Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Modernizācija: lauki vairs nav province

   

Žurnāla Sakaru Pasaule iepriekšējā numurā sākām Latvijas lauku rajonu telekomunikāciju modernizācijas apskatu, iepazīstinot lasītājus ar Lattelekom darbību Aizkraukles, Alūksnes, Balvu, Bauskas, Cēsu, Daugavpils un Dobeles rajonā. Šoreiz aicinām ielūkoties nākamajos sešos Latvijas rajonos.

Gulbenes rajons

Lai gan Gulbenes pilsētas un rajona tīkls bijis jābūvē pilnīgi no jauna, pēdējos divos gados ievērojami uzlabojies kabeļu tīkla stāvoklis. Tīkla rekonstrukciju veic gan paši Lattelekom darbinieki, gan ar līgumfirmu palīdzību. Gulbenes rajonu šķērso Austrumu optiskais loks. Lai būtu iespējams modernizēt abonentu līniju tīklu, blakus optiskajam kabelim ieguldīts vara kabelis. Šogad tiem ir pieslēgts Gulbenes pilsētas tīkls, kā arī Ozolkalna, Velēnas un Rankas telefonu centrāles. Lattelekom darbinieki plāno, ka šogad optiskajam kabelim tiks pieslēgta Litenes un Lizuma telefona centrāle. Pērnā gada 1. novembrī Gulbenē tika atklāts ciparu centrāles iznesums ar 508 numuru tilpumu. Pēc Unibankas pasūtījuma drīz pēc tam pilsētā ierīkota pirmā ISDN līnija. Interese par ISDN pakalpojumu ir arī privātajiem klientiem. Ieviešot ciparu tīklu, palielinājies pieprasījums tālruņu līniju ierīkošanai, jo tagad telekomunikāciju pakalpojumi ir pieejami vietās, kur agrāk tālruņu līnijas ierīkot nebija iespējams.

Jēkabpils rajons

Pirms gada Jēkabpilī tika nodots ekspluatācijā ciparu centrāles Rīga–3 iznesums. Gandrīz 200 jēkabpiliešu, kuru tālruņa sakarus nodrošina šis iznesums, tagadvar izmantot dažādus telekomunikāciju papildpakalpojumus. Uzņēmējiem un iedzīvotājiem ir liela interese par Lattelekom Apollo pieslēgumu interneta tīklam. Pagājušā gada beigās Jēkabpilī bija deviņi ISDN pakalpojumu lietotāji, to skaitā arī policija. 1999. gadā Jēkabpils rajonā Lattelekom rekonstruēja sadales tīklu, nomainot novecojušās līnijas un skapjus. Liela uzmanība veltīta arī starpcentrāļu savienošanas kabeļu līniju atjaunošanai. Daudz darba ieguldīts gaisvadu līniju uzturēšanā: demontēts apmēram 500 stabu un 25 kilometri līniju. Veco gaisvadu līniju vietā zemē ieguldīti kabeļi, bet stabos uzkarināto kabeļu kopējais garums ir 582 km. Lattelekom tehniskie dienesti Jēkabpilī ierīko jaunas tālruņa līnijas klientiem, kuri vēlas izmantot datu pārraidespakalpojumus, kas tiek nodrošināti ar kabeļa pieslēgumu ciparsignāla datu pārraides iekārtām (PCM). 1999. gadā tika nomainītas 17 analogās pārraides iekārtas. Lai gan vairums telefona centrāļu ir salīdzinoši vecas, tās darbojas atbilstoši normai, jo tajās nemitīgi veic dažādus profilakses un remonta darbus.

Jelgavas rajons

Šā gada sākumā tika pabeigta Jelgavas privātmāju sektoru sakaru tīkla rekonstrukcija. Tā bija pilsētas sakaru tīkla modernizācijas pēdējā fāze. Sadales tīkls pārbūvēts arī Svētē, Ozolniekos, Emburgā, Lielvircavā un citur. Pērn rajonā uzstādīti 36 jauni sadales skapji. Šim projektam atvēlēja gandrīz 40 000 latu. Lattelekom darbinieki daudz paveikuši, lai aizstātu vecās gaisvadu līnijas ar kabeļiem — vasaras mēnešos vien nomainīja gaisvadu līnijas vairāk nekā 20 km garumā. 1999. gada oktobrī tika paplašināta Jelgavas ciparu centrāle; tagad tās tilpums ir 19 288 numuri. Pērnā gada nogalē jelgavniekus patīkami pārsteidza kāds jaunums — durvis vēra plašs un gaišs Lattelekom Klientu apkalpošanas centrs, kas iekārtots bijušā kinoteātra Jelgava telpās. Tagad Lattelekom klienti visus jautājumus un maksājumus var nokārtot vienuviet. Centrā strādā arī biznesa klientu apkalpošanas speciālisti, kuri ne vien piedāvā un pārdod Lattelekom produktus, bet arī demonstrē tos interesentiem. Centra iekārtošana uzņēmumam izmaksāja aptuveni 130 000 latu. Pēdējā laikā Jelgavas pilsētas biznesa klientus visvairāk ieinteresējuši ISDN pakalpojumi — līdz šā gada sākumam ierīkots gandrīz 60 ISDN līniju. Jelgavnieku cieņu iemantojuši arī TELEkartes taksofoni. Jelgavas pilsētā un rajonā darbojas vairāk nekā 140 taksofonu.

