Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Interneta klubi Rīgā

   

INTERNETA KLUBI RĪGĀ

 

Izvērtējot informāciju, ko ieguvām, aptaujājot 10 i-klubus (kafejnīcas), konstatējām, ka tie visi savā ziņā ir mikrorajona iedzīvotāju interešu spogulis. Tikšanās ar Rīgas jaunāko i-klubu vadītājiem Olgu Kovaļovu (SIA Elik), Edgaru Valteru, Aivaru Jansonu (SIA Jass), kas darbu sākuši pēdējā gadā, apliecina, ka šajā biznesā sākušies arī jauni meklējumi.

 

Rīdzinieku intereses

 

Direktore O. Koroļova akcentē, ka Vecrīgā interneta apmeklētājs atšķiras no pārējiem rajoniem, jo lielāks ir to cilvēku īpatsvars, kas internetu izmanto darbam un komunikācijai, bet mazāk - izklaidei. Plašākās i-kluba (Kaļķu ielā 11) apmeklētāju grupas – ap 10 % bērnu (līdz 12 g.), ap 20 % jauniešu (12–18 g.), kas galvenokārt ir datorspēļu un čata cienītāji. 25 % veido jauni cilvēki (18–25 g.), kas nāk strādāt (studenti) un izmantot e-pastu. Vasarā ap 30 % ir tūristi, kas izmanto e-pastu. Visas šīs plūsmas ir ar diezgan spilgtu sezonas raksturu. Maksimumā tiek apkalpots ap 1000 apmeklētāju diennaktī.

Dzīvākajos mikrorajonu centros ir ap 200–300 apmeklētāju dienā, nomaļākās vietās – ap 50. Tur, kur ir skolas, galvenokārt dominē pieprasījums pēc spēlēm.

 

Apmeklētāju intereses mikrorajonos (%)

 

Datorspēles                                          45–60

Informācijas meklēšana internetā    20-30

Čats                                                    10–20

Patstāvīgs darbs ar datortehniku              10–20

Pārējās iespējas (pakalpojumi)                  5–10

 

 

I-klubs – spēļu elle

Spēles patiešām ir ļoti daudzu i-klubu pamatbizness, it īpaši guļamistabu mikrorajonos. Taču konkurence liek ievērot spēļu fanu aksiomu – šodienas labākās datorspēles vislabāk spēlēt uz rītdienas aparatūras.

Tātad jāgādā par jaudīgiem datoriem un aprīkojumu, kas nodrošina ātrdarbību, labu skaņas un attēla kvalitāti un pašlaik plaši pieprasīto iespēju spēlēt tīklā gan ar partneriem, kas atrodas pie blakus datora, gan ar virtuālajiem partneriem. Pieprasīts aprīkojums ir autostūres un kursorsviras (džoistiki). Vienā no lielākajām un jaunākajām spēļu zālēm Kaļķu ielā 11 darbojas 70 darba stacijas (Celeron datori, Philips austiņas, kas nodrošina augstvērtīgu skaņu, pele ar infrasarkanā stara vadību).

Lielajās zālēs piedāvā ap 50 spēļu, guļamistabu mikrorajonos - tikai 10–15. Tomēr spēlētāju intereses ir ļoti viendabīgas – par hītiem uzskata Countr - Strike, Unreal, Ultima, GTA, Diabolo. Vairākumam no tām ir dažādas versijas, kam katrai ir savi cienītāji.

Uz klubu nāk spēlēt gan grupas, gan individuāli. Visbiežāk partnerus atrod tīklā vai arī spēļu zālē. Spēlē gan internetā, gan lokālajā tīklā. Komandas mēdz būt diezgan lielas (4:4 vai 5:5).

Tomēr no kluba attīstības viedokļa spēles nav drošs ienākumu avots. 0,45–0,50 latu par stundu (naktī ir atlaides) var dot tikai izdzīvošanas minimumu bez attīstības un peļņas. Daudzi klubi strādā 12 stundas, tiek piedāvāta arī visa diennakts, bet tā netiek intensīvi izmantota. Tāpēc katram klubam ir elastīga cenu politika un daudzviet apmeklētājam arī dienā piedāvā laiku, kurā datoru var izmantot par lētāku maksu (agros rītos).

 

I-klubs – pasta un telegrāfa analogs 

Firma Elik i-klubu biznesā strādā trešo gadu, šajā laikā izveidojot trīs (Martas ielā, Čaka ielā 26 un Kaļķu ielā 11) un sākot priekšdarbus ceturtās kafejnīcas atvēršanai.

