Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

BBC fenomens

   

- Tu esi ?oti svar?gs cilv?ks Latvij?

 

BBC (British Broadcasting Company) radiostacija ir ne vien viena no pirmajām, bet joprojām arī viena no populārākajām pasaulē. To regulāri klausās aptuveni 150 miljonu cilvēku. Ne mazāk populāras ir arī BBC televīzijas programmas. Latvijas okupācijas gados BBC  ziņu programmas bija aizliegtā informācijas avota statusā, bet tāpēc vēl jo vairāk iecienītas.   Nu jau trīs gadus Latvijā notiek licencēta BBC programmu retranslācija, un oficiālais BBC retranslācijas licences turētājs ir SIA Krebs TV  un tās dibinātājs Raimonds KREICBERGS. Viņš stāsta SP par BBC darbības īpatnībām un pāreju uz digitālo laikmetu.

 

- Kā sākās sadarbība ar BBC?

- Tā kā BBC zināja, ka es esmu satelītlietotāju grupas pārstāvis Latvijā, Merlin Communications piedāvāja izveidot partneruzņēmumu. Tiesa, paredzētais kopuzņēmums gan nesanāca, jo viņi saprata, ka tik lielām zivīm Latvijas ezeri ir par seklu. Tāpēc BBC pārskaita naudu par retranslāciju un es to tālāk nododu LVRTC. Protams, tas nozīmē, ka mēs kopīgi ar LVTRC atbildam arī par kvalitāti un pastāvīgi cenšamies to uzlabot. Mana licence attiecas uz 100,5 MHz FM diapazonu, t.i., BBC World Service angļu valodā, kas raida 24 stundas diennaktī.

- No kurienes notiek BBC retranlslācija?

- Raidām no Zaķusalas torņa, no 250 m augstuma. Tur ir uzstādīts ļoti kvalitatīvs raidītājs, un signāla uztveršanas zona ir 50 kilometru rādiusā, lai gan gluži laba dzirdamība ir arī vēl tālāk, piemēram, Siguldā un pat Valmierā - augstākās vietās. Īpaši sekojam signāla kvalitātei Jūrmalā, jo tur reizēm saklausāms traucējumu fons. Acīmredzot būtu jāpalielina raidītāja jauda. Jūrmala ir īpaši svarīga arī tāpēc, ka tur atrodas Valsts prezidentes un arī vairāku valstu (to skaitā Anglijas) vēstniecību rezidences, kur regulāri klausās BBC.

- Pašreizējā licence nosaka, ka BBC var uztvert Rīgā un tās apkārtnē. Vai neesat domājuši par raidīšanu plašākā teritorijā?

- Varētu raidīt pat visā Latvijā, ja būs interese. Jūlija vidū uz Rīgu atbrauks BBC un Merlin Communications pārstāvji, tad pētīsim iespēju raidīt vidējos viļņos.

- Latvijā taču vairs neraida vidējo viļņu diapazonā.

- Bet pasaulē  raida! Ja visā Baltijā BBC būtu iespējams raidīt vidējos viļņos gan krievu, gan angļu valodā, klausītāju noteikti netrūktu. Protams, raidīšana vidējos viļņos maksā dārgāk, toties tur ir ļoti laba signāla izplatība. Vidējie viļņi labi dzirdami visur – var klausīties pat pagrabā. FM diapazonā grūti nodrošināt tādu skaņas kvalitāti.

- Kas īsti ir BBC fantastisko panākumu pamatā?

- Labas tradīcijas, pati aktuālākā informācija un ... abonentmaksas. Piemēram,  katra Anglijas mājsaimniecība vidēji maksā 5-6 mārciņas mēnesī par BBC1, BBC2 (TV kanāli) un sešiem BBC radiokanāliem. Tagad zemes ciparu televīzijā palaists arī BBC4 un īpašs kanāls bērniem.

- Noteikti svarīgi ir arī tas, ka BBC ir valsts īpašums.

