Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mīklainā ripa - DVD

   

 

Kad tirgū parādījās pirmās ripiņas, nekas tā īsti neliecināja par to dzīvīgumu un spēju modificēties. Turpretī tagad ne viens vien jūtas apmulsis daudzo apzīmējumu priekšā: DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM. Burtu kombinācijas pat ļoti atgādina prāta asināšanas mīklu: - Kurš apzīmējums ripiņai atbilstošāks? Taču tas tā tomēr nav, jo universālajai ripai vai precīzāk - universālajam digitālajam diskam (DVD) - ir vairākas versijas, kas paredzētas dažādiem mērķiem.

 

Universālais digitālais disks

 

Ar CD universālajam digitālajam diskam ir tikai vizuāla līdzība, jo tā iespējas ir nesalīdzināmi lielākas. Tā kā - lai nolasītu DVD diskus, vajadzēs iegādāties speciālu iekārtu, taču tā tikpat labi spēs lasīt arī CD-ROM diskus un CD audiodiskus. DVD kļuva par milzu izrāvienu informācijas ietilpības ziņā salīdzinājumā ar savu priekšteci. CD diskā var ierakstīt 800 MB datu, bet uz vienslāņa DVD var saglabāt 7,4 GB, savukārt divslāņu DVD - līdz 8,5 GB, un tas nebūt nav viss. DVD var ierakstīt ne tikai divos slāņos, bet vēl arī uz abām pusēm, līdz ar to datu ietilpība palielinās līdz pat 17 GB.

Tā DVD spēj veikt to, ko nespēja CD, - saglabāt lielāku informācijas daudzumu, kas ļauj palielināt mūzikas un video kvalitāti, ievietot vairāk papildinformācijas. Tagad DVD ietilpstošais datu daudzums spēj apmierināt arī tos datorspēļu vai enciklopēdiju ražotājus, kuriem iepriekš bija nepieciešami pāris CD-ROM. Kā CD-ROM diski, tā arī DVD glabā datus šūnās, kuras izvietotas uz spirālveida ceļa, tas savukārt izvietots uz atstarojošas metāliskas virsmas, kas pārklāta ar plastikātu. DVD nolasīšanas ierīcēs izmantotais lāzera stars slīd pāri šūniņām, un šis lāzera stars ar uztverošās iekārtas palīdzību tiek interpretēts vieninieku un nuļļu veidā. Parastajā CD-ROM iekārtā viļņu garums ir 780 nanometri, bet DVD iekārta izmanto lāzera staru ar 650 vai 635 nanometru viļņu garumu. Nākošais jaunievedums -sektoru formāts, kas nodrošina drošāku kļūdu korekciju, ja tādas rodas, kā arī uzlabota kanālu modulācija.

 

DVD modifikācijas

Pavisam ir četras DVD modifikācijas, no kurām optiski atšķirt iespējams tikai divas.

Pirmais - single side/single layer (vienpusējs vienslāņa) DVD. Šis ir pats vienkāršākais variants. Datu ietilpība - 4,7 GB, kas ir par septiņām reizēm vairāk nekā CD diskam. Otrais - single side/dual layer (vienpusējs divslāņu) DVD. Šāds disks sastāv no divām kārtām, kas ļauj palielināt datu ietilpību līdz 8,5 GB. Trešais - double side/single layer (abpusējs vienslāņa) DVD. Diskam var ierakstīt abas puses (ietilpība 9,4 GB). Pēdējais tips - double side/double layer (abpusējs divslāņu) DVD. Tā ietilpība - 17 GB. Ja ņem vērā to, ka daži datori tiek piedāvāti ar 10 GB cieto disku, tad viens šāds DVD var ne tikai aizvietot cieto disku, bet arī nodrošina par 70 procentiem lielāku ietilpību. Te gan jāpiebilst, ka DVD-R un DVD-RAM disku ietilpība ir attiecīgi 3,95 un 2,58 GB katrā pusē. Ja tiek nopirkts šāds abpusējs disks, tad ietilpība palielinās divas reizes.

