Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Sadalītais internets — kas tas tāds?

   

Cilvēki ir nepacietīgi. Tie, kas vēl pirms pāris gadiem bija ar mieru gaidīt turpat vai minūti, tikai lai papriecātos, ka var pievienoties kādai Amerikas interneta mājas lapai, tagad grib saņemt visu informāciju uzreiz — dažu sekunžu laikā. Nemaz nerunājot par to, ka dažreiz pieslēgties neizdodas vispār — atnāk tikai paziņojums, ka serveris ir aizņemts un tiek piedāvāts mēģināt vēlreiz vēlāk, kad apmeklētāju būs mazāk. Interneta lēnam darbam var būt dažādi iemesli, untie uzņēmumi, kas ir saistījuši savu biznesu ar internetu, dara visu iespējamo, lai viņu serveri tiktu pieslēgti pa ātrām līnijām un darbotos nevainojami. Ne vienmēr tas izdodas. Ir daudzi gadījumi, kad serveris piedāvā kaut ko ļoti aktuālu (piemēram, sporta sacīkstes, vērtīgs biznesa piedāvājums, aktuāli avīžu raksti u. tml.) un interneta lietotāji no visas pasaules gāžas pieslēgties šim serverim. Šādos brīžos nekāda reālo līniju caurlaidība nepalīdz izvairīties no sastrēgumiem. Arī cenas, kas jāmaksā par ātrām līnijām, ir ļoti augstas. Šīs problēmas atrisināšana ir svarīga interneta eksistences jēgai, un tā tiek risināta dažādos veidos. Visiem ir pazīstami populāro interneta serveru spoguļserveri, proxy tipa serveri, kuri saglabā klientu biežāk lietoto informāciju.
   

Pavisam nesen Masačūsetsas Tehnoloģiskā institūta (MTI) zinātnieki piedāvāja jaunu pieeju sadalītai serveru organizēšanai internetā un nodibināja kompāniju Akamai, kas šo metodi realizē komerciāli. Var piebilst, ka akamai havajiešu valodā nozīmē — gudrs, foršs. Metodes būtība ir tāda, ka Akamai noslēdz līgumu ar apkalpojamā servera īpašniekiem, analizē apkalpojamā servera saturu un atdala tos informācijas blokus, kas tiks pieprasīti biežāk, kuru pārraide būs lēnāka un kuri tika mainīti retāk, piemēram, firmas logo un citi attēli. Tikai šie izdalītie bloki tiek izvietoti Akamai serveros visā pasaulē. Saņemot pieprasījumu, Akamai apkalpotais serveris to izanalizē, nosaka, kurš no palīgserveriem ir vistuvāk klientam, un reālā laikā organizē sadalītās informācijas pārraidi. Būtībā tas nozīmē, ka pieprasījumu apstrāde notiek paralēli, paātrinot datu pārraidi līdz pat 10 reizēm. Autori patentēja un piedāvāja MTI komercprojektu konkursam algoritmu, kas ir serveru vadības pamatā. Lai gan tas netika līdz finālam, to pamanīja un prata novērtēt investori. Konkurss notika 1998. gada maijā, bet dažus mēnešus vēlāk tika nodibināta Akamai, un tās tālākie komerciālie panākumi ir galvu reibinoši pat interneta nozarē. Šī gada sākumā firmas vērtība bija ap 20 miljardu ASV dolāru, kas, protams, kritās par pāris miljardiem tāpat kā visu interneta firmu vērtība, tomēr tā ir iespaidīga. Akamai pašlaik apkalpo aptuveni 400 lielu firmu serverus, to skaitā Yahoo, CNN, Reuters, American Online, Microsoft u.c. Būtiska nozīme algoritma darbībā ir pašas Akamai serveru tīklam visā pasaulē. Pašlaik tas sastāv no 2 800 serveriem 45 valstīs, kuri pieslēgti 150 dažādiem telekomunikāciju tīkliem. Lai gan tīkla veidošana norit ļoti strauji, firma rūpīgi izvēlas partnerus dažādās valstīs. Latvijā tā izvēlējās akadēmisko datortīklu Latnet, kur aprīlī sāka darbu pieci Akamai serveri, kas nodrošina interneta lietotājus Latvijā ar ātru un drošu pieslēgumu visnoslogotākajiem serveriem pasaulē. Daudzi to jau ir pamanījuši. Protams,liela nozīme ir tam, ka Latnet uztur vairākus starptautiskos sakaru kanālus ar kopējo caurlaidību 9 Mb/s. Bet vēl svarīgāk ir tas, ka Latnet pārvaldībā ir Latvijas GIX (Global internet Exchange).
   

GIX nodrošina sakarus starp visiem Latvijas IPS, lai tiem nebūtu savstarpēji jāsazinās caur starptautiskajiem sakaru kanāliem. Tieši pateicoties GIX, visi Latvijas interneta pakalpojumu sniedzēji var piedāvāt saviem klientiem iekšzemes datu pārraidi par brīvu, jo netiek izmantoti dārgie starptautiskie sakaru kanāli. Tagad, kad darbojas Akamai serveri, informācija no daudziem pasaules serveriem ne tikai nonāks uz interneta klientu ekrāniem Latvijā daudz ātrāk, bet arī caur GIX, kas ir iekšzemes datu pārraide un tātad — par velti. Ieguvēji ir arī interneta pakalpojumu sniedzēji, jo starptautiskie pieslēguma kanāli tiek atslogoti.
   

Jānis ĶIKUTS,
Bruno MARTUZĀNS
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001