Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilais saturs: iespējas un perspektīvas

   

Nokia - pdf fails

 

Sācies mobilo komunikāciju brieduma laiks, kad lietotājus  aizvien vairāk saista gan multivides ziņojumi, gan dažādi mobilā satura veidi un iespējas. Tomēr ne mazāk svarīgi ir zināt, ka lietotājam būs jāmaksā tikai par to saturu, kas tiks īpaši nogādāts uz viņa mobilo iekārtu (terminālu) un kas turklāt arī strādās atbilstošā kvalitātē. Tāpēc liela priekšrocība ir pastāvīgai lietotāja saskarnei (interface), kas nodrošina visu veidu satura - spēļu, melodiju un attēlu - lejupielādi. Arī Nokia piedāvā savus risinājumus drošai un uzticamai mobilā satura lejupielādei.

 

Pamats - atvērtie standarti

Veiksmīgam satura lejupielādes biznesam ir ļoti svarīgi balstīties uz atvērtiem standartiem un vienotu tehnoloģiju, lai radītu efektīvu savstarpējās sadarbības vidi, kur izvēlēto saturu var lejupielādēt, izmantojot dažādu ražotāju serverus un platformas. Satura lejupielādes standartizācija un tiesību menedžments dos plašas iespējas patiesi radošai darbībai un atbrīvos izstrādātājus no grūtībām, kas līdz šim radās, strādājot ar dažādām platformām.

 

Lietojuma tiesības

Lejupielādes procesu var papildināt ar funkciju, kad lietotājam dota iespēja aplūkot saturu, pirms viņš izlemj to pirkt. To var panākt, piemērojot saturam dažādas lietojuma tiesības. Tāpēc lejupielādes sistēma var sakārtot satura lietojumu un atvieglināt satura piegādātāju un nosūtīšanas pakalpojumu sniedzēju pūliņus.

Mobilo pakalpojumu tirgus patiešām varēs spēcīgi attīstīties tikai tad, ja tā pamatā būs droša satura piegāde un tiesību aizsardzība. Tas dos pakalpojumu sniedzējiem iespēju kontrolēt lejupielādes procesu un nodrošinās lietotājus ar viegli iegūstamu saturu, turklāt tieši ar tādu, kādu viņi vēlas.

 

Satura lejupielāde

Komerciālā satura lejupielāde nav kas gluži jauns mobilajā pasaulē. Īsziņu izmantošana mono zvanu melodiju un operatoru ikonu lejupielādei, lai personalizētu tālruni, ir ļoti populārs pakalpojums. Šo melodiju un ikonu radīšana un pārdošana kļuvusi par tik labu biznesu, ka tirgū ir ienākuši daudzi lieli un mazi satura piegādātāji, lai piepildītu lietotāju vēlmes un apmierinātu lielo pieprasījumu. Savukārt lietotāji ir pierādījuši, ka ir gatavi maksāt par jaunu melodiju, ikonu, jaunākajām ziņām vai apsveikuma karti, - sākot no dažiem centiem līdz pat vairākiem eiro.

Gluži tāpat mobilajos tālruņos iespējams lejupielādēt arī Java (MIDP1) lietojumus, un lietotāji maksā par šo lejupielādes darījumu un saturu, izmantojot satura abonēšanas vai transakcijas modeli. Lietotājs var  papildināt tālruņu funkcionalitāti ar interaktīviem, dinamiskiem lietojumiem, kurus iespējams lejupielādēt, saglabāt mobilajos tālruņos un lietot, kad vien vēlas. Metodi, kuru izmanto, lai veiktu šo lejupielādi, dēvē par MIDP OTA2 (Over the Air User Initiated Provisioning Recommended Practice for the Mobile Information Device Profile) nodrošinājumu.

 

Perspektīvs bizness

2001. gadā patērētāju izdevumi par satura lejupielādi mobilajos telefonos Eiropā jau ir pārsnieguši satura lejupielādi datoros. Paplašinājies arī lejupielādes satura diapazons, - datus, kas ir pārāk apjomīgi, lai ietilptu SMS formātā, iespējams lejupielādēt, neizmantojot Java vidi. Šī jaunā metode noder arī tad, ja lejupielādes funkcionalitāte jāintegrē tieši pārlūkprogrammas vajadzībām. Šāda lejupielādes lietojuma un satura piemēri ir interaktīvās spēles, jaunākās ziņas, multivides klipi, laika plānošanas rīki, virtuālie mīluļi un polifoniskās (MIDI3) zvanu melodijas. Nokia uzskata, ka satura lejupielāde ir gluži pievilcīga ienākumu straumīte gan operatoriem, gan pakalpojuma piegādātājiem, kuri vēlas piedāvāt komerciālos bezvadu (over the air) lejupielādes pakalpojumus pieprasītākajam GSM, GPRS un arī 3G saturam.

