Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jaunumi biznesa klientu lauciņā

   

 

DELFI LMDS - revolucionāra interneta datu pārraides tehnoloģija

Ņemot vērā pašreizējā interneta pieslēgumu tirgus attīstības tendences, DELFI Internet jau kādu laiku meklēja piemērotas tehnoloģijas ļoti augstas kvalitātes bezvadu pieslēgumu nodrošināšanai, līdz nonāca pie LMDS. No novembra DELFI Internet LMDS tehnoloģiju piedāvā galvenokārt korporatīvajiem klientiem ar īpaši augstām prasībām pret datu pārsūtīšanas ātrumiem un drošību. Šī tehnoloģija ir pilnīgs jaunums kā Latvijā, tā arī visā Baltijas tirgū.

Kas tad ir šis LMDS un kādas ir priekšrocības, kas to atšķir no citiem šāda līmeņa datu pārraides risinājumiem? DELFI LMDS (local multipoint distribution system) būtībā ir profesionāls radiopieslēgums, kas darbojas īpaši šim nolūkam izdalītā licencētā 26 GHz frekvencē un spēj pārraidīt datus ar ātrumu līdz pat 32 Mbit/s. LMDS bezvadu pieslēgumi paredzēti uzņēmumiem gan interneta piekļuves nodrošināšanai, gan vairāku biroju savienošanai vienotā tīklā.

Jaunā tehnoloģija sniedz lietotājam kvalitatīvu, stabilu un ātru interneta pieslēgumu. Izmantojot DELFI LMDS, klientam tiek piedāvāta virkne iespēju, kas būtiski atvieglo uzņēmuma tiešo darbu.

Viens no šādiem pakalpojumiem ir VPN - iespēja savienot vienotā virtuālā tīklā vairākus punktus (Virtual Private Networking). VPN ir vairāku vietu savienojums, datu  pārraides kanāls, kas veido virtuālo iekšējo tīklu. Īpaši izdevīgs VPN  risinājums ir organizācijām, kurām nepieciešams saslēgt vienotā tīklā uzņēmuma filiāles, meitas uzņēmumus, partnerus vai klientus. Galvenā šī pakalpojuma priekšrocība ir pilnīga kanāla drošība starp saslēgtajiem punktiem, jo VPN garantē, ka klienta paplašinātā tīkla datiem piekļūs tikai tam autorizēti lietotāji. To panāk ar datu kriptēšanu un kompresēšanu, bet LMDS gadījumā tiek izmantota t. s. point to multipoint tehnoloģija - no viena biroja saņemto signālu LMDS centrālais raidītājs spēj tieši pāradresēt otram birojam, sūtītajiem datiem nemaz nenonākot publiskajā tīklā. Protams, LMDS tehnoloģiju var izmantot arī citiem mērķiem, kur nepieciešams stabils pastāvīgais internets ar lielu datu pārraides ātrumu, piemēram, videokonferenču un TV raidījumu translēšanai utt. Minēto tehnoloģiju kvalitātes ziņā var salīdzināt ar nomātajām līnijām. LMDS tehnoloģija būs DELFI Internet galvenā nākotnes datu pārraides risinājumu platforma, un tās ieviešanā kompānija ir ieguldījusi 170 000 latu .

Jāpiezīmē, ka šobrīd pastāvīgie interneta pieslēgumi juridiskām personām Latvijā galvenokārt tiek nodrošināti ar nomāto līniju palīdzību, Ultra DSL pieslēgumiem, un bezvadu radiopieslēgumiem SAF un Aironet. DSL pieslēgumi nodrošina asimetrisku datu pārraides ātrumu (izejošam trafikam parasti atvēlēta neliela līnijas jauda), Aironet atvēlētā 2,4 GHz raidīšanas frekvence Rīgas centrā ir pārsātināta, tāpēc savienojuma kvalitāte mēdz klibot. Tādēļ jaunajai LMDS tehnoloģijai tiek prognozētas lieliskas nākotnes perspektīvas.

