Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

IEEE 1394 triumfs

   

 

Interfeisa standarts 1394 ir IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) apzīmējums ātrgaitas datu pārraides standartam, kas nosaka apmaiņas metodi starp dažādām elektroniskām iekārtām. Primārais 1394 lietojums ir ieejas/izejas savienojums personālajam datoram, izmantojot lētu, integrētu, liela ātruma seriālo interfeisu, kas uztur datu ātrumu 100, 200 un 400 Mbit/s caur standarta kabeli (nākotnē varēs nodrošināt datu ātrumu 800, 1600 un 3200 Mbit/s). 1394 lietojums ir ļoti plašs: reālā laika datu apmaiņa ārējām iekārtām kā cietie diski, printeri, skeneri un web kameras, ciparu televīzijas uztvērēji.

1394 - veiksminieks

Katram, kas ir sekojis personālo datoru tirgus attīstībai, ir skaidrs, ka 1394 ir kļuvis par vispārpieņemtu tehnoloģiju. Dell Computer pavisam nesen iekļāva 1394 galda un portatīvo datoru standarta komplektācijā. Tas liek domāt, ka 1394 kļūst par pieprasītu parametru mājas datoros. Jāpiebilst, ka Dell ir kompānija, kas vienmēr sekojusi pircēju vēlmēm un nemēdz pašmērķīgi skriet pakaļ jaunām tehnoloģijām. Arī citu, mazāk pazīstamu ražotāju vairākos datoru modeļos ir iekļauts 1394. Statistika liecina, ka pašreizējie tirgus attīstības tempi dod pamatu prognozei, ka 2002. gada beigās pasaulē būs jau 55 miljoni datoru ar  interfeisa standartu1394. Vai tā ir pēkšņa 1394 veiksme?

Sony un Apple stratēģija datortirgū

Lielā mērā to noteica Sony panākumi portatīvo datoru tirgū. Pirmo portatīvo datoru Sony tirgū pieteica tikai 1997. gadā un strauji ierindojās labāko datoru ražotāju desmitniekā. Šādi panākumi saasināja datorražotāju uzmanību, un sākās Sony kopēšana. Dažos gadījumos 1394 tika pievienots bez kāda atbalsta programmnodrošinājuma - tikai tāpēc, lai pretotos Sony un nezaudētu tirgus pozīcijas. Un tam noteikti bija pamats.

Saskaņā ar International Data Corporation (IDC) pētījumiem tieši 1394 ir viena no praktiski ļoti noderīgām lietiņām datorā. 44 procenti portatīvo datoru lietotāju, kas iegādājušies jaunu datoru, izdarījuši izvēli par labu markai ar 1394. Līdzīgi ir galda datoru tirgū: Apple veiksme piesaistījusi datorražotāju uzmanību vēl lielākā mērā. Kamēr pārējie smējās par iespēju vienkārši un aizraujoši samontēt mājas video uz galda datora, Apple ķērās pie darba. Apple ne tikai iekļāva 1394 populārajā iMac datorā, bet arī pievienoja  vienkārši lietojamu DV videomontāžas programnodrošinājumu.

Turklāt Apple sāka datorindustrijā labāko mārketinga stratēģiju. Reklāmas, kas vēstīja par DV montāžu uz Apple datora, bija visur - gan TV, gan žurnālos, turklāt plašā spektrā gan tehniski orientētā presē, gan TV izklaides raidījumos. Visos gadījumos tas bija mākoņos paceltais iMac DV. Tieši Apple panākumu dēļ, izdzirdot ugunīgo FireWire, 60 procenti cilvēku atpazīst, ka runa ir par to pašu 1394, kamēr 20 procenti to pazina kā i.LINK vai vienkārši 1394.

Tomēr Apple un Sony izdarīja ko vairāk, nekā tikai pievienoja 1394 funkcionalitāti saviem datoriem. Viņi izmantoja to kā stratēģisku priekšrocību. Apple ieguva milzīgas priekšrocības un tehnoloģijas līderpozīcijas salīdzinājumā ar Wintel (Windows Intel) platformas datoriem. Abi, gan Sony, gan Apple, sapulcināja ap sevi milzumdaudz lietojumprogrammatūras izstrādātāju un kļuva par modes noteicējiem datorindustrijā.

