Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kā izvēlēties plazmas paneli

   

Statistika liecina, ka lielākajai daļai plazmas paneļu lietotāju nav svarīgi, kādas tehnoloģijas tiek izmantotas, lai ražotu m

 

Statistika liecina, ka lielākajai daļai plazmas paneļu lietotāju nav svarīgi, kādas tehnoloģijas tiek izmantotas, lai ražotu monitorus vai televizorus. Pārsvarā viņi uztraucas par attēla kvalitāti, gabarītiem, masu, cenu, enerģijas patēriņu (jo īpaši, ja ir runa par PDA (Personal Digital Assistent) matricu vai portatīvo datoru) un daudziem citiem konkrētā modeļa parametriem. Tāpēc šoreiz par to, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties jaunu televizoru vai monitoru.

 

Priekšrocības

Plazmas displeju ražotāji vispirms uzsver augsto attēla kvalitāti. Tas nav reklāmas triks, bet gan patiesa informācija. Plazmas paneļi, salīdzinot ar citiem video atskaņošanas aparātiem (piemēram, šķidro kristālu displeju) dod visspilgtāko un kontrastaināko attēlu.

Plazmas paneļiem pašlaik ir arī visplašākais redzes leņķis (aptuveni 160 grādu). Tādējādi ekrānu ir iespējams novietot vienā istabas stūrī un baudīt filmu, sēžot uz krēsla, kas atrodas citā telpas vietā: galvenais ir redzēt pašu ekrānu, bet izvēlēties vislabāko skatīšanas vietu nav obligāti.

Galvenā plazmas paneļu priekšrocība, salīdzinot ar šķidro kristālu ekrāniem, ir mazs atsauksmes laiks - tagad var spēlēt Need For Speed vai Quake spēles lielajā ekrānā. Nav nepieciešams noskaidrot, kāda ekrānam ir matrica – aktīvā vai pasīvā, jo pat lētākie plazmas ekrānu modeļi ir pārāki par visdargākajiem škidro kristālu monitoriem. Iespējams, dažu PDA vai vecāko portatīvo datoru modeļu lietotāji redzēja, kā, ātri mainoties attēliem, iepriekšējam klājās virsū nākošais. Prezentāciju laikā tas nav pārāk būtiski, bet, skatoties videofilmas, paciest tādus specefektus ir ļoti grūti. Uz plazmas ekrāna nekas tāds nenotiks. 

 

Trūkumi

Tomēr plazmas ekrāns nevar pilnīgi aizvietot ne tikai šķidro kristālu, bet arī parasto personālā datora monitoru. Kā rāda prakse, dators nav spējīgs izvērst attēlu pa visu ekrānu. Tāpēc uzstādīt tādu paneli birojā, lai ikdienā strādātu, piemēram, ar elektroniskām tabulām, nebūtu prātīgi, lai gan to uzskata par prestiža lietu. Tādā veidā, PDP (plazmas displeju) nevar ieteikt kā universālu displeju visiem dzīves gadījumiem. Tas ir ideāls vienīgi filmu seansiem un prezentācijām – visur, kur ir svarīgs ne tikai attēla izmērs, bet arī tā kvalitāte.

 

Salīdzini un domā

Plazmas displeju pārsvarā pērk komplektā ar DVD atskaņotāju un kvalitatīvu audiosistēmu: savienojot visas ierīces, var izveidot mājas kinozāli.

Plakano paneļu ekrāniem nav problēmu ar staru fokusēšanu, tādas rodas, tikai izmantojot CRT monitorus (Cathode Ray Tube - elektronstaru lampa). Turklāt attēls neraustās. Ja uz CRT monitora uzstāda vertikālas izvērses frekvenci, kas ir nedaudz mazāka par 60 Hz, un ar Word programmu strādā vairāk nekā piecas minūtes, acis sāk nogurt. Ar plazmas paneli, pat skatoties filmas visu dienu, acis nebūs pārgurušas, lai gan 60 Hz ir standarta izvērses frekvence vairumam plakanpaneļu ekrānu.  

Vēl pirms pusotra gada piecus vai pat septiņus mirušos punktus (nelabojami matricas defekti) uz šķidro kristālu ekrāna uzskatīja par normu, bet tagad viens vai divi tādi punkti jau ir daudz. Šķidro kristālu displeju ražotāji, protams, mēģina atrisināt šo problēmu, kas ir sveša plazmas paneļiem (izņemot pašus pirmos modeļus, kas tika izlaisti pirms vairākiem gadiem).

