Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Spēļu tehnoloģijas mobilajiem telefoniem

   

Spēļu tehnoloģijas mobilajiem telefoniem

 

Moderno mobilo telefonu ir grūti iztēloties bez spēlēm. Šķiet pilnīgi dabiski, ka gaidīšanas brīžos, ceļā, citreiz arī vienkārši tāpat īsinām laiku ar kādu spēli kādu spēli.

 

Mobilās spēles uzņem apgriezienus

Kompānijas Datamonitor analītiķi secināja, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilo telefonu spēļu izstrādes procesā un virzīšanā tirgū iesaistīto firmu kopēja peļņa palielināsies 18 reizes – no 950 miljoniem līdz 17,5 miljardiem ASV dolāru gadā. Pašlaik pasaulē vairāk nekā 100 miljonu cilvēku spēlē spēles ar saviem mobilajiem telefoniem. Gandrīz puse no viņiem dzīvo Ķīnā, Japānā un Korejā. Ap 40 miljoniem dzīvo Eiropā un nedaudz vairāk par 20 miljoniem – Amerikā. Datamonitor speciālisti prognozē, ka, tuvojoties 2006. gadam, mobilo spēlētāju daudzums trīskāršosies.

Svarīgi ir tas, ka cilvēks ir gatavs spēlēt jebko, ja viņam nav ko darīt vai ir jāgaida. Mobilo spēļu popularitāti cels arī tas, ka ar katru gadu lietotāji mobilo telefonu izvēlnēs varēs atrast arvien kvalitatīvākas un sarežģītākas spēles. Ražotāji jau izskata iespēju izgatavot mobilos telefonus, kuros dažādas spēles varēs ielādēt tikpat vienkārši kā zvanu melodijas. Parasto spēļu vietā mobilajos telefonos jau ienāk on-line tīkla spēles, kuru pamatā ir mobilā interneta pakalpojumi un WAP.  

 

Izklaidu evolūcija

Wirelessgames.com piedāvā mobilo telefonu abonentiem savā aparātā iemitināt zvēriņu, kuru vajag barot, dzirdināt, likt gulēt pa nakti un izklaidēt ar spēlēm. Virtuālā būtne, kas sākumā parādās no olas, var arī mirt, ja spēlētājs nepievērsīs tai pietiekamu uzmanību. Wirelessgames.com piedāvā arī uzspēlēt futbolu un pat Sorcery – mobilo pazīstamas datoru lomu spēles analogu, izmantojot WAP telefonus. Firmu, kas līdzinās Wirelessgames, tīklā ir ļoti daudz, un katra no tām izgudro ko jaunu: viena piedāvā sakauties, vadot virtuālos karatistus, cita – pabraukāt baikeru kompānijā, trešā – apmeklēt virtuālo kazino un laimēt tur reālu naudu. Dažas firmas jau ir gatavas izsniegt laimīgajiem spēlētājiem īstas balvas un naudu, lai pievērstu lietotāju uzmanību saviem spēļu servisiem. Pat Sony Computer Entertainment jau ir atteikusies no kabatas spēļu ierīču ražošanas plāna, virzot investīcijas nākošās paaudzes mobilo telefonu spēļu izstrādei. Pie tādiem pašiem projektiem strādā arī Microsoft, Sega un Nintendo. Ar bezvadu spēļu platformu, kas nākotnē varētu kļūt par telefonspēļu industrijas standartu, nodarbojas arī Nokia, Motorola un citās telekomunikāciju firmas. Krievijā firma Nikita, kas ir pazīstama ar savām datoru spēļu izstrādēm bērniem, pagājušā gada oktobrī sagatavoja virkni pielikumu Bi Lain komplektam. Pieeja tiem tiek veikta caur WAP protokolu un GPRS.

 

Adaptācija

Bez jauno risinājumu radīšanas ir arī cits ceļš – adaptācija. Firma Sega ir noslēgusi līgumu ar bezvada risinājumu izstrādātāju Synovial, lai kopīgi radītu sistēmu, kas dod iespēju spēlēt Sega spēles KPK un mobilo telefonu lietotājiem. Jau ir izstrādāts Virtual Game Gear pielikums, kas emulē spēļu bloka Sega Game Gear darbu uz KPK Pocket PC vadībā. Synovial paziņoja, ka izmantoja savus līdzekļus SYN programmu izstrādei, lai radīto šo pielikumu. Sega nākotnes plānos ietilpst firmas spēļu pārnese uz visām izplatītākajām mobilajām ierīcēm, lai pievilinātu pēc iespējas lielāku pircēju skaitu. Atbilstošo platformu izstrāde tiek uzticēta firmai Synovial. Šī gada februārī Sega ir noslēgusi partnerattiecības par spēļu izstrādi ar  mobilo ierīču ražotājiem Palm un Motorola. Tajā pašā laikā Sega paziņoja, ka pārtrauc sava spēļu bloka Dreamcast ražošanu, tādā veidā atstājot aparātu tehnoloģiju tirgu. Tikko KPK ar lielu atmiņas apjomu kļūs par pierastu parādību, uzplauks šīm platformām paredzēto spēļu tirgus. Turklāt tas neprasīs no izstrādātājiem lielas pūles: var eksportēt veselu virkni bestselleru no iepriekšējām spēļu konsolēm. Tādu ceļu ir izvēlējušies Francijā – mobilo telefonu ražotājkompānija Sagem paziņoja, ka ir adoptējusi jaunu ExEn kompānijas In-Fusio spēļu platformu saviem 3000. sērijas mobilo telefonu modeļiem. Šis jauninājums ļauj sērijas terminālu lietotājiem ielādēt interneta spēles, kas ir uzrakstīti uz Java valodas un tad iziet visus līmeņus offline režīmā. ExEn tehnoloģija atbalsta trīsdimensiju grafiku, mūziku un skaņas efektus. Spēļu platforma ļaus lietotājam pārvērst savu mobilo telefonu par spēļu konsoli, turklāt, lai būtu informēts par citu spēlētāju panākumiem, var apmainīties ar īsziņām, kas ir viena no mobilo telefonu spēļu priekšrocībām. 

