Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Pašvaldībām būs vienota programmatūra

   

 

Sākot 21. gadsimtu, Latvijā ir izveidotas un darbojas virkne valsts nozīmes reģistru un informācijas sistēmu. Nevienu vairs neizbrīna Iedzīvotāju reģistra, Uzņēmumu reģistra, Nodokļu maksātāju reģistra, Kadastra reģistra, Ceļu satiksmes un drošības direkcijas u.c. informācijas sistēmu iespējas. Šo reģistru uzkrātā informācija ir nepieciešama valsts un pašvaldību institūciju ikdienas darbā, tajos bieži notiek izmaiņas. Ideja par reģistru un valsts nozīmes informācijas sistēmu apvienošanu vienotā sistēmā ar nosaukumu Megasistēma SP lasītājiem jau ir labi pazīstama. Tomēr, lai teorija pārvērstos praksē, nepieciešams vēl vairāk uzlabot uzkrāto datu kvalitāti. Būtisks nākamais solis tiek realizēts ar a/s DATI palīdzību. Par to SP stāsta a/s DATI Latvijas reģiona vadītājs M. Comp. Sc. Uldis SMILTS.

                            

 

Datu apmaiņa starp reģistriem

2000. gada 14. martā pieņemtie Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi Nr.104 Par integrētas valsts nozīmes informācijas sistēmas (megasistēmas) izveides nodrošināšanu:

·         paredz jaunu informācijas sistēmu izstrādes laikā izmantot Megasistēmā sasaistīto informācijas sistēmu datus;

·         aizliedz pieprasīt un vākt no iedzīvotājiem un juridiskajām personām, apkopot un atkārtoti uzkrāt datus, kas ir pieejami kādā no Megasistēmā sasaistītajām informācijas sistēmām.

Starp valsts nozīmes reģistriem un informācijas sistēmām ir realizēti un darbojas savstarpējās datu apmaiņas mehānismi. Valsts nozīmes reģistri un informācijas sistēmas pārsvarā tiek darbināti Rīgā un rajonu centros, bet konkrētie informācijas sistēmās izmantotie dati reāli nāk no visas Latvijas teritorijas. Līdz ar to samilzusi valsts nozīmes reģistros un informācijas sistēmās uzkrāto datu nepietiekamās kvalitātes problēma. Vienīgā iespēja uzlabot datu kvalitāti ir izmantot datu uzkrāšanas programmatūru vietās, kur konkrētie dati rodas.

Šādā situācijā valstiski svarīga kļūst informācijas sistēmas izstrāde pašvaldību vajadzībām. Šī sistēma jāizstrādā atbilstoši prasībām, kādas ir izvirzītas valsts nozīmes informācijas sistēmām (1996. gada 19. marta Ministru kabineta noteikumi Nr. 70 Par valsts nozīmes datorizēto informācijas sistēmu statusa piešķiršanas kārtību un tehniskās realizācijas prasībām), un tai jāspēj veikt nepieciešamo datu apmaiņa ar valsts nozīmes reģistriem un informācijas sistēmām. Protams, nedrīkst no vanniņas kopā ar ūdeni izliet pašu bērnu - pašvaldību informācijas sistēmai jānodrošina pašvaldību vajadzībām nepieciešamā funkcionalitāte. 

 

PVIS - pašvaldību ieguvums

Ar izpratni vērtējot IT jomā vēl veicamo darbu prioritātes, Pašvaldību vienotās informācijas sistēmas (PVIS) izveidei piešķirts finansējums no valsts investīciju programmas līdzekļiem, kas ļaus PVIS programmatūru bez maksas nodot lietošanā pašvaldībām. Gatavojot projekta pieteikumu valsts investīciju programmai, Satiksmes ministrijas vadībā veikta pašvaldību apsekošana, apzināta pašvaldībās pieejamā datortehnika un tās pieslēgums internetam, kā arī izmantotās programmatūras un datorspeciālistu pieejamība. Kopumā stāvoklis bija ļoti neviendabīgs. Lielajās pilsētās IT jautājumi ir sakārtoti Latvijas labākās pieredzes līmenī, bet lauku pašvaldībās bieži vien nav nekā.

