūkam būs vajadzīga datu apstrādes sistēma, kas spētu tikt galā ar triljoniem informācijas bitu sekundē, kas, protams, ir pārāk sarežģīts uzdevums cilvēka prātam.

Tāpēc Venus projekts piedāvā kibersabiedrības koncepciju, kur datori varētu aizstāt vecmodīgo politiķu vēlēšanu sistēmu. Jaunā tehnoloģija, protams, nevadīs un nediktēs indivīdu dzīvi, jo tas būtu pilnīgā pretrunā ar Venus projekta principiem un tiktu uzskatīts par pilnīgi neproduktīvu sociālo ofensīvu. Šobrīd daļā sabiedrības  iesakņojies uzskats, ka moderno tehnoloģiju tālāka attīstība nākotnē varētu kļūt par cilvēces biedu, kas cilvēku vietā valdītu pār pasauli. Šādus uzskatus vēl vairāk uzkurina tādas filmas kā Terminators 2. Tomēr Venus projekta vienīgais mērķis ir ar tehnoloģiju palīdzību paaugstināt visas cilvēces garīgo un intelektuālo potenciālu, vienlaikus nodrošinot arī produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami sabiedrībai.

Nākotnes kibernetizācija nozīmē Venus pilsētas datoru savienošanu ar automātisku sistēmu palīdzību. Centrālās kibersistēmas koordinēs iekārtas, kas apkalpos visu pilsētu, nāciju un galu galā - arī pasauli. To varētu uzskatīt arī par automātisko elektronisko nervu sistēmu, kuras nervu gali plešas pa visu tās darbības teritoriju, uzraugot un kontrolējot ar to saistītās iekārtas. Piemēram, pilsētas lauksaimniecības joslā datori automātiski regulēs un vadīs ūdens padevi, augsnes ķīmisko sastāvu, kā arī koordinēs gan stādīšanu, gan ražas novākšanu. Dzīvojamos rajonos sistēma varētu uzraudzīt vides tīrību un atkritumu pārstrādi.

Turklāt, lai nodrošinātu pilsētas dažādo funkciju efektīvu darbību, visi procesi un pakalpojumi  būs apgādāti ar elektroniskajiem vides sensoriem, kuri spēs nodrošināt arī atgriezenisko saiti. Tos koordinēs ļoti spēcīgas rezerves sistēmas, kuras sāks darboties pilsētas primārā tīkla bojājuma gadījumos.

 

Pilsētas uz jūras

Nākotnē pilsētas varētu būvēt arī virs, uz un pat zem jūras. Daudzas no šīm pilsētām varētu kalpot kā sava veida okeonogrāfiskas universitātes, kas nodrošinātu jūras sistēmu ekoloģisko līdzsvaru. Tās varēs nodrošināt iedzīvotājus ar informāciju un kalpos arī kā dabiskie jūras akvāriji, kuros nevajadzēs mākslīgi iesprostot jūras floru un faunu. Šādu pilsētu infrastruktūru varētu izmantot arī dažādu jaunu okeāna resursu  ieguvei, turklāt neiztraucējot ekoloģisko līdzsvaru. Citas jūras pilsētas tiks izmantotas kā jūras fermas, kurās dabiskā vidē audzēs un ievāks visdažādākās jūras veltes. Jūras pilsētu mērķis varētu būt arī akvatoriju ekoloģiskā līdzsvara, kā arī bīstamu radioaktīvo un citu jūrā nogremdētu piesārņojošu vielu uzraudzība.

Pēc uzbūvēšanas šīs pilsētas varēs aizvilkt un noenkurot tur, kur tas attiecīgajā brīdī būs visvairāk nepieciešams. Vajadzības gadījumā varēs pārvietot arī atsevišķus jūras pilsētas segmentus jeb moduļus, vēlāk tos atkal savienojot kopā. Šādās pilsētās itin brīvi varētu apmesties daudzi miljoni cilvēku. Tas ļoti ievērojami atslogotu sauszemes pilsētu pārapdzīvotību. Jūras pilsētu iekšējā konstrukcijā būs ietvertas peldošās kameras, kuras būs pilnīgi drošas pret nogrimšanu. Tās būs individuāli vadāmas un pilnīgi automatizētas. Šie ārzonu (offshore) dzīvojamie nami būs būvēti no betona, tērauda, stikla, titāna un plaša, pilnīgi jauna sintētisko materiālu klāsta. Izmantotie materiāli spēs izturēt koroziju, tiem nekaitēs arī skarbā okeāna vide. Viens no galvenajiem šādu dzīvesvietu mērķiem būs atslogot tādas pārapdzīvotas pilsētas kā Honkonga, Tokija, Losandželosa vai Ņujorka.