 

Kas tavam telefonam ir iekšā?

Jāatzīmē, ka spēles un cits daudzveidīgais mobilo telefonu saturs – tā ir jauna un vēl neaizņemta lielas peļņas saņemšanas sfēra mobilo sakaru operatoriem un izstrādātājiem. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka pēdējā laikā ir parādījušās vairākas firmas, kas specializējas tieši mobilo telefonu satura izstrādē un izplatīšanā. Siemens Information and Communication Mobile Group un Beyond Solutions Europe  var uzskatīt par visai perspektīvu. Beyond ir viens no tiem datorspēļu izstrādātājiem, kas attīstās visstraujāk.  Sadarbībā ar Siemens tā plāno sniegt mobilo tīklu operatoriem bezvadu risinājumus, kas ļaus uzturēt spēļu serverus tīkla robežās. Tādā veidā Siemens plāno organizēt pabeigtu pielikumu paketi, kurā būs ietverta arī Beyond spēļu platforma un dažādo spēļu bibliotēka. Viena no šīs tehnoloģijas priekšrocībām ir tā, ka operatori un satura izplatītāji varēs piedāvāt mobilo ierīču, kā arī mobilo telefonu un KPK lietotājiem dažādus pakalpojumus. Jaunā tehnoloģija atbalsta dažādas tīklu tehnoloģijas, piemēram, SMS, WAP, GPRS, UMTS, FLASH un J2ME. 

 Firmas Motorola un In-Fusio radījušas jaunu lietojumprogrammu saskarni (API) uz Javas platformas, kas atvieglos spēļu radīšanu mobilajam ierīcēm (mobilajiem telefoniem un personāldatoriem). MERI Mobile Games Engine būs ieslēgts jaunajā firmas realizācijā Java 2Platform, Micro Edition (J2ME) Motorolas versijā, kas ir pazīstama kā Motorola Embedded Reference Implememtation (MERI). Jaunais programmu nodrošinājums ļaus radīt kompaktās spēles, kurām piemīt lielas iespējas: grafika, animācija, fona mūzika, skaņas efekti, papildu apgaismojums, vibrācijas un daudzlīmeņu un bezvadu tīkla spēļu atbalsts. MERI, MERI Mobile Games Engine un Games API pilnīgi savietojami ar atvērtu standartu J2ME bezvadu ierīcēm. Apgalvo, ka spēļu radīšanai J2ME un MERI Mobile Games Engine, Java izstrādātājiem nebūs vajadzīgs speciālais SDK vai programmu vide.

 

Walt Disney online apakšnodaļa plāno sākt ražot tīkla spēles pēc Disney filmu sižetiem. Tās būs pielāgotas mobilo telefonu mazajiem ekrāniem. Pirmās šādas spēles pēc filmām Monsters, Inc., un Atlantis: The Lost Empire klientiem plāno piedāvāt lielākais Amerikas mobilo sakaru operators Sprint PCS. Kā tiek ziņots, vēlāk būs arī citas spēles no šīs sērijas. Kaut gan, salīdzinot ar šo spēļu datoru variantiem, telefonu spēles izskatās diezgan primitīvi, analītiķi uzskata, ka šis tirgus dos lielu peļņu gan pašai Disney firmai, gan arī mobilo sakaru operatoriem, kas tās varēs abonēt. Pamatojoties uz Datamonitor pētījumiem, var teikt, ka šogad ASV tīkla spēles spēlēja katrs sestais telefona īpašnieks, bet, palielinoties attiecīgo dienestu skaitam, spēlētāju ar katru gadu būs vairāk un vairāk. Piemēram, Japānā tādas izklaides ir ļoti populāras, un par pieeju attiecīgajiem pakalpojumiem aptuveni divi miljoni mobilo tīklu lietotāju, kas izmanto operatoru NTT DoCoMo un J-Phone pakalpojumus, maksā no 0,8  līdz 2,45 ASV dolāriem katru mēnesi.

 

 

Marina VĒVERE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001