Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

LR2 digitālā studija

   

 

Latvijas Radio 2 ētera studija, no kuras jau kopš 31. janvāra 24 stundas diennaktī tiek raidīta vislabākā latviešu mūzika pasaulē, ir pirmā pilnībā digitalizētā studija Latvijas Radio. Varētu teikt, ka šīs studijas būve izvērtās par eksperimentēšanu ar jaunām tehnoloģijām ne tikai LR speciālistiem, bet arī sagādāja galvassāpes ražotājam - Holandes firmai D&R.

 

Kā tas notika

Studijas pamatā ir izmantota firmas D&R jaunākā digitālā ētera pults Sirius. Tās ražošana tika sākta tikai 2001. gada sākumā, izmantojot jaunākos Texas Instruments sasniegumus digitālajā audiotehnikā. Kā jaunai izstrādei pienākas, arī šai sistēmai bija jāizslimo vairākas bērnu slimības. Jau no paša sākuma kavējās pults piegāde. Tai sekoja atklājums, ka sistēma ir nestabila un mēdz uzkārties. Gan ražotājs, gan piegādātājs SIA Audio AE bija pretimnākoši. Pēc pamatīgas izpētes firma nomainīja speciālo miksera bloku un programmnodrošinājumu (pat vairākas reizes), kurā bija ieviesies kukainis (bug). Tikai janvāra beigās varēja atzīt, ka jaunā studija patiešām ir gatava darbam ēterā visu diennakti.

Šīs konceptuāli jaunās studijas būve ilga vairāk nekā pusgadu. Vispirms tika piemērota telpa studijas vajadzībām. Līdzšinējās telpas grīdas konstrukcija, kā vēlāk izrādījās, rada rezonansi zemākajās skaņas frekvencēs un nav īpaši piemērota studijai. Šo nepilnību daļēji izdevās kompensēt ar mūzikas CD plauktiem, kuri ir novietoti gar aizmugures sienu, un gobelēniem. Tā kā finansējums bija stingri ierobežots, jaunajā studijā pagaidām izmanto vecos Denon CD atskaņotājus. Pie trūkumiem varētu arī pieskaitīt izmantotos PC monitorus. Studijas ētera vajadzībām to ir veseli četri. Tos paredzēts nomainīt pret LCD tipa monitoriem.

Bet labo lietu jaunajā studijā ir daudz vairāk nekā trūkumu. Studijā ir ievietots logs, kas lieti noder Laika vērotāju programmai. Te izmanto arī Huger meteoroloģisko staciju. Samērā laba ir ventilācijas un kondicionēšanas sistēma. Firmas Audio AE speciālisti izveidoja īpašu galdu, kurā ir iebūvēta Sirius pults. Ir vērts pieminēt samērā labo Sirius konstrukciju - ērta lietošanā, daudz iespēju un ir diezgan vienkārši integrējamas citas iekārtas (CD atskaņotāji, MD aparāti u. c).

 

Sirius

Kas tad ir šī digitālā ētera pults? Tā ir ar PC vadāma un konfigurējama pults, kurai ir pilnībā digitalizēts audiotrakts. Sistēma sastāv no trim daļām - statnes, vadības moduļiem un PC. Pults statne sastāv no vairākiem ieeju/izeju moduļiem, kurus ir iespējams komplektēt pēc pasūtītāja vēlmēm. Pults ieejas var tikt organizētas kā analogās (A/D) līniju vai mikrofonu ieejas un digitālo (D/D) līniju ieejas. Katrā modulī ir četri stereoieeju bloki vai astoņi mono (mikrofonu) ieeju bloki. D/D moduļu blokus var konfigurēt arī kā digitālās izejas. D/D moduļu bloki ir spējīgi uztvert un raidīt AES/EBU (XLR), S/P-DIF, optika (toslink) formātos. Analogās ieejas signāls turpat modulī tiek pārveidots ciparu formātā (24 bit A/D konverteri). Kopumā uz 16 vājinātāju blokiem ir iespējams uzslēgt 64 ieejas un tikpat daudz izejas, kuras var būt tās pašas D/D vai analogās (D/A). Arī D/A moduļos ir 24 bit pārveidotāji. Analogās izejas, tāpat kā ieejas, ir organizētas uz XLR tipa spraudņiem. Vadības moduļu konstrukcija ir paredzēta, lai operators varētu strādāt tāpat kā ar parasto analogo pulti. Tie sastāv no motorizētiem vājinātājiem un ieejas jutības (gain) regulatoriem. PC ir paredzēts pults konfigurācijas uzstādīšanai, t. i., ieeju/izeju piesaistei konkrētiem vājinātājiem, kā arī citu noderīgu iespēju izmantošanai. Ļoti noderīga ir speciālā pults funkcija Panic, tā nodrošina pults atgriešanos izejas pozīcijā. Sīkāk par Sirius var izlasīt D&R mājas lapā: www.d-r.nl

 

Studija

LR2 ētera studijas aprīkojumā ietilpst Shure ražotais DJ mikrofons SM7, kā arī šīs pašas firmas trīs viesu mikrofoni MX412D. CD atskaņotāju klāstā ir vesels kokteilis - divi iepriekš pieminētie Denon DN-C630 atskaņotāji, Tascam CD-450 un par rezerves atskaņotāju tiek izmantots Pioneer PD 207, kas pultij ir pieslēgts ar optisko kabeli. Visu CD atskaņotāju vadība ir organizēta ar pults palīdzību (palaišana no vājinātāja - PLAY/PAUSE). Arī divus Sony MDS-JE770 minidisku atskaņotājus var vadīt ar pults vājinātājiem, šim mērķim izmanto oriģinālo MDS PS/2 interfeisu. Raidījumu programmas un reklāmas tiek atskaņotas no diviem PC, kuri ir saistīti ar Latvijas Radio skaņas serveri.

Arī ētera PC tiek vadīti no vājinātāja (ar joystick porta palīdzību). Genelec kontroles agregāti nodrošina ausij tīkamu skaņas frekvenču diapazonu. Vēl jāpiemin Rane ražotais austiņu pastiprinātājs MH-4, kuram ir četras austiņu pieslēgumu vietas. Ētera telefona līniju ar pulti salāgo Eela Audio hibrīds EA915, kas arī tiek vadīts no ētera pults. Programmas DJ un operatora vajadzībām Latvijas Radio tehnoloģijas laboratorijas speciālisti izgatavoja īpašu austiņu kontroles iekārtu. Tā nepieciešama, lai varētu operatīvi kontrolēt gan programmu, gan nākošo skaņdarbu (CUE). Izgatavoja arī programmas vadības ierīci, kas nodrošina operatīvu mikrofonu un telefonu pieslēgšanu.

 

Māris SKURBA

http://www.radio.org.lv/index.htm

http://lr2.radio.org.lv/Sakums.htm

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001