Diemžēl PDP displeji ir ļoti dārgi (visi modeļi maksā vairākus tūkstošus dolāru). Tomēr alternatīvas plazmas televizoriem pagaidām nav – nevar atrast ne šķidro kristālu, ne arī CTR ekrānus, kuru diagonāle būtu garāka par 40 collām.

PDP displeji patērē diezgan daudz enerģijas, tāpēc ir maz ticams, ka pat labākais avārijas barošanas avots spēs uzturēt pie plazmas paneļa pieslēgta datora autonomu darbu ilgāk par septiņām minūtēm.  

 

Ieteikumi pircējam

Daudzi uzskata, ka, nopērkot plazmas displeju, mājās parādīsies ja ne pilnvērtīga kinozāle, tad vismaz televizors. Pircējam ir jābūt gatavam tam, ka plazmas panelis parasti nav aprīkots ar TV uztvērēju, kā arī tam var nebūt iebūvēti skaļruņi. Tāda pieeja ir pilnīgi saprotama: ļoti bieži plazmas paneli pērk kopā ar uztvērēju, akustiskajām iekārtām, videomagnetofonu vai DVD atskaņotāju.

Vairumam plazmas paneļu, kurus tagad var nopirkt, ekrāna diagonāles garums ir no 40 līdz 50 collām, bet tipiskie raksturojumi ir šādi: ekrāna formāts 16:9, 16,7 miljoni krāsu (24 biti). Standarta ligzdas: video, S-video, RGB, audio ieeja/izeja. Masa – no 40 līdz 50 kilogramiem. Modeļiem ar īsāku diagonāli raksturojums nav tik perfekts, bet praktiski katram modelim piemīt vairākas īpašības, kas ļauj izvēlēties nepieciešamo mājas kinozāles elementu. 

 

Pārdomas un padomi

Izslēdzot plazmas paneli, var dzirdēt, kā strādā speciālie ventilatori. Atdzesēšana ir nepieciešama tāpēc, ka dažas ekrāna sastāvdaļas darba laikā  sakarst. Ventilatori plazmas ekrānu sistēmu atdzesēšanai darbojas klusāk nekā tie, ko izmanto, piemēram, pārnēsājamos datoros.

Attālums, kas jāievēro, skatoties televizoru ar plazmas ekrānu, ir vienāds ar četriem vai pieciem ekrāna diagonāļu garumiem. Piemēram, ja matricas diagonāle ir 50 collu, skatītājam jāatrodas vairāk nekā piecu metru attālumā no ekrāna (50 collas ir aptuveni 127 cm). 

Pērkot plazmas ekrānu, ir jāpadomā par attēla avotu. Speciālisti neiesaka pieslēgt tādam televizoram nekvalitatīvu signāla avotu (vecu videomagnetofonu). Pat atskaņojot augstas kvalitātes kasetes, ir jāatceras, ka videomagnetofonam jāatskaņo Hi-Fi celiņi. Magnetofonam vajag ierakstīšanas un atskaņošanas funkciju NTSC formātā, kā arī vairākas videogalviņas (jo vairāk galviņu, jo labāka attēla kvalitāte). Pretējā gadījumā (izmantojot vecu videomagnetofonu vai zemas kvalitātes (pirātiskās) kasetes) nav iespējams novērtēt visas mājas kinozāles priekšrocības. Traucējumu būs nepieļaujami daudz, tāpēc komplektā ar plazmas ekrānu bieži pērk audiosistēmu un DVD atskaņotāju. Uz parastajiem kompaktdiskiem, kas ir ierakstīti Video-CD formātā, un videokasetēm skaņa ir ierakstīta Dolby Surround formātā, bet DVD diskā ir pilnvērtīga sešu kanālu skaņa Dolby Digitlal formātā. 

Lai sasniegtu augstu attēla kvalitāti, lieto pavadoņtelevīzijas sistēmas DSS (Digital Satellite Sysytem), DVD atskaiņotājus, jaunākās paaudzes videomagnetofonus. Šajā gadījuma svarīgi ir pareizi uzstādīt satelīta šķīvīti. Tam pastāvīgi ir jāredz debesis, un uzstādīšanas neprecizitāte pat pusgrāda robežās izraisa ļoti daudz traucējumu, kā arī dažādus skaņas un attēla defektus.

 

 

Marina VĒVERE 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001