Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ciparu SAT TV iekaro Latvijas skatītājus

   

 

Šā gada oktobrī skandināvu C+ pilnībā pārtrauca raidīt filmu kanālu C+ Sverige, C+ Gul D2MAC standartā, pārejot raidīt tikai MPEG2 ciparu standartā. Līdz ar to var teikt, ka analogā ēra ir beigusies un, lai turpinātu skatīties SAT TV, ir nepieciešams iegādāties MPEG2 standarta uztvērēju. Līdzšinējās SAT TV antenas bez izmaiņām var sekmīgi izmantot ciparu TV pakešu uztveršanai, kaut gan ciparu signālu uztveršanai var izmantot antenu ar daudz mazāku diametru.

Latvijā ļoti populāras ir kļuvušas negrozāmas antenas, kas uztver četrus satelītus vienlaikus. Ar šādu antenu var uztvert četras populārākās SAT TV pozīcijas: 36°A Eutelsat W4 (HTB+, Krievija), 19,2°A Astra, 13°A Hotbird un 5°A Sirius 3 (skandināvu), to izmaksas ir salīdzinoši zemas un kopējais SAT TV programmu daudzums sasniedz 1300 TV kanālu. Skatītājam tikai atliek sērfot un izvēlēties attiecīgu TV programmu. Populārzinātnisko un dokumentālo programmu cienītāji jebkurā diennakts laikā var skatīties Discovery, National Geographic vai Planete TV. Dzīvnieku mīļotājiem tiek piedāvāti TV kanāli Animal Planet, Animaux, bērniem - Cartoon Network, Fox Kids, Teletoon, jauniešiem - Nickelodeon, Disney Channel, jaunāko filmu cienītājiem - Kiosk, Multivision, Palco (PPV filmas jebkurā diennakts laikā ar atkārtojumiem), mūzikas cienītājiem - MTV Europe, VH1, VH1 Classic, MTV Base, MTV Hits, RFM, MCM, M6 Music, klasiskās mūzikas piekritējiem - Muzzik, Musique, Mezzo, džeza mūzikas kanāls Bet On Jazz, sporta cienītājiem tiek piedāvāti Sport 1, Eurosport, Eurosport News, Art Sport, Sport Channel, Info Sport, Pathe Sport, pasaules ziņas CNN, SkyNews, BBC World, finanšu ziņas Bloomberg, CNBC, erotisko programmu skatītājiem tiek piedāvāti diennakts kanāli Taquila X, Satisfaction, Sex-View, X-Zone, kurā var skatīties arī Krievijā ražotas amatierfilmas. Protams, lai būtu pieejami visi minētie kanāli, ir vajadzīga dekodera karte Smart Card. Latvijā ļoti populāras ir zelta kartes vai daudzkanālu pakešu karte Fun Card.

SAT TV galvenais trumpis, salīdzinot ar vietējo kabeļtelevīziju, ir lielāka TV kanālu izvēle un piedāvājums vairākās valodās, to skaitā arī krievu valodā (HTB+ pakete).

Konsultācijas par SAT TV ciparu uztvērējiem, to uzstādīšanu un TV kanālu abonēšanu pa tālr. 7332918 vai 9224105.

 

Raimonds KREICBERGS

 

 

Ziņas no raidītājiem

 

* Kirch grupa Vācijā nolēmusi pilnībā apturēt D-Box ciparu uztvērēju ražošanu, turpmāk izlaižot Alphacrypt CAM moduļus Premiere World uztveršanai. Turpmāk Premiere paketes abonenti varēs izmantot uztvērējus ar iebūvētu Common Interface un Alphacrypt CAM moduļiem. Pēdējā Premiere arī sākusi cīņu pret nelegālām pirātkartēm, kas ļoti plaši tiek izplatītas Eiropā.

* Paris Match - franču informatīvais kanāls - ar 10. decembri ir sācis izplatīt savu TV kanālu Canal+ franču paketē.

* ESPN - populārais amerikāņu sporta kanāls - sāks raidīt uz Eiropu ar 2002. gadu. ESPN Eiropā izplatīs kompānija Liberty Media.

* Via Avision pakete, kurā ietverti Eiropas un Krievijas TV kanāli, sākusi raidīt no Hotbird satelīta 11,405 GHz frekvencē V polarizācijā, SR 27500, FEC 3/4, kodēta Nagravision kodēšanas sistēmā.

