Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Tīmeklis kļūst plašāks, interesantāks un vajadzīgāks

   

 

Vēl pirms dažiem gadiem daudziem bija jāskaidro, kāpēc kādai organizācijai būtu vajadzīga sava mājas lapa. Laiki ir mainījušies un katrs saprot, ka vieta tīmeklī ir ne tikai jāizveido, bet arī ikdienā jāuztur, kaut arī tas, kādu labumu tas varētu dot, daudz skaidrāks nav kļuvis.

 

Akadēmiskais datortīkls LATNET bija viens no pirmajiem Latvijā, kas plašā apjomā sāka sniegt tīmekļa vietu izstrādes un glabāšanas pakalpojumus, kopā ar klientiem meklējot viņu vajadzībām piemērotus risinājumus.

 

Daudzas organizācijas, kuras nevēlas veidot savus serverus, kas var būt pieslēgti globālajam tīklam tikai caur starpnieku līnijām, labprāt izlemj glabāt mājas lapas uz LATNET serveriem, kuriem visa pasaule piekļūst bez gaidīšanas, jo tie ir tieši pievienoti ātriem starptautiskajiem pieslēgumiem, kas tiek paātrināti, kad vien nepieciešams. Turklāt LATNET klientiem mājas lapu glabāšana ir bez maksas.

 

Izveidot savu mājas lapu nav nemaz tik viegli. Vēl grūtāk ir labi izveidot savu mājas lapu. Vienkāršākais risinājums ir pieaicināt kādu pazīstamu jaunieti - tīmekļa entuziastu - , un drīz vien lapa būs gatava. Cik labs varētu būt tāds risinājums? LATNET dizaineris Agris Dzilna atbild, ka var gadīties arī veiksme. Jaunie tīmekļa fani ir redzējuši daudz dažādu mājas lapas, var par tām pārliecinoši spriest no lietotāja viedokļa un, apguvuši darba tehnisko pusi, var radīt izskatīgu darbu vienu vai divas reizes. A. Dzilna, būdams viens no pirmajiem mājas lapu dizaineriem Latvijā, uzskata, ka viņa Latvijas Mākslas akadēmijas izglītība ir devusi ne tik daudz tehnisko prasmi un veiklību, bet gan māksliniecisko izjūtu un gaumi, vārdu sakot, - ir uzstādījusi latiņu, kura viņam ir jāpārvar katru reizi, kad tiek izstrādāts jaunas mājas lapas vizuālais tēlsTas viņu atšķir no neprofesionāļiem, kas vienreiz var darīt labi, citreiz - kā iznāk.

 

LATNET māksliniece Solvita Zariņa arī secina, ka viņas glezniecības studijas Mākslas akadēmijā ir noderīgas darbā pie tīmekļa lapām, jo māksla vienmēr paliek māksla , lai ar kādiem tehniskiem līdzekļiem darbs būtu radīts. Vēl viņa piebilst, ka datorspeciālistam ir vieglāk apgūt tehniskos paņēmienus, jo viņi ir pieraduši strādāt kopā un labprāt dalās pieredzē.

 

Abu mākslinieku darbam ir nozīmīga loma LATNET darbībā Latvijas kultūras atspoguļošanā tīmeklī. Daudzi pazīst LATNET mākslas galeriju (www.gallery.lv), kas darbojas jau ilgus gadus un tagad jau ir kļuvusi gandrīz par Latvijas telotājmākslas enciklopēdiju. Ar moderno Latvijas mākslu iepazīstina interneta veikals Ambersea (www.ambersea.lv), kur var ne tikai apskatīt darbus, bet tos arī nopirkt. Tieši LATNET veidoja mājas lapu Rīgas 800 gadu jubilejai veltītajiem Dziesmu svētkiem - www.dziesmusvetki-Rigai800.lv, un tie nemaz nav pirmie dziesmu svētki, ko LATNET atainoja tīmeklī.

 

LATNET darbība tīmekļa pakalpojumu jomā ir kompleksa, skaidro Tīkla pakalpojumu attīstības daļas vadītāja Katrīna Sataki. Mājas lapai ir jābūt skaistai, bet tas vēl nav viss. Tai ir jākļūst arī par ērtu instrumentu. Darbs ar datu bāzēm, meklēšanas iespējas, interaktīva pieeja, iespējami lielāka drošība - tas viss un daudz kas cits ir jānodrošina modernā mājas lapā. LATNET programmētāju grupai dažreiz ir krietni jāpastrādā, lai realizētu pasūtītāja ieceres.

 

Viena no pēdējām veiksmēm ir Zemkopības ministrijas mājas lapa - www.zm.gov.lv, kuras uzdevums ir nodrošināt ar informāciju visus šīs lapas lietotājus. Viens no galvenajiem priekšnosacījumiem, kas ir šīs lapas panākumu pamatā, ir pašas ministrijas dziļā izpratne par moderno tehnoloģiju lietojumu informatīvo spēku. Ministrijas jaunumi vienmēr tiek atspoguļoti, izmantojot lapas interaktīvās iespējas, tādēļ var droši uzskatīt, ka šī lapa ir e-Latvijas sastāvdaļa.

 

LATNET arī piedāvā izstrādāt e-veikalus, atrisinot gan tīmekļa tehniskās problēmas,  gan juridiskās un drošības problēmas, gan izveidojot mājas lapu. Piemēram, izmantojot veikala Ambersea pieredzi, tiek veidots Eiropas amatnieku izstrādājumu veikals. Šis darbs ir Eiropas komisijas 4. ietvara programmas projekta Easycraft sastāvdaļa. 

 

Tīmekļa lietojumi attīstās strauji - rodas jaunas idejas, izzūd vecās ilūzijas, bet joprojām liekas, ka paši lielākie panākumi vēl ir priekšā. Katram, kas vēlas sākt jaunu un perspektīvu pasākumu tīklā, ir vērts doties pie LATNET speciālistiem un izdomāt, kā uzvarēt kopīgiem spēkiem.

 

Jānis ĶIKUTS,

Bruno MARTUZĀNS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001