Sony PlayStation II

Kā kaut kas nebijis industrijā parādījās Sony PlayStation II, kas pēc būtības ir jaudīgs dators bez peles un klaviatūras, bet aprīkots ar 1394 un USB portu. Pievienojot peli un klaviatūru, kā arī interneta pārlūkprogrammu, tas kļūst noderīgs sērfošanai internetā. USB ports ir vienkāršs un ērts veids, kā pievienot peli un klaviatūru.

Nepieciešams diskapjoms attēlu un tekstu saglabāšanai? Lūdzu! Milzīgs 1394 diskapjomu piedāvājums ir jau šodienas realitāte. Vēl varam iegādāties ar 1394 aprīkotu videokameru, printeri, skeneri utt.. Spēļu mantiņa kļuvusi par datoru. Sony neticamā ātrumā kļuvis par datortirgus līderi. Tagad daudzi ierauga arī 1394 milzīgo lomu Sony produktos.

DV videomontāža

Ar DV videoēras sākšanos mājas videomontāža ieguvusi jaunu elpu. No kādreiz grūtā procesa ar necilu galarezultātu tā kļuvusi par vieglu izklaidi ar apbrīnojamu kvalitāti un profesionalitātes elpu. Redzamākā mājas videomontāžas produktu piedāvātāja Baltijas tirgū ir Pinnacle Systems. Pinnacle Studio programmatūras produkti ir dažādi rediģēšanas rīki analogajam un digitālajam video, interneta un citiem medijiem.

Lietošanas vienkāršība bija Studio programmatūras radīšanas galvenais mērķis. Visām Studio montāžas programmām bija jābūt pārskatāmām un lietojamām pēc intuīcijas, kas izstrādātājiem arī ir pārsteidzoši labi izdevies: darbu var sākt pat bez rokasgrāmatas pamācību izlasīšanas. Studio programmatūras darba vide ir skaidri strukturēta. Darbs tiek veikts trīs sfērās: videomateriāla ielasīšana, apstrāde un izgatavošana demonstrācijas formātā. Pinnacle jaunais produkts Express, lai gan pretendē uz nākotnes izstrādājuma statusu, jo ir paredzēts video sagatavošanai ierakstam uz CD vai DVD, ir elegants savā vienkāršībā. Videomontāža vairāk atgādina kadru atlasi, kā senos laikos griežot un līmējot kinofilmu. Turklāt radītais disks ir nospēlējams uz jebkura DVD atskaņotāja.

1394 universālais lietojums

Viena no aizraujošākajām ir iespēja datorus saslēgt tīklā ar šī paša 1394 palīdzību. Microsoft jau izstrādājis tīklojuma paņēmienu, kad vairāki uz Windows Millennium (WinME) bāzēti datori, kas tīkloti ar 1394, izmanto kopēji DSL interneta pieslēgumu. Daudzām 1394 perifērijiekārtām jau ir atbalsts MS Windows sistēmā: cietie diski, CD ROM, DVD ROM un skeneri. Bet labākais ir tas, ka 1394 nodrošina lielisku sadzīves elektronikas iekārtu un datoriekārtu savienošanu. Arvien vairāk un vairāk 1394 turpinās izaugsmi un, kopš videomontāža mājas apstākļos kļuvusi tik vienkārša un ērta, turpinās būt par stūrakmeni, lai pircēji izvēlētos ar 1394 aprīkotu datoru. Saskaņā ar 1394 Tirdzniecības asociācijas datiem divu gadu laikā 90 procenti mājas datoru būs aprīkoti ar 1394. Ja jau tehnoloģija radusi plašu sadzīves lietojumu, nav šaubu, ka tā gūs vietu arī biznesā.

1394 tagad tiek atbalstīts gan Microsoft, Apple, gan Linux programmnodrošinājumā. Microsoft ir pievērsis 1394 īpašu uzmanību. Var teikt, ka 1394 spožā nākotne ir Microsoft redzeslokā . Kāpēc? Tāpēc, ka 1394 ir unificēts standarts gan datoru, gan sadzīves elektronikas industrijā. Tam ir universāls lietojums. Liels draiveru klāsts. Labs sniegums ar mazu procesora noslodzi. Par Microsoft nopietno apņemšanos norāda arī 1394 atbalsts jaunajā Windows XP: audio, video, DV, MPEG2-TS, TCP/IP tīklošana, pārvads uz Ethernet/802.11b, diskapjomi, drukas iekārtas, skeneri u. c.

