Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Man patīk viss, kas ir liels

   

Autors

 

Didža ORLOVA darbavieta ir Latvenergo, bet Sakaru Pasauli viņš lasa tādēļ, ka vēlas būt lietas kursā par visu, kas notiek. Didzim ir trīsdesmit gadu, un viņš ir trešais mūsu žurnāla abonents, kurš Baltic IT&T izstādē izlozēja balvu - publikāciju SP. Lūk, viņa skatījums uz pasauli.

 

Tehnofans

Tehnika Didzi interesē jau sen, pusaudža gados viņš aizrautīgi lasījis Zinātni un Tehniku. Sevišķi patikusi nodaļa par jaunajiem izgudrojumiem. Didzis pats gan nav mēģinājis konstruēt nedz laika mašīnu, nedz robotsuni, - viņa prāts nesas uz ko noderīgāku. Reiz, tālajos astoņdesmitajos, viņš mēģinājis samontēt gaismas mūziku diskotēkai, izmantojot vien informāciju no grāmatām. Tagad gan Didzis paškritiski atzīst, ka toreiz vēl roka neesot bijusi īsti uztrenēta. Toties, kad profesionāli tehniskajā skolā bija apgūts virpotāja arods, tas lieti noderējis motosportā, kas savulaik bija Didža aizraušanās. Tā kā visu nevarēja nopirkt, daudz kas bija jāmeistaro pašam un sanāca gluži labi. Didzis piedalījās arī sacensībās Zelta mopēds (šosejā pa apli). Pats esot gluži vai līdz nepazīšanai pārtaisījis mopēdu motorus, tie dziedājuši kā bitītes.

 

Mobilo sakaru guru

- Ar sakaru nozari esmu saistīts tikai kā lietotājs, bet interese par to bijusi vienmēr, - stāsta Didzis. - Kad Latvijā parādījās pirmie mobilie telefoni, azartiski vācu informāciju no dažādiem avotiem, centos būt lietas kursā par visiem jaunumiem. Interesējos arī par dažāda veida radiotelefoniem. Pats kļuvu par mobilā telefona lietotāju Baltkom GSM pirmajā pastāvēšanas gadā (1997.). Draugi un paziņas pie manis griezās pēc palīdzības, jo daudz zināju par mobilajiem telefoniem, varēju konsultēt arī citus. Tagad, kad viss jau pārpludināts ar informāciju, tā mani vairs tik ļoti neaizrauj. Joprojām esmu Tele 2 klients, lai gan reizēm gribas pāriet uz LMT, īpaši tagad, kad viņi piedāvā GPRS pakalpojumus.

Didzis jau pāris gadu mājās lieto datoru. No interneta pieslēguma finansiālu apsvērumu dēļ atteicies, bet kurš jauns cilvēks gan spēj iztikt bez sērfošanas! Tāpēc interneta pieslēguma atjaunošana ir viens no tuvākās nākotnes plāniem.

 

Elektrības kabeļu valgos

- Pēc profesijas esmu elektromontieris, strādāju Latvenergo operatīvo izbraukumu brigādē, - stāsta Didzis, - un man tas tīri labi patīk. Darbs nav vienmuļš, vienmēr gadās kāda nestandarta situācija, nereti arī - visai asas izjūtas. Reizēm telefona zvans uzrauj no miega divos naktī, - jābrauc, piemēram, uz kādu avārijas, zibens vai kabeļu zagļu postījumu vietu. Ja uz to visu raudzītos no malas, izskatītos gluži vai pēc detektīvromāna, bet mums tā ir parasta lieta. Gadās, ka darbā jābūt jau sešos, lai sadalītu strādniekiem darbus. Strādājam gan ar klientiem, gan elektrolīnijās, tā kā darba vienmēr pietiek.

Latvenergo tāpat kā citos mūsdienīgos uzņēmumos aizvien vairāk ienāk jaunās tehnoloģijas. Kādreiz bija milzīgas apakšstaciju teritorijas, kur vadi izvilkti krustu šķērsu. Tagad izmantojam kompaktāku tehniku, kas aizņem reizes divdesmit mazāku teritoriju. Visu apakšstacijas saimniecību ar īpaši izstrādātas datorprogrammatūras palīdzību var vadīt no attāluma. Agrāk, lai sagatavotu līniju remontam, bija jāvelk galvā ķivere, jāņem instrumenti un jāiet atslēgt slēdži, tagad to var izdarīt ar vienu datorpeles klikšķi.

Didzis atceras, ka, piemēram, Vācijā Siemens strādā pie projekta, kur datu pārraide notiek pa elektrības kabeļiem. Tur droši vien ierīkots speciāls filtrs, kas atfiltrē vajadzīgo sakaru signālu, un ar adaptera palīdzību tas nonāk pie gala lietotāja. Šādu metodi labi var izmantot interneta pieslēgumam. Kas zina, varbūt arī Latvenergo pēc tirgus liberalizācijas varētu pasākt ko līdzīgu.

 

Zinību nekad nav gana

Latvenergo apmāca savus elektromontierus Ventspils ielas mācību centrā. Arī Didzis tur sācis elektromontiera karjeru - mācījies trīsreiz pa divām nedēļām. Tur bijis kāds enerģisks pasniedzējs, kas ļoti pamatīgi borējis elektrotehniku, un, šķiet, ka ne tikai ieborējis, bet arī radījis dziļāku interesi par pašu profesiju. Tāpēc arī Didzis mācās RTU Enerģētikas fakultātes trešajā kursā, neklātienē. Bet iegūtās zināšanas izmanto klātienē.

 

Man patīk kalni un jūra

Vasarā Didža vaļasprieks ir vējdēlis, ziemā viņš labprāt nodarbotos ar kalnu slēpošanu, tikai pagaidām vēl tā tālāk aizbraukt nav sanācis. Gribētos uz Slovākiju - tur ir ļoti iespaidīgi kalni, kas redzēti tikai pa gabalu.

- Man patīk viss, kas ir liels, - saka Didzis. - Kalni un jūra. Okeānu vēl neesmu redzējis. Neesmu gan drošs, vai man patiktu sastapties aci pret aci ar lielu haizivi. Toties man patīk lielas mašīnas. Tas nekas, ka mans Opel Omega īsti neietilpst šajā kategorijā. Ja kaut ko ļoti vēlas, tas allaž piepildās.

 

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001