Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Videokonference - kristiešu saziņas līdzeklis

   

Videokonference

 

Nez kāpēc daļā sabiedrības iesakņojies priekšstats, ka kristieši ir atpalikuši ļaudis, kas neko nesaprot no modernajām tehnoloģijām. Tomēr tas ir gluži aplami. Viduslaikos milzīgu apvērsumu radīja Johana Gūtenberga iespiedtehnikas ieviešana un līdz ar to šī (tolaik modernā) tehnoloģija palīdzēja daudz efektīvāk izplatīt Bībeli. To, ka arī mūsdienu kristieši Latvijā ir visai dedzīgi moderno tehnoloģiju lietotāji, SP uzzināja no mūsu lasītājas, organizācijas Jaunatne ar misiju Latvijas nodaļas vadītājas Kristīnas ĒCES.

 

Jaunatne ar videomisiju

Jaunatne ar misiju ir starptautiska starpkonfesionāla kristīga misijas organizācija, kas darbojas vairāk nekā 160 pasaules valstīs – gan bagātās un pārtikušās, gan arī ekonomiski un emocionāli nabadzīgās. Latvijā tā darbojas kopš 1993. gada, un tās mērķis ir radīt pozitīvas pārmaiņas sabiedrības morālē un dot cilvēkiem cerību.

- Daļa no mūsu darbības Latvijā (www.ywam.lv) un arī citās valstīs ir dažādas apmācību programmas, - stāsta Kristīna Ēce, - un tās vieno nosaukums Nāciju Universitāte (www.uofn.edu). Lai varētu pavairot NU apmācību programmas visā pasaulē un izdarītu to pēc iespējas ātrāk, sākās videokonferences projekts GENESIS (Global Electronic Network Educating Serving Inspiring Students). Tas ir  globāls elektronisks tīkls, kas radīts, lai apmācītu, kalpotu un iedvesmotu studentus. Līdz šim videokonference nav lietota šādā veidā, jo te galvenais uzsvars likts uz interaktīvo apmācību: pasniedzējs lasa lekciju, uzdod jautājumus studentiem, un arī viņi var jautāt pretī. Mācību process notiek tikpat raiti, it kā visi atrastos vienā telpā, lai gan patiesībā šīs klases nereti atrodas pat dažādos kontinentos. GENESIS ir sadarbības tīkls, kurš savieno tautas, izveidojot tādu kā globālo klases telpu. Vairāk par GENESIS var lasīt mājas lapā www.go-genesis.com

 

GENESIS arī Latvijā

Pirmais Nāciju Universitātē videokonferences savienojums notika 1996. gadā starp divām vadītāju apmācības skolām Lozannā (Šveice) un Budapeštā (Ungārija). Savienojums tika nodrošināts, izmantojot trīs ISDN līnijas. Tolaik attēla kvalitāte bija diezgan vāja: ja pasniedzējs stāvēja uz vietas, tad to varēja uztvert, bet, tiklīdz runātājs sāka pārvietoties, attēls bija ļoti izplūdis. Kristīnai Ēcei bija izdevība vērot šo pirmo videosavienojumu un secinājums bija viens: tāda videokonference varētu noderēt arī Latvijai.

Sākotnēji bija tehniskas problēmas, jo trūka Lattelekom ISDN līniju, īpaši laukos (organizācijas apmācību bāze atrodas Valdemārpilī). Pirmā reālā iespēja nodrošināt videokonferences savienojumu, izmantojot ISDN līnijas, radās tikai 1999. gada rudenī un arī tad tikai Talsos, nevis Valdemārpilī. - Mūsu kolēģi no Šveices Nāciju Universitātes piedāvāja  atvest Sony videokonferences aparatūru, - atceras Kristīna. - Tā šķita vispiemērotākā, jo ir viegli uzstādāma un lietojama. Jaunatnē ar misiju  nav īpaši apmācītu tehniķu, kas darītu šo darbu, līdz ar to vienkārša lietošana mums ir ļoti būtiska. Pirmais GENESIS savienojums tehniski tika realizēts, izmantojot tikai vienu ISDN līniju, Sony videokonferences aparatūru un televizoru. Bija paredzēts, ka pirmais savienojums būs ar Lozannu, bet izrādījās, ka Latvijai nav videodatu pārraides protokola ar Šveici, līdz ar to pirmais savienojums notika, izmantojot Zviedriju kā videotiltu.

2000. gada janvārī notika videokonference ar Oklendu   Jaunzēlandē, kurā piedalījās četras valstis – Latvija, Jaunzēlande, Šveice un Norvēģija. Šī gan drīzāk bija iepazīšanās, nevis  mācību konference. 

