Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

GPRS – vide pakalpojumu attīstībai

   

Jūnijā Latvijas Mobilā Telefona klientiem kļuva pieejama jauna tehnoloģija - GPRS datu pārraide

 

Jūnijā Latvijas Mobilā Telefona klientiem kļuva pieejama jauna tehnoloģija - GPRS datu pārraide. Ikvienam LMT tīkla lietotājam tika piedāvāta iespēja - un to var darīt joprojām - iepazīties un izmēģināt visas GPRS iespējas bez maksas. Visticamāk, viedokļi, kā jau par visu jauno un nepierasto, dalās. Iespējams, tie ir pat ļoti atšķirīgi. Taču statistikas dati jau apliecina GPRS popularitāti Latvijā - liela daļa GPRS lietotāju šo pakalpojumu ir atzinusi par lietderīgu un aktīvi izmanto ikdienā.

 

Tomēr daži jautājumi ir un paliek aktuāli. Vai GPRS datu pārraide - tik ļoti slavināta un ilgi gaidīta - ir attaisnojusi uz sevi liktās cerības? Ko varam sagaidīt no šīs tehnoloģijas tuvākā un ko tālākā nākotnē?

 

Kas  īsti ir GPRS?

Lietojot klasiskus izteicienus, tā nav revolūcija, bet gan evolūcija. GPRS ir tehnoloģija, kas izspiež no GSM sakaru tīkla visu iespējamo maksimumu, realizējot datu pakešu pārraides iespējas. Tādējādi ir radīta pilnīgi jauna pieeja, ko var salīdzināt ar ADSL tehnoloģiju fiksēto telekomunikāciju pasaulē.

Var diskutēt par to, vai GPRS datu pārraides ātrums  tomēr ir par lēnu. Salīdzinot to ar lielo ātrumu fiksētajos tīklos, GPRS ne teorētiski (maksimums » 171 kb/s), ne praktiski (reālais ātrums vidēji sasniedz 25 kb/s) nekonkurē. Tomēr nevar noliegt to, ka šis ātrums ir liels sasniegums GSM radio pārraides tehnoloģijai, kurai sākotnēji pat 4.8 kb/s bija iespēju kalngals!

 

Jauna datu pārraides vide

Galvenā GPRS datu pārraides atšķirība no GSM ir izmantotajā datu pārraides tarifikācijas metodē. Ja GSM datu pārraides samaksas noteicošais faktors ir laiks, tad tā tomēr nav īsti korekta pārraidīto datu apjoma mērvienība (samaksātās ētera minūtes laikā var arī neko nepārraidīt un nesaņemt). GPRS dod iespēju uzskaitīt tikai un vienīgi pārraidīto datu apjomu, kas ir adekvāts datu pārraides vērtības mērs. 

Ko tad lietotājam dod šīs tarifikācijas izmaiņas? Galvenais ieguvums ir iespēja GPRS sesijas laikā atrasties pastāvīgā savienojuma režīmā un pēc vajadzības nosūtīt un saņemt datu paketes, maksājot tikai par pārsūtītajiem datiem. Šāds pārraides režīms ideāli atbilst interaktīvu komunikācijas procesu realizācijai ar mobilā telefona palīdzību - tādu kā WAP lapu apskate, e-pasts, mobilā banka, interaktīvās spēles, korporatīvā intraneta piekļuve u. c. Šeit svarīgi ir uztvert GPRS nevis kā nesējtehnoloģiju, bet gan kā datu pārraides vidi, kas atvieglo un vienkāršo jaunu datu pakalpojumu sniegšanu, kuriem piedāvātais pārraides ātrums ir pilnīgi pietiekams.

Paraudzīsimies  pasaulē!  Kas noteica Japānas NTT DoCoMo i-mode milzīgos panākumus? Tie bija pakalpojumi, kuru realizācijai bija atbilstoša un pateicīga vide, nevis milzīgs datu pārraides ātrums, kas i-mode salīdzinājumā ar GPRS ir vēl zemāks (» 9.6 kb/s). Tieši pakalpojumi un daudzveidīgas lietošanas iespējas ir GPRS izmantošanas veiksmes kritēriji. GPRS var salīdzināt ar labu darbarīku, kas ir jauns un daudzsološs, taču vēl nepazīstams, tomēr tā panākumi lielā mērā būs atkarīgi no tā, kā to pratīs izmantot jauno pakalpojumu sniedzēji.

Pateicoties GPRS jaunajām iespējām, šobrīd mobilā telefona saziņas veidi vairs neaprobežojas tikai ar balss zvaniem un īsziņām. GPRS faktiski atdzīvina WAP tehnoloģiju, kas padara piekļuvi WAP lapām ērtāku, bet galvenais - lētāku, padarot iespējamu arī MMS (mobile multimedia messaging), polifonisko melodiju un Java spēļu lejupielādi, kas bez GPRS kā nesējtehnoloģijas nav iespējama.

Biznesa risinājumos GPRS paver daudz dažādu iespēju, kuru realizācijai nav nepieciešams ilgs izstrādes laiks, arī izmaksas ir nesalīdzināmi zemākas. Kā piemēru var minēt telemetrijas pakalpojumus, kas bieži vien nepieciešami saziņai ar attālinātiem objektiem (kustīgiem vai nekustīgiem), tā ļaujot gan nolasīt datus no objekta, gan nosūtīt komandas tā darbināšanai. Pārsūtāmo datu apjoms parasti nav liels, taču daudz svarīgāka ir patstāvīgu sakaru iespēja ar šo objektu, tā ietaupot uz fiziskas klātbūtnes nepieciešamību objekta avārijas vai pārbaudes gadījumā.

 

Cits piemērs. Pašlaik plašu popularitāti ieguvuši integrētie risinājumi – mobilais telefons un plaukstdators tiek sasaistīts vai pat integrēts vienā ierīcē, tādējādi apvienojot GPRS un plaukstdatora plašās iespējas vienā veselā. Biznesa aktivitātēs, kurās mobilitātei un attālinātai datu apmaiņai ir milzīga nozīme, šādu risinājumu izmantošana sniedz lielas priekšrocības.

GPRS ir daudzsološa tehnoloģija, kas tomēr nebūtu pārlieku jāpārvērtē. Apzinoties tās priekšrocības un trūkumus, var teikt, ka GPRS ir tikai pirmais solis pretī skaistajām nākotnes vīzijām par visuresošo ātrgaitas internetu. Tomēr šo vīziju piepildījums ir ļoti atkarīgs no tā, vai spēsim jau šodien rast lietojumu GPRS pakalpojumiem, tādēļ LMT aicina esošos un potenciālos partnerus sadarboties GPRS pakalpojumu izstrādē un attīstībā.

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001