Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

CEBIT 2002. Logs uz mobilo krāsu pasauli

   

CEBIT 2002

 

Marta vidū Vācijas pilsētā Hannoverē notika kārtējā telekomunikāciju izstāde CEBIT. Aizvadītais gads, kad samazinājās mobilo telefonu ražošanas apjoms un atlaida darbiniekus, ietekmējis daudzu ražotāju plānus. Ierobežotie resursi veicinājuši ražotāju apvienošanos un jaunu projektu alianšu veidošanos. Gaidītās trešās paaudzes mobilo telefonu un pakalpojumu vietā uzmanību saistīja dažādu risinājumu ieviešana un to vispārīgs progress ražotāju jaunumos.

 

Krāsu displeji. Tirdzniecībā esošajiem SonyEricsson T68 un Trium Eclipse pievienosies modeļi praktiski no visiem vadošajiem ražotājiem.  TFT-LCD tehnoloģijas displeji Samsung  telefonos spēs atšķirt 65 000 krāsu, tiem uzlabota redzamība dienas gaismā un dažādos skatu leņķos, ātri reaģē uz mainīgiem attēliem.

Java tehnoloģija. Atvērtā programmēšanas platforma un tās versija telefoniem un komunikatoriem J2ME (Java 2 Micro Edition) ļaus piesaistīt programmētājus un pakalpojumu sniedzējus jaunu mobilo ierīču funkciju nodrošināšanai . Javas produkta izmantotājs izvēlēsies, kāds jauns lietojums tam nepieciešams. Lejupielāde veicama gan no interneta WAP ceļā, gan no datora. Kopā ar telefona krāsu displejiem gaidāms mobilo spēļu bums.

Polifoniskās zvanu melodijas. Tradicionālos un vienmuļos zvanu toņus nomaina daudzinstrumentu muzikālās melodijas. To lejupielādei vairāki ražotāji izveidojuši savas interneta pakalpojumu lappuses.

Telefoni ar krāsu displejiem pozitīvi stimulēs mobilo tirgu, veicinot gan jaunas tehnoloģijas, gan pakalpojumu sniedzēju aktivitātes. Te jāpiemin Multimedia Messaging Service (MMS), kas ļauj videoattēla un skaņas faila apmaiņu; mobilos telefonus ar iebūvētām kamerām, i-mode servisa ienākšanu Eiropā un, protams, trešās paaudzes mobilos telefonus.

Mobilo telefonu jaunumu skaitā  un daudzveidībā būtiski izcēlās trīs ražotāji - Nokia, Motorola un Samsung.

 

Nokia jaunumi

Mobilo telekomunikāciju līderis somu uzņēmums Nokia piedāvā jaunus modeļus: Nokia 3410 un 3510, 8910, 7650, 7210, D211, uzlabotos 9210i un 6310i.

Nokia 3410 un Nokia 3510 nāk modeļa Nokia 3330 vietā. Nokia 3410 nodroðina Java tehnoloģiju, kas ļauj jaunu telefona funkciju un spēļu lejupielādi. Jauni spēļu līmeņi un rekordu reģistrācija peejama Club Nokia mājas lapā. Nokia 3510 atðķiras ar polifoniskām zvanu melodijām, GPRS datu apmaiņu, lielāku dinamiski izmantojamu atmiņu personu ierakstiem, īsziņām un kalendārajiem ierakstiem. Modelis ļauj saņemt MMS īsziņas, pievienotais skaņas fails vai grafika izmantojama zvanu melodijai vai ekrānsaudzētājam. Abos telefonos WAP-Push ļauj abonēt pakalpojumus, par katru jaunumu telefons ziņo ar īsziņu un tiešu linku uz konkrēto WAP lappusi. Telefoniem ir maināmi krāsu paneļi, spēļu mīļotājiem tiek piedāvātas modificētas klaviatūras.

            Imidţa klases modeďa Nokia 8910  korpuss ir veidots no augstvērtīgā un izturīgā titāna. Interesants ir telefona atvēršanas mehānisms. Nospiežot sānu taustiņu, vāciņa vietā uz augšu pārvietojas pats telefons. Aparāts funkcionāli ir līdzvērtīgs Nokia 6310 - tam ir GPRS, HSCSD, Bluetooth, IrDA, balss funkcijas utt. Ekrānsaudzētājā pilnā displejā uzstādāms pulkstenis analogā vai ciparu formā. Telefons pieejams divās krāsās - titāna oriģinālajā un melnā.

