Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvijas pasts - stabils un uzticams ceļabiedrs

   

 

BO VAS Latvijas pasts ir viens no vecākajiem un lielākajiem uzņēmumiem Latvijā. Tam ir 26 filiāles un 970 pasta nodaļas, no tām 49 - Rīgā. Pasts ir arī viens no lielākajiem darba devējiem un nodokļu maksātājiem Latvijā. Latvijas pastā strādā vairāk nekā septiņarpus tūkstoši darbinieku, kuri šogad piegādājuši vairāk nekā 30 miljonus  pasta sūtījumu. Latvijas pasta ieņēmumi 2000. gadā bija gandrīz 21 miljons latu, bet šogad tiek prognozēti gandrīz 22 miljoni. Protams, tas nenozīmē, ka var ieslīgt pašapmierinātībā, nedomājot par uzņēmuma attīstību un aizvien augošo konkurenci. Par to, kādi jauni vaibsti parādījušies Latvijas pasta vaigā, SP stāsta Latvijas pasta mārketinga direktors Edmunds BEBRIŠS.

 

- Vai var apgalvot, ka Latvijas pasta pakalpojumu stratēģija joprojām ir  pietiekami efektīva un nav vajadzības to mainīt?

- Protams,  valstij piederoša pasta galvenais uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem visus nepieciešamos pamatpakalpojumus, un tā tas bijis jau gadsimtiem ilgi (Latvijas pasts šoruden atzīmēja 369. dzimšanas dienu). Šai ziņā nekas pat nedrīkstētu mainīties. Tomēr pasta pakalpojumi pastāvīgi attīstās no iekšpuses: pilnveidojas tehnoloģijas, uzlabojas pakalpojumu kvalitāte un attieksme pret klientiem. Pakalpojumu efektivitāte ir cieši saistīta ar to cenām. Tāpēc, kā allaž, arī šogad piedāvājām cenu atlaidi Ziemassvētku pastmarkām. No 1. decembra samazināts tarifs starptautiskajiem naudas pārvedumiem uz Ukrainu (līdz šim tas bija 5, tagad - 2,5 procenti). Tas kļuva iespējams pēc pārrunām ar Ukrainas pasta administrāciju, jo tā bija vienīgā valsts, kura līdz šim pieprasīja tik augstu samaksu. Tā ir arī otrā valsts pēc apjoma (pirmā  - Krievija), kurp pa pastu ceļo  daudz naudas pārvedumu no Latvijas.

Piedāvājam klientam arī dažādas papildus iespējas. Piemēram, tagad arī pasta nodaļās var nokārtot autotransporta vai civiltiesisko apdrošināšanu. Turklāt apdrošināšanas aģentu pienākumus pilda paši pasta darbinieki. Pastā var nopirkt arī aizvien vairāk lietišķam cilvēkam vajadzīgu preču, to skaitā  telekartes, zvanu kartes u.c.

- Dzirdēts, ka arī PNS norēķinu kontu īpašniekus gaida ērtākas norēķinu iespējas.

- Jā, patlaban testējam jauno PNS sistēmas debetkarti, kuru izdodam kopā ar Hansabanku. Šobrīd to izmanto tikai pasta darbinieki, bet klientiem tās piedāvāsim jau 2002. gada sākumā. Šī karte ne ar ko neatšķiras no citām debetkartēm, tā veidota uz Maestro kartes bāzes. Tāpēc turpmāk PNS klientam būs tieši tādas pašas iespējas kā jebkuram bankas klientam, jo ar debetkarti varēs saņemt naudu arī no bankomātiem.  Svarīgi, ka šī karte darbosies ne tikai Latvijas robežās, bet arī ārzemēs. Pats esmu to lietojis un pārliecinājies, ka tā darbojas nevainojami. Varbūt tieši jauno iespēju dēļ kādam radīsies interese kļūt par PNS klientu. Laipni aicinām pievienoties vairāk nekā 53 tūkstošus lielajai PNS klientu saimei!

- Pilnā sparā rit preses abonēšanas kampaņa. Kā sokas?

- Izskatās, ka abonentu noteikti nebūs mazāk kā pērn. Rezultātus apkopot vēl pāragri, bet kopumā kontingents salīdzinājumā ar pērno gadu nav īpaši mainījies. Cenšamies ņemt vērā klientu vēlmes, esam pagarinājuši arī abonēšanas termiņus (vismaz līdz Ziemassvētkiem), varbūt tāpēc klienti joprojām konsekventi uzticas tieši pastam. Lai kardināli uzlabotu Latvijas pasta preses abonēšanas sistēmu, esam izstrādājuši īpašu  datorprogrammu, ar kuras palīdzību varēsim maksimāli pagarināt abonēšanas termiņus, ar kuriem mūs pagaidām vēl apsteidz konkurenti.

