Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vai tuvojas kibercilvēku ēra?

   

 

Roboti ikdienā ienāk daudz straujāk, nekā mēs to apjaušam. Neviens vairs nebrīnās par robotiem rokām, kuri ieprogrammēti strādāt bez cilvēka klātbūtnes. Laboratorijās top roboti, kas spēj labot ceļus, meklēt nesprāgušas mīnas un darīt daudzus citus melnos, cilvēkam ne visai tīkamos, bīstamos un nereti pat fiziski nepaveicamos darbus. Saprātīgi rīkojoties, roboti nākotnē varētu vēl vairāk atvieglot mūsu dzīvi, un diez vai ir kāds nopietns pamats bažām, ka tie reiz varētu kļūt tik gudri un vareni, ka apdraudētu cilvēces eksistenci. Toties, ja mēs to vēlētos, tad itin viegli ar sīku, zem ādas iešūtu, mikroshēmu palīdzību (narkotiku vietā!) varētu paši sev  ieprogrammēt lielisku garastāvokli, možas garaspējas u. tml. Tiesa, tie jau būtu kibercilvēki, kuri, ja vēlētos, varētu turēt īstos homo sapiens eksotiskos zoodārzos...

 

Robota krusttēvs - Karels Čapeks

Vārds robots pirmo reizi rakstos parādījās jau 1917. gadā, čehu rakstnieka Karela Čapeka īsajā stāstā Opilec, bet mūsdienu nozīmi ieguva tā paša autora lugā Rossum's Universal Robots, kur aprakstītas intelektuālas mašīnas, kuras radītas, lai kalpotu izgudrotājam. Galu galā šiem robotiem (no čehu vārda robota - darbs) apnika kalpot saimniekam, un viņi pārņēma vadības grožus savās rokās, iznīcinot visus civilizācijas iekarojumus.

Lai gan Čapeka roboti bija pats ļaunuma iemiesojums un to attiecības ar cilvēku - visai naidīgas, luga savulaik guva lielu popularitāti divos kontinentos un līdz ar to izplatījās gan pati ideja par mehānismiem, kuri var pārspēt cilvēka intelektu, gan termins robots.

 

Robots - melnstrādnieks, glābējs un gans

Mūsdienīgi, rūpnieciski izgatavoti, roboti parādījās tikai 80. gadu sākumā. Tie bija gan ASV uzņēmuma Cincinatti Milacron, gan vācu KUKA, gan japāņu Hitachi roboti. Šie otrās paaudzes roboti spēja kustēties ar piecām vai sešām kustības brīvības pakāpēm, bija precīzāki, ātrāki, ar smalkākām satveršanas ierīcēm. Robotu kustības var programmēt, bet tie nespēj nedz pielāgoties mainīgiem apkārtējās vides apstākļiem, nedz pieņemt lēmumus un būt elastīgi. Tie ir vislabāk piemēroti metināšanas, krāsošanas (izmantojot pulverizatorus) un citiem vienkāršiem, automātiskiem darbiem.

Trešās paaudzes intelektuālie roboti, kuri sāka parādīties 80. gadu vidū, jau spēja prognozēt situāciju un sajust apkārtējo vidi. Šīs intelektuālās spējas nodrošināja tādas specializētās programmēšanas valodas kā VAL (izstrādātājs - Unimation) un AML (IBM). Šādas robotizētas sistēmas spēj, piemēram, atrast detaļas neatkarīgi no to atrašanās vietas un precīzi veikt sarežģītas montāžas procedūras.

Tagad robotu spēju diapazons kļuvis vēl plašāks. Robots vārdā Orakls gana aitas Rietumaustrālijā, kāds cits (RM3) mazgā, izlīdzina un krāso kuģu korpusus Francijā, bet Longbīčas slimnīcā Memorial Kalifornijā daudzas smadzeņu operācijas notikušas ar īpaši precīzas robotrokas palīdzību, kura izurbj caurumus noteiktos galvaskausa punktos.