 

DELFI LMDS ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citām augstākās kvalitātes datu pārraides tehnoloģijām:

* īsāks uzstādīšanas laiks - 1-2 dienas;

* iespējams palielināt kanāla jaudu pēc nepieciešamības. Piemēram, ja klients sākotnēji lieto pieslēgumu, kura ātrums ir 2Mbit/s un pēc kāda laika ar šo ātrumu vairs nepietiek, tad, nepārejot uz citām tehnoloģijām, ir iespējams paplašināt kanāla jaudu līdz 3, 4, 5 Mbit/s;

* iespēja veidot tiešos savienojumus starp pieslēguma punktiem, piemēram, starp uzņēmuma filiālēm vai meitas uzņēmumiem;

* pakešu prioritēšana. Tā ir iespēja piešķirt kādai interneta funkcijai prioritāti attiecībā pret citām. Piemēram, vadītājam ir svarīgi vienmēr saņemt e-pastu bez aizķeršanās, taču uzņēmumā ir darbinieks, kuram ir nelāgs paradums tieši karstākajās darba stundās lejupielādēt no interneta kādu filmu, kas būtiski kavē e-pasta saņemšanas ātrumu. LMDS tehnoloģija šai gadījumā paredz iespēju uzlikt e-pasta funkcijai prioritāti un filmu tīkotājam vajadzēs pagaidīt. Prioritāti iespējams piešķirt arī noteiktai IP adresei, www lapai utt.

 

DELFI LMDS ir veiksmīgs DELFI Internet pakalpojumu klāsta papildinājums, taču, ņemot vērā konkrētās vajadzības, biznesa klientiem tiek piedāvāta arī virkne citu risinājumu. Pašlaik DELFI Internet pakalpojumu klāstā ietilpst arī tādi datu pārraides risinājumi kā optisko kabeļu tīkli, Ethernet, DSL, Aironet, SAF tehnoloģijas un iezvanpieejas pieslēgumi. Piemērotu risinājumu atradīs gan lieli starptautiski uzņēmumi, gan vidējie un mazie Latvijas biroji.

 

Jaunais datu centrs

Līdz ar strauju moderno tehnoloģiju izmantošanu biznesa vajadzībām, rodas loģiska nepieciešamība pēc garantētas datu drošības, plūsmas nepārtrauktības un maksimāliem informācijas apmaiņas ātrumiem. Piemēram, ja bankas serveris nav pieejams, tiek paralizēts gandrīz viss bankas darba process. Tad nu klientam jāizvēlas - vai nu rūpēties un uzturēt serveri un datu centru pašam, vai uzticēt to savam interneta pakalpojumu sniedzējam.

Arvien biežāk klienti izvēlas otro variantu, jo tas ir izdevīgāk gan no izmaksu, gan garantiju viedokļa. Ņemot vērā šo tendenci, DELFI Internet izveidojis modernu datu centru, kas jau kļuvis par nopietnu komunikāciju mezglu un ko veiksmīgi izmanto gan pati kompānija savām vajadzībām, gan tās klienti. Jaunā centra datu plūsma tiek nodrošināta caur trim neatkarīgiem kanāliem - diviem optisko kabeļu kanāliem, kuru pašreizējā jauda 100 Mbit/s (jaudu iespējams paplašināt līdz pat 1 Gbit/s) un vienu neatkarīgo radiopieslēgumu, datu plūsmas ātrums ir 155 Mb/s. Datu centrs izvietots DELFI Internet telpās un jaudas un funkciju ziņā ir līdzīgs RIX (Riga Internet Exchange) datu apmaiņas centram, kas ir Latvijas ISP savienojuma punkts.

 

Sakarā ar jaunā datu centra izveidi, DELFI Internet klientiem piedāvā šādus pakalpojumus:

* serveru izvietošanu un uzturēšanu DELFI telpās (colocation servers),

* web lapu un pasta serveru uzturēšanu (web hosting)

* pilnu datoraprīkojuma un sistēmnodrošinājuma apkalpošanu,

* datu bāzu administrēšanu un uzturēšanu,

* datu drošības garantiju (firewall).

Turklāt klienta serverim tiek nodrošināta diennakts piekļuve, kā arī autonoma elektroapgādes sistēma, kas garantē pieslēguma drošību arī tajos gadījumos, kad tiek traucēta elektroenerģijas padeve.

 

Dažas izdevīgas alternatīvas ierastajai iezvanpieejai

Bieži vien vairs nepietiek ar internetu tikai darba vietā, jo vēlamies tīklā atrasties arī mājās: spēlēt spēlītes, skatīties DVD vai baudīt pasaules tīmekļa resursus.