 

Zemūdens kultūru un zivju audzēšana

Koncepcijas veidā izstrādāta arī Venus projekta zemūdens kultūru un jūras faunas audzēšanas sistēma. Galvenokārt uzmanība tiks pievērsta zivju, kā arī citu jūras kultūru  kultivēšanai un audzēšanai, lai palīdzētu risināt globālās pārtikas problēmas. Jūras pilsētu iemītnieki spēs izaudzēt ļoti lielus zemūdens floras un faunas apjomus, un jūras fermas būs ierīkotas tā, lai tās nekādā veidā nepiesārņotu vidi un ūdens brīvi plūstu cauri sistēmai. Vārdu sakot, tās iecerētas kā jūras vides integrāla, videi draudzīga sastāvdaļa.

 

Starptautiskās kuģošanas sistēmas

Venus projekts paredz, ka nākotnes kuģi darbosies kā milzīgas, peldošas automatizētas rūpnīcas, kuras spēs apstrādāt izejvielas un radīt no tām gatavu produkciju, turklāt izdarot to visu jau ceļā uz konkrēto galamērķi. Daļa šo kuģu kalpos kā zivju pārstrādes un konservēšanas rūpnīcas, bet citi būs aprīkoti ar daudzmoduļu nodalījumiem, kuri pastāvīgi spēs atdalīties no lielā kuģa un transportēt produktus uz vajadzīgo mērķi. Hidrodinamiskie jūras kuģi dos iespēju attīstīt lielu ātrumu un nodrošināt efektīvu, drošu pārvietošanos, turklāt ar nelielu enerģijas patēriņu un maksimālu komfortu.

Kuģu iekšējā uzbūves struktūra sastāvēs no negrimstošām peldošajām kamerām, tās būs izgatavotas no īpaši izturīgiem kompozītmateriāliem, to ārējais apvalks saturēs titānu, kura ekspluatācija nesagādā nekādas raizes. Atsevišķi augšējā klāja moduļi varēs brīvi peldēt ūdenī, ja to atļaus laika apstākļi. Tie būs pilnīgi automatizēti un patstāvīgi vadāmi.

 

Izpētes un attīstības centrs

Vairākas no Venus projekta idejām jau tagad sāk pārtapt realitātē. Projekta pirmajā fāzē ietilpst arī dizaina centrs Floridas dienvidos, kas aizņem 25 akru teritoriju un šobrīd jau top. Centra ēkām ir Venus projektam raksturīgā kupola forma, jo šāda konstrukcija ļauj pārklāt vajadzīgo teritoriju ar vismazāko materiāla patēriņu. Turklāt kupols ir forma, kurai piemīt liela stabilitāte: tā spēj izturēt gan ļoti spēcīgas vētras un zemestrīces, gan arī termītus, grauzējus un ugunsgrēkus. Daba ir izvēlējusies kupola formu arī cilvēka smadzenēm, tā kā varētu teikt, ka mēs visi dzīvojam katrs savā domā.

Ēkas tiek būvētas pārsvarā no dzelzsbetona, tādējādi saudzējot arī kokmateriālu resursus. Centra ēkas un konferenču telpas tiek apgādātas ar maketiem, ilustrācijām, kopijām, plakātiem, grāmatām un videoprezentācijām.

 

Tā nav utopija

 Iepazīstoties ar šo projektu, pirmajā acumirklī droši vien varētu šķist, ka tas ir kārtējais fantastiskais sapnis par nereālu nākotni, vēl viena Saules pilsēta. Tomēr šis projekts nav nedz utopisks, nedz fantastisks, bet gan balstīts uz gadiem ilgu zinātnisku, socioloģisku un tehnoloģisku izpēti un, iepazīstoties ar tā detaļām, skaidri redzams, ka tām ir loģisks un reāls pamats. Detalizētāk projekts aprakstīts nesen iznākušajā grāmatā The Venus Project - The Redesign of The Culture, uzņemti arī videoprezentācijas materiāli. Protams, lai to realizētu, sabiedrībai būs kardināli jāmaina domāšana, jākļūst par planētas Zeme globālo ģimeni. Tas nebūs viegls ceļš, un var gadīties, ka, dzīvojot relatīvi mierīgi, cilvēce labprātīgi negribēs atteikties no ierastās ikdienas. Vai tiešām būtu jānāk kādai milzīgai globālai katastrofai, lai cilvēki beidzot atvērtu acis un  mobilizētu spēkus civilizācijas glābšanai?!

 

Pēc interneta materiāliem sagatavoja

 Gunta KĻAVIŅA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001