* Al Jazeera - arābu ziņu kanāls - ir pavēstījis, ka drīzumā savu programmu raidīs arī angļu valodā. Al Jazeera kanāls Eiropā kļuva populārs pēc 11. septembra notikumiem ASV, informējot skatītājus par norisēm Afganistānā un arābu pasaulē.

* BBC World Service pēc 11. septembra notikumiem Ņujorkā ir ieguvusi vislielāko klausītāju skaitu pasaulē. BBC World Service tiek raidīts īsviļņos, vidējos viļņos no satelīta, kā arī Rīgas UĪV FM diapazonā 100,5 MHz frekvencē.

* MTV mūzikas kanāls Lielbritānijā ir ieviesis interaktīvu pakalpojumu BskyB digitālajā paketē. Tāpat BskyB paketē ir sākusi raidīt Lielbritānijas neatkarīgā televīzija ITV, kura ir kodēta Videoguard sistēmā.

* Premiere - vācu ciparu pakete - ir sākusi izplatīt savus kanālus 12 000 abonentu Luksemburgas kabeļu televīzijas tīklos.

* Merlin Communications par 95 miljoniem dolāru ir ieguvusi kompānija Vosper Thorncroft Holdings Pls (VT). Vosper ir jūras kara kuģu ražotāja visā pasaulē. Merlin Communications varēs plašāk izvērsties un izplatīt sakaru pakalpojumus militārajā jomā.

* Hughes (ASV) ar 16,7 miljoniem SAT ciparu TV abonentu ir nopirkusi kompānija Echostar. ASV tas ir viens no lielākajiem darījumiem SAT TV vēsturē.

* Euronews ir sācis raidīt arī dāņu valodā. Nesen Euronews sāka raidīt arī krievu valodā.

* The Landscape Channel ir atgriezies raidīt no satelīta. Tas ir uztverams no Astra 1D, kas novietots 24,2°A pozīcijā, 11,992 GHz frekvencē, H polarizācijā, SR 27500, FEC 3/4, kodēts Alphacrypt kodēšanas sistēmā. The Landscape Channel tiek izplatīts Deutsche Telekom Mediavision paketē.

* Disney Channel +1, Playhouse Disney un Toon Disney tiek izplatīti spāņu Canal Digital paketē 12,285 GHz frekvencē, V polarizācijā.

* Eiropas Asociācija pret pirātismu ir sākusi aktīvu cīņu pret pirātkaršu ražotājiem Eiropā. Lielu satraukumu ir radījusi Fun karte, kas strādā gan Viaccess, gan Seca, Irdeto sistēmā. Fun karte pati automātiski atrod kodus. Nesen grieķu Nova, Dienvidāfrikas Multichoice un Show Time pilnībā pārgāja raidīt Irdeto 2 sistēmā, nomainot līdzšinējās oficiālās kartītes abonentiem, līdz ar to pilnībā izslēdzot pirātkartes.

* Nokia 9902S, kurā ir iebūvēts 40 GB cietais disks, ir laists pārdošanā arī Latvijā. Jaunā Nokia 9902S cietajā diskā var ierakstīt vairāk nekā 10 stundu TV pārraides. Ierakstot filmas, ir iespējams izdzēst reklāmas, kā arī ierakstīt vairākas TV programmas vienlaikus.

* Open TV ir parakstījusi līgumu ar Sagem kompāniju par jaunu interaktīvu SAT TV un kabeļu TV uztvērēju ražošanu. Kompānija nesen ir sākusi ieviest SMS - īsziņu pakalpojumus. Lietotājs no sava SAT TV uztvērēja varēs nosūtīt īsus ziņojumus uz jebkuru mobilo tālruni vai jebkuram Open TV interaktīvās sistēmas lietotājam. Open TV tehnoloģija ir iebūvēta jaunajā Nokia 9902S uztvērējā.

* PTP - Krievijas valsts televīzija - raida 3693 GHz frekvencē, R polarizācijā, SR 4026, FEC 3/4 no Express 3A satelīta, kas novietots 11°R pozīcijā.

* Ukrainas TV MUX 11,386 GHz frekvencē ir mainījusi datu pārraides ātrumu. Tagad tas ir SR 10122, FEC 2/3.

* Pro7 un Sat1 TV ir pārgājušas pilnā Kirch Media grupas kontrolē. Līdz ar to nākotnē gaidāma arī DSF sporta kanālu pāriešana Premiere paketē.

* Viacom, kurai pieder MTV Krievija, ir nolēmusi nopirkt konkurējošo Krievijas mūzikas kanālu Muz TV. Iespējams, ka Muz TV pārtaps par VH1 kanālu.

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001