- Latvijā ir vairāk pasta nodaļu nekā citās Baltijas valstīs.

- Varētu teikt, pat pārāk daudz - 970 - pretstatā Igaunijas 468 un Lietuvas 909. Protams, Latvijas pastam ir arī samērā daudz nerentablu pasta nodaļu un patlaban notiek to reorganizācija. Dažkārt mazās pasta nodaļas vajag apvienot vai pat slēgt, jo sūtījumu apjoms ir tik niecīgs, ka pasta nodaļu vadītāji un pastnieki pat nevar nopelnīt savu algu. Tomēr lauku pasta nodaļu likvidēšana nebūt nav Latvijas pasta pašmērķis, - tas notiek tikai un vienīgi ekonomisku apsvērumu dēļ. Latvijas pasts  nesaņem gluži nekādas dotācijas no valsts budžeta, tāpēc ļoti aktuāli ir optimizēt un samazināt infrastruktūras uzturēšanas izmaksas, kas gadā sasniedz gandrīz miljons latu.

- LP lielākais lepnums acīmredzot ir 77. pasta nodaļa Vecrīgā.

- Jauno pasta nodaļu (Aspazijas bulvārī 24) atklāja 1. novembrī. Domāju, ka  tiešām esam trāpījuši desmitniekā, jo tā atrodas pašā aktīvākajā biznesa un tūrisma zonā, turklāt šī ir vienīgā pasta nodaļa Vecrīgā. Tur ir pieejami visi pasta piedāvātie pakalpojumi, izņemot paku sūtīšanu. 77. pasta nodaļā var samaksāt arī komunālos maksājumus un mobilo tālruņu rēķinus, kā arī saņemt starptautisko ātro naudas pārvedumu, izmantojot Western Union pakalpojumus. Ierīkota atsevišķa kase PNS maksājumiem, kas drošības apsvērumu dēļ nodalīta no pārējās zāles ar durvīm. Jaunievedums Latvijas pastā ir apmeklētāju plūsmas elektroniskā regulēšanas sistēma (tāpat kā bankās), kas monitorā izgaismo katra apmeklētāja kārtas numuru, tādējādi neradot rindas. Klienti šajā modernajā pasta nodaļā var justies brīvāk un civilizētāk. Tā ir atvērta ne vien sestdienās un svētdienās, bet arī svētku dienās.

- Lūdzu, nedaudz plašāk par jūsu minēto Western Union pakalpojumu.

- Šo pakalpojumu sākām piedāvāt tikai šoruden, un tas tiešām ir ātrākais skaidras naudas pārsūtīšanas veids pasaulē: jau pēc dažām minūtēm adresāts var saņemt naudu gandrīz jebkurā valstī. Ja klients to vēlas, Latvijas pasts var piegādāt naudas pārvedumu arī mājās. Western Union sistēma ir efektīvs naudas pārsūtīšanas veids, jo visiem šī pakalpojuma punktiem ir tiešais pieslēgums īpašai datu bāzei ASV. Pasaulē ir vairāk nekā 9000 Western Union klientu apkalpošanas punktu, un ar šī tīkla starpniecību iespējams  veikt naudas pārskaitījumus uz 188 pasaules valstīm. Sākotnēji  šo pakalpojumu piedāvāja tikai Rīgā - 50., 51. un 77. pasta nodaļa, taču līdz gada beigām to ieviesīsim arī citās Rīgas pasta nodaļās un visos rajonu centros.

 - Vēl kāds interesants jaunums ir Daugavpils pastā atklātais Filatēlijas un atklātņu centrs.

- Jā, to atklājām 9. oktobrī, tieši Pasaules pasta dienā, un tā mājvieta ir Daugavpils 1. pasta nodaļa. Līdztekus plašajam LP izdoto pastmarku sortimentam, Latgales filatēlijas un atklātņu centrs piedāvā arī filatēlista darbam nepieciešamos piederumus. Viens no jaunā filatēlijas un atklātņu centra galvenajiem mērķiem ir iepazīstināt ikvienu apmeklētāju ar Latvijas pasta izdotajām pastmarkām un aploksnēm.

- Latvijas pasts allaž bijis īpaši aktīvs starptautisko filatēlijas izstāžu dalībnieks un rīkotājs.