            Izmēros mazajam Nokia 7210 ir augstas izðķiršanas krāsu displejs, polifoniskas zvanu melodijas, FM stereoradio, darbojas trijos GSM diapazonos un atbalsta GPRS, WAP, MMS, Java. Telefons ir vairākās krāsās, bet priekšpanelis ir maināms. Elegantu dizainu piešķir ovālais taustiņu izvietojums, tiem saplūst ar displeja apmali. Jaunais sistēmas savienotājs kļūs kopīgs nākotnes Nokia telefonu interfeiss (PopPort) ārējām iekārtām.

Liels krāsu displejs, iebūvēta kamera iepriecēs nākošos Nokia 7650 lietotājus. Uzņemto attēlu kopā ar sveicienu ērti aizsūtīt, izmantojot MMS servisu. Telefons darbojas ar Symbian operacionālo sistēmu, nodrošina GPRS un HSCSD datu pārraidi, atbalsta Java un Bluetooth tehnoloģijas. Telefonam ir izbīdāma klaviatūra, savdabīgo konstrukciju lietošanai atvieglo plašās balss funkcijas un brīvroku skaļrunis.

Komunikatora Nokia 9210i uzlabotā versija atšķiras ar lielāku iekšējo atmiņu (40 Mb), nodrošina video un audio lejupielādes plūsmu tiešu atskaņošanu (streaming). Jaunā interneta meklētājprogramma atbalsta Javascript un Macromedia Flash, ļauj atvērt vairākus logus un atvieglo virzību lapppusēs. Atmiņas MMC karte vairs nav aktuāla, tā pieejama kā aksesuārs, bet pieeju saglabātai informācijai iespējams bloķēt.

Nokia 6310i jaunā versija papildināta ar telefona darbību visos trijos GSM diapazonos un Java lietojumu.

Portatīvo datoru mīļotājus iepriecinās datu karte D211. Tā nodrošina datu apmaiņu bezvadu tīklos WLAN ar ātrumu līdz 11 Mb/s, GSM 900/1800 tīklos ar ātrumiem līdz 40-43 kbps, izmantojot HSCSD vai GPRS . WLAN kļūst populārs Amerikā un vairākās Eiropas valstīs, nodrošinot bezvadu pieeju internetam publiskās vietās (lidostās, kafejnīcās, viesnīcās un birojos).

 

Motorola piedāvā

Motorolas vārds mobilo telefonu paviljonā bija visatraktīvākais. To apliecināja gan veiksmīgie attēli - reklāmas uz stenda sienām, gan saistošie logotipi (HypnoMoto, MotoFun utt), gan MTV meiteņu un skrituļnieku priekšnesumi. Lielais jaunumu daudzums ir nosaukts par MotoFolio – v70, T720, C300 un C330, A388, v60i un v66i.

Jaunais imidţa telefons Motorola v70 pārsteidz ar atvēršanas mehānismu, tā vāciņš jāpagriež par 180 grādiem uz augšu. Notiek maiga fiksācija, un pagarinātā forma kļūst ērta sarunai. Klaviatūras taustiņi ir sudraboti, to pamatne – nedaudz caurspīdīga zilā vai gaišā krāsā. Displeja riņķveida apmale ir maināma sudrabotā vai citā krāsā. Informācija displejā ir inversa, uz melnas pamatnes redzami gaiši simboli. Funkcijās v70 ir analoģisks modelim v66.

Salokāmās konstrukcijas telefons Motorola T720 izceļas ar diviem displejiem, iekšējam ir  4096 krāsu nodrošinājums. Modelis atbalsta GPRS, Java , EMS un e-pasta funkcijas. Telefonam ir polifoniskas zvanu melodijas, paneļi ir maināmi.

Telefonu T192 rudenī nomainīs jaunie modeļi C300 un C330. Motorola C330 atbalsta GPRS, pārējās funkcijas ir kopīgas. Telefoniem ir iebūvēta antena, tie nodrošina EMS un WAP, kā arī jaunu melodiju un ekrānsaudzētāja attēlu lejupielādi.

Modeļu v60i un v66i versijas ir papildinātas ar EMS un Java tehnoloģiju.

Jauno komunikatora modeli Accompli 388 raksturo lielāka atmiņa, darbība trijos GSM diapazonos, EMS un MMS iespējas. Saglabātas vizuāli līdzīgajā A008 esošās GPRS, Java un e-pasta iespējas, lielais skārienjutīgais displejs un rokraksta atpazīšana.

Interesantāko aksesuāru klāstā Motorola piedāvā Bluetooth austiņu, MP3 atskaņotāju, ārējo skaļruni un ar roku darbināmu lādētāju  FreeCharge (!).