Krāslavas rajons

Viens no veidiem, kādā Krāslavā tiek nodrošināti ciparu tehnoloģijas telekomunikāciju pakalpojumi, ir radiosakaru sistēma IRT–2000. Tā darbojas jau kopš 1996. gada, un, kad to ieviesa, tika izvirzītas ļoti augstas tehnoloģiskās prasības, izbūvējot mastus un antenas. Līdz ar to sistēma ir attaisnojusi cerības vairākkārt, jo īpaši vētras apstākļos, kad citas sakaru iekārtas pieviļ gan Lattelekom darbiniekus, gan klientus. Lai gan lielākā daļa Krāslavas rajona telefona centrāļu ir vecākas par 30 gadiem (tikai viena ir jaunāka par 10 gadiem), tās darbojas apmierinoši. Pagājušā gadā visās centrālēs uzstādīti firmas CLS piegādātie automātiskie atbildētāji, kas speciālistiem ļauj kontrolēt centrāļu darbību, piezvanot uz noteiktu tālruņa numuru. Šā gada sākumā rajonā ciparu tīkla pakalpojumus izmantoja 58 klienti. Krāslavā darbojas pamatcentrāles Rīga–6 koncentratora tipa iznesums, kura montētajā tilpumā ietilpst 30 ISDN līniju. Tāpat kā citās Latvijas pilsētās, arī Krāslavā pagaidām vislielākā interese par ISDN pakalpojumiem ir dažādiem uzņēmumiem un iestādēm. Patlaban šos pakalpojumus izmanto Krāslavas ģimnāzija, policija, Unibankas filiāle un akciju sabiedrība Balta. DCS koncentratora tilpums paredz arī 30 taksofonu līnijas, no kurām šā gada sākumā bija aizņemtas 25. Krāslavas un Dagdas iedzīvotāji ir iecienījuši Lattelekom taksofonus, tāpēc TELEkaršu noiets šeit ir visai liels.

Kuldīgas rajons

Aizvadītā gada vasarā Lattelekom šeit sāka līdz šim vislielāko telekomunikāciju tīklu modernizācijas projektu laukos. Septiņos mēnešos ciparu tīklam pieslēgtas 13 lauku centrāles un uzstādīts Ventspils ciparu centrāles iznesums Kuldīgā, Alsungāun Skrundā. Paredzēts, ka ciparizācija šajā rajonā turpinās iet plašumā arī šogad. Jaunas pārraides un komutācijas iekārtas ir iegādātas un uzstādītas Alsungas un Kuldīgas apkārtnē, bet nomainītā IKM aparatūra tagad tiek uzstādīta analogās aparatūras vietā Skrundas apkārtnē. Deviņās lauku centrālēs ir uzstādīti automātiskie numuru noteicēji. Modernizācijas projekts ir pozitīvi ietekmējis līniju stāvokli — apmēram pusi veco gaisvadu līniju aizstāj zemē ieraktie vai stabos uzkarinātie kabeļi. Līdz ar to ievērojami samazinājies bojājumu daudzums. Kamēr izmantoja gaisvadu līnijas, kuldīdzniekiem bija grūti iekļauties noteiktajā bojājumu novēršanas kontrollaikā. Patlaban ciparu tīkla pakalpojumi Kuldīgas pilsētā un rajonā ir pieejami 4800 tālruņa lietotāju, lai gan 56 pilsētas iedzīvotājiem telefona sakarus vēl aizvien nodrošina vecā dekāžu-soļu centrāle. Līdz ar tīkla ciparizāciju augusi iedzīvotāju un uzņēmēju interese par dažādiem papildpakalpojumiem, jo īpaši par ISDN un Balss pastu.

Liepājas rajons

Patlaban Liepājā darbojas divas ciparu sistēmas centrāles. Viena no tām ir Alcatel ražotā pamatcentrāle, bet otra — Ķīnas firmas Huawei Technologies ražotā centrāle C&C08 (ĶTR dāvinājums Latvijai). Pērn Liepājas rajona centrālēs tika uzstādītas 25 jaunas ciparu pārraides iekārtas. 1999. gadā izremontēti 5 456 km savienošanas kabeļu, šogad plānots sakārtot vēl 541 km. Šā gada sākumā sevišķi liela liepājnieku interese bijusi par Lattelekom piedāvāto pakalpojumu Apollo dators, kuru klienti var iegādāties uz līzinga pamata. Liepājas Klientu apkalpošanas centra telpās interesentiem ir iespēja iepazīties arī ar pakalpojumu ISDN2 un tālruņa aparātu Gigaset un Miratel darbību. Pagājušajā gadā pārdots 480 šādu tālruņa aparātu. Liepājas pilsētā ISDN līnijas nepieprasa tikai biznesa, bet arī privātie klienti (pagājušajā gadā ISDN līnijas izmantoja četri privātie klienti). Pēc Lattelekom ziņām 1999. gada 1. oktobrī uz četriem Liepājas rajona iedzīvotājiem bija viens telefona aparāts. Tālruņa gaidītāju daudzums šā gada sākumā bija pavisam neliels — 8 potenciālie vidējā biznesa klienti un 22 privātpersonas. Liepājas Klientu apkalpošanas centra telpās ierīkots neliels sarunu punkts, kas uzņēmumam ik mēnesi dod aptuveni 200 latu ienākumu. Interesanti, ka Liepājas iedzīvotāji salīdzinoši bieži izmanto telegrāfa pakalpojumus — pagājušajā gadā nosūtīts gandrīz 1 500, bet saņemts un piegādāts adresātiem vairāk nekā 4 200 telegrammu.
   

Voldemārs Spartaks STŪRIS,
speciāli SP. Turpmāk vēl...
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001