Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Tava personificētā televīzija

   

 

Straujā tehnoloģiju attīstība liek pasaulei nemitīgi mainīties. Dažas pašreizējās izmaiņas var pilnīgi pārveidot televīzijas industrijas tēlu. Tradicionālo push modeli (stingri noteiktu raidījumu pārraide) aizvieto uz patērētāju orientēta pull pieeja, kad klientam ir iespēja pašam izveidot savu televīzijas programmu. Šis process attīstās ļoti strauji, un acīmredzot cīņa jaunajā tirgus nozarē būs sīva.

 

Pārmaiņu laiks

Televīzija, telefonija, internets, elektroniskais pasts, fakss, spēles - visi šie pakalpojumi kļūst arvien tuvāki cits citam un jau tagad veido vienu veselu. Nākotnē visa informācijas plūsma tiks nogādāta līdz patērētājam vienā sistēmā (ar unificētu lietotāja interfeisu un vienotu apmaksu par tās izmantošanu).

Lai gan viss aprakstītais jau ir kļuvis par realitāti, tomēr daudziem no mums vajadzēs pagaidīt, pirms šādas unificētas sistēmas redzēsim savās mājās.

 

Starpnieku daudzums samazinās

Tradicionālais push televīzijas modelis, pie kāda esam pieraduši vairāk nekā 20 gados, paredzēja svarīgu lomu programmu veidotājam, raidkompānijām un tīkla operatoriem. Raidorganizācija izveido programmu, tīkla operators cenšas piedāvāt skatītājiem pēc iespējas vairāk kanālu.

Šī modeļa galvenais trūkums ir tas, ka patērētājs var noskatīties iemīļoto raidījumu tikai tajā laikā, ko piedāvā telekompānija.

Mūsdienās dzīves temps arvien palielinās, un katrs grib saņemt to informāciju, kas viņam ir nepieciešama, un tajā laikā, kad tas viņam ir ērtāk. Nākotnē lietotājs varēs vai nu pats izvēlēsies video un audio informāciju, kuru grib saņemt, vai arī to atlasīs unificētais bloks. Tas nozīmē, ka ierastā raidorganizācijas loma dokumentālu filmu, ziņu un sporta reportāžu, mākslas filmu un ziepju operu izvēlē tagad aiziet otrajā plānā.

Līdz ar to starpnieku skaits samazināsies ne tikai internetā, bet arī televīzijā. Lai gan modeļa pull ietvaros patērētājs pats izvēlēsies raidījumus, kurus grib redzēt, raidorganizācijas pilnīgi netiks izslēgtas no šī procesa. Tās atteiksies no raidījumu programmu sagatavošanas visiem skatītājiem un radīs videoportālu sistēmu - personificētu raidījumu komplektu konkrētajam lietotājam.

 

Tehniskās iespējas

Pasaule, kurā katrs lietotājs saņem personificētu audio, video un citas informācijas plūsmu, nevar eksistēt bez plašiem informācijas kanāliem. Lai gan kanālu platums starp programmu (raidījumu) radītājiem un tīkla operatoriem, no vienas puses, un tīkla operatoriem un lietotājiem, no otras puses, pastāvīgi palielinās, to caurlaides spēja joprojām nav pietiekama, lai nodrošinātu pasūtītā informācijas apjoma pārraidi reālajā laikā. Pavadoņu, virszemes un pat kabeļu sakaru caurlaide ir ierobežota un acīmredzot nevarēs pārsūtīt tos milzīgos informācijas apjomus, kuri radīsies, ja katrs lietotājs izmantos pasūtītas informācijas plūsmas saņemšanas pakalpojumu.

Viens no iespējamiem šīs problēmas risinājumiem ir informācijas ielikšana cash atmiņā vēlākai izmantošanai. Šim procesam ir jānotiek atbilstošas raidorganizācijas līmenī tīkla operatora mezglos vai pat lietotāja mājās. Informācijas ievietošanu cash atmiņā veiksmīgi izmanto interneta tehnoloģijās un drīzumā - arī audio un video informācijas pārraidei.