 

Samsung un Siemens

Pēdējā gadā visvairāk progresējošā Korejas kompānija Samsung piesaistīja vispirms ar mobilo telefonu daudzumu. Stendā varēja aplūkot visus modeļus, kas ir ražošanā, - sākot no vairākus gadus vecā SGH-A100 līdz Latvijā pēdējā laikā populārajam Samsung SGH-R210s, visus jaunos modeļus - sākot no melodiskās SGH-N620 līdz krāsainajam SGH-V100 (sīkāk par tiem rakstīts šā žurnāla …lappusē). CDMA sistēmas mobilo telefonu prezentācija šajā vairumā jau šķita lieka. Apzinoties Samsung varenību tieši šajā standartā, dažos modeļos varam rast ražotāja risinājumus turpmākiem GSM un trešās paaudzes telefoniem. Tā modelis SCH-E120 ar iebūvēto ciparu kameru ir piemērots videokonferencēm, bet attēls jau redzams 260 000 krāsu displejā.

Vīlušies jūtas mājinieku Vācijas firmas Siemens piekritēji. Tika prezentēts tikai viens tuvākajai ražošanai paredzētais modelis Siemens M50. Tajā liela līdzība ar modeli Siemens C45, jaunums papildināts ar GPRS un Java funkcijām, displejam augstāka izšķiršanas spēja. Lielā atmiņa ļauj piešķirt ierakstam atmiņā īpašu izsaukuma attēlu. Maināmo vāciņu paletē sastopamas jaunas krāsas.

Iepriekšējā gadā redzētais un veikalos sastopamais  Siemens SX45 tiek piedāvāts ar GPRS atbalstu. Vecāko versiju komunikatorus uzlabo par samaksu. Taustāmāki vērtēšanai  kļuvuši nākotnes konceptuālie telefoni, kas ir rokas vai kaklā iekarināmā pulksteņa  formā. Ciparu ievade iespējama gan ar balsi, gan oriģinālā risinājumā ar ierobežoto taustiņu skaitu.  Citā modelī tiek prezentēts displejs, kas vienlaikus kalpo kā skaļruņa membrāna.

 

Sony Ericsson modeļi

Sony Ericsson piedāvā modeļus T68i, Z700, P800, GC75.

            Sony Ericsson T68i ir pirmais tirdzniecībā pieejamais MMS telefons. Tā darbība ir orientēta kopā ar aksesuāru - jauno kameru CommuniCamMCA-20. Uzņemtās fotogrāfijas iespējams nosūtīt ar MMS īsziņu vai e-pastu. Personu fotogrāfiju iespējams saglabāt telefonā, tā parādīsies displejā, kad piezvanīs atbilstošā persona.

Ar modeli Sony Ericsson Z700 raţotâjs apliecina mobilo spçďu progresu. Men in Black un Charlie’s Angels ir tapuðas sadarbībā ar Sony grupas kompānijām. Noslēgtais līgums ar Synergenix un iFone paredz spēļu izstrādi un tālāku lejupielādi telefonos no operatoru portāliem. Z700 ir krāsu displejs un polifoniskas zvanu melodijas, atbalsta Java tehnoloģiju, e-pasta un interneta (gan WAP, gan HTML) funkcijas. Datu apmaiņai tiek izmantots GPRS, saistībai ar citām periferiālajām ierīcēm kalpo Bluetooth.

Multimedija komunikators Sony Ericsson P800 darbojas ar Symbian 7.0 operacionālo sistēmu, kas ļauj lejupielādēt un skatīt videoklipus un failus Word, Excel vai PowerPoint formātā. Telefons darbojas trijos GSM diapazonos, nodrošina Bluetooth savienojumu, datu apmaiņai tiek izmantots GPRS , atbalsta Java, WAP , HTML un i-mode servisus. Tam ir liels skārienjutīgs krāsu displejs un iebūvēta kamera.

Datu karte GC75 nodroðina datu pārraidi GSM 900/1800/1900 tīklos gan HSCSD (līdz 57,6 kbps), gan GPRS (līdz 53,6 kbps) režīmā. Papildus programmnodrošinājums nodrošina darbu ar īsziņām un faksa pārraidi.

 

Citu firmu modeļi

Franču raţotâja Alcatel jaunumu klāstā ir divi modeļi. Alcatel One Touch 512 ir iepriekðējā modeļa OT511 uzlabojums. Vizuāli tas atšķiras ar zilu displeja apgaismojumu un bronzas krāsas korpusu. Funkcionāli tas papildināts ar atmiņu telefonā, interaktīvām spēlēm, uzlabotu WAP versiju lejupielādei un samazinātu strāvas patēriņu. Alcatel One Touch 715 vizuāli saista ar lielu četru gradāciju melnbaltu displeju tekstam līdz 10 rindām, animācijai , fotogrāfijām vai spēlēm. Iespaidīgas ir organizatora iespējas, telefonā var saglabāt līdz 800 personu failiem, līdz 1000 tikšanās ierakstu , līdz 60 veicamo darbu sarakstu. Personu failā iespējams saglabāt fotogrāfiju, kas parādīsies, līdzko piezvanīs atbilstošā persona. Telefons nodrošina GPRS , EMS un WAP, tam ir polifoniskas zvanu melodijas un plašas balss funkcijas.