Jau projekta pieteikuma sagatavošanas laikā izstrādātas pašvaldību vienotās informācijas sistēmas izveides konceptuālās nostādnes (Latvijas Universitātes izpildījumā). Tās turpmāk tika izmantotas kā pamats PVIS veidošanas procesā. Nopietni programmatūras izstrādes aktivitātes PVIS projekta ietvaros tika sāktas 2001. gadā, kad veicamo darbu sarakstā tika iekļauta:

·         PVIS koncepcijas pilnveidošana un izstrāde saskaņā ar Latvijas Universitātes izstrādātajām konceptuālajām nostādnēm;

·         personu un to dzīvesvietas apakšsistēmas pilnveidošana, realizējot dzimtsarakstu apakšsistēmu;

·         nekustamā īpašuma uzskaites un nodokļu administrēšanas apakšsistēmas realizācija, nodrošinot to sasaisti ar kadastra, adrešu un iedzīvotāju reģistriem;

·         pašvaldību centrālā portāla pirmās kārtas izstrāde.

Zinot lauku pašvaldību reālās līdzfinansējuma (ne)iespējas, tika izvirzīta prasība radīt tādu programmatūru, kura atbilst prasībām par valsts nozīmes informācijas sistēmu izstrādi un vienlaikus neprasa no pašvaldībām lielus ekspluatācijas izdevumus.

Šīs savstarpēji pretrunīgās un nozīmīgās prasības a/s DATI speciālistiem izdevās eleganti apmierināt, piedāvājot PVIS programmatūru veidot kā interneta tipa programmatūru, kura darbojas komplektā ar datu bāzu vadības sistēmu (turpmāk tekstā - DBVS) InterBase. Šī DBVS tika izvēlēta divu apsvērumu dēļ: InterBase ir klienta servera pieeju atbalstoša DBVS, kura lieliski spēj darboties uz vidējas jaudas darba stacijas; šīs DBVS klienta  servera licences ir bezmaksas. InterBase nodrošinātās iespējas atbilst 1996. gada Ministru kabineta noteikumu Nr.70 punktam 13.2, kas noteic, ka, izstrādājot Valsts nozīmes datorizēto informācijas sistēmu, jāizmanto daudzlietotāju datu bāzu vadības sistēmas ar klienta servera tehnoloģiju. Izstrādātā programmatūra spēj darboties uz atsevišķas vidējas jaudas darba stacijas, turklāt programmatūru infrastruktūras uzlabošanās gadījumā ir iespējams pārkonfigurēt darbam jaunajos apstākļos bez izmaiņām programmatūrā.

Lai gan PVIS izstrādes termiņi bija saspringti, a/s DATI atvēlētajā laikā pabeigusi konkursa nolikumā paredzētos darbus. Ar izstrādāto PVIS programmatūru iepazīstināti ne tikai projekta pasūtītāji - Pašvaldību lietu pārvaldes darbinieki un izstrādāto programmatūru gala lietotāji Latvijas pašvaldībās -, bet arī ieinteresētās Valsts Zemes dienesta, Iedzīvotāju reģistra un Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta personas. 2002. gada martā paredzēts sākt izstrādāto programmatūru izmantošanu Latvijas pašvaldībās, kurām pašām būs jāsedz tikai uzturēšanas izmaksas. Līdz ar to pašvaldību rīcībā nonāks moderna programmatūra, kura būs ne tikai būtisks atbalsts pašvaldību ikdienas funkciju veikšanā, bet arī ļaus realizēt elektronisku datu apmaiņu starp pašvaldībām un valsts nozīmes reģistriem un informācijas sistēmām.

Darbu veikšana saspringtajos termiņos nebūtu iespējama bez lemtspējīgas projekta vadības padomes, kurā darbojās gan Pašvaldību lietu pārvaldes, gan Pašvaldību savienības, gan programmatūru gala lietotāju, gan izstrādātāju pārstāvji.

Šīs modernās informācijas sistēmas iespējas neapšaubāmi padarīs pašvaldību darbu daudz ražīgāku, atšķetinās datu apmaiņas problēmas, kā arī veicinās e-vēju straujāku izplatību e-Latvijā.

 

 

DATI grupa

Ganību dambī 17a

Rīgā, LV-1010

Tālr. 7067777

Fakss 7821457

www.dati.lv

e-pasts market@dati.lv

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001