Lokāla informācijas ievietošana cash atmiņā kļūst ļoti noderīga personificēto informācijas plūsmu problēmu risināšanai. Tas ir labākais, ko var izmantot, lai neradītu tīkla operatoru pārslodzi.

 

Personal TV

Philips, sadarbojoties ar Microsoft, izstrādājis uzlabotu TV platformu, kas atbalstīs lielu jaunu produktu kategoriju klāstu, kas ietver Interaktīvo TV un ļauj skatītājam aktīvi piedalīties raidījumu veidošanā, Personal TV, kas ietver ciparu videodekoderu un programmu, kura atlasa mīļākos raidījumus un ļauj personalizēt kopēju TV koncepciju, un Internet TV, kas atver pieeju internetam, izmantojot parasto televizoru.

Lai izskaidrotu Personal TV sistēmas būtību, var izmantot analoģiju ar ledusskapi, kurš tajā laikā, kad saimnieks guļ vai atrodas darbā, pats piegādā tos produktus, kurus iemītnieki visbiežāk ēd.

Personal TV strādā tādā pašā veidā, tikai ēdienu un dzērienu vietā piegādā iemīļotos raidījumus. Sistēma izseko simtiem raidījumu dažādos kanālos. Tīkla sadalīšanas sistēmai ir atbilstošs intelekta līmenis, lai efektīvi izvēlētos raidījumus. Ņemot vērā patērētāja parasto izvēli, tā pati rada individuālu profilu katram skatītājam. Protams, pastāv arī individuālās izvēles aizsardzības sistēma, lai šo informāciju neizmantotu nelikumīgi.

Izmantojot informāciju, kas tiek uzkrāta personālajā profilā, Personal TV sistēma var precīzi noteikt visus tos raidījumus, kas patīk konkrētajam skatītājam, un viņš nepalaidīs garām nevienu tikai tādēļ, ka, piemēram, bijis atvaļinājumā un aizmirsis ieprogrammēt videomagnetofonu. Visi viņu interesējošie radījumi tiks ierakstīti unificētajā blokā.

Personal TV ļauj izmantot daudzas iespējas raidījumu translācijas laikā. Ja skatīšanās ir jāpārtrauc (piemēram, zvana telefons), tad, nospiežot pauzes pogu, vēlāk to varēs turpināt tieši no tā brīža, kad tika nospiesta pauze. Turklāt būs iespēja iepazīties ar neredzētajiem raidījumiem ātrās skatīšanās režīmā. Un, protams, varēs izmantot programmas epizožu un interesantāko momentu apskati.

Sadarbojoties ar pavadoņu uztvērēju piegādātāju DirecTV un izmantojot TiVo tehnoloģiju, Philips demonstrējis Personal TV Amerikas Savienotajās Valstīs. Firmu TiVo dibināja 1997. gadā Holivudas speciālo efektu tehnoloģiju un video-on-demand (videoierakstu atskaņošana pēc pieprasījuma) speciālisti. Viņi arī ir Personal TV idejas pamatlicēji.

 

TIVO PTV 100

Philips sadarbībā ar TiVo ir izstrādājusi uztvērēju TIVO PTV 100, kas televīzijas skatītājiem sniedz jaunu iespēju kompleksu: ļauj pauzēt, pārtīt, apskatīt videomateriālu pa kadram un nekavējoties atkārtot tiešraides digitālā kvalitātē, automātiski ieraksta mīļākās televīzijas pārraides, viegli atrod un ieraksta pārraides pēc nosaukuma, kategorijas, laika vai kanāla, tās var ierakstīt vienreiz vai visu sezonu.

 

Kompresijas metode

MPEG2-MP/ML augstas kvalitātes DTV vajadzībām.

Procesors

Jaudīgs Power PC, kas strādā Linux vidē.

Cietā diska ietilpība

20, 30 vai 60 stundas - atkarībā no konfigurācijas.

Ieejas

Cable-Ready Tuner, S-Video un kompozītā videoieeja (atbilst visiem ASV standartiem).

