Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Pašam savas oriģinālās DVD ripiņas

   

 

Attīstoties tehnoloģijām, arvien vairāk iespēju ir ne tikai kļūt no tām atkarīgam, bet gluži otrādi - izmantot novitātes un būt radošam. Tas ir jauns pavērsiens arī attiecībās ar PC. Dators kā lielisks palīgs, lai radītu, izpaustu personības oriģinalitāti vai dators kā diktators un pavēlnieks - izvēle lai paliek katra paša ziņā. Taču, ja vien  esat videofilmēšanas entuziasts, tad šobrīd būtu neprātīgi laist garām pašreizējās iespējas, lai kļūtu par unikālu filmu īpašnieku. Un kas šobrīd var būt vēl individuālāks un oriģinālāks par paša radītu filmu kolekciju, kas izvietota uz DVD ripiņām?

Kompānija Pinnacle Systems līdzās dažādām videomontāžas programmatūrām un TV uztvērējiem uz datora piedāvā arī Pinnacle Express, ar kura palīdzību videomateriālus iespējams saglabāt DVD, VideoCD (VCD) vai S-VideoCD (S-VCD) formātā.

Pinnacle Express

Aktīviem cilvēkiem, kuriem neatliek laika īpaši rūpīgi montēt safilmētos videomateriālus, lieliski noderēs Express montāžas variants. Tas, atbilstoši ražotāja filozofijai, ir izveidots tā, lai lietotājs pēc iespējas vienkārši spētu gan izveidot DVD, VCD vai S-VCD, gan arī varētu ātri un efektīvi samontēt videofilmu pat bez īpašas pamācību studēšanas.

DVD vai CD veidošanas process ir sadalīts trīs posmos, kas palīdz lietotājam veikt darbības secīgi un nonākt pie mērķa pēc iespējas ātrāk.

 

No kasetes datorā - vienā mirklī

Vispirms lietotājs nofilmēto materiālu no DV vai Digital8 kameras ieraksta datora cietajā diskā, izmantojot Firewire. Strādājot ar montāžas produktiem, no kameras tika prasīta gan izeja, gan ieeja, lai gatavo filmu varētu pārrakstīt atpakaļ kasetē, bet tagad pilnīgi pietiek ar kameru, kurai ir Firewire izeja, jo tālākā apstrāde notiek datorā un beigās gatavā filma tiek ierakstīta DVD, S-VCD vai VCD formātā. Pārrakstot materiālu, programma automātiski nodala katra filmētā fragmenta sākumu un beigas, kas būtiski atvieglo tālāko filmas veidošanu.

Minimālās prasības datoram ir tādas pašas, kā pārējiem produktiem - Pentium 350, 64 MB RAM ( iesaka 128 MB RAM), 100 MB cietais disks programmas instalācijai, CD-R/RW vai DVD-R/RW disku ierakstīšanai, Windows 98SE, Me, XP vai 2000, kā arī DV/Digital8 kamera vai magnetofons materiāla ierakstīšanai cietajā diskā. Lai to veiktu, datora cietajam diskam jānodrošina minimālā datu plūsma - 4 MB/sek. Iecerēto filmu var veidot arī no jau esošās datu bāzes - importējot avi failus. No kameras vēl var pārnest arī atsevišķus attēlus, jo Express atbalsta BMP, JPG, PCD, PCT, TIF un WMF formātus un ir norādījis optimālo izšķirtspēju  - 720x576 PAL vai 720x480 NTSC.

 

Tāds DVD, VCD vai S-VCD ir vienīgais pasaulē

Šajā daļā programmatūra veic galveno darbu, lai lietotājs varētu skatīties materiālus DVD atskaņotājā (mājas lapā www.pinnacle.lv ir iespējams iegūt informāciju par pārbaudītiem DVD atskaņotājiem, kas atpazīst Express izveidotās filmas). Katram filmētajam fragmentam automātiski tiek veidots logs sākuma izvēlnei. Tas nozīmē, ka, ja materiāls sastāv no 15 fragmentiem, tad var izveidot trīs logus piecās lapās vai arī piecus logus trīs lapās. Tālākās darbības jau veic lietotājs, katru CD veidojot pēc savas gaumes.

Pēc videoformāta izvēlēšanās: VCD (70 minūšu materiāls VHS kvalitātē) un S-VCD (30 minūtes labā videokvalitātē) var ierakstīt, izmantojot CD rakstītāju, bet DVD - tikai ar DVD rakstītāju, lietotājs izveido sev piemērotu sākuma logu noformējumu un fona mūziku. Šeit var apvienot daudzos logus sākuma izvēlnē zem viena vai vairākiem, kas var būt mazāk par sākumā piedāvātajiem. Lai veiktu dažādas korekcijas un papildinājumus materiālā, Pinnacle ir iekļāvis komplektā pamata montāžas sistēmu. Funkcijas, ko var veikt šajā montāžā, tikai nedaudz atšķirsies no tām, ko piedāvā Studio 7. Fragmenta garuma īsināšana un krāsu maiņa, mūzikas ievietošana no CD, titru vai virsrakstu veidošanas iespējas un pilns klāsts 2D pārejas no viena videofragmenta uz citu. Kad filma ir gatava, tai var izveidot vienu logu sākuma izvēlnē.

 

Neaizmirstiet popkornu!

Trešais, noslēdzošais, posms projektā. Lietotājam atliek noteikt CD ieraksta ātrumu un paredzēt vietu pagaidu failiem (tempory files), kas tiek izveidoti, lai filmu sagatavotu ierakstam, nospiest START pogu, un CD vai DVD rakstītājs ierakstīs filmu, ko varēs noskatīties visa ģimene. Pēdējā lieta, ko nedrīkst aizmirst, - obligāti ir jāatgādina, lai neviens neaizņemtu jūsu mīļāko vietu pie televizora un jau iepriekš nopērciet lielo popkorna tūti.

 

Madars GINTERS

Eksperts Pro menedžeris

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001