Satura lejupielāde paplašina portālu pakalpojumu diapazonu ar uzticamiem un stingri kontrolētiem satura pakalpojumiem. Mērķis ir nodrošināt piekļuvi plaša diapazona un apjoma lejupielādējamam saturam, lai lietotāji varētu izraudzīties tieši to, ko vēlas, turklāt izvēloties arī norēķinu formu (pēcapmaksas, priekšapmaksas u.c.). Mobilā industrija ievieš arī m-komerciju, kas bāzēta uz mikromaksājumiem par lejupielādējama satura objektiem (content object4). Bez jau minētajiem tuvākajā laikā tiem varētu piepulcēties arī ekrāna saudzētāji un Java MIDlets5. Lai atvieglotu šo biznesu, jāizpilda pamatprasība: jānodrošina iespēja pārbaudīt, ka mobilā iekārta tiešām ir saņēmusi un instalējusi nosūtīto objektu, pirms vēl maksājuma transakcija ir ievadīta norēķinu sistēmā.

 

 

Tirgus izpēte

Kā liecina Jupiter Media Metrix analītiķu pētījums, 2001. gadā eiropieši ir iztērējuši mobilajam saturam 590 miljonus eiro, kas ir gandrīz divkārt vairāk nekā summa, kas iztērēta par PC paredzēto saturu. Galvenais Eiropas mobilā satura tirgus paplašināšanās iegansts ir norēķinu metožu racionalizācija. Līdzšinējā pieredze liecina, ka kredītkaršu norēķini bieži radījuši problēmas satura piegādātājiem, jo, lai maksimāli varētu samazināt datu apstrādes izmaksas, būtu jāiepērkas daudziem klientiem. Satura piegādātāji pastāvīgi meklē ceļus, kā savākt maksājumus ar lietotāja mobilā tālruņa, pakalpojumu piegādātāja vai trešās puses palīdzību. Satura lejupielādes pieauguma faktori ir šādi:

·       lietotāja vēlme personalizēt mobilo tālruni jaunā, interesantā veidolā;

·       mobilā tālruņa funkcionalitātes paplašināšana ar interaktīviem, dinamiskiem lietojumiem, kas pamatojas uz lietotāja vēlmēm un dzīves stilu;

·       palielinās pēc pasūtījuma piegādātā digitālā bezvadu satura apjoms un pieejamība;

·       pieejami mobilie tālruņi un serveri, kuri atbalsta gan Java, gan arī  vispārēju (generic6) satura lejupielādi.

 

Tirgus scenāriji

Satura piegādes tirgū darbojas vairāki spēlētāji - lietotājs, operators, pakalpojuma piegādātājs, satura web lapu nodrošinātāji, satura piegādātāji. Attiecības starp šiem tirgus dalībniekiem var veidoties pēc vairākiem scenārijiem.

 

Pirmais scenārijs

Šai gadījumā web lapu nodrošinātāji un satura piegādātāji var izmantot operatora abonentu bāzi un norēķinu sistēmu, lai rentabli pārdotu saturu. Praksē web lapu nodrošinātāji var veicināt satura pakalpojumus viņu pašu portālos un noteikt to cenas, kā arī sadarboties ar mobilajiem operatoriem, kuru rīcībā ir labi izstrādātas piegādes un mikromaksājumu iekasēšanas metodes. Operatori var noteikt cenas par norēķinu infrastruktūras, kā arī viņu pazīstamās un uzticamās preču zīmes izmantošanu un saņemt samaksu par datu paketes vai satura piegādi.

 

Otrais scenārijs

Šai gadījumā operatori darbojas kā savācēji/apkopotāji (aggregators). Viņi veicina trešās puses radītā satura apkopošanu savos portālos. Šajā situācijā ieņēmumi no satura tiek sadalīti starp operatoru un satura web lapu nodrošinātājiem vai satura piegādātājiem. Operatoram portālā jāuztur/jāapkalpo plaša diapazona saturs, lai tas būtu pievilcīgs lietotājiem.