Izejas

RF, S-Video un divas kompozītās videoizejas.

Distances vadības pults

30 pogas, ir programmējama TV/AV vadīšanai

Kanālu pārslēgšana

Kanālu un strāvas kontrole kabeļtelevīzijas un satelīttelevīzijas blokiem caur seriālo vai infrasarkano pieslēgumu.

Telefons

Nepieciešams RJ-11 pieslēgums telefona līnijai.

Izmēri

17x13x4 collas

Savietojams

Ar visām ASV kabeļtelevīzijām, satelītu (DBS) un zemes apraides sistēmām.

 

 

Personificēta reklāma

Priekšrocības, ko Personal TV sniedz lietotājiem, ir acīmredzamas. Arī reklāmdevējiem šis projekts atklāj jaunas iespējas.

Tā ir pirmā reize televīzijas pastāvēšanas laikā, kad reklāmdevēji var pilnīgi precīzi noteikt savu mērķgrupu kopējā televīzijas skatītāju auditorijā, ņemot vērā personiskās vēlēšanās, vaļaspriekus, dzīvesveidu utt. Tādā veidā, izmantojot Personal TV sistēmu, skatītāji saņems reklāmu, kas atbilst viņu interesēm. Var izveidot arī atpakaļsaiti ar reklāmdevēju, kura dos iespēju iegādāties preces interaktīvā režīmā.

Uz personificētas reklāmas plūsmas rēķina raidorganizāciju un tīkla operatoru ieņēmumi var krietni palielināties.

 

Mājas tīkls

Ir skaidrs, ka Personal TV nav tikai televīzija. Kā domā Philips speciālisti, tā kļūs par saiti, kas apvieno pavadoņu, kabeļu un telefona informācijas kanālus ar dažādām mājas tehnikas ierīcēm.

Šobrīd ir dažādas mājas tīkla izveidošanas tehnoloģijas. Dažas no tām tirgū ir jau diezgan ilgi (USB un IEEE 1394), bet to efektīvai turpmākajai lietošanai vajag ierīkot jaunus vadus. Citas tehnoloģijas izmanto jau instalētās vadu sistēmas, piemēram, HomePNA izmanto telefona vadus. Maksimāli ērtu instalēšanu nodrošina bezvadu tehnoloģijas, tomēr to kanāla caurlaides spēja ir ierobežota. Ļoti perspektīva šajā ziņā ir Wireless 1394 un Bluetooth.

Philips Semiconductors ir pirmā firma, kas pierādījusi bezvadu 1394 standarta efektivitāti, demonstrējot šo sistēmu ar Wi-LAN (Wireless Local Area Network) palīdzību. Izmantojot Wi-LAN patentēto W-OFDM (Wideband Orthogonal Frequency Division Multiplexing) un MPEG-SCOPE tehnoloģijas, kas ģenerē divas MPEG2 datu plūsmas, demonstrācija bija balstīta uz bezvadu 1394 standartu, kas darbojas 2,4 GHz frekvencē ar datu pārraides ātrumu 22 Mbit/s. Tas pierādīja, ka bezvadu standarts IEEE 1394 uztur lielu datu plūsmas ātrumu, kas ir nepieciešams mājas multimediju tīklam, tādā veidā nodrošinot stabilu pārraidi mājas apstākļos, kur tīkla veiktspēja parasti samazinās atstarotu un parazītisku signālu dēļ. Nemitīgi uzlabojot veiktspēju, Philips Semiconductors ir palielinājis bezvadu 1394 modeļa ātrumu līdz 30 Mbit/s un pašlaik tiek pētīti risinājumi jaunajam 802.11a standartam, kas strādā 5 GHz frekvencē, nodrošinot 54 Mbit/s.

Tā kā Personal TV unificētais bloks tiek pieslēgts gan ārējam, gan iekšējam tīklam, tas kļūs par visu tīklā saslēgto ierīču komunikācijas centru.

 

 

Pēc interneta materiāliem sagatavoja

Marina VĒVERE

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001