Plašākais pasākums, kurā Latvijas nodaļa piedalījusies ar videokonferences palīdzību, bija 2000. gada augustā, kad Jaunzēlandē notika šīs organizācijas starptautiskā prezidenta Frenka Neas inaugurācijas ceremonija. Tajā vienlaikus piedalījās septiņas misijas no sešām valstīm – Latvija, Jaunzēlande, ASV, Šveice, Zviedrija, Indija. Šī bija arī lieliska iespēja stāstīt par Latviju, jo pavisam šajā pasākumā piedalījās cilvēki no vairāk nekā 100 valstīm. Mēs sniedzām arī Latvijas kultūras prezentāciju, izmantojot tautas dejas.

 Tieši pirms šī pasākuma Lattelekom ievilka ISDN līnijas arī mūsu apmācību bāzē Valdemārpils lauku teritorijā. Tehniski šo savienojumu nodrošināja, izmantojot videotiltu Zviedrijā, un, lai mazinātu izmaksas, katra pieslēguma vieta tika savienota tikai ar vienu ISDN līniju (2b kanāli), kas dejas laikā gan nenodrošināja īpaši labu videoattēlu, toties runātājus varēja redzēt ļoti labi.

 

Regulāras videoapmācības programmas

- Kopš 2000. gada rudens regulāri izmantojam GENESIS videokonferenci apmācību programmās, - stāsta Kristīna. - Trīs reizes ir notikušas nedēļu ilgas mācības,  kurās piedalījās lektori no dažādām pasaules valstīm. Protams, izmantojot videokonferenci, mainās mācīšanās veids. Gan no pasniedzēja, gan no klausītājiem tiek prasīta jauna pieeja. Pasniedzējs nedrīkst būt tikai runājoša galva televizorā vai uz ekrāna, jo tad gluži labi varētu iztikt ar videoierakstu. Galvenais uzsvars likts uz interaktivitāti, sadarbību starp pasniedzēju un studentiem, kā arī studentu iesaistīšanu apmācību procesā.

Pašlaik pasaulē Nāciju Universitātes paspārnē ir 19 GENESIS videokonferences vietas: pa divām - Ziemeļamerikā, Āzijā, Austrālijā/Okeānijā, četras Centrālajā un Dienvidamerikā, kā arī Āfrikā un piecas - Eiropā. Pērnā gada rudenī diviem cilvēkiem no Latvijas bija dota brīnišķīga iespēja palīdzēt uzsākt GENESIS kalpošanu kādā no Ziemeļāfrikas arābu valstīm. Pirmo reizi vēsturē tika veikti savienojumi starp četrām Āfrikas valstīm, un tas bija liels izaicinājums, ņemot vērā Āfrikas telekomunikāciju attīstības līmeni. Šis projekts pierādīja, ka tas tomēr ir iespējams. Un kāpēc gan nevarētu būt 1000 savienojuma vietu, un katra varētu neatkarīgi izvēlēties savienojuma laiku un partnervalsti! Protams, ir dārgi izmantot ISDN līnijas, un alternatīva varētu būt Internet 2 attīstība. Tā kā mēs videokonferenci izmantojam apmācībai un ilgam laikam, tad attēla un skaņas kvalitātei ir jābūt pietiekamai, kāda tā šobrīd nav.

Šogad plānojam piedalīties videokonferencē vismaz reizi mēnesī, - gan apmācībai, gan arī sadraudzībai ar citām Jaunatnes ar misiju bāzēm pasaulē. Lielākais izaicinājums būs nākamgad: plānota 12 nedēļu apmācības programma, kas notiks vienlaikus četrās valstīs – Latvijā, Šveicē, Brazīlijā un Indijā, kur visas lekcijas, kā arī cita veida apmācības notiktu caur GENESIS. Studenti varētu iepazīt cits citu  12 nedēļas, lai pēc tam dotos kopīgā prakses braucienā, kur varētu izmantot lekciju laikā apgūto. Lai viss noritētu veiksmīgi, protams, vajadzīga papildaparatūra. Diemžēl Latvija joprojām nav noslēgusi videodatu pārraides protokolus ar daudzām valstīm, ar kurām Jaunatnes ar misiju gribētu veikt savienojumus, tādēļ  ir jāizmanto Šveice kā tilts.

Tā kā videokonference var būt labs palīgs apmācībā, iespējams, ka agrāk vai vēlāk arī citas Latvijas mācību iestādes izmantos kristīgo jauniešu pieredzi un vēlēsies izmantot videokonferenci, lai pavērtu studentiem plašāku redzesloku.

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001