- Jā, tas ir valsts monopols. Turklāt BBC World Service un BBC World finansē Ārlietu palāta no valsts budžeta.

- Vai britu valdība finansē arī  BBC digitalizācijas procesus?

- Jā, tā sākusi finansēt ciparu radio. Jau gadus divus visā valsts teritorijā izveidots digitālais tīkls un darbojas Digital Audio Broadcast. Zīmīgi, ka BBC6 izveidojās tikai tāpēc, ka parādījās ciparu apraide: varēja sakompresēt un izplatīt vēl vienu kanālu. Protams, arī komerciālās apraides kompānijas sākušas veidot digitālo tīklu, jo tas tomēr nozīmē plašākas iespējas un lielāku daudzveidību: vienā audiokanālā var raidīt  desmit radiostacijas. No biznesa viedokļa negatīvi ir tas, ka sarūk katras raidorganizācijas ieņēmumi par reklāmu, jo kanālu vairāk, bet kopējais reklāmas apjoms - tas pats.  Nevajadzētu aizmirst arī  to, ka pats digitālais radioaparāts (DAB) ir visai dārgs - sākot no 200 sterliņmārciņām. Tādēļ šobrīd tos pārsvarā iegādājas tehnofani, kopumā aptuveni divi procenti Anglijas iedzīvotāju. Pārsvarā visa Anglija klausās FM, un viņi ir apmierināti. Arī vidējie viļņi Anglijā ir ļoti populāri.

- Vai Anglijas valdība finansē arī pāreju uz ciparu televīziju?

- Nē, tur iesaistīta NTL kompānija (tā ir kas līdzīgs mūsu LVRTC). Tā ir ļoti liela raidorganizācija, un tās centrālais birojs atrodas Amerikā. NTL vēl gluži nesen bija uz bankrota robežas, bet vairāku banku kredīti to izglāba.

 

Sakariem Anglijā BBC izmanto NTL, bet starptautiskajiem sakariem - Merlin Communications pakalpojumus. BBC agrāk bija sava struktūra, bet tā pārgāja Merlin rokās. Lai gan BBC ir valsts uzņēmums, bet tā tehniskās struktūras ir privatizētas.

- Ja valdība nebūtu izlēmusi, ka ir jāpariet uz ciparu televīziju, nekas nebūtu noticis?

- Es domāju, ka nē. Sākumā parādījās iespēja raidīt ciparu signālu caur satelītiem - sāka piedāvāt lielu programmu klāstu. Lai varētu konkurēt ar satelīttelevīziju, zemes televīzijai (un radiostacijām) bija jāsāk piedāvāt iespēju raidīt MPEG-2 formātā.

- Kādi ir BBC konkurenti?

-Privātās radiostacijas  - atsevišķi grupējumi, kuros vidēji ir 30 radiostacijas vienā grupējumā. Tās pelna ar reklāmu un arī izmanto ciparu pārradi – piemēram, Capital Gold un Capital Radio. Viņi raida gan analogajā sistēmā, gan paralēli arī ciparu. 

- Kāpēc radiostacijas pāriet uz ciparu pārraides režīmu?

- Lai varētu saviem klientiem piedāvāt kaut ko jaunu – vairākas programmas, automātiskos pārraides režīmus - lai varētu efektīvāk konkurēt. Tomēr dzīvās programmas ir ļoti populāras – pat naktī lielākās radiostacijas piedāvā dzīvas programmas (talk radio).

- Kādas ir ciparu televīzijas kompānijas Anglijā?

-B Sky B (viņi raida no satelīta), ka arī On digital un  ITV (zemes televīzija). Tās strādā, izmantojot NTL pakalpojumus. 

- Kāda Anglijā ir ciparu uztvērēju izplatīšanas stratēģija?

Pārsvarā  uztvērējus ražo Pace firma un piedāvā tos dīleriem.

Valsts nedotē uztvērēju iegādi.

-Cik maksā uztvērējs?