 

Trešais scenārijs

Šai gadījumā lejupielādes pakalpojumam ir tā operatora preču zīme, kuram tas pieder. Izmantojot šo modeli, operators maksā satura  piegādātājiem vai nu par pašu saturu, vai arī par licencēm, nevis dalās ar tiem ienākumos, kā tas notika otrajā scenārijā. Operators uzņemas pilnīgu atbildību par satura pakalpojumu mārketingu, to piegādi, maksājumu uzskaiti un norēķiniem.

 

Valda uzskats, ka satura lejupielādes bizness būs sekmīgs, ja tā stratēģija  būs vairāk vērsta uz apjomu. Lietotāji tiek iedrošināti kaut reizi izmēģināt satura pakalpojumus kādas zvana melodijas vai testa veidā. Tāpēc izmaksas par satura pakalpojumu izmantošanu nevarētu būt biedējoši augstas. Turklāt lietotāju mērķis ir dinamiski lejupielādēt saturu un izdzēst to, kad tas apnicis, atbrīvojot vietu jaunam saturam.

 

 

Nokia piegādes serveris

Nokia piegādes serveris ļauj operatoriem un satura piegādātājiem gūt ienākumus no satura lejupielādes. Piegādes serveri var izmantot, lai paplašinātu mobilā portāla funkcionalitāti ar uzticamiem un stingri kontrolētiem satura lejupielādes pakalpojumiem.

Šis serveris atbilst visām biznesa nosacījumu prasībām par satura lejupielādi, sameklē vajadzīgo saturu datu bāzes atmiņā, droši nogādā to uz attiecīgā klienta tālruni, apstiprinot piegādi, un interaktīvi sadarbojas ar operatora norēķinu sistēmu. Nokia piegādes serveris atbalsta Java MIDP OTA un COD7.

 

Vispārējā satura lejupielāde, izmantojot COD tehnoloģiju, nodrošina pastāvīgu lejupielādes saskarni un funkcionalitāti visiem satura veidiem, un papildina Java lietojumu lejupielādi, kuru definē J2METM/MIDP nodrošinājums. Šī koncepcija veicina pārbaudītas un atvērtas tehnoloģijas pielāgošanu, jo MIDP OTA neapšaubāmi tāda ir, ņemot vērā tās plašo lietojumu. Tas nozīmē, ka pakalpojumu piegādātājiem ir iespēja ātri ienākt tirgū, izmantojot šo biznesa koncepciju.

Izmantojot tādu atvērto tehnoloģiju kā COD, šis tirgus līdzināsies veselīgai ekosistēmai, kurā pastāvīgi palielināsies satura patēriņš un lejupielāde. Mobilo pakalpojumu ekosistēma pieņemsies spēkā, kļūstot aizvien lielāka un kvalitatīvāka.

Pēc Nokia materiāliem sagatavoja

Gunta KĻAVIŅA

 

 

Terminu skaidrojums

 

1. - MIDP - Mobile Information Device Profile - mobilās informācijas ierīces profils, kas definē tādu funkcionalitāti kā lietotāja saskarne, pastāvīgā datu glabāšana, tīkla un lietojuma modeļi.

2. - OTA - Over The Air ­­ ­- pa gaisu.

3. - MIDI (Musical Instrument Digital Interface) - mūzikas instrumentu digitālā saskarne, kas satur informāciju par skaņdarbu. MIDI faili ir nelieli un  viegli lietojami zvanu melodijās, spēlēs, komponistu rīkos u.tml.

4. - Content object - satura objekts - tas var būt fails vai direktorija, kurā ietilpst vairāki faili. Satura objekta lejupielāde ir katras transakcijas, kura notiek pēc noteiktas lejupielādes metodikas, galamērķis.

5. Java MIDlets - MIDP aplikācijas, kas paredzētas termināliem ar ierobežotu atmiņu un konfigurācijas iespējām, parasti - mobilajiem aparātiem un personālajiem digitālajiem palīgiem.

6. -  Generic content - vispārējs  saturs - tas ir saturs, jebkurā MIME vidē izņemot Java.

7. - COD - (Content Object Descriptor) - satura objekta raksturotājs.  Šis ir fails, kas kontrolē vispārējā satura lejupielādes metodi lietotāja galiekārtā. Tas raksturo lejupielādējamo objektu un ļauj klientam pašam izlemt, vai viņš var saglabāt un izmantot satura objektu.

 

Nokia Latvija

Kronvalda bulvārī  10

Rīgā, LV-1010

Tālr. 7338427

Fakss 7338426

www.nokia.com

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001