Kalifornijas universitātes Būvtehnoloģiju pētniecības centrā izstrādāti roboti, kuri spēj aizpildīt plaisas un veikt citus darbus uz ātrgaitas šosejām. Šis ir viens no sarežģītākajiem un veiksmīgākajiem centra veikumiem. Šādi roboti ir ļoti nepieciešami, jo ceļa posmos, kur automašīnas brauc ar maksimālo ātrumu, strādnieku darbs ir ārkārtīgi bīstams, tas ļoti atgādina cirka akrobātu vingrojumus bez drošības tīkla zem kupola. Ik gadus vairāki Kalifornijas ceļu strādnieki iet bojā, bet vairāki simti gūst vieglākus vai smagākus ievainojumus. Turpretī robots var droši strādāt uz šosejas, to nenogurdina smagais un monotonais darbs, stundas laikā viņš var izdarīt to pašu, ko kvalificēts strādnieks dienā. Tas sajūt plaisas garumu ar lāzera sensora palīdzību un automātiski aizpilda to ar vajadzīgā sastāva ielāpu.  Robota darba kvalitāte būtu tieši tāda, kāda tā ir ieprogrammēta.

Dalasas policija ir izmantojusi robotu, lai ielauztos dzīvoklī, kurā aizbarikādējies noziedznieks. ASV Aizsardzības departaments izmanto robotus nirējus, kas atrod un iznīcina mīnas Persijas līcī un citur. Starp citu, ASV Aizsardzības departaments ir arī lielākais robotizācijas attīstības atbalstītājs pasaulē, jo nākotnē cer radīt robotus kareivjus, kas varētu atbalstīt miera uzturēšanas spēkus pasaules karstajos punktos. Efektīvi darbojas staigājoši roboti mašīnas ar milzu pēdām, kuri dodas pa priekšu armijas vienībām un iemin ceļus civilizācijas neskartās karadarbības zonās. Pavisam nesen Afganistānā tika veiksmīgi izmantoti arī bezpilotu helikopteri vai precīzāk - lidojošie roboti, kuri spēj veikt dažādus teritorijas izpētes un uzbrukuma uzdevumus.

Tūkstošiem robotu ikdienā tiek izmantoti bioinženierijas laboratorijās, lai veiktu īpaši precīzas un smalkas operācijas, sagriežot un savienojot miniatūrus DNA gabaliņus. Un kur nu vēl staigājošie roboti, kurus izmanto kodolreaktoru rūpnīcās, lai veiktu operācijas, kas ir pārāk bīstamas cilvēkam.

 

Visgrūtākie - mājas darbi

Šobrīd īpaša nozīme ir robotu intelektuālo spēju attīstībā. Bell Labs konstruktora Rasela Andersona radītais robots pat spējis uzveikt lielāko daļu homo sapiens pingponga mačos, tostarp angļu un japāņu radītie roboti pingpongisti esot pat cīnījušies savā starpā. Jūtas universitātē radītā robotroka spēj pāršķelt olu, ieliet tās saturu mikserī un sakult to vairākas reizes ātrāk nekā cilvēks. Šīs pašas universitātes Biomedicīnas pētījumu centrs kopā ar MITA institūtu radījis robotu, kas iedarbināms ar balsi un apkalpo pacientus ar smagām mugurkaula traumām: skuj tiem bārdu, iztīra zobus, baro un dzirdina, novāc traukus.

Tokijas universitātē radīts 200 mārciņu smags robots cilvēka izskatā un augumā, kurš spēj lasīt notis un spēlēt ērģeles vai sintezatoru, izmantojot visus desmit pirkstus un abas kājas gluži tāpat kā īsts ērģelnieks, tikai ātrāk, jo spēj nospiest 15 taustiņu sekundē. Šis robots spēj arī saklausīt dziedātāja balsi, kuram tas spēlē ērģeļu pavadījumu, attiecīgi pieskaņojot tempu.