- Šis aktivitātes gars mūsos nebūt nav rimis. Arī šoruden Latvijas pasts rīkoja starptautisku filatēlijas izstādi Baltica '2001, kas bija veltīta Baltijas valstu pasta administrāciju kopīgam pastmarku izdevumam (tie top reizi trijos gados) Baltijas jūras piekrastes daba. Šajā pastmarku blokā redzamas visu triju valstu raksturīgākās jūras piekrastes ainavas (Vidzemes jūrmala, Palanga un Lahemā dabas parks), kuras zīmējuši Latvijas (G. Smelters), Lietuvas (V. Jasanauskas) un Igaunijas (V. Lillemets) mākslinieki.

Izstādē Baltica '2001 bez Baltijas valstīm piedalījās arī Ālandu salu un Krievijas Federācijas pasta administrācijas, filatēlijas piederumu ražotājfirma Prinz Verlag GMBH (Vācija) un Latvijas Filatēlistu savienība. Izstādē bija apskatāma Pētera Zariņa godalgotā pastmarku ekspozīcija Latvija 1918.-1940., kas šogad Japānā starptautiskajā filatēlijas izstādē Philanipon 2001 ieguva apzeltīto medaļu. Izstādes apmeklētājiem bija iespēja iegādāties Latvijas Republikas pastmarku katalogu, kurš šogad ieguva apzeltīto medaļu starptautiskajā filatēlijas izstādē Japānā.

Latvijas pasts šogad piedalījies arī citās filatēlijas izstādes - Berlīnē, Briselē, Zindelfingenē, Helsinkos. Vācijā un Somijā Latvijas pastu daudzi atceras no iepriekšējo  gadu izstādēm un labprāt papildina savas Latvijas pastmarku kolekcijas. Atsauksmes ir visnotaļ pozitīvas, jo kolekcionārus apmierina gan mūsu pastmarku sižeti, gan mākslinieciskais izpildījums, gan tas, ka gadā emitēto pastmarku nav pārāk daudz un to cenas ir samērīgas.

- Vai kas mainījies LP pastmarku izdošanas koncepcijā?

- Tā jau no pašiem pirmsākumiem ir nemainīga, taču šajā gadījumā tā nav vis stagnācija vai konservatīvisms, bet pārbaudītu vērtību stabilitāte. Mēs cenšamies izdot pastmarkas, kuru vērtība filatēlistu izpratnē ir pietiekami augsta, turklāt LP ir stingri noteikts ikgadējo pastmarku daudzums un plāns (nākamgad - 20 pastmarkas un viens bloks). Pastmarku dizainu izstrādā lieliski mākslinieki, kas ļoti rūpīgi domā par to, ko un kā viņi zīmē. Jau pazīstamo autoru pulkam pievienojusies šāgada Ziemassvētku pastmarku autore Valda Batraks. Starp citu, zīmīgs pierādījums tam, cik rūpīgi sabiedrība seko LP jaunajām pastmarkām, bija aizrādījums Mihailam Tālam veltītās pastmarkas autoram, ka pazīstamais šahists nekad neesot spēlējis ar kreiso roku (kā redzams pastmarkā). Protams, tas nenozīmē, ka mākslinieks nedrīkstētu improvizēt, tomēr viņam labi jāpārzina attēlojamā tēma.

Nākamgad turpināsim vairākas sērijas, kuras jau guvušas plašu ievērību. Tās ir gan Latvijas pilis un Latvijas dievnami, gan Latviešu rakstniecība, Latviešu glezniecība un Latvijas jūrniecības vēsture. Šogad īpaši lepojamies ar filigrānajām Jura Utāna zīmētajām Rīgas 16., 17., 20. un 21. gadsimta panorāmām, ar kurām pielikām skaistu punktu pastmarku sērijai Rīgai 800, kuru sākām izdot jau pirms septiņiem gadiem. 

Savukārt pastmarku sērija Eiropa ir interesanta ar to, ka visas valstis izdod pastmarku par vienotu tēmu. Šogad tā bija Ūdens - dabas bagātība (Latvijas pastmarkā attēlota Ventas rumba, kuru mākslinieks Ludis Danilāns apvijis ar gluži vai teiksmainu gaismu), nākamgad - Cirks. Latvijas pastam ir daudz interesantu ieceru un, kā tas allaž bijis, tās arī turpmāk tiks īstenotas godam - par gandarījumu  pašiem un mūsu klientiem.

 

Gunta KĻAVIŅA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001