Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

RAID diskapjomi

   

 

Vēl pirms dažiem gadiem vairums uzņēmumu datu drošības politiku varēja realizēt pēc šāda principa: noteiktā laikā ar speciālas programmatūras palīdzību dati no darbstacijas vai serveru cietajiem diskiem tika kopēti uz ārējiem datu nesējiem, piemēram, lenšu iekārtām vai Jaz diskiem. Retāk tika izmantota manuāla vai automatizēta datu pārkopēšana uz šīm vajadzībām speciāli atvēlēta diska datorsistēmā. Tādējādi cietā diska kļūmes gadījumā zaudētos datus salīdzinoši vienkārši varēja atjaunot no rezerves medijos uzglabātajām kopijām.

 

Šādu pieeju ir iespējams realizēt tad, kad datorsistēmu kopējais datu apjoms ir salīdzinoši neliels un to var ietilpināt vienā vai dažos ārējos datu nesējos.

 

Bet, attīstoties video, audio un digitālā foto tehnoloģijām, iepriekšminētā metode kļūst ļoti sarežģīta un vairs neattaisno tajā ieguldīto laiku un līdzekļus, jo kopējais datu apjoms, ar kuru operē šībrīža multimediju ražotāji, vairākkārt pārsniedz šobrīd pieejamo ārējo datu nesēju - lenšu, CD, DVD u. c. mediju ietilpību. Īpaši aktuāli tas kļūst digitālā video ražošanā, kur, augot prasībām pret audio un video materiāla kvalitāti, aug nepieciešamība pēc lielām un drošām (fail-safe) datu glabāšanas sistēmām. Piemēram, 20 stundas DV video materiāla aizņem 300 GB, 5 stundas 10 bit SD video aizņem 450 GB, bet 1 stunda 10 bit, 1080i HD video uzglabāšanai ir nepieciešami 558 GB! Viens digitālā foto attēls, kas uzņemts ar 16 miljonu pikseļu kameru, aizņem 92 Mb diska vietas.

 

Meklējot risinājumus, kas varētu apmierināt strauji augošās video, audio un grafikas apstrādes, tika radīta RAID tehnoloģija, kas nodrošina drošu un ātrdarbīgu datu glabāšanas sistēmu veidošanu.

 

Kas ir RAID?

 

Definīcija

Kārtojums RAID - divu vai vairāku diskdziņu izmantošana vienu un to pašu datu glabāšanai dažādās vietās uz vairākiem cietajiem diskiem. Kārtojuma RAID diskdziņus parasti izmanto serveros, lai paaugstinātu to bojājumpiecietību un veiktspēju. LZA TK informācijas tehnoloģijas un telekomunikācijas apakškomisija.

 

RAID sistēmas galvenie komponenti ir diski un disku kontrolieris, kas nodrošina datu rakstīšanu/lasīšanu cietajos diskos un datu apmaiņu starp RAID sistēmu un datoru vai serveri. RAID sistēmas bieži tiek izmantotas tieši serveru korpusos, retāk - darbstacijās, tomēr pilnā mērā RAID tehnoloģija manifestē tieši diskapjomos – īpaši datu glabāšanai būvētās kastēs, kuras caur SCSI , FireWire vai Fibre Channel interfeisu tiek pieslēgtas jūsu darbstacijai vai serverim.

 

Kas jāņem vērā, izvēloties RAID diskapjomus

Trīs nozīmīgākie faktori, kas jāņem vērā, izvēloties RAID, ir datu apmaiņas ātrums, ietilpība un datu aizsardzība. Dažos gadījumos ļoti svarīga ir pastāvīga sistēmas pieejamība (system up-time), kas nozīmē to, ka nevarat atļauties sistēmu izslēgt, ja vajag nomainīt bojātos komponentus (disku, barošanas bloku u. c.). Tad ir jāizvēlas diskapjomi ar hot-swap komponentiem.

 

Datu apmaiņas ātrums

Datu lasīšanas un rakstīšanas ātrums ir atkarīgs no RAID līmeņa un tajā ieslēgto disku skaita un veida. Ja strādājat vienīgi ar DV formātu (3.6Mb/s), jūsu prasības apmierinās gandrīz jebkura sistēma, tomēr, ja plānojat strādāt ar efektu pievienošanu reālajā laikā, ieteicamais datu apmaiņas ātrums ir 11 MB/s.