Visgrūtākais uzdevums ir radīt robotu, kas būtu piemērots sīku, ikdienišķu mājas darbu veikšanai. Robotam kalpam nepieciešamas īpašas intelektuālās spējas, jo atšķirībā no rūpnieciskajiem robotiem vai robotiem melnstrādniekiem dzīvoklī ir gluži cita vide un daudz vairāk iepriekš neprognozējamu situāciju. Zinātniekiem vēl nav izdevies radīt, piemēram, robotu, kas spētu uzkopt telpas, jo tam būtu ne vien jātiek galā ar tīrīšanas agregātu, bet arī jāprot saskatīt mēbeles, atšķirt pa grīdu rāpojošu bruņurupuci no saburzīta papīra u. tml. Protams, nevajadzētu sūkt putekļus arī no atzveltnes krēslā snaudošā vectētiņa kailā galvvidus...

 

Silīcija čips - nieres vietā?

Pēdējā laikā pētniekus aizvien vairāk vilina arī cits robotizācijas virziens - iespēja cilvēkam pašam iejusties mašīnas ādā. Tas, protams, nenozīmē, ka cilvēki pārtop par robotiem. Eksperimentāli tiek pārbaudīta iespēja programmēt (vai optimizēt) dažādas iekšējo orgānu funkcijas, un šo metodi izmanto arī praktiskajā medicīnā, lai palīdzētu pacientiem, kuriem tradicionālās metodes nelīdz.

Tas parasti notiek, ieoperējot elektroniskos implantus cilvēka smadzenēs, mugurkaulā, perifērajā nervu sistēmā vai muskuļos, ja tas nepieciešams kāda slikti funkcionējoša orgāna darbības stimulēšanai. Šo paņēmienu samērā plaši izmanto gan neiroprotezēšanā, gan dažādu maņu orgānu aizvietošanai. Zinātnes tālākais mērķis ir radīt biomorfiskas, no attāluma vadāmas robotveida ierīces un/vai funkcionālo elektrisko stimulāciju mākslīgo, cilvēka organismā implantēto, motoru kontrolei.

 

Kā sokas, kibercilvēk?

Vai iespējams ieprogrammēt mūsu smadzenes tā, lai tās domātu tieši tā, kā vajag? Vai varētu pienākt brīdis, kad datori kontrolēs un virzīs cilvēku domas? Lielbritānijas kibernētikas profesors Kevins Vorviks uzskata, ka jaunākie bionikas tehnoloģijas atklājumi varētu padarīt šādu zinātniskās fantastikas scenāriju par īstenību. Vismaz teorētiski tas ir iespējams.

Profesors uzskata, ka cilvēks attīstības ziņā varētu ieņemt tikai trešo vietu aiz intelektuālajām mašīnām un kiborgiem (cyborgs) - cilvēkiem ar implantētām mikroshēmām, kurus pilnveidojušas modernās tehnoloģijas. Kevins Vorviks jau gadiem ilgi nodarbojas ar robotizācijas pētījumiem un mēģina prognozēt cilvēces nākotni. Viņa robotizācijas cīņas sauciens ir: - Ja jūs nevarat viņus (robotus - G. K.) uzvarēt, pievienojieties viņiem! - Un viņš tieši tā arī domā un dara. Sabiedrībā daudzi viņu uzskata par civilizācijas glābēju, citi - par fanātiķi, futūristu un pareģi. Lai nu kā, zinātniskie eksperimenti, kurus viņš izdara pats ar sevi, ir visai drosmīgi. Kopā ar starptautisku robotizācijas pētnieku komandu 20 cilvēku sastāvā viņš izstrādā metodes, kā pašam sevi modernizēt. Kā gan tas izdarāms? Darbojoties efektīvā sava ķermeņa un prāta tiešsaistes režīmā (hot-wiring) ar datoru. 

Pirmo reizi Vorviks brīvprātīgi kļuva par izmēģinājuma trusīti jau 1998. gadā, kad viņa kreisajā rokā tika ieoperēts transponderis neliela (23x3 mm) silīcija čipa izskatā. Šī eksperimenta mērķis bija izpētīt, kā ar šādu implantu palīdzību varētu sazināties invalīdi ar smagām mugurkaula traumām, kā tie varētu sekmēt pacientu kustības.