Izveidota koncepcija, kas atbilst lielas ļaužu plūsmas piesaistīšanai un apkalpošanai. Tās pamatā ir uzskats, ka i-klubs (kafejnīca) šodien ir tas pats, kas agrāk telegrāfs vai pasta nodaļa. Galvenais uzdevums - nodrošināt komunikāciju (e-pasts, čats, videokonferences). Tāpēc arī darba laiks ir cauru diennakti ar ātru un drošu internetu. Lai nodrošinātu maksimālo caurlaides spēju, datortīklā apmeklētāju laiku kontrolē un datorus uzrauga ar programmu, kura nodrošina precīzu laika uzskaiti un norēķinus. Apmeklētāji zina, ka, apmaksātajam laikam beidzoties, dators pārtrauc darbu (nestrādā pele un tastatūra), bet, pagarinot lietošanas laiku, darbu var turpināt, jo visi materiāli ir saglabāti. Apmeklētība Kaļķu ielā ir tik liela, ka brīvās vietas nemitīgi tiek aizņemtas, nereti veidojas 5-6 cilvēku rinda, kas nozīmē, ka var nākties gaidīt 10-15 minūtes. Koncepcija strādā tik labi, ka tiek meklēta vieta vēl vienai kafejnīcai.

 

I-klubs – darba kabinets

Vajadzības pēc datoru pakalpojumiem ir kļuvušas visai daudzveidīgas (mācību un citi personīgie uzdevumi, virtuālais birojs). Janvārī Ropažu ielā (pie Čiekurkalna tirgus) atvērtā i-kluba direktors Edgars Valters stāsta, ka tagad klientiem svarīgas ir gan plašākās tehniskās iespējas (salīdzinājumā ar mājas datoru), gan arī darbu stimulējošā publiskā vientulība. Pusgada laikā izveidojusies aktīvu datorlietotāju grupa, kas nāk, lai izmantotu dažādas tehniskās iespējas: printēšanu (arī krāsās), skenēšanu, kopēšanu, CD lasīšanu un ierakstīšanu, konsultācijas.

Veidojas mazo uzņēmēju grupa, kam tiek nodrošināti t. s. virtuālā biroja pakalpojumi - e-pasta un faksa vēstuļu saņemšana un sūtīšana, dokumentu noformēšana, daudzveidīga informācija no interneta. Nereti klientam palīdz disketēs sagatavotos sludinājumus un reklāmas nosūtīt dažādiem adresātiem vai arī ievietot interneta sludinājumu vietās. Šajā grupā ir diezgan daudz pusmūža cilvēku, kuriem datoru palīdz apgūt i-kluba darbinieks.

Pieprasīts pakalpojums ir kompaktdisku ierakstīšana. Tajos ieraksta internetā sameklētos mācību materiālus, mūziku, ģimenes fotoalbumus un citu vizuālo informāciju, ko īpašnieks turpmāk grib glabāt un izmantot elektroniskā veidā.

Ņemot vērā mikrorajona īpatnības, E. Valtera biznesa princips ir ne šaura specializācija, bet gan iespējami plašs pakalpojumu spektrs. Darba ritms – kā bibliotēkā pretstatā centra i-klubu burzmai.

Arī Aivars Jansons, kura i-klubs nesen sācis darbu Matīsa ielā (pie Ziedoņdārza), klientiem cenšas nodrošināt plašu pakalpojumu izvēli un apstākļus, kas būtu līdzīgi birojam vai bibliotēkai (tīrība, klusums, apgaismojums, ventilācija), jo darbā (ne spēlēs!) pie datora nereti tiek pavadītas 5-7 stundas. SIA Elik apmeklētājiem iespējams strādāt īpašā telpā (t. s. VIP zālē) un sēdēt datorkrēslā.

 

Internets, datori un programmas

Klubu vadītāji akcentē, ka interneta pieslēgums kopā ar modernu datortehniku ir galvenais, ar ko piesaistīt apmeklētāju. Kopā ar programmām katras vietas aprīkošanai iztērētais minimums ir 500 latu. Darba stacijas lielākoties ir termināļi ar labiem monitoriem un videokartēm, kas lietotājam nodrošina darbu internetā (informācijas meklēšana, spēles). Pāris datoru aprīkoti darbam ar MS Office.

Pati svarīgākā ir interneta pieslēguma kvalitāte. Elik caurlaides spējai atbilstošu ātrumu nodrošina no Lattelekom nomāts kabelis, kas, protams, ir katra i-kluba sapnis. Vairāki jaunatvērtie klubi izmanto Ultra DSL, kas izkonkurējis kabeļtelevīziju un arī radiolinkus.

Īpaša uzmanība tiek veltīta lokālā tīkla darbībai. Ropažu ielā tīkls veidots ar Novel programmatūru, kas ļauj efektīvi izmantot servera iespējas un pārraudzīt darba stacijas. Tīklā ir 18 darba stacijas ar pietiekamu ātrdarbību un atmiņas apjomu (uz Pentium III un Pentium IV bāzes), kā arī kvalitatīvi monitori un videokartes. Administratori uzrauga gan datoru darbību, gan datorlietotājus, īpaši pusaudžus, un izplatītākais paņēmiens, ar ko apkaro interneta aizliegto augļu (pornogrāfijas un atsevišķu spēļu) baudīšanu, ir neatļauto lappušu atslēgšana.

