Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

THINK - projekts invalīdu integrācijai

   

Autors

 

Viens no demokrātiskas sabiedrības kritērijiem ir spēja saskatīt un risināt invalīdu atšķirīgās vajadzības. Protams, arī integrēt viņus sabiedrībā, lai ik uz soļa nebūtu jāizjūt sava atšķirība. Ne velti ES pasludinājusi 2003. par invalīdu gadu. Starptautiskā projekta THINK (Towards Handicap Integration Negotiation Knowledge) mērķis ir integrēt  invalīdus darba tirgū. Arī Latvija ir iesaistījusies šajā projektā, un to atbalsta vairāki vadošie IT un telekomunikāciju uzņēmumi, arī Lattelekom.

 

Kas ir THINK?

THINK projektā šobrīd iesaistījušās septiņas Eiropas valstis - Portugāle, Spānija, Grieķija, Itālija, Skotija, Latvija, Lietuva un Igaunija. Tā iniciatore bija Portugāle, un pēc tās izveidotā modeļa gatavojas  strādāt arī Baltijas valstis. Patlaban Latvijā sācies sagatavošanās posms, augustā notika projekta dalībnieku atlase (pavisam to ir 20), pēc tam būs mācības, iepazīšanās ar darba pienākumiem, bet 2003. gada janvārī sāks tikšķēt THINK pulkstenis, kas skaitīs projekta laiku - veselus 22 mēnešus. Projektu finansē ES VI Informācijas sabiedrības tehnoloģijas programma, un to vada sabiedriskais fonds Atvērtā Latvija.

Tā kā THINK sekmīgai realizācijai ļoti liela nozīme ir informācijas un komunikāciju tehnoloģijām, Latvijas projektu sponsorē šīs nozares uzņēmumi Lattelekom/Apollo (bez maksas  ierīko visiem dalībniekiem pastāvīgo interneta pieslēgumu ar 1h interneta izmantošanu dienā par brīvu), [AK1] Microsoft Latvia (dāvina vajadzīgo  programmatūru), Hewlett Packard  (dāvina datorus un citu tehnisko nodrošinājumu). Projektu finansiāli atbalsta arī Unibanka, informatīvi - RKT Publicitāte, bet palīdzīgu roku allaž gatava sniegt Latvijas Invalīdu biedrība un Nodarbinātības valsts dienests.

 

 

Kas būs izredzētie?

Varētu teikt, ka 20 Latvijas projekta dalībnieki ir tāda kā noteiktā kvota - vairāk nevar iesaistīt, jo ir aprēķināts noteikts finansējums un arī sponsoru dāvinājumi. No otras puses, šī projekta uzdevums ir atbrīvot ceļu straumei, pierādīt, ka invalīdi var strādāt tikpat veiksmīgi kā jebkurš cits sabiedrības loceklis. Turklāt šie pierādījumi būs acīmredzami, būs iespēja spriest pēc konkrētiem darba rezultātiem. Paredzēts, ka tas varētu iedrošināt uzņēmumus arī turpmāk izmantot šo cilvēku darbu, un projekts varētu pāraugt biznesa fāzē. Tas jau patlaban notiek Portugālē, kur projekts sekmīgi pabeigts.

Vairāki Latvijas uzņēmumi jau ieinteresējušies par piedalīšanos projektā, tajā vēlas iesaistīties  arī Saeimas kanceleja, kuras vajadzībām invalīdi varētu tulkot, piemēram,  normatīvos aktus. Paredzēts, ka visus 20 invalīdus Latvijas projektam izvēlēsies īpaša komisija,  tie būs cilvēki ar kustību traucējumiem, un viņi varēs strādāt mājās.

 

Lattelekom - īpašs projekts

Lattelekom plāno iet soli tālāk, integrējot invalīdus ne tikai darba tirgū, bet arī uzņēmuma kolektīvā, neizolējot viņus mājās. Operatoru dienests 118 izvēlējies vairākus Cēsu iedzīvotājus ar kustību traucējumiem, kas pēc apmācību kursa beigšanas varēs sākt darbu Cēsu operatoru centrā pie klientu apkalpošanas pa tālruni 118. Lai invalīdi tur varētu justies ērti, gan iekļūšana ēkā, gan arī darba vietas tiek īpaši pielāgotas viņu vajadzībām. Svarīgi ir arī tas, ka tie invalīdi, kuri strādās Cēsu operatoru centrā, nav iekļauti Latvijai paredzētajā 20 cilvēku kvotā. Lattelekom pats uzņēmies šo iniciatīvu, un par projektu atbildīgie darbinieki uzskata, ka tas noteikti būs veiksmīgs, jo gaišu galvu Cēsīs netrūkst.

Plānots izmantot arī Lattelekom mācību centra pasniedzējus, lai viņi varētu vadīt īpaši šim nolūkam paredzētus saskarsmes psiholoģijas, telepārdošanas, tehniskās apmācības un citus kursus visiem projekta dalībniekiem. Pašlaik Lattelekom un Atvērtā Latvija saskaņo mācību kursu programmu.

 

Anita KĻAVA


 [AK1]

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001