Kļuvis par eksperimentālo kiborgu, Vorviks esot sajutis spēcīgu papildsaiti ar Londonas universitātes datoru, jo čips raidīja signālus uz uztvērējiem, kuri bija izvietoti visā universitātes ēkā, un no tiem - uz datoru. Tādējādi dators varēja sekot profesora kustībai un reaģēt, sakot labdien, atverot durvis un iededzot gaismu. Kā jau tas normālam datoram pieklājas. Eksperiments turpinājās deviņas dienas, un šai laikā profesors tiešām esot sācis justies kā datora integrāla sastāvdaļa, bet viņa sieva pat esot sākusi raizēties, vai datora spoks arī naktī neguļot viņu gultā.

Tā kā mikročips bija ievietots stikla caurulītē, bija bīstami to turēt zem ādas ilgāk par deviņām dienām, bet, kad tas izņemts, Vorviks esot teicis, ka bez tā jūtoties gluži kā izsists no sliedēm.

Pērnvasar, kad par kādreizējo operāciju liecināja tikai sīka rēta, profesors Vorviks ar neiroķirurga Ali Žamo (Jamous) palīdzību vēlreiz iejutās kiborga ādā. Šoreiz mērķi bija daudz drosmīgāki: transpondera implants tika pievienots tieši Vorvika rokas nervu audiem.

Nākamajā eksperimentā Vorvika sievai Irēnai arī tika implantēts līdzīgs čips, lai izpētītu, kā kustības, domas un emocijas var tikt pārraidītas no vienas personas uz citu. Šobrīd gan vēl nav atbildes uz jautājumu, kā pašu slēptāko domu lasīšana ietekmēs šī pāra turpmāko dzīvi. Ja, piemēram, Kevins, atrodoties Ņujorkā, izmežģītu potīti, vai Irēna tālajā Lielbritānijā justos tā, it kā savainota būtu viņa pati? Vai viņa varētu just tādas pašas sāpes kā Kevins? Acīmredzot uz šo jautājumu varētu atbildēt vienīgi kiborgs.

Šovasar profesors Vorviks plāno spert vēl vienu soli tuvāk kibercilvēkam, ļaujot implantēt silīcija čipu savās smadzenēs. Ķirurgi savienos silīcija čipu ar viņa kreisās rokas nervu galiem, un čips pārraidīs signālus starp smadzenēm un datoru. Vorviks cer, ka šajā eksperimentā viņa smadzenes reaģēs tāpat kā robots, kas ieprogrammēts, lai sameklētu vajadzīgos objektus ar skaņas signālu, nevis ar redzes palīdzību. Eksperiments parādīs, vai dators spēj nosūtīt tādus pašus skaņas signālus uz cilvēka smadzenēm. Vorviks uzskata, ka vienīgā iespēja, kā cilvēks varētu sacensties ar gudrajiem nākotnes robotiem, ir spēcināt homo sapiens smadzeņu darbību.

 

 

E-pasta vietā - domu pasts

Profesora Vorvika nākotnes vīzija ir, ka cilvēki un mašīnas sazināsies ar domu (varētu teikt arī - ar domu pasta) palīdzību. Viņš uzskata, ka, tikai meklējot ceļus, kā to sasniegt, cilvēce spēs izvairīties no izstumto sindroma laikā, kad datori būs daudz gudrāki par homo sapiens.

Jau tagad sākam aizvien vairāk pievērsties t. s. elektroniskajai medicīnai, kurai nākotnē varētu būt īpaši liela loma. Smagi slimiem pacientiem bieži jācieš nepanesamas sāpes, bet zinātnieki domā par iespējām ar mazas, zem ādas iešūtas mikroshēmas palīdzību radīt signālus, kas spētu pretoties sāpēm, tās samazinot vai pat neitralizējot. Pastāv arī iespēja, ka implanti varētu radīt visplašāko sajūtu spektru. Vorviks pat uzskata, ka būtu iespējams radīt alternatīvo sajūtu pasauli akliem un kurliem cilvēkiem, kurā viņi varētu redzēt un dzirdēt ar ultraskaņas un infrasarkano viļņu palīdzību. Tas varētu līdzināties sikspārņa sajūtām, kurš redz tumsā, kurā normāli cilvēki jūtas kā akli.

Pēc interneta materiāliem sagatavoja

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001