Ja strādājat ar YUV 4:2:2 formātiem, piemēram, Digital Betacam, D-10 vai DVCPRO50, ieteicams izvēlēties diskapjomus, kas nodrošina datu apmaiņas ātrumu 90 vai 125 Mb/s. Ņemiet vērā, ka sistēmai var būr jānodrošina vairākas vienlaicīgas video plūsmas. Darbam ar 10 bit 1080i HD video, būs nepieciešama RAID diskapjomu sistēma, kas nodrošina maksimālu datu apmaiņas ātrumu – 180 vai 200 MB/s.

 

Datu ietilpība

Ražotāji piedāvā plašas iespējas komplektēt diskapjomus atbilstoši jūsu vajadzībām. Tā, piemēram, varat pasūtīt diskapjomu ar pieciem diskiem, lai gan pilnā komplektācijā ir paredzēti desmit diski, un vēlāk iegādāties papildu diskus. Datu glabāšanas iespējas netiek izsmeltas ar vienas iekārtas ietilpību - saslēdzot tos ķēdē, varat veidot SAN tīklu (Storage Area Network), kuru ietilpība sniedzas terabaitos.

 

Datu drošība

Datu drošība ir atkarīga no izvēlētā RAID līmeņa. Datu dublēšanu uz vairākiem diskiem nodrošina RAID līmeņi 1,3,4, 5 un 0+1. Dati nav aizsargāti RAID 0 līmeņa sistēmā.

 

RAID 0 līmenis

RAID 0 līmeņa sistēma tiek lietota tad, ja datorsistēmā primārais ir datu apmaiņas ātrums (lasīšana un rakstīšana), nevis drošība. RAID 0 līmeņa sistēma datus sadala segmentos pa visiem sistēmā ieslēgtajiem cietajiem diskiem, un tai nav dublēšanas opcijas. Ja viens no diskiem tiek bojāts, zūd visa informācija.

 

RAID 1 līmenis

RAID 1 līmeni lieto galvenokārt tajos gadījumos, kad datorsistēmā jānodrošina datu dublēšana uz vairākiem diskiem. Tad dati tiek rakstīti nevis vienā, bet vienlaikus divos vai vairākos diskos. Šī RAID forma bieži tiek saukta par spoguļošanu, jo papildu disks ir pamatdiska spoguļattēls. RAID 1 līmeņa veiktspēja ir tikai nedaudz labāka par standarta viena diska veiktspēju.

 

RAID

0+1 līmenis

RAID 0+1 līmenis nodrošina RAID 0 datu ierakstīšanas ātrumu, vienlaikus nodrošinot datu dublēšanu, kā tas notiek RAID 1 līmeņa sistēmā. Salīdzinot ar citu RAID līmeņu sistēmām, RAID 0+1 nodrošina ļoti augstu veiktspēju, taču tajā veidojas visaugstākās izmaksas par Mb.

 

RAID 3 un RAID 4 līmenis

Abi šie līmeņi sadala datus pa diskiem līdzīgi tam, kā tas notiek RAID 0 līmenī, bet paralēli atsevišķā diskā tiek rakstīti paritātes (parity) dati. Ja kāds no diskiem tiek bojāts, tad, nomainot to ar jaunu disku, tā saturs tiek atjaunots no pārējo disku datiem. Šī līmeņa RAID sistēmas nav ieteicams izmantot sīku failu glabāšanai, bet tās ir labi piemērots darbam ar video, audio un citiem liela apjoma failiem. RAID 3, 4 atbalsta rezerves jeb hot spare diskus, kas cietā diska kļūmes gadījumā datu atjaunošanu nodrošina automātiski bez operatora iejaukšanās.

 

RAID 5 līmenis

RAID 5 līmenis ir līdzīgs RAID 3 un 4 līmenim, tikai paritātes dati netiek rakstīti vienā diskā, bet katrā diskā. Tādējādi RAID 5 nodrošina daudz labāku datu lasīšanu un īpaši rakstīšanu nekā RAID 3 un 4 līmenī. Tāpat kā RAID 3, 4 līmenis RAID 5 nodrošina datu atjaunošanu cietā diska kļūmes gadījumā un atbalsta hot spare  tehnoloģijas izmantošanu.