-Lētākais maksā aptuveni 150 ASV dolāru – tas ir uztvērējs tā saucamajiem brīviem kanāliem. Anglijā ir ļoti populāri brīvie kanāli, par kuriem nav jāmaksā abonēšanas maksa. Tādu ir 16. Šī iemesla dēļ nobankrotēja ITV – cilvēki negrib maksāt par televīzijas skatīšanos. Satelīttelevīzija jau ir izsmēlusi šo tirgu – tiek piedāvāti tūkstošiem kanālu - tāpēc maksas kanāliem konkurēt ir ļoti grūti. Izņemot Angliju, bezmaksas televīzija ir vēl tikai Vācijā.

- Kādus integrētos (interaktīvos) pakalpojumus piedāvā telekompānijas Anglijā?

- Interaktīvā televīzija nav īpaši populāra. Ieguldījumi interaktivitātes nodrošināšanai neatmaksājas. Open TV (firmas, kas piedāvā interaktivitāti televīzijā) ienākumi nav pārāk lieli. Lai veidotu atgriezenisko saiti, ir nepieciešams papildus tehniskais nodrošinājums, kas prasa papildus izmaksas. Integrētos pakalpojumus piedāvā pārsvarā satelīttelevīzijas operatori.

- Kāpēc BBC ir tik ļoti populārs?

- BBC piedāvā ļoti daudzveidīgu programmu. Lielu popularitāti ir ieguvuši tematiskie raidījumi – piemēram, izklaidējošās programmas, ziņas 24 stundas, jauniešu kanāls, tagad ir jauns bērnu kanāls - CBB.

B Sky B arī ir ļoti populārs – piedāvā ap 200 programmām. Tas ir izveidojis milzīgu ciparu satelītu tīklu un viņiem nav neviena konkurenta. Tāpēc pazemes televīzijai ir grūti konkurēt. Savukārt kabeļu televīzijas priekšrocība ir tā, ka tur var ļoti ātri izveidot interneta pakalpojumus, ko nevar tik ātri un labi izveidot satelīttelevīzijā. Kabeļtelevīzija un satelīttelevīzija konkurē savā starpā. Galvenais  - ir kanālu daudzveidība. Tas šajā gadījumā ir veiksmes noslēpums. Es uzskatu, ka ciparu televīzija var darboties tikai tur, kur ir ļoti liels abonentu skaits. Savādāk izdevumi neatmaksājās. Globāli var teikt, ka ciparu televīzijas ievadīšana pasaulē pārsvarā ir apstādināta.

- Ko cilvēki pārsvarā skatās?

- Vislabākais noiets ir ziņām ir informatīviem raidījumiem.

- Kāda Anglijā ir situācija ar televīzijas karšu pirātismu?

- Anglijā ļoti labi strādā pirātisma apkarošanas likumi – tāpēc šī problēma tur ir atrisināta. Ja kaut kur parādās nelegāls karšu tirdzniecības avots, to praktiski nav iespējams slēpt. Sods pirātiem ir paredzēts ļoti bargs – cietuma izslodzījums un  īpašuma konfiskācija.

Televīzijas kartes nav iespējams viltot – pirātiskas kopijas parādās tad, kad pašā uzņēmumā, kas izstrādā un pārdod kartes, notiek informācijas noplūde. Ja ir zināms algoritms, izgatavot karti kļūst ļoti viegli. Gadījumā, kad viltotas kartes tomēr parādās, firmas izņem no lietošanas visas vecas kartes un izstrādā jaunas.

Mūsu kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā - ar televīzijas karšu pirātismu arī efektīvi cīnās. Bet Latvijā diemžēl cīņa pret televīzijas pirātiem vēl nav sākusies. Tomēr tagad tiek izlaistas jaunas sistēmas – Viaxas 2, Seka 2, Deta 2, kuriem vēl nav nevienas pirātkartes. Kopumā pasaulē pirātisma samazināšanas tendence saglabājas.

 

Kristofers LAPIŅŠ

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001