Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Zaļā gaisma bezvadu pasaulei

   

Internets pēc savas būtības ir tas, kas varētu apvienot cilvēkus ar kopējām interesēm - lai viņi varētu atrast cits citu kiber

 

Internets pēc savas būtības ir tas, kas varētu apvienot cilvēkus ar kopējām interesēm - lai viņi varētu atrast cits citu kibertelpas neierobežotajos kanālos. Tomēr vairums ekspedīciju pasaules lielākajā Tīmeklī ir vientuļnieku klejojumi, kurās lietotājs apskata viņam - un tikai viņam vien - interesantas mājaslapas vienatnē. Dialogu, biedrošanās un draudzības gandrīz nemaz nav. Tas vairāk izskatās nevis pēc komunicēšanās, bet pēc jaunu zemju pētnieku ekspedīcijām.

 

 

Tomēr Londonā izveidots interneta projekts Consume atklāj enerģiskiem interneta lietotājiem citu Tīmekļa izmantošanas veidu. Tas ir paredzēts, lai demonstrētu, kā kopīgi izmantot tīkla pieslēgumus, programmatūru un pieredzi, lietojot bezvadu tīklus. Consume izmanto radiotīkla tehnoloģiju Wi-Fi, uzstādot pieslēguma mezglus (punktus), kuriem var pieslēgties jebkurš bezvadu tīkla kartes īpašnieks.

 

Pamatideja

Projekta galvenais mērķis ir atbrīvot no nepieciešamības ik mēnesi maksāt lielus rēķinus par pieslēgumu tīklam, ļaujot visiem interneta lietotājiem savstarpēji sadalīt datu satiksmes izmaksas, tādējādi samazinot izdevums par Tīmekļa izmantošanu.

Šī gada martā Londonā bija jau vairāk nekā 400 Consume mezglu. Projekta dibinātājs Džeimss Stīvenss uzskata, ka tuvākajā laikā to skaits krasi palielināsies. Ļaudis apgūst Consume mezglu lietošanu, spēlējot daudzspēlētāju spēles, klausoties tiešraidē mūziku (stream music) un kopīgi lietojot noderīgu programmatūru.

Consume ideja radās no Stīvensa mēģinājumiem 1995. gadā dalīties izdevumos ar citiem vietējiem uzņēmumiem par dārga lieljaudas tīkla pieslēguma izmantošanu. Tā kā vilkt kabeļus pāri autoceļiem ir aizliegts, viņš bija spiests izmantot tiešsaistes (point-to-point) mikroviļņu posmu. Tad radās doma izmantot bezvadu sakarus, plašāk dalot kanāla jaudu. Tika konstatēts, ka 11 Mbit/s bezvadu pieslēguma komplektā jau ir brīva tīkla izveidei nepieciešamās plašas adaptācijas iespējas.

Consume mezgli būs pieejamas ikvienam. Tiem būs platjoslas pieslēgums tīklam, un tas tiks izmantots kolektīvi, caur antenām uz vairāku ēku jumtiem. Šobrīd Consume mezgli apkalpo nelielas grupas vai kopienas (communities), un visa šai grupai paredzētā datu plūsma iet caur to pieslēgumiem.

Consume mezgls parasti sastāv no minimālas komplektācijas PC, bezvadu tīkla kartes un programmatūras racionālākai trafika apstrādei. Ar laiku mezgli izveidos lielāku tīklu, kas kopīgi organizēs un apstrādās trafiku.

Consume panākumi ir iedrošinājuši radīt līdzīgus bezvadu tīklus citās Lielbritānijas vietās - analoģiski tīkli jau darbojas Braitonā, Lutonā un Edinburgā. Velsas Attīstības aģentūra domā par lauku kopienu apvienošanu ar bezvadu tīklu palīdzību. Arī ASV, Spānijā, Vācijā un Austrālijā ir bezvadu tīkli kopienām, un tas atsauc atmiņā interneta brīvības agrīnos laikus. Tas krasi atšķiras no reklāmu apmaksātā tirgus, par kādu tagad ir kļuvusi lielāka interneta daļa.

 

Tīmeklis likuma tīklos

Tomēr - līdz šim brīdim - ikvienam, kurš vēlējās piedāvāt maksas pakalpojumus bezvadu tīklā, bija nepieciešama licence. Apvienotās Karalistes valdība ir atvieglojusi ierobežojumus bezvadu tīklu ekspluatācijai, tādējādi krietni vienkāršojot uzņēmumu (kafejnīcu, viesnīcu, bāru) darbību. Tas veicinās interneta publisko piekļuves punktu veidošanos radiodiapazonā. Consume vadītāji, interesējoties par sava projekta likumību, saņēma skaidrojumu, ka viņu darbība ir atļauta, kamēr tiek kontrolēti abi savienojuma gali un īpašnieki necenšas gūt peļņu.

Agrāk datorus tīklos savienoja kabeļi, bet tagad bezvadu jeb tā saucamajā Wi-Fi tehnoloģijā kabeļu lomu pilda radioviļņi. Daudzi uzņēmumi datoru savienošanai izmanto neliela darbības rādiusa bezvadu tehnoloģiju - 802.11b (standarts IEEE 1394). Radiospektra daļu, kurā darbojas šāda aparatūra - 2,4 GHz -, izmanto arī daudzās tālvadības rotaļlietās un bērnu uzraudzības signalizācijas sistēmās (baby alarms).

Pirms likuma maiņas uzņēmumiem bija aizliegts pārdot piekļuvi tīklam, ļaujot klientiem pieslēgties caur bezvadu savienojumiem, ja tie nebija pieprasījuši un saņēmuši bezvadu telegrāfa licenci. Šī prasība tika atcelta, tomēr ikvienam, kurš vēlas pelnīt naudu no bezvadu pakalpojumiem, nepieciešama licence telekomunikāciju pakalpojumu ekspluatācijai.

Šādu rīcību atzinīgi novērtēja BT (British Telecom), kas aprīlī paziņoja par nodomu izveidot valsts mēroga bezvadu pieslēguma punktu tīklu. Šī pakalpojuma abonenti varēs izmantot ar bezvadu tīkla karti aprīkotu plaukstas vai klēpja datoru, jebkura pieslēguma punkta tuvumā saņemot liela ātruma piekļuvi internetam.

Sākotnēji pakalpojums būs pieejams biznesa klientiem un pieslēguma punkti tiks veidoti lidostās, dzelzceļa stacijās un viesnīcās, kā arī bāros un kafejnīcās. 2005. gadā BT plāno pakalpojumu darīt pieejamu ikvienam interesentam.

 

Krīta svītras - bezvadu internetam

Šobrīd ir izstrādātas elementāras metodes interneta bezvadu pieslēguma vietas atrašanai. Jūnija beigās web dizainers Mets Džonss (Jones) piedāvāja izmantot krīta uzrakstus uz trotuāriem un sienām, lai informētu par iespēju tūlīt (jebkurā pilsētas punktā) pieslēgties bezvadu tīklam, kuru ikviens var izmantot, lai sērfotu internetā. Viņš izstrādāja simbolu pamatkomplektu, lai klasificētu sastopamo bezvadu tīklu tipus, deva tam nosaukumu warchalking un publicēja šo ieceri savā interneta hronikā (weblog - privāta vai nekomerciāla mājaslapa dienasgrāmatas formā, kas tiek bieži papildināta).

Warchalking ideja nāk no datortīklu jaunības laikiem, kad ziņkārīgie hakeri mēdza veikt izlūkošanu, zvanot uz daudziem telefona numuriem, lai noskaidrotu, kuri atsaucas nevis ar balss, bet datu signālu. Bezvadu datortīkli, kas lietotājus tīklam pievienoja caur radiopieslēgumu, radīja zinātkārajiem hakeriem jaunus hobijus.

Tagad hakeri zvanu vietā dodas izlūkbraucienos (wardriving) vai izlūkpastaigās (warwalking). Šajos reisos viņi ņem līdzi klēpja vai plaukstas datoru ar programmatūru, kas var konstatēt bezvadu tīklu eksistenci un izrēķināt to atrašanās vietu.

Warchalking mājas lapa (www.warchalking.org) internetā ir kļuvusi ļoti populāra - daudziem patīk krīta uzrakstu ideja. Pašlaik tiek ražoti arī warchalking apģērbi, un bezvadu interneta bezmaksas izmantošanas metodi popularizē pat cienījamos Doonesbury komiksos (www.doonesbury.com). Apvienotajā Karalistē tīklu iezīmēšana ar krītu kļuva populāra, kad lielās firmas, piemēram, BT un Megabeam, paziņoja par publiski pieejamu, lai gan par maksu, bezvadu tīklu veidošanu. Londonas Ekonomikas skola ir jau izveidojusi bezvadu tīklu, kuru studenti var izmantot, atrodoties tās tuvumā. Warchalking mājas lapa varētu palikt kā ekspertu padomu krātuve, lai palīdzētu tiem, kas vēlas izveidot tīklus, uzturēt tos un piesaistīt regulārus lietotājus.

 

Sagatavoja Kaspars KOKUMS un

Marina VĒVERE

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001