Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Pirms 70 gadiem

Skaļruņi 1929. gada Latvijas radioizstādē

Kas attiecas uz skaļruņiem, jāsaka, ka nevienu gadu tie nav bijuši izstādīti tik lielā vairumā un dažādībā kā šogad. Bija redzami visdažādākās sistēmas elektromagnētiskie un arī prāvs skaits elektrodinamisko skaļruņu. Spriest par viņu kvalitāti gan bija diezgan grūti, jo visi skaļruņi kliedza vienā laidā un tādēļ mazākie tipi vienkārši netika pie vārda. Salīdzinot ar agrākiem gadiem, arī reprodukcijas kvalitāte ir ļoti stipri cēlusies. Samērā labu skaļruni var dabūt jau par pāris desmit latiem un pat labus elektrodinamiskus skaļruņus var iegūt par Ls 90,–.

Shēma vai šēma

Līdz ar radiotehnikas izplatīšanos visplašākās tautas masās arī vārds shēma šeit iekļuva. Visbiežāk izrunātā un rakstītā forma ir šēma un tikai retāki shēma. Vārds shēma cēlies no grieķu vārda un to izrunāja shēma. Mēs, latvieši, šo vārdu neesam pārņēmuši no grieķiem, bet gan no vāciešiem un krieviem. Vācieši savā rakstībā nevar uzrakstīt vārdu shēma tā, lai viņu tā arī varētu izlasīt. Mēs vecajā transkripcijā (gotu) to nevarējām uzrakstīt, bet jaunajā (latīņu) tas ir iespējams. Krievi savā laikā pārņēma šo vārdu no vāciešiem, daudz nepētīdami tā izcelšanos, un ilgu laiku rakstīja ar š. Tad krievi sāka tīrīt savu valodu no šīm nepareizībām. Starp citu šī tīrīšana ķēra arī vārdu shēma. Izruna šēma saistīta ar vācu un franču valodas īpatnībām. Tāpēc arī mums nav nekāda pamata runāt un rakstīt šēma, bet pareizāk shēma. Tas ir tuvāki šī vārda pirmvalodai.

Kā jāapietas ar elektrodozi

Pirms 70 gadiem Latvijas tirgū parādījās pirmās elektriskās atskaņotāju galviņas un tās sauca par elektrodozēm. Tajā laikā tās visbiežāk uzmontēja mehāniskā gramofona membrānas vietā un pieslēdza pastiprinātājam vai radio zemfrekvences ieejai. Lai pievērstu uzmanību tās precizitātei, Radioamatieris 1929. gada decembrī rakstīja: — Uzmanību, uzmanību! Elektrodoze nav uzsitamais āmurs! Nedrīkst to apstrādāt ar skrūvgriezi un vēl jo mazāk ar kabatas nazi! Nedrīkst to mest zemē. Elektrodozes enkurim jāizdara līdz 8000 svārstību sekundē. Tam jābūt daudz jūtīgākam un precīzākam par elegantākā dāmu pulksteņa svārstekli. Tāpēc ļoti ieteicami būtu pagatavot gramofona plati ar apmēram šādu tekstu: Jūs ziniet, kā jāapietas ar skaistu sievieti, bet jūs vēl neziniet, kā jāapietas ar elektrodozi.
   

Radioamatieris, 1929. gads
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001