Parasti lietotājam darbs ar līdzpaņemtu programmu tiek atļauts tikai izņēmuma gadījumos. Savukārt klubos darbam piedāvāto programmu klāsts ir pieticīgs, jo tās ir dārgas un to izmantošana nav efektīva. Tomēr daudziem datorlietotājiem gan tulkošanas, gan tekstu skenēšanas un atpazīšanas programmas, kā arī grafiskās programmas (Correl Drow, Adobe Photoshop, AutoCad) ir nepieciešami darba rīki. Ja tās būtu iespējams izmantot i-klubos, samazinātos nelicencēto programmu izmantošana. Varbūt klubi kopā var veidot programmu bibliotēku ar nomāšanas iespējām?

 

Biznesa klupšanas akmeņi

O. Koroļova un E. Valters akcentē, ka interneta pakalpojumu uzņēmumu izveide daudziem šķiet vilinošs bizness. Tomēr tas ir maldīgi, jo i-klubu ienākumus rada tas, cik intensīvi tiek izmantots viens dators. Lai nodrošinātu rentabilitāti, diennaktī no datora nepieciešams iegūt vismaz četrus latus. Paplašināt apgrozījumu iespējams, galvenokārt palielinot apmeklētāju daudzumu. Tāpēc arī visu klubu plānos ir viens mērķis - vairāk apmeklētāju un vēl vairāk datoru.

Tomēr ir klupšanas akmens - investori nenovērtē, cik liela loma ir kvalificētiem speciālistiem, kas veido un uztur lokālo tīklu, ekspluatē telekomunikācijas un apkalpo datorus. Dārgi izmaksā arī darbavietas uzturēšana, to skaitā specifiskie mazgāšanas līdzekļi; intensīvā lietošana rada nepieciešamību regulāri (ik pa trim mēnešiem) mainīt tastatūras, peles, austiņas.

Tāpēc katrs pakalpojums ir pakļauts rentabilitātes kritērijiem. Visur tiek piedāvātas datoru perifērijas iekārtas, jo tīra datorlaika īre ir mazefektīva. Neviens mikrorajonu klubs nestrādā naktī, ja nav iepriekšēja pasūtījuma (parasti vismaz pieci klienti, ja tie garantē desmit latu ienākumu). Savukārt Elik neatļauj individuāli ierakstīt kompaktdiskā informāciju no interneta, jo vienlaikus lejupielāde pat desmit datoros vien var samazināt interneta ātrumu, kas pazeminās galvenā pakalpojuma kvalitāti, un tad zaudējumi var būt lielāki nekā ienākumi.

Tie, kas diendienā rūpīgi nerēķina līdz, no šī biznesa izstājas. Rīgā tādu gadījumu diemžēl netrūkst.

 

Klientu piesaiste

Arī ar komfortu un apkalpošanas kultūru iespējams atstāt aiz sevis daudzus sāncenšus. Elik ierīkots bārs ar lētām cenām, telpās ir kondicionēts gaiss. Arī Pelē (Nometņu ielā) ir minikafejnīca.

Klubos ievieš abonementus. Tiem, kas iecienījuši datorspēles naktīs, Elik piedāvā abonementus ar atlaidēm. Jass piedāvā abonementus tiem datorlietotājiem, kas klubu apmeklē regulāri, saņemot virtuālā biroja pakalpojumus. Pēdējais domā arī par apmeklētāju piesaistīšanu, piedāvājot programmu ar iespēju trenēt rakstītprasmi uz datora.

Ropažu ielā tiks atvērts datorpiederumu veikaliņš, kas varētu dot atbalstu pamatbiznesam sezonas atplūdu laikā. Elik iznomā datorus iestādēm dažādiem pasākumiem, piemēram, semināriem.

 

i-klubi un e-Rīga

 

Neviens klubs pašlaik nesaista sava biznesa attīstības iespējas ar e-Rīgas projektu, lai gan, reāli vērtējot, i-klubi ir IT tehnoloģiju priekšpostenis mūsu galvaspilsētā, kuru izveidē ieguldīti prāvi privātie līdzekļi. Te nu būtu vietā privātās un publiskās (sabiedriskās) partnerības princips, kura īstenošanā valstiska mēroga mērķi varētu sakļauties ar mazā biznesa attīstības interesēm. I-klubu iesaiste e-Rīgas veidošanā, nodrošinot kaut vai tikai reklāmu par to esamību un  pakalpojumiem un pretī saņemot e-Rīgas iespēju piedāvājumu i-klubu apmeklētājiem, - tā varētu būt tikai viena no daudzajām iespējām.

 

Laura KALINKA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001