Mitsubishi piedāvā Trium 110. Telefons atbalsta EMS īsziņu saņemšanu, to veidošanai var izmantot ražotāja atbalstu www lappusē mitsubishi-telecom.com. Java funkcija ļauj spēļu lejupielādi, lietotājs mājas lapā to var personalizēt vai pievienot jaunus līmeņus. Telefonam ir iebūvēta antena un polifoniskas zvanu melodijas.

Panasonic modeļos GD76 un GD96 ievieš GPRS tehnoloģiju, bet modeļos GD67 un GD87 vērojami krāsu displeji. Visos modeļos ir polifoniskas zvanu melodijas.

 

Plaukstdatoru raţotâju telefoni

Ðogad ar mobilo telefonu risinājumiem iepriecināja plaukstdatoru ražotāji.

Hewlett Packard piedāvā Jornada 928 WDA (Wireless Digital Assistant), tajā integrēts plaukstdators ar Pocket PC2002 Phone Edition operacionālo sistēmu un GPRS telefons. 194 gramus smagajam komunikatoram ir krāsu displejs, integrēta 64 Mb atmiņa un divi Li-Po akumulatori .

Compaq piedāvā moduli Wireless Pack GSM/GPRS, kas pārvērš plaukstdatoru iPAQ H3800 trīs diapazonu mobilajā telefonā. Palm tipa plaukstdatorus ar integrēto telefonu piedāvā Handspring, raţotâjs izteicis gatavîbu pat pârtraukt populârâ modeďa Visor raţođanu.

 

 

i-mode Eiropā

Japānā populārais i-mode serviss ir sasniedzis Eiropu. Vācu operators E-plus pakalpojumu sāka tieši izstādes laikā. Laikus sagatavotie servisi ir sadalīti definētās grupās, pieejami gan jaunumi un dzelzceļa kustības saraksts, gan zvanu melodijas un spēles – to visu varēja novērtēt izstādes apmeklētāji lielajā operatora stendā . Pieeju specifiskām interneta iHTML lappusēm un krāsainās informācijas atspoguļošanu pašreiz gan veic tikai viens modelis NEC n21i. Salokāmās konstrukcijas telefonu ar krāsu displeju un polifoniskām zvanu melodijām operators piedāvā kopā ar līgumu par cenu 250 EUR, pakalpojumiem paredzēta atsevišķa abonēšanas maksa. Tā kā informācijas apmaiņa notiek GPRS režīmā, papildu maksa ir tikai par saņemto datu apjomu.

            i-mode serviss ir citu Eiropas mobilo sakaru operatoru plānos un būs pārņemams trešās paaudzes tīklos. Ar i-mode modeli TS21i Eiropas mobilo telefonu tirgū plāno ienākt jaunizveidotā Toshiba Mobile Communications.

 

Treðās paaudzes telefoni

Pirmā Japānas komerciālā 3G tīkla FOMA (Freedom Of Mobile Access) attīstība bija vērojama operatora NTT DoCoMo stendā. Sakaru nodrošināšanai tiek izmantoti trīs modeļi – NEC N2002, telefons ar iebūvētu kameru Panasonic P2101V, kā arī datu karte informācijas apmaiņai ar ātrumu līdz 384 kbps Panasonic P2401. Treðās paaudzes modeļu standarti un izmantotās frekvences Eiropā un Japānā ir atšķirīgi.

NEC stendā redzama virkne 3G konceptmodeļu, kā arī eksperimentālais paraugs, kas tiek izstrādāts un lietots jaunās paaudzes tīkla projektos Menas salā un Monako. Mēģinājumus demonstrēt trešās paaudzes tīkla darbību izstādē veica vācu operators D2-Vodafone.

Ievērības cienīgs ir modelis Motorola A820, tas darbosies abos – GSM un 3G – tīklos. Telefonam ir liels krāsu displejs, plašas multimedija iespējas un atbalsta Java, Bluetooth, GPRS un WAP tehnoloģijas.

Lai gan pienācis plānotais starts vairāku Eiropas operatoru trešās paaudzes mobilajiem sakaru tīkliem, redzētais izstādē apliecina, ka telefoni komerciālajai lietošanai Eiropā šogad nav gaidāmi.

 

 

Egils ZOMERFELDS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001