Latvijā joprojām populāra ir iezvanpieeja. To izmanto ap 35 procenti interneta lietotāju. Šis pieslēguma veids joprojām ir izdevīgs, ja internetu lieto nelielos apjomos, galvenokārt tikai e-pasta pārlūkošanai. Taču tiem iezvanpieejas klientiem, kuriem rēķins par interneta pakalpojumiem jau sasniedzis dažus desmitus latu, DELFI Internet iesaka pamēģināt kādu no pastāvīgā pieslēguma veidiem. Tas bieži vien ir izdevīgāk, nekā maksāt par katru internetā pavadīto minūti. Turklāt pastāvīgo pieslēgumu ātrums vairākas reizes pārsniedz iezvanpieejas ātrumu. DELFI Internet pakalpojumu klāstā ir jauns datu pārraides risinājums privātpersonām - pieslēgums caur televīzijas kabeli.

 

DELFI Kabeļinternets - nopietns risinājums mājas lietotājam

 

DELFI Kabeļinternets ir vienkāršs un ērts pieslēguma veids - tas ir pastāvīgs interneta pieslēgums, kas tiek realizēts caur televīzijas kabeli, neizmantojot tālruņa līniju. DELFI Internets pagaidām piedāvā šo pieslēguma veidu divos Rīgas rajonos - Pļavniekos un Zolitūdē, un tas pieejams kabeļtelevīzijas FAO abonentiem.

Pieslēgšanās internetam notiek ļoti vienkārši. Piezvanot pa tālruni 7 777 777 un pasūtot šo pakalpojumu, klients vienojas par laiku, kad DELFI Internet speciālists ierodas pie viņa mājās, lai pievienotu kabeļmodemu datoram un konfigurētu sistēmu. Kad tas ir  izdarīts, dators ir pilnībā gatavs darbam internetā.

Daži iemesli, kāpēc DELFI Kabeļinternets ir izdevīgāks par iezvanpieeju:

* vairākas reizes lielāks datu pārraides ātrums nekā iezvanpieejai;

* nepieaug telefona rēķins;

* nav apjoma un laika uzskaites, jo tiek maksāta fiksēta mēneša maksa;

* klientam bez maksas tiek piešķirtas 3 e-pasta kastītes un 5 Mb uz servera savas www lapas izvietošanai.

Atkarībā no nepieciešamā datu plūsmas ātruma, ir iespēja izvēlēties šādus variantus:

*   64 Kbit/s -Ls 19,95 mēnesī,

* 128 Kbit/s - Ls 29,95 mēnesī,

* 256 Kbit/s - Ls 39,95 mēnesī.

* cenas norādītas ar PVN

 

 

DELFI Mājas internets

Vēl viens risinājums privātpersonu vajadzībām ir DELFI Mājas Internets. Tas arī ir pastāvīgais pieslēguma veids, taču atšķirībā no kabeļinterneta tiek nodrošināts caur Ethernet kabeli. Ja mājā ir trīs vai vairāki pastāvīgā interneta tīkotāji, tad tajā tiek ievilkts Ethernet kabelis, datoros instalēta papildu tīkla karte un darbs internetā var sākties.

DELFI Internet privātpersonām piedāvā vairākus pieslēguma veidus, kas cits no cita atšķiras ar ārzemju datu ielādes ātrumu un apmaksas veidu - kopā piecas programmas, no kurām klientam ir iespēja izvēlēties sev vispiemērotāko variantu. Visiem Mājas Interneta klientiem bez maksas tiek piedāvāts izvietot 5-10 Mb web lapu uz DELFI servera un bezmaksas e-pasta kastītes.

 

Fiksēta mēneša maksa - tās ir programmas Light, Medium, Global. Fiksētā mēneša maksa atkarīga no ārzemju datu ielādes ātruma.

Light - Ls 19,95. Ārzemju datu ielādes ātrums 64/64 Kbit/s.

Medium - Ls 29,95. Ārzemju datu ielādes ātrums 128/128 Kbit/s.

Global - Ls 56,95. Ārzemju datu ielādes ātrums 256/256 Kbit/s.

 

Trafika apmaksa. Tiek maksāta abonēšanas maksa un maksa par izlietoto ārzemju trafiku - tās ir programmas Comfort un Night.

Comfort - šajā programmā bez maksas iekļauti 100 Mb ārzemju trafika

Night - programma paredzēta tiem, ka vēlas internetā atrasties pārsvarā naktīs un brīvdienās, jo darbadienās no 22.00 līdz 8.00 un brīvdienās ārzemju trafiks ir bezmaksas.

 

Visiem DELFI Internet pastāvīgo pieslēgumu klientiem Latvijas un Igaunijas trafiks ir bezmaksas un tuvā nākotnē plānots ieviest arī bezmaksas Lietuvas trafiku.

 

DELFI Internet diennakts konsultatīvais tālrunis  7 777 777

http://internet.delfi.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001