DVD-ROM veic tās pašas funkcijas, ko CD-ROM, bez kura mūsdienu dators jau vairs nav iedomājams. Lielākās atšķirības ir datu lasīšanas ātrumā, ko var aprēķināt pēc ļoti vienkāršas attiecības 9:1 -DVD-ROM griežas ar 1x, CD-ROM - ar 9x. Pašlaik ir pieejami CD-ROM lasītāji ar 52x un DVD ar 8x, kas ir 72x CD-ROM. Diskus, ko ievietot šādā lasītājā, var sagatavot DVD-R un DVD-RW rakstītājā.

 

DVD-R  un DVD-RW  -- DVD-R un DVD-RW ir līdzīgi. DVD-R lieto, lai tikai vienreiz ierakstītu DVD disku un to atskaņotu. DVD-RW ir rakstītājs ar pārrakstīšanas iespējām, kas nozīmē, ka disku var pārrakstīt vairākkārt. Ar šādiem rakstītājiem var veidot DVD, ko var skatīties mājās, lietojot atskaņotāju. Programmu nodrošinājums, lai ierakstītu DVD no safilmētiem materiāliem, nav ļoti liels. Cenas un ērtības ziņā tirgus līderi noteikti ir Pinnacle Express līnijas produkti, jo programmai, ar kuru strādā lietotājs, ir draudzīgs interfeiss, un tā ir ātri saprotama.

Pinnacle ir laidis klajā jaunu produktu, kurš drīz parādīsies arī pie mums, - Studio Deluxe. Šī programmu pakete apvieno divas jau zināmās produktu līnijas - Studio un Express. Studio Deluxe paketē ietilpst karte, kas materiālu datorā ļauj saglabāt gan no digitālā, gan analogā avota.. Taču Deluxe piedāvā radīt DVD, ko līdz šim Studio nebija iespējams izdarīt - veidot individuālu DVD sākuma izvēlni un izvietot samontēto materiālu sev tīkamā secībā.

Ierakstot DVD diskos video un skaņu, tiek izmantota datu kompresēšanas tehnoloģija MPEG-2. Īpaša procesa rezultātā MPEG-2 formāts nodrošina lielisku videoattēla kvalitāti. Gandrīz visi digitālie dati, kas nodrošina videosignālu, tiek dublēti - tiek nodrošināta rezerve un tie tiek sakompresēti bez zudumiem attēla kvalitātē.

Dekodējot MPEG-2 video, ir nepieciešama speciāla aparatūra - īpaša karte ar dekodējošu procesoru, kas parasti jau ir komplektā ar DVD iekārtu, vai arī Pentium II procesors, kura skaitļošanas jauda tiek izmantota dekodēšanai ar programmatūras palīdzību.

DVD-RAM

DVD-RAM vizuāli izskatās citādāk. Tas ir DVD disks, kurš ir ielikts disketei līdzīgā apvalkā. Ir divi DVD-RAM tipi: pirmais ir ieslēgts neatdalāmā apvalkā, bet otrā tipa diskus ir iespējams izņemt no šī apvalka. Galvenās atšķirības: disku var pārrakstīt 100 reižu vairāk nekā ar DVD-RW rakstītāju un tas neiespaidojas, ja tiek magnetizēts. Negatīvais - disku var spēlēt tikai DVD-RAM iekārtā, taču jaunākās DVD-ROM iekārtas spēj nolasīt informāciju no otrā DVD-RAM tipa diska.

DVD sniedz lielas iespējas gan izklaidē, gan izglītībā, iespēju skatīties videofilmas ar izcilu attēla un skaņas kvalitāti.

 

Madars GINTERS

Eksperts Pro menedžeris

Tālr. 7624900

Madars.Ginters@eksperts.lv

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001