 Gandrīz vai katru dienu parādās jauni 1394 produkti. Ne tikai 1394 interfeisa adapteri datoriem, bet arī diskiekārtas, jaunas videokameras, datori. Katru mēnesi tiek pieteikts vismaz viens jauns dators. Ar ko šie datori tiks savienoti? Pasaulē jau ir realizēti 18 miljoni ar 1394 aprīkotu videokameru un aptuveni 10 miljoni varētu būt pārdoti šogad.

Videonics FireStore - video uz cietā diska bez datora

Pavisam nesen pieteikts lielisks produkts, kas ļoti vienkāršo audio un video uzglabāšanu, spēlēšanu un montāžu. Amerikāņu FOCUS Enhancements ir laidusi klajā Videonics FireStore, pirmo iekārtu, kas ļauj tiešu videoierakstu no DV videokameras uz cietā diska bez datora līdzdalības. Videonics FireStore strādā ar 1394 cietā diska apjomu, ļaujot to darbināt kā bezlentes videomagnetofonu, dodot iespēju video profesionāļiem un entuziastiem ierakstīt montāžai gatavu materiālu. DV signāls tiek ierakstīts rediģēšanai gatavos failos, kurus ātri var  importēt un samontēt jebkurā videomontāžā, nepatērējot laiku materiāla pārrakstīšanai no lentes uz videomontāžas diskapjomu.

Kā jau videomagnetofonam, FireStore piemīt visas magnetofonam raksturīgās pamatfunkcijas: ieraksts, spēlēšana, pārtīšana, ātrā pārtīšana, caurlūkošana pa kadram, stopkadrs. Vienlaikus - kā jau disku - to var formatizēt, dzēst failus utt.. FireStore var palaist uz ierakstu un apturēt no videokameras: Ieraksts, sākt/stop pogas. Katra uzfilmētā epizode uz diska tiek reģistrēta kā atsevišķs fails. Ieejas un izejas savienojumu 25Mb/s DV avotam realizē caur vienu četrkontaktu IEEE-1394 savienojumu, kamēr FireStore un 1394 diskapjoms tiek savienoti ar vienu 6 uz 6 1394 kabeli. Lietotājs 1394 disku ar ierakstīto materiālu var lietot kā brīvu, pie FireStore nepiesaistītu, 1394 diskapjomu, tieši pievienojot datoram. FOCUS Enhancements tas nav pirmais 1394 produkts, un jāatzīst, ka kompānija strādājusi ražīgi. Pēdējo divu gadu laikā radīts 1394 videomikseris, titru ģenerators, 1394 kabeļi, kas pārvar 4,5 metru ierobežojumus: 10,20 un 50 metru garumā.

1394 lietojuma perspektīva

1394 lietojumu var paplašināt, pirmkārt to izmantojot automobilī. Autoražotāji jau ilgāku laiku prāto par kandidāta izvēli automašīnas ātrgaitas kopnei - tas būs 1394 vai MOST. Izskatās, ka 1394 tiks integrēts Ziemeļamerikā un Japānā ražotos modeļos, kamēr vācieši turēsies pie MOST. 1394 ļaus lietot automašīnā tādas sadzīves audiovizuālās iekārtas kā DVD un portatīvās spēļu konsoles.

1394 varētu izmantot sadursmju novēršanas sistēmās. Tāpat aktuāla ir mazu kameru izvietošana mašīnas aizmugurē un infrasarkanās kameras priekšā, lai izvairītos no sadursmes ar priekšmetiem mašīnas ceļā. Lieliski! Daudz kas ir mainījies kopš 1995. gada, kad tirgū tika pieteiktas pirmās divas ar 1394 aprīkotās videokameras. Toreiz neviens īsti nenojauta 1394 plašo izplatību pēc nepilniem desmit gadiem.

 

Aigars RAITS

 Eksperts Pro galvenais menedžeris

(logo)

SIA Eksperts Pro

Kuģu ielā 11

Rīgā, LV - 1045

www.eksperts.lv

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001