Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Bezvadu interneta telpa kļūst plašāka

   

Septembrī viesnīcā Reval Hotel Latvija tika atklāta pirmā publiski pieejamā bezvadu interneta telpa Latvijā

 

Septembrī viesnīcā Reval Hotel Latvija tika atklāta pirmā publiski pieejamā bezvadu interneta telpa Latvijā. Šis risinājums izveidots sadarbībā ar Lattelekom datu pārraides speciālistiem, bet interneta pakalpojumus sniedz Apollo. Par tā īpatnībām un perspektīvām SP stāsta Lattelekom Pakalpojumu attīstības nodaļas vadītājs Ivars ĶĪSIS.

 

Reval Hotel - pirmā bezdelīga

Kāpēc tieši viesnīca bija pirmā, kas bija gatava ieguldīt samērā lielus līdzekļus, lai  ierīkotu bezvadu interneta telpu? Tā paša biznesa attīstības dēļ, jo viesnīcas mūsdienās  sen vairs nav tikai tūristu apmešanās vietas, - to viesi (īpaši rudens un ziemas sezonā) ir aktīvi un kustīgi darījumu ļaudis. Bet kas gan tas par lietišķu cilvēku bez mūžīgā ceļabiedra - portatīvā datora! Tas noder gan konferencēm, gan prezentācijām, gan ērtai datu pārraidei un, protams, arī interneta piekļuvei, īpaši, ja lielākā daļa liela darījumu informācijas apjoma glabājas uzņēmumu interneta mājas lapās.

. Turklāt Reval Hotel Latvija jau iepriekš bija ierīkots pastāvīgais Lattelekom DSL pieslēgums, kurš labi noderēja par bezvadu pieslēguma bāzi. Vajadzīgās iekārtas piegādāja Cisco Systems.

Tā kā Reval Hotel Latvija pēc viesnīcas rekonstrukcijas kļuvusi par vienu no iecienītākajām starptautisku konferenču rīkošanas vietām Rīgā, mūsdienīgas komunikācijas  ir ne vien tās prestiža jautājums, bet arī pievienotā vērtība un, ko tur liegties, - visai pievilcīgs papildus serviss. Protams, ka nopietns darījumu cilvēks izvēlēsies tādu viesnīcu, kur viņam nebūs jāatsakās no ierastā dzīves ritma un ērtībām, kuras sniedz piekļuves iespējas internetam. Tāpēc  Reval Hotel Latvija bezvadu interneta piekļuves telpas ir ne tikai pirmā stāva foajē (tur var nākt pastrādāt pat jebkurš garāmgājējs) un visās otrā stāva konferenču zālēs, bet arī visos triju stāvu (16., 17. un 18.) numuros, kur var ērti un netraucēti strādāt visu cauru diennakti.

Spriežot pēc Reval Hotel Latvija pirmo mēnešu rezultātiem, interese no viesnīcas apmeklētāju puses ir visai liela, un daudzi izvēlas šo apmešanās vietu tieši tās jauno iespēju dēļ. Ārzemju viesi redz, ka  Latvija ir civilizēta valsts. Saņemta arī informācija no telekomunikāciju tehnoloģiju firmu pārstāvjiem, kuri atzīst, ka Reval Hotel ir laba līmeņa pakalpojumi un sola braukt šurp arī turpmāk. Īpaši liela aktivitāte ir tajās dienās, kad viesnīcā notiek kāda konference.

 

Bezvadu risinājums – progresīvāk un ērtāk

Protams, nevarētu teikt, ka šāda iespēja strādāt viesnīcās ar portatīvo datoru būtu kas gluži jauns un nedzirdēts, taču tieši bezvadu pieslēgums pasaulē (tā sauktā wireless fidelity jeb Wi-Fi tehnoloģija) plašāk sāka ieviesties tikai pirms gadiem diviem trim. Pirms tam viesnīcās bija pieejams galvenokārt iezvanpieejas interneta pieslēgums, kurš nebūt nav tas ērtākais un ātrākais, īpaši, ja jāstrādā ar lieliem datu apjomiem. Izmantojot bezvadu risinājumu, klientam vajadzīgs  tikai portatīvais dators ar iebūvētu bezvadu interneta karti, bet, ja tādas nav, to var izīrēt viesnīcas reģistratūrā.  Rezultāts - laba datu pārraides kvalitāte,  liels ātrums un pastāvīgs pieslēgums! Šādam bezvadu pieslēgumam tiek izmantota 2,4 GHz frekvence, kas paredzēta publiskai lietošanai (datu pārraidei). Tā šobrīd Latvijā diemžēl vēl netiek pārvaldīta atbilstoši ES rekomendācijām, tāpēc  Latvija Wi-Fi attīstības ziņā atpaliek no Igaunijas, kur atbilstošās  ES rekomendācijas ir jau adaptētas. Jo ātrāk Latvija ieviesīs ES rekomendācijas, jo lielāka kļūs Wi-Fi bezvadu interneta pieslēgumu izplatība Latvijā. Pretējā gadijumā Wi-Fi būs vēl viens biznesa virziens, kurā mēs soli pa solim atpaliekam no kaimiņvalstīm. .

Tomēr, neraugoties uz īslaicīgiem sarežģījumiem, Wi-Fi Latvijā varētu būt visai liels potenciāls dažādos risinājumos. Piemēram, jebkurš birojs nākotnē varētu izmantot bezvadu interneta telpu biznesa partneru ērtībai. Tā lieti noderētu, piemēram, rīkojot kādu prezentāciju vai lietišķas diskusijas. Pasaulē Wi-Fi jau ir iekarojis savu vietu portatīvo datoru lietotāju prātos. Tā piemēram Igaunijā bezvadu interneta telpas šobrīd jau pieejamas aptuveni 50 vietās. Tur parādās arī t.s. early adapters - progresīvi uzņēmumi, kuri ir ieinteresēti jauno tehnoloģiju ieviešanā. Arī daudzās pašvaldībās atvērtas bezvadu interneta telpas, un  vairāku pilsētu centros internets pieejams bez maksas. Šādi risinājumi ieviesti pat vairākās Igaunijas kafejnīcās, jo tas piesaista klientus un  ir tādi kā papildus vērtības pakalpojumi.

 Portugālē diezgan populāra ir tradīcija, ka siestas  laikā (dienas vidū) kafejnīcas ar interneta piekļuvi ir rezervētas studentiem. Viņi tur mācās, gatavo projektus un pa vidu uzkož arī kādu sviestmaizi un izdzer kolu vai kafiju.

Iespēju un risinājumu ir daudz un būs vēl vairāk. Un galu galā - ir taču vērts riskēt, lai vairotu pakalpojuma saimnieka labo slavu!

 

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001