 

Medéa

Medéa produkti pamatoti tiek uzskatīti par industrijas līderiem cenas un kvalitātes attiecības ziņā. Medéa piedāvā RAID 3 un RAID 0 IDE disku diskapjomus ar SCSI un Fibre Channel interfeisu. Medéa diskapjomi tiek speciāli testēti, lai nodrošinātu savietojamību ar izplatītākajām nelineārās video montāžas sistēmām no Apple, Avid, Canopus, Digital Voodoo, Matrox, Media100, Pinnacle, SGI, Sonic Solutions u. c. Medea risinājumus šobrīd veiksmīgi izmanto Paramount Pictures, MTV, Discovery Channel, Universal, Digital Dimension, Oxygen u. c.

 

Micronet Technology , FantomDrives

Micronet Technology un FantomDrives piedāvā augstas kvalitātes RAID 0, 1, 3, 4, 5, 0+1 līmeņa diskapjomus. Pieejamas konfigurācijas ar IDE un SCSI diskiem, hot-swat komponentiem un FireWire, SCSI un Fibre Channel interfeisu.

Raians Rīvs, Kane Industries (ASV): - Biju iegādājies Western Digital ārējo Fire Wire cieto disku un stipri vīlos. Pēc tam iegādājos Fantom Drive, kas gan maksāja nedaudz vairāk, bet kopš tas ir pievienots, viss darbojas brīnišķīgi. Tas, ka mēs samaksājām vairāk, ir produkta kvalitātes vērts!     

 

Marks Higinsons, Strawberry Fields (Lielbritānija): - Fantom Drive ir ir ietaupījis mums ļoti daudz laika un pozitīvi ietekmējis mūsu produktivitāti. Mēs esam gatavi to ieteikt visiem.        

SANcube

Šis diskapjoms ir radīts speciāli Mac datoram. Tas izceļas ar īpašo dizainu un iespēju caur FireWire interfeisu pieslēgt līdz četrām darbstacijām. MicroNet sadarbībā ar profesionāļiem ir izveidojis SAN risinājumu Macintosh lietotājiem un darba grupām. SanCube nodrošina galvu reibinošu ātrumu, FireWire vienkāršību un ietilpību SAN risinājumam, kā arī krietni zemāku cenu. Un tas viss noformēts mazā spožā kubiņā, kurš gatavs lieliem darbiem.

 

Mets Feilers, Moviola Digital Education Center (ASV): - Mēs instalējām divus SANcube mūsu Macintosh apmācību centrā, kur strādā ar Final Cut Pro, After Effects, Flash un citām grafiskajām lietojumprogrammām. Visu šo laiku tie ir darbojušies bez nevienas aizķeršanās. Visi instruktori ir ļoti apmierināti arī ar to drošumu. Līdz tam mums katru nedēļu bija vairākas ar datu uzglabāšanu saistītas problēmas. Par SANcube visvairāk dzirdētais komentārs ir: - Tās mirgojošās gaismas priekšpusē ir tik  COOL!

 

Dans Džonsons, Motion Picture Services (ASV): - SANcube ir mūsu glābējs. Tas ir racionalizējis darba plūsmu un ļāvis mums dalīties videoprojektos tik plaši kā nekad iepriekš. Mums ir dota iespēja radīt patiešām labus materiālus daudz īsākā laikā, nekā to darījām iepriekš.

 

Džims Peluso, SANcube lietotājs: - SANcube ir brīnišķīgs produkts. Teikt, ka esmu apmierināts klients, nozīmētu nenovērtēt to pienācīgi: esmu sajūsmā! Savienojumā ar Apple PowerMac G4 un FinalCut Pro SANcube strādā brīnišķīgi. Un tas arī izskatās labi  blakus G4. Slava MicroNet par lieliska produkta radīšanu!

 

Uz fona

Ieguvumi, izvēloties RAID diskapjomus

• Augsta veiktspēja - datu rakstīšanas/lasīšanas process tiek sadalīts starp RAID sistēmā ieslēgtajiem diskiem

• Tiek nodrošināta datu aizsardzība: ja tiek zaudēts cietais disks, netiek zaudēti dati*

• Diskapjoms sistēmā parādās kā viens disks

• Zemākas izmaksas, nekā veidojot jaunu darbstaciju

• Iespēja sadalīt vienu diskapjomu starp vairākiem lietotājiem.

 

* Neattiecas uz RAID 0 līmeņa sistēmām

 

SIA Domeness

Dzelzavas ielā 74

Rīgā, LV 1082

Tālr. 7574801

www.domeness.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001