Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vārām zupu kopā ar 118

   

Autors

 

Nav grūti iedomāties, kāds informācijas kalns varētu sakrāties, ja sešu gadu garumā (sestā dzimšanas diena bija 18. septembrī) ik dienas liktu plauktā pa vienai jaunai grāmatai. Kas līdzīgs notiek arī ar uzziņu dienesta 118 datu bāzi, kuras apjoms un informācijas daudzveidība vieš pārliecību, ka 118 spēj visu. To SP apstiprina arī 118 mārketinga un komunikāciju vadītāja Santa DEMME.

 

Kur atrodas aklā zarna?

Simptomātiskas asociācijas ar 118 gluži vai leģendāro viszinību radās, aplūkojot Gata Šļūkas karikatūru izstādē Par un ap telefonu: operāciju zālē uz galda guļ pacients ar pārgrieztu vēderu, bet ķirurgs zvana uzziņu dienestam ar izmisīgu jautājumu: - 118, sakiet, kur bija tā aklā zarna? - Un tiešām šķiet, ka 118 zina visu. Kad šāgada Latvijas faktu pētījumā 118 klientiem jautāts, kādu informāciju, viņuprāt,  vēl vajadzētu sniegt, izrādījās, ka visu, ko viņi minējuši, uzziņu dienests jau dara. Tātad 118 iet solīti pa priekšu klientiem, it kā uzminot viņu iespējamās vēlmes. Turklāt tā nekādā gadījumā nav nejaušība vai aklo vistiņu spēle, bet sistemātisks un profesionāls darbs ar datu bāzi: tiklīdz kāds neparastāks, iepriekš neuzdots jautājums (vai tēma), tas tiek fiksēts, un to ievieto  datu bāzē.

Uzziņu dienesta darbā nereti gadās arī tā, ka operatori kopā ar klientiem vāra zupu vai gatavo citus ēdienus. Piemēram, kāds reiz jautājis, kā vārīt soļanku, un saņēmis kompetentu namamātes atbildi. Ja receptē pietrūkst kāda knifiņa, operatori nereti lūdz talkā kolēģus, un tā nu reizēm sanāk soļanka 118 gaumē. 

 

Kad tuvojas pilnmēness

Ja klients to vēlas, 118 komanda ir gatava ne tikai dot receptes, bet arī minēt krustvārdu mīklas, sacerēt pantiņus un darīt citas ēverģēlības. Tomēr visbiežāk, protams, cilvēki zvana uz 118, lūdzot grūti atrodamu (vai konkrētajā brīdī nepieejamu) informāciju, kā arī, meklējot glābiņu. Kā stāsta Santa Demme, īpaši tumšos rudens vakaros un pilnmēness naktīs ir diezgan daudz tādu zvanītāju, kuriem jāsniedz psiholoģisks atbalsts. Operatori jau pēc zvaniem jūt, ka tuvojas pilnmēness: daļa cilvēku kļūst ļoti agresīvi, citi - ieslīgst depresijā. Uzziņu dienesta ļaudis palīdz viņiem  atvieglot sirdi, un šādas sarunas nereti ir garākas - reizēm (ja vien tobrīd nav zvanītāju rindas) pat minūtes desmit.

- Mūsējie neaizmirst 118, arī ceļojot vai braucot ārvalstu komandējumos, - stāsta Santa Demme. - Reiz kādam Latvijas pilsonim, kas brauca uz ārzemēm ar savu auto, tas pēkšņi sabojājās. Viņš ne vien nezināja, kur meklēt kādu servisa centru, bet arī pietiekami labi nezināja nevienu svešvalodu, lai varētu paskaidrot, kas noticis. Tad viņš ķērās pie pēdējā salmiņa - 118 (zvanot no ārzemēm, numurs ir nedaudz garāks - 4118118), un tas izrādījās pareizais lēmums. Mūsu operatori ne vien atrada visu vajadzīgo informāciju (paši zvanīja uz Latvijas vēstniecību, uz autoservisiem), bet arī klienta vārdā paskaidroja, kas mašīnai vainas un kur tā atrodas, tā kā atlika tikai gaidīt meistarus.

 

Kas jauns mūsmājās?

118  allaž izdomā arī ko jaunu, lai pakalpojumi klientiem kļūtu vēl ērtāki.

Ar Mobilās uzziņas palīdzību klients īsziņas veidā var saņemt savā mobilajā tālrunī jebkuru informāciju, kas ir 118 datu bāzē. Lai to saņemtu, jāpiezvana uz 118 un jāpaskaidro, kāda informācija vajadzīga. Pēc brīža klāt arī īsziņa. Nekādas rakstīšanas vai uzmanības novēršanas, piemēram, sēžot pie stūres, turklāt šo informāciju var saglabāt savā mobilajā tālrunī.

Tiešais savienojums kopš jūlija pieejams arī mobilā telefona lietotājiem. Pirms tam to varēja saņemt tikai fiksētā telefona lietotāji. Tas ir ērti steidzamos gadījumos, jo operators, nenosaucot numuru, uzreiz savieno ar attiecīgo abonentu.

Balss īsziņa - veidota pēc vecā, mīļā peidžera principa. Tikai jāpiezvana uz numuru 9001118, jānodiktē teksts un operators to aizsūta vienam vai vairākiem adresātiem. Šāds pakalpojums labi noder, ja nav mobilā tālruņa vai izlādējies akumulators. - Balss īsziņu kopā ar SWH radio izmantojam arī dažādām akcijām, - piebilst Santa Demme. - SWH tagad mazāk izmanto savu studijas numuru, bet iedod mūsējo, un klienti ar 118 operatoru starpniecību zvana, balso u. tml. 

Un vēl - 118  glābj miegamices no aizgulēšanās ar Atgādinājuma zvanu, pamodinot iepriekš norunātajā laikā. Ja pēc pirmā zvana neviens neceļ klausuli, operators to atkārto vēl divas reizes. Zvanot uz 118, var izsaukt taksometru ne vien Rīgā un tās rajonā, bet arī Jūrmalā, Cēsīs, Liepājā un tās rajonā.

Protams, turpinās arī pērn veiksmīgi sāktā preses izdevumu abonēšana ar 118 starpniecību. Šobrīd šo populāro iespēju jau izmanto lielākā daļa preses izdevumu. Klientam tikai jāpiezvana uz 118, jānosauc vārds vai firma, adrese un abonējamais izdevums, un rēķins tiek nosūtīts pa pastu. To var apmaksāt Latvijas pasta nodaļās, bankas automātos, ar pārskaitījumu, kā arī, izmantojot i-banku un telefonbanku.

Ne jau velti 118 klientu kļūst aizvien vairāk (par 10-15 procentiem gadā), vidēji dienā tiek apkalpoti 36 000 klientu, un 118 pieder 75 procenti no Latvijas uzziņu tirgus.

 